Neden Amortisör?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.034
  Beğeniler:
  3.726
  Seviye:
  Biz bisikletçiler, 90'lı yılların başlarında bir kadro ne kadar "sertse" o kadar iyidir diye düşünürdük. Artık amortisörlü bir bisikletin bazı arazi koşullarında gerekli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Evet, seçim sizin. Uzunca bir süre arazide yol almışsanız diziniz ve sırtınız ağrıyabilir, elleriniz - kollarınız uyuşabilir. Eğer sizin de benzer "tatlı" şikayetleriniz oluyorsa, bozuk yolları evdeki koltuğunuzdaki gibi rahat, uçarcasına aşabilirsiniz. Heyecan için süspansiyon, amortisörlü bir bisikletle bozuk yollarda daha fazla sürat yapabilir, müthiş heyecanlar yaşayabilir ve bunu da kontrolü kaybetmeden, güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bisikletiniz amortisörlü ise, lastiklerinize (konfordan vazgeçmeden) daha fazla hava basarak, lastik patlama riskini azaltabilirsiniz. İnişte, çok düzgün yollar hariç amortisörlü bir bisiklet normal bir bisikletten daha hızlıdır. Yol koşulları bozuldukça amortisörlü bisikletler normal bisikletlerden daha hızlıdır. Tabii bu, bisikleti kullananın performans ve yeteneğine göre farklılıklar gösterebilir.

  Çıkışlarda eğim çok değil ve yol düzgünse normal bisiklet amortisörlüden hızlıdır. Fakat eğim artıp, yol bozulursa özellikle arka tekeri amortisörlü bisikletler yarışı kazanmaya başlar. Ancak normal bir bisikletin sadece ön amortisörlü veya arka amortisörlü bisikletlere göre hızlanma faktörü daha fazladır. Bu, yokuş yukarı yapılan ataklarda, iniş yarışlarının startında, ya da kısa ve ustalık gerektiren tırmanışlarda bir avantajdır. Ön-arka amortisörlü bisikletlerde son yıllarda yapılan geliştirmelerde yokuş yukarı (veya yük altında) pedala basma sonucu arkada oluşan esneme oldukça aza indirilmiştir.

  Bisiklete sadece şehirde biniyorsanız yukarıda bahsedilenler size anlamsız gelebilir. Ama sadece hafta sonları bile de olsa şehirden kurtulup, biraz olsun ormanlarda, kırlarda ya da toprak yollarda pedal basan ve de süratin verdiği heyecanı seven bir tipseniz, amortisörlü bir bisiklete sahip olmak istemeniz en doğal hakkınızdır. Amortisörlü bir bisiklet almaya karar vermeden, öncelikle şu soruları yanıtlamalısınız:

  1-Bisikletinizi sadece şehirde mi kullanacaksınız?
  Yanıt evet ise, sizin amortisörlü bir bisiklete çok fazla ihtiyacınız yok, demektir. Ama 2000’li yılların başından beri şehir bisikletlerinde de kullanılan, çalışma mesafesi az, (50 mm.) basit ön amortisörlü bisikletler, hatta ön-arka amortisörlü bisikletler oldukça yaygınlaştı. Konforlu şehir gezintileri tercihiniz ise bu tip bisikletlerden önerilebilir.

  2-Hafta sonları şehirden kurtulduğunuz ve doğada bisiklete biniyorsunuz, fakat hala asfalt veya düzgün köy yollarında aheste gezinmeyi mi tercih ediyorsunuz?
  Yanıtınız yine evet ise, size amortisörü fazla karmaşık olmayan ,orta performanslı ön amortisörlü bir bisiklet önerebiliriz.

  3-Bisikletinizle doğadasınız ve neredeyse yolu olmayan en ücra köşeleri keşfetmek ve başkalarının korkutucu veya gereksiz bulduğu süratli inişler sizin hobiniz ve oldukça dik, iri taşlar, çukurlarla dolu bir yolun tepesinde sevinçten ve biraz da heyecandan gözleri parlayan bir tip misiniz?
  O zaman iyi bir ön-arka amortisörlü bir bisikleti hakettiğinizi düşünebilirsiniz.

