Neden dağ bisikleti alıp şehirde kullanıyoruz?

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Sadece şehir içinde dağ bisikleti sürmek gereksiz yoruyor. Amortisörlü hibrid bisikletler de İstanbul şartlarına gayet uygun.

Yukarıdaki resimdeki MTB'nin aynısı vardı şu an ön amortisörlü 700x35 lastikli hibrid bisikletim var hibrid bisikletin akıcılığı bambaşka. Bunca yıl MTB ile gereksiz eziyet çekmişim.

Scudo

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Sanırım herkesin sahip olduğu sürüş profiline (ki buna genellikle süreceği yolların yapısı da dahil) göre bisiklet seçmesi gerekir.
Ben kendi profilimi özetleyeyim;
İstanbul yollarında (kimi zaman temiz asfalt kimi zaman arazi yapısında) eşit ağırlıklı ulaşım ve keyif sürüşü,
Düşük periyotta şehir dışı turlar,
Yaşım 50, performansım orta ve ağırlık daha fazla spor anlamına geliyor benim için,
26 jant ve manevra kaabiliyeti çünki sürüş profilimde İstanbul şehir içi ve kaçınılmaz olarak trafik daha ağırlıklı,
Tekerlekler 26x2.10 kalın profilli yol lastiği (ki arazi performansı da hiç fena değil),
Yükseltilmiş gidon, sürüş konforu,
Çamurluk taktım çünki sürüş profilimde sırtımın çamur olmasını düşünmeyecek bir durum yok,

Sonuçta İstanbul için bu profile uygun hale getirebileceğim bir MTB seçmişim.
İlk alırken çok hesap yapmadan sevdiğim bisikleti almıştım. Ama aldıktan sonra bisiklet sürme sürem ve keyfim daha da arttığı için seçimim doğru oldu.

sercanadli

Üye
Tepki
9
İsim
sercan adlı
Bisiklet
b'Twin
Ben ilk etapta şehir bisikleti alacaktım. Fakat yazları dağ yollarından gidip tur yaparım düşüncesiyle dağ bisikleti aldım. Şuan tamamen şehir içinde kullanıyorum bisikletimi.
Bundan önce ortadan süspansiyonlu,eşek ölüsü gibi ağır Bianchi bisikletim vardı. Onunla 40 km yolu geze geze giderek ortalama 3 saatte tamamlıyordum. Resmen canım çıkıyordu,diz ağrısı yapıyordu. Bu aldığım bisiklette dağ bisikleti ama bunda hiç yorulmuyorum. Daha önce ki katettiğim yolları 2 sefer gider gelirim o derece.
Yani, evet bencede bisikleti alırken amaca uygun olarak almalıyız.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

10urr

Üye
Tepki
185
İsim
Onur Ozturk
Bisiklet
Claud Butler
@selim82

Konu senin egon. Sana ne elalemin ayna kolundan.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İnsanlar bisiklet mtb olmazsa, lastikler en kalınından olmazsa bırakın toprak yolu biraz bozuk asfaltta bile gitmez diye düşünüyor. Bisiklete yabancı insanlar hadi tamam ama yıllardır bisiklete binen ve bu işe bütçe ayıran insanlarda bile bu görüş çok hakim.
Bir süre önce arkadaşlarla kısa bir tura katılmıştım. 35 km dolaştık, hepsinde mtb var. İstisnasız hepsi senin lastikler ince, bu yola girmez dedi. İnce desikleri Lastiklerim de 700x35... 35 km'nin 30'unu asfaltta yaptık, 3-5 km kadar stabilize/toprak yolda gittik... değil 35, 20'lik lastik olsa hiç sıkıntı çıkarmazdı. Ülkemizdeki mtb'lerin %90'ı bu şekilde kullanılıyor. Hatta iddia ediyorum hiç toprak zemine değmiyorlar bile...

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Şu konunun sayfalarını gezerken sürekli dejavu yaşıyor gibi hissediyorum. Bitti yani konu, uzay teknolojisine sapmadığı sürece aynı şeyler dönüp duruyor konuda. Ve bu konuyu foruma her girişimde görmekten artık rahatsız olmaya başladım :snzdglsn:.

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@Levent Kırça
Bu tür ilanları değerlendirmek lazım. Bizim için fırsat. Hava atanları da hiç sallamamak lazım. Eğlensin kendince garipler

• Beğen
Tepkiler: Levent Kırça

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
ikiside var ama yol bisikletimi kullanmıyorum gideceğim yol asfalt olsada kullanmıyorum kısıtlıyor cünkü yol bisikleti ile kaldırıma çıkıp atlayamıyorum küçük taşlık topraklık alanlarada giremiyorum ama mtb ile her yere giriyorum sadece fazla efor sarfediyorum onunda bana yararı var kaslarım gelişiyor birde sürekli dağa çıkıyorum :D kullanış tarzınada bağlı pek şeetmemek lazım

• Beğen
Tepkiler: jestercat

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
Bisiklete dagla başladım yolla devam ettim. İkisini de şehirde kullandim. Şuanda ki kararım dağ bisikletinden yana. Yol bisikletinin tekeri cok patlıyor. Yerdeki küçük taşlar bile patlaması için yeterli. Yama yapmaya çalışıyorsun yama tutmuyor. Yedek iç lastige para vereceksin sürekli. Sokarım böyle ise dedim parcaladim bisikleti, koydum ilanı sahibindene. Sattığım anda da dağ bisikleti Alacam. Lastikleri kalın ama konforlu. Sürekli patlama gibi derdi de yok. Tek dezavantajı hızı biraz düşük ama o da benim için önemli değil

TRT-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Cotyoran52

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@timelapse trekking bisiklet denemediniz mi? 700 35c lastikler var sizin gibi lastik patlama derdim yok

Tepki
62
İsim
Nurhak Emre
Bisiklet
Carraro
Kendi adıma sürekli dağ bayır gezme hayalleriyle alıp da istanbulda dağ bayır bulamadığımdan :D. Ve gitmeye vaktim olmadığından.

