Motorcuları öldüren "tank slapper" yol bisikletçilerinin başına gelir mi?

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Motorsiklet sürücülerinin gidonu sıkı tutmaları sonucu motorun kontrolünü kaybetmelerine neden olan "Tank tokatlama" problemini, acaba yüksek hızlara çıkan bisikletçilerde yaşıyor mu ?
İnternette konuyla ilgili izlediğim videolarda, motorsiklet sürücülerinin bile, bu durumdan bi haber olduklarını, olay anında yaşadıkları telaş ve şaşkınlıklarını görünce anladım.
Yüksek hızlarda bisiklet sürerken, bisikletin bazen kontrolden çıkmaya çalıştığını hissediyorum, düz yolda düşen bisikletçilere sorsanız, çoğu neden düştüklerini açıklamakta zorlanır.
Acaba bizlerde motorcular kadar şiddetli olmasa bile, tank tokatlama denen olaya maruz kalıyor muyuz ?

Lütfen birkaç dakikanızı ayırın, internette bu konuyla ilgili yorumları okuyun, videoları izleyin, sonra bisikletinizin kontrolünün düz yolda nedensiz zayıfladığı yada kontrolü kaybettiğiniz anları düşünün, fikir ve tecrübelerinizi buradan paylaşın, tank slapper bizleri de etkiliyor mu hep birlikte öğrenelim.

İnternette bu durumla ilgili çok video var, olayın daha iyi anlaşılması için konuya eklenebilir..

Scudo

yunus42

Üye
Tepki
107
İsim
Yunus
Motorsiklet kullananlar için önemli bir konu. Bizler için bence ihtimal dışı.

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
@Oğuzhan Y.

Birinci video'da ki olayın aynısı başıma geldi, önce gidonda ufak bir oynama "titreme" oluyor, sonra titreme artıyor, titremeyi durdurmak için hiçbir şey yapamıyorsunuz. bu hadise sonucunda 40 km hızla giderken asfalta düştüm. Neden düştüğümü araştırırken bunu konuyu buldum. Bu olay öyle bir şey ki, yaşamadan, başınıza gelmeden anlamak, anlatmak mümkün değil.

İlk video yaşadığım durumu bire bir anlatıyor, teşekkür ederim. Keşke ilk video benim mesajımın altına eklenebilse..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Alptriatlon Geçen sene aynısı benim başımada geldi.Ben sizin gibi şanslı değildim ve bileğim kırılmıştı.Galiba biraz da rüzgar faktörü işin içine giririyor.

• Beğen
Tepkiler: Alptriatlon

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
@Cyclinq

Kaburgalarım kırıldı, omuzum dağıldı "kaburgalarım kaynadı ama omzum hala düzelmedi" Kaskım kırıldı, kaskım olmasaydı, kafam da kırılmıştı.. ayrıca kolumda ve dizimde ömür boyu taşıyacağım izler oluştu.. Aylarca krem ve ilaçlarla yaşadım.
Eskiden inişlerde vs. 90 km üzeri hızlara çıkardım, bu yaşadığım olaydan sonra 50 yi bile geçerken tedirgin oluyorum.

Bu çok önemli ama kimsenim bilmediği bir konu. Kişi profesyonel bisikletçi bile olsa, bu durumu yaşamamışsa, kendisine anlatmak mümkün değil. Sorsanız; sürmeyi bilmediği için düşmüştür, bizde öyle şey olmaz derler..
Herkes birşey diyor, tansiyonun düşmüştür, gözün kararmıştır, yorgundun, rüzgar, taş gelmiştir, dikkat etmedin vs. vs.
Derdimi kimseye anlatamamıştım, gidonda sebepsiz bir deprem oluştu, sonrasında film koptu. şimdi anlıyorum ki herkesin başına gelebilecek tehlikeli bir durum o an başıma gelmiş.

Bu neden olur, nasıl engellenir, çok iyi araştırmak lazım, yoksa olmadık yerde, yüksek hızda kendinizi yerde bulabilirsiniz.

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
@Alptriatlon

Geçmiş olsun. Uzun bir sürüşün sonlarına doğru mu oldu? Neden diye sorarsanız şöyle bir düşüncem var. Sürüşte yorulduktan sonra eğer inişte gidonu fazla sıkarsak iki kolumuzda aynı güçte olmadığından bir süre sonra biri azıcık bile güçten düşüp gevşese kontrolde küçük sapmalara neden olabilir. Buda yaşadığınız olayı açıklayabilir. Naçizane fikrimdir, bilimsel bir dayanağı da yoktur. Benzer kazaları yaşayan arkadaşlara tekrar geçmiş olsun.