  Bisiklet Tipleri
  Amortisörlü bisikletler çok genel olarak 2 tiptir:

  A) Sadece ön çatalı amortisörlü olanlar.
  B) Ön- Arka (Full Amortisörlü) amortisörlü modeller. (Eskiden gidon boğazı amortisörlü olanlar vardı. (En tanınmış örneği OFF- ROAD firmasından Bob Girvin'in tasarımı FLEXSTEM idi. Fakat bu sistem son yıllarda ortadan kalkmıştır.)

  Ön çatalı amortisörlü bisikletler, amortisörsüz veya full- amortisörlü bisikletlere göre bazı durumlarda avantajları daha çoktur. Bu tiplerde arka üçgeni amortisörlü bisikletlerde olduğu gibi, enerjinin arka tekere aktarımında kayıp söz konusu değildir. Bu da çabuk hızlanmayı kolaylaştırır. Bazı gelişmiş(ön veya arka) amortisörlerin “lockout” sistemleri vardır. Bu sürüş sırasında amortisörü kiltlemeye yarar. Bazı modellerde bu işlem için bisikleti durdurmak gerekebilir..

  Arka çatalı da amorotisörlü bisiklet modelleri son yıllarda hızla çoğalmakta ve ucuzlamaktadır. 1990'lı yıllarda da amortisör üreten sayısız firma ortaya çıkmıştır. Bu da beraberinde ucuz amortisörlü bisiklet üretimini getirmiştir. Ayrıca tüketimin çoğalması sonucu bisiklet kadro üretimi de ucuzlamış, özellikle alüminyum alaşımlı kadrolar çok yaygınlaşmıştır. Ön-arka amortisörlü bisikletlerde şokları kontrol altına alan hidrolik, elastomerli, yaylı veya bunların karışımlarının bulunduğu sistemler mevcuttur. Fakat arka amortisörler içinde en çok kullanılan ve tercih edilen modeller yağlı- havalı, yaylı- havalı veya yaylı-havalı-yağlı olanlardır. Bu tip bisikletlerde arka üçgenin hareketi de çeşitli tasarımda bağlantılarla sağlanır. Bunların çok gelişmiş olanları özellikle arazi iniş yarışlarında yaygın olarak kullanılır. Son yıllarda birçok ünlü bisikletle üreticisi, özel olarak ön- arka amortisörlü bisiklet tasarımlarına önem vermektedir.

  "Cross Country" tipi olup da ön-arka amortisörlü bisikletler oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunlarda arkadaki esneme 20-50 mm. arasında değişebilir.

  Amortisörler yapıları bakımından çeşitli tipleri vardır: Hidrolik (yağlı, havalı), elastomerli , çelik yaylı veya bunların karışımını içeren modeller.

  Hidrolik amortisörler ancak belli bir süratten sonra veya derin çukur, yüksekçe tümseklerde daha verimli çalışır. Düşük süratte, alçak tümsekli yollarda amortisörün içindeki contaların sürtünmesi, içiçe geçmiş iki borunun rahat çalışmasını engeller. Buna "stiction" denir (static friction). Bazı modellerde amortisörün sertliği ayarlanabilir. Hidrolik amortisörler yüksek süratlerde en güvenli ve kontrollü sürüşü sağlar.

  Elastomerli (özel bir kauçuk türü) tipler, düşük süratlerde de konforlu sürüş sağlar, çünkü içinde hidroliklerdeki gibi contalar olmadığı için "stiction" problemi yaşanmaz ve yolun en ufak pürüzlerine bile cevap verir. Bu tip amortisörlerde bakım onarım çok kolaydır. Fakat bunlardan ileri düzeyde perfomans beklemek doğru olmaz. Bazı yeni modellerde sertlik ayarı dışarıdan da yapılabilmektedir:. Elastomerli tiplerin dezavantajı, yüksek süratlerde amortisörün kuvvetli bir darbe sonucu sıkışıp, hemen ardından aynı oranda geri tepip, kontrolü kaybettirme riskidir.Fakat bu tip amortisörler, ucuzluğu, bakım gerektirmezliği ve konforlu olması yüzünden bir zamanlar amatör bisikletçiler tarafından oldukça ilgi görmekteydi. Fakat bunların yerini artık bildiğimiz çelik yaylar almıştır. Elastomerlerin çok sık parçalanması yüzünden bu sistem artık kullanılmamaktadır.