• Beğen
Tepkiler: Alprdnc10

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tur bisikletim de var fakat yaşadığım yer olan Bergama'da her yer arnavut kaldırımı, asfalt yok hiç. Ayrıca en uzak dağlık arazi 5-6 km. Bu nedenlerle mtb de var bende.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Screenshot_20180224-172938.png Screenshot_20180224-172908.png Screenshot_20180224-172900.png

Dünkü tutumdan. Dağ bayır yol hepsi var. Şu ana kada maç 73.5 km/da hıxı görmüştüm dün 72.4 yaptım :) lastikler asfalt yolda biraz erir/aşınır o kadar şimdilik böyle de keyifli parası olan 2 sini de alsın ;)

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
@Desert Fox trekking de bana uygun ama biraz agresif sürdüğümden dolayı dağ almak istiyorum. alacağım bisikletin iç lastiği yama tutacak kadar hacimli olmalı. 35c lastiklerde yeterli hacimde aslında ama bi bisikleti elimden çıkarayım, elime para geçsin. o zaman düşünürüm

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@timelapse
Arazide bisiklete hiç acımam, dikenlerin üstünden yeri geldiğinde dikenlerden kaçmam. Ama genelde şehir içerisinde lastiğim patlar. Buyüzden şehir içinde bile yedek iç lastiksiz dolaşmam

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen yıl 13000 km yol yaptım bunun 8000 km'si asfalt, geri kalanı orman, çakıl, toprak. Bisikletimi aldığımda fitness bisikletiydi, upgrade edip gravale çevirdim. Offroad yapmadığım sürece her yolda keyif veriyor. Bu iş önce bilgi sonra bütçe sonra zevk meselesi. Ayrıca alışma durumu da var. Arkadaşımda benim bisikletinin orijinal hali var. O benim bisikletime bindiğimde nasıl bisiklet bu çok zor binmesi, rahatsız diyor, bana süper rahat ve kullanışlı geliyor. Aynı şekilde ben onun bisikletine bindiğimde ki daha önce uzunca süre kullanmış olduğum bir bisiklet, kamyon sürüyormuşum gibi hissediyorum. Onun kadrosu 52 benimki 54 sürerken belim ağrıyor. Demem o ki dağ bisikletine binen biri başka bir bisiklete bindiğinde o farklılıktan hoşlanmaya bilir, korkabilir (alışamazsam). Ülkemizde insanların çoğu ucuz dağ bisikletleriyle bisiklet sürmeye başlayınca doğal olarak genelde o şekilde devam ediyor.

• Beğen
Tepkiler: Kızılçam

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@timelapse
Schwalbe marathon serisi lastikler takın hocam sırf bunun için bisiklet satılmaz :)

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
@Fırat Ç. yok hocam kafaya koydum. 1 sene kadar kullandım yol bisikletini. satmamın tek sebebi lastiğin patlaması değil. bozuk yola gelmiyor bisiklet, konfor sıfır. eğilerek kullanmakta zor geldi, onun için satıyorum. birde yol bisikletinin herşeyi pahalı.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence şundan, yol şehir ve mtblere oranla sonradan sonradan gelmeye başladı.Hem pahallı olmaları hemde bu kültürün yavaş gelişmesinden dolayı geç kaldı diyebilirim. Şehir bisikletleri, bu işin temelini oluşturdu, eski bisikletlere bakıyorumda hep şehir tipi, amortisör yok, gidonlar iç kısma doğru kıvrık geniş seleleler...
Sonralara doğru konfor adına amortisörler, dayanıklık adına daha sağlam kadrolu bisikletler geldi.Mtbler popüler olmaya başladı. Sayıcı artınca fiyatlarıda diğerlerine göre uyguna düştü. Sonradanda yol bisikleti olarak tabir ettiğimiz fiyat sekmentinde yüksekten başlayan bisikletler geldi. Ama mtbler halen revaşta olmaya devam etti. Gerek sayıca fazla oluşunun verdiği bir artı olsun,gerek yolların yapısı mtbye bir artı kazandırması olsun halen daha çok seçiliyor.
Soruya değinecek olursak, artık şehirleşmenin geniş yer kapladığı günümüzde,mtbleri alıp evin arkasındaki ormanda offroad yapalım diyebilmek çok zor olduğu için şehir içi sürüşlerde kullanmak kaçınılmaz oldu. Buda kaldırımdan atlamak, merdivenden inmek gibi yeni alanlarada sevk etti.
Ben şahsen yeni bir bisiklet alacak olsam, yol ve tur bisikletleri arasında kararsız kalırım diye düşünüyorum. Hafif bir tur bisikletiyle hem uzun yollar yapabilirken, hemde kilitlenebilir ön maşası ilede offroaddada iyi işler çıkartabilir. Burada, sadece uzun yollar yapıyorum,işe gidip gelirken kullanıyorum diyenler yolu bisikletini, ben kısa mesafe olarak kullanıyorum,bisikleti yükleyip turlamayı, kamp yapmayı seviyorum diyenlerede tur bisikletini seçmesi mantıklı olabilir.
(izlenimlerime göre cevap verdim,özel bir araştırma yapmadım)