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben hafif tutma sonucu bir kaza yaşamıştım.

Hafif yokuş aşağı bir yolda yol bisikleti ile gidiyordum gidonu üstten tutarak, bir anlık dalgınlık önümdeki kasisi görmedim hafif tutma sonucu kasisten geçerken ellerim gidondan ayrıldı bir anda ve düştüm neyse ki çok hızlı inmiyordum. O günden sonra gidonu sıkı tutuyorum olumsuz bir yönünü görmedim.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırim benim başima iki kez geldi, yarış bisikletini aldığım dönemde "madem bindik bir alamete en azından sehir bisikletinden daha hızlı gitmeli bu meret" düsturundan hareket ederek yokuş aşağı Allah ne verdiyse dur durak bilmeden inişe geçtim. Bir sure sonra baktımki gidon istemsizce titriyor, ne oluyoruz demeden salınımlar hızlanmaya bendeki yusuf yusuf efekti büyümeye başladı. Aşağı sağ salim inersem toprağı öpeceğım diye iç geçirerek frene mümkün mertebe asılmadan nasıl olduysa sağ salim bisikleti yavaşlatmayı başardım. Ben o anda bunu rüzgarın rezonansına bağlarken bir diger inistede aynı şey başıma gelince artık 40 km yi geçmemeyi ve tez elden bisikleti elden çıkarmayı kafaya yazdim. Yarış bisikletini satmamın en önemli sebebide budur. Demekki nedeni buymus.
.

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
Bi kaç video izledim yol bisikleti kullanan birisinin başına gelmiş. Hızlıyken viraja girdiğinde nereye bakarsan oraya gidiyorsun, (uçurum, taşıt) bisiklette en tehlikelisi bu.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Tipkı şu videoda olan şey başıma geldi. Bence bisiklet için iki sebebi var. Birincisi rüzgar kaynaklı rezonans ikincisi kısa gidon uzunluğu.
Bence bu konu sürekli basliklar arasina girmeli. Hafife alinmayacak cok önemli bir konu

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.135
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Faydalı ve benim de merak ettiğim bir konu. Bakalım nasıl cevaplar gelecek. Ayrıca kaza geçiren arkadaşlara ayrı ayrı çok geçmiş olsun.

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende eskiden buna benzer bir kaza geçirmiştim ama kazayı klasik bir yol bisikletiyle geçirdim (bisiklette benim değildi ödünç almıştım) kaza şöyle oldu ben yokuşta şöyle bir hız yapayım dedim (ilk defa yol bisikletine binince böyle oluyor:eek:ops:) hemen ilk bulduğum yokuştan aşağı olabildiğince hızlı inmeye çalıştım km saatinde 47 felan gösteriyordu (çok yüksebir hız değil ama bisikleti titretmeye yetti) neyse tam yokuşun bittiği yerde çokta keskin olmayan bir viraj var işte tam o virajın ortasındayken artık gidonmu titredi tam emin değilim ama ön teker kaydı ve ben direk yere düştüm sonra bayılmışım gözlerimi hastanede açtım sağ bacağımdaki tendonlar kopmuş beni amilyata almışlar kalktığımda bacağımda kocaman bir dikiş izi vardı ama Allah'tan başka bir yerimde kırık vs hiç bir şey yoktu (nasıl oldu bende bir şey anlamadım) hala sağ bacağımı zorlayamasamda sağ kurtulduluğuma dua ediyorum Allah korumuş o günden beri yokuş aşağıda olsa 35 i bile geçmeye korkuyorum fotoğrafları olsa paylaşıcaktım ama hiç çekmedim( bu arada arkadaşa bisikletini tamir ettiripte verdim:))

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetsunu e o zaman yol bisikletide hikaye dmi

@mehmetsunu

• Beğen

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
İlginç bi olaymış "tank slapper" diye anıldığını bilmiyordum. sedona 720 bisiklet ile 70 kmh üstü hızlarda başıma geliyordu (yokuş aşağı), titremeye başlayınca yavaşlıyordum geçiyordu, çok şükür hiç düşmedim.