  Son yıllarda amortisörlerde oldukça ilerlemeler sağlanmıştır. Buna iyi bir örnek Rock Shox firmasının SID modelidir. Manitou ve Marzocchi firmalarının da çok gelişmiş modelleri vardır. Bu gelişmiş modeller hem hidrolik sistemin üstünlüğü ile ve akıllıca kullanılan yaylar ve yağ kartuşlarlarıyla her türlü koşulda çok iyi bir kontrol sağlar. Sonuç olarak bisiklete biniş amacınıza ve tarzınıza göre bir bisiklet seçmenizde yarar vardır. Böylece bisikletinizden en fazla verimi almış, siz de en mutlu anlarınızı yaşamış olursunuz..

  GÜRSEL AKAY
   
 2. doğuş

  doğuş Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  90
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Istanbul, Küçükyalı
  Seviye:
  Ayrıca yukarıda fotoğrafta olan kişi gürsel abidir belirteyim :)
   
  cenk yılkan bunu beğendi.
 3. tikky

  tikky Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2004
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  2
  Seviye:
  çok güzel bir anlatım yaa..bravo...amörtisör ün önemini kavramış olduk...
   
 4. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  valla doğru amörtisörlü bisikletin ne olduğunu daha iyi kavradık :)
   
  Bülent ERTUĞRUL bunu beğendi.
 5. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Selam.
  Fotoğraf 1999 yılıydı galiba. Alanya'da Rafting-Triatlon yarışında çekilmişti.Bunu çeken arkadaş da hayatında ilk kez dijital bir makinayı kullanıyordu.. Öyle ayrıca fotoğraf konusunda da usta falan değildi ama güzel çekmiş, eline sağlık..

  Ayrıca da bu yazı bana ait, altına eklenmemiş..Sitede diğerleri de var..(Siteyi bilmeyenler için yazıyorum..)www.yesilbisiklet.com..

  Selamlar..
  Gürsel Akay
   
 6. Mehmet Çiftçi

  Mehmet Çiftçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  caddebostan
  Seviye:
  Gürsel abi ellerine sağlık.Anlatım süper olmuş. Resimde iyi ama boşver
   
 7. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  ya bana kalırsa da resim müthiş çıkmış..
   
 8. Yiğit

  Yiğit Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2004
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  neden mi amortisor ?? Uludağ'dan inerken takım arkadaşlarınıza yetişebilmek için. Hani çıkarken kas kondisyon felan ama inerken nal toplamak insanı baya bi ezik hissettirio...
   
 9. cjtech1

  cjtech1 Yeni Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ingiltere/Portsmouth
  Yaw ben size bişi sorcam benim kilom yaklaşık 100, vede aldığım bisikletin içinde SRSuntour XC60 amortisör geldi ama bu benim ağırlığıma dayanır mı?.Şu anda ayarı en serte getirdim ve bisiklet bütün tümseklerde zıp zıp zıplıyor walla :D. Aslında bu durum hoşuma gitmiyor deil hani ama benim sorum acaba lastiğim patlar mı yada daha kötüsü amortisöre bişi olurmu bu olaylar sonucunda şimdiden herkese teşekkürler....
   
