Ne fark edecek ?

Deniz Kılıç

Daimi Üye
Tepki
101
Merhaba arkadaşlar,

Ben bisikletimi modifiye etmeye karar verdim.Bisikletimin yürür aksamı full tourney :( Bisikletimin çekiş sistemini full alivio yapmaya karar verdim.Bisikletimin sürüşünde hissedilir bir fark olacak mı? Cevaplarınızı bekliyorum

Sevgiler

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Öncelikle bisikletine nispeten daha akıcı vites değişimleri gelecek. Ayrıca değişen ve birbirine yaklaşan vites oranları da daha yumuşak vites geçişleri sağlayacak. Tekerlek göbeklerin de markasız harc-ı alem birşeylerse Alivio'ya geçmen yine etkili olur.
Tabi bu biraz da beklentilerinle değişecek bir şey ama yine de farkı hissedeceğini düşünüyorum ;).

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
bir kere tourney ile alivio arasında dağlar kadar fark var tourneyi bianchi nin
düşük modellerine koyuyorlar alivio yu ise kron xc2000 lere koyuyorlar neyse kesinlikle çok fark edecek viteslerin çok daha iyi olucak zaten bindiğinde anında anlıyacaksın tourney ile alivio nun farkını.,,, iyi bir karar vermişin halil abinin dediği gibi tekerlek göbeklerini de değiştirirsen çok daha iyi olur

• Beğen
Tepkiler: Deniz Kılıç

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Evet farkedecektir.
Alivio, 8'li serinin en üstüdür.
Altus'a göre daha hafif, daha özenilmiş, ve kullanımı daha kolaydır.
Ekonomik durumu en iyisine elvermeyip de Alivio set ile yarışlara katılan arkadaşlarım var.

Hele Deore'ye geçebilsen, o zaman fark katlanıyor :)
Bu arada full Alivio ve diğer serileri set halinde almak zorunda değilsin, benim bisikletlerimde hep Shimano'nun her serisinden bir malzeme oldu.

Aynakolun Alivio olur, Göbeklerin ve arka vitesin Deore olur, ön vitesin Acera/Alivio olur, fren vites kolların Alivio olur, olur da olur.

r_scribble

Aktif Üye
Tepki
30
Aynakolun Alivio olur, Göbeklerin ve arka vitesin Deore olur, ön vitesin Acera/Alivio olur, fren vites kolların Alivio olur, olur da olur.

Bu şekilde 9 'lu bir sistem yapılamıyor sanıyorum.9 'lu sisteme acera ya da benzeri bir aynakol kullanılabiliyor mu ?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085

Benim yazdığım bu cümlede 9'luyu bu şekilde kullanabilirsin demedim.
Ben 8'li sistem kullandığım zamanda böyle karışık kullanıyordum ve arkadaşımıza da uygun bir kombinasyon önerdim.

Sistemin 9'lu olması için;
Ruble - Zincir - Aynakol, 3ü de "mutlaka" 9lu olmalıdır.Aksi taktirde zincir ve dişli oran farklarından çekiş sisteminiz ya verimli çalışmaz, ya da çok kısa sürede aşınır.
Ön vites 8li şekilde de kullanılabiliyor.
Arka vites konusunda emin değilim.

9'lu'nun vites değiştiricileri geriye uyumlulardır, yani 8'li sistemlere.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arka viteste de HG ve IG ayrımı önemli, kalın zincir vitesin hızlı aşınmasına, ince zincir dişlilere uymamasına neden olabiliyor ;).

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Değiştiriciler Acera, vites kolları Alivio olduğu zaman hem gayet ucuz hem de akıcı bir vites sistemi oluyor. Kullandım. Tavsiye ederim. Deore vites kolları, Alivioların verdiği sağlam hissi vermedi bana.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Kılıç

Deniz Kılıç

Daimi Üye
Tepki
101
Cevaplarınız için teşekkürler.Ben bu değişiklikleri, çıktığında kron xc 500 ün üstünde veya sabit kadrolu bir bisiklette uygulayacağım.Benim demir yığını bisikletimde kullanıpta yazık etmeyi düşünmüyorum.Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.