MTB için fren önerisi

hkndng

Üye
Tepki
30
İsim
Hakan
Bisiklet
Merida
Merhaba,
Kızımın kullandığı bisiklete fren öneriniz var mı? Bana zayıf gibi geliyor frenleri ve sık sık ayarı bozuluyor sürtme yapıyor. Değiştirmelimiyim? Hangi fiyat düzeyinde, hangi freni alabilirim? Teşekkürler

(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selam, birincisi sürtme fren tellerinin yağsızlığından(yağsız ise sıktığınızda bir bacağı yada her hangi bir bacağı bırakmıyor olabilir.) ikincisi jant ayarları bozulmuş olabilir üçüncüsü fren bacakları üstünde bacak çekmesi için vida ayarı var ayar sorunu olabilir.

2 sene boyunca Tektro V fren kullandım çeşitli pabuçlarla. En son XLC pabuçlar bana yeterli geldi. Bir kaç aydır Shimano XT bacak seti aldım pabuçlar da içinde geliyor. XT set oldukça yumuşak ve iyi bir frenaj sağlıyor. Bacaklar rijit esneklik az sadece pabuçların lastiğini hissediyorsunuz çok sıktığınızda. Tabi bunun yanında iyi fren kolları esnekliği daha da azaltır.

Benim tavsiyem çok para vermeden Tektro V fren bacakları ile XLC yada Baradine pabuçlarla yeterli frenaj alırsınız. Tektroların setini 50-60 TL arası bulabilirsiniz. XLC pabuçlar 40 TL çifti. 100 lira gibi çıkar. XT bacaklar set halinde 170-200 TL arası pabuçları oldukça kaliteli almanıza gerek kalmaz.

hkndng

Üye
Tepki
30
İsim
Hakan
Bisiklet
Merida
@Deniz ÇINAR Merhaba, teşekkürler bilgi için. Bisiklet çok kullanılmadı yani yeni. Aslında sorum şu: her fren ayarı sonrası (market bisikleti gibi) hızlıca yine bozulur mu? Eğer bozulacaksa, Tektro V fren çözümünü uygulayayım.

• Beğen
Tepkiler: aziz otkur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yani olay şu fren ayarları zaten kolay kolay bozulmaz. En kötü frenlerde bile sorun olmuyor. Kaldı ki sizin btwin bisikletinizde tektroya yakın kalitede bir fren seti var gibi gözüküyor, başka bişey olmasın durum?

hkndng

Üye
Tepki
30
İsim
Hakan
Bisiklet
Merida
@Deniz ÇINAR Ben mahalle arası bir yerde ayarlattım, pek olmadı gibi. Demekki iyi bir yerde ayarlatırsam sorun olmayacak. :) Teşekkürler

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
V frende sürtme sorunları genel olarak frenlerden degilde tekerdeki akort bozukluklarından olur. Tekerin bi yönüne göre ayarlanan fren , teker yalpa yaptıkca yine sürter. Yeni bisikletlerde genelde akort tam ayarlı olarak gelmemektedir.
Yeni bir fren alsanız papuclar ve baskı olarak farklılık gösterebilir fakat ayar ile ilgili frenlerde cok büyük farklar olmaz.
Akort ayarı tamsa papucları öne dogru egimli takılmalı baskıyı arttırmak için . Bisikleti kaldırın bosta lastigi elle bi cevirin hızlıca sallantı oluosa iyi bi ustaya akort yaptırın .

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim kızımın bisikletinde de benzer sorunlar var akort iyi fren bacakları sıkıntı teli yağlama yapayım bakalım düzelecek mi