 10. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Selam..
  O kategori amortisörlerde (uzun yazıda da yazmıştım) rebound damping (geri tepme) kontrolü yoktur.. Tümseklerde zıp zıp zıplaması normal.. Daha performanslı bir şey için kesenin ağzını açmak lazım ama arazide deli gibi binmiyorsan şart değil..
  Selamlar..
  Gürsel
   
  Hüseyin Muhammed ATALAY bunu beğendi.
 11. alperen_69

  alperen_69 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  12 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  893
  Beğeniler:
  279
  Şehir:
  bursa
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  e tabi o zamanki dijital makina ancak bu kadar çeker
   
 12. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  En son mesaj: 12-05-2005, 18:04 tarihinde gelmiş:)
   
 13. Berke Nayır

  Berke Nayır Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  61
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  MANİSA
  Seviye:
  Gürsel Bey merhabalar,
  İsmim Berke ,size Manisa'dan yazıyorum...
  ben sizi uzman tv'de de izledim...ve yazdığınız bir çok konuyu okudum...
  ama internette araştırmama rağmen bulamadığım bir konu var...kısaca açıklayayım,
  yaklaşık 3 ay önce Kron XC 1000 16" model bir bisiklet aldım...ilk baştan pek bir sorun yoktu fakat sanki bir performans düşüklüğü vardı...baştan sanki benden kaynaklanıyor diye düşündüm fakat daha sonra bir arkadaşımın 17" Mosso marka bisikletini kullandığımda çok daha kolay bir sürüşü olduğunu gördüm ve benden değil de bisikletimden kaynaklanıyormuş gibi gelmeye başladı...acaba kadro boyu bana uygun değil mi acaba...boyum 1.70 cm....
  bir diğer sorumda bisikletimdeki ön amortisör (bendeki amotisör TopGun) sanki kısa gibi geldi...amortisör boyu 16" bir bisklet için ne olmalıdır.
  bu soruyu sormamın nedeni arkadaşımdaki amortisörünün benimkinden daha uzun olması..
  yardımlarınız için şimdiden çok teşşekkür ederim...
  saygılar...
   
 14. TheBioHazard

  TheBioHazard Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  amortisörün arkada iyisi iş görüyor da kötü olunca işkenceden beter oluyor. şu an kullandığım bisikletimde durum bu markasını sormayın ben de bilmiyorum küçükken babam almış gelmişti :( şimdi bisikleti toparlayıp satmayı planlıyorum ve bu sefer ön amortisör planlıyorum yoldaki bütün çukurları hissetmek güzel oluyor xD
   
 15. cenk yılkan

  cenk yılkan Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  balıkesir
  selam,kullandığım suntour nrx d nin kilidi yok,sertlik ayarı da yeterli değil,road 28 inç performansını bariz bozuyor,önerilerinizi bekliyorum.tam güç asılınca bir noktadan sonra gücünüzü absorbe ediyor,ne yapmalıyım?
   
 16. recep mutluer

  recep mutluer Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Ben birşey duydum.amörsitör rampalarda gücümüzden kesiyormuş.Bu miktar çok mudur?
   
 17. A.Samet Topcuoglu

  A.Samet Topcuoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  16 Haziran 2009
  Mesajlar:
  504
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Kardesım soyle dusun amörtisör esnedikce senın gucunu emiyor ?
   
 18. Uğur Güneş

  Uğur Güneş Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  Mardin
  Seviye:
  buna ragmen amartisörsüz bisikletlere binmek istemiyroum
   
 19. osman yalçın

  osman yalçın Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2010
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  KAYSERİ
  Seviye:
  orta amortisör hız kesiyoooor
   
 20. emre karakoç

  emre karakoç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  adana
  Seviye:
  Bilgiler için teşekkürler. 18" kadrolu bisikletim için RST MEGAAN AIR RL DAĞ BİSİKLETİ AMORTİSÖRÜ almayı düşünüyorum. Fiatı ağırlığını düşününce uygun geldi. Fikir verebilirmisiniz.
   

İlginizi Çekebilir

20170411_091317.jpg
Herkese Merhaba. Ben Necmettin Ünlü. izmirde yasiyorum universite Ogrencisiyim. 21 yasindayim. Hersey 19 yasinda 133 kiloya kadar cikmam ile basladi.Boyum 1.9m idi ama yinede kilo oldukca belli...
Fabian-Cancellara-aero-position-2.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
untitled.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...