Mosso Marine

Esmarsln

Üye
Tepki
3
İsim
Esma
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Çok teşekkür ediyorum .

• Beğen
Tepkiler: seko35.50
Scudo
Tepki
1
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
merhaba güncel fiyatları 5000 civarı olmuş bisikletlerin.
10 km yol için hangisini önerirsiniz. (70 kg - 1,75 birisi için)
katlanır almak istiyorum yer kaplamasın diye

Dosyalar

Esmarsln

Üye
Tepki
3
İsim
Esma
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba bence katlanır istediğiniz için daha pratik olması için 20 jant olanı tercih edebilirsiniz.
Birde 20 jant modelinin jantı magnezyum alaşımlı olanı daha iyi olur bence.IMG_20220413_213025.jpg

Tepki
1
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
renklerinden dolayı mossoyu eledik, çocuk bisikleti gibi renkleri var. Carraro flexi 121 aldık haki ve sarı umarım memnun kalırız

kaganarda

Aktif Üye
Tepki
332
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar
Bisikletim Mosso Marine 26
2016 yılında aldım, çok km yapmasam da 6 yıldır kullanıyorum.
foruma izlenimlerimi yazmıştım.
Bir kaç fotograf ekleyerek ve yaptığım değişikler ile ilgili yine bir şeyler karalayayım ki belki benim gibi bu bisikleti kullananlara yardımı olur diye düşündüm.

1- Btwin jel sele kılıfı
Aslında biraz faydası oldu, çünkü bisikletin kendi selesi çok sert, ama asıl çözüm daha yumuşak ve iyi bir sele ile değiştirmek.

2- Zincir kadro koruyucu
Zincirin kasislerde çukurlarda kadroya vurmaması ve boyaya zarar vermemesi için gerekli olduğunu düşünüyorum.

3- Btwin zil
Pilli korna da kullandım ama hem gidonda çok yer kaplıyor hem de sesi çok yüksek olmasına rağmen zil kadar etkili olmadığı izlenimine kapıldım, bisiklet zili insanların hafızasında yer edindiği için gelenin bir bisiklet olduğu daha iyi anlaşılıyor belki de.

4- Gidon kısaltma
Katlanır bir bisiklete göre uzun bir gidonu olması , aracıma sığmaması nedeniyle 72 cm olan gidonu her iki taraftan keserek 56 cm ye düşürdüm.

5- Zozo barendli elcik
Bisikletin üzerinde gelen elcikler pek iyi değil ve uzun kullanımda elleri rahatsız ediyor. Karpal tünel sendromu yaşamamak için böyle bir değişikliğe gittim. Çokta iyi oldu çünkü artık eldivensiz bile kullansam harika bir hissiyatı var, ele çok iyi oturuyor, destekleri sayesinde tutuş ve kontrolüm arttı, barentler yani boynuzlar sayesinde tutuşu değiştirip ellerimi dinlendirebiliyorum.

6- XLC wellgo katlanır pedallar
Kendi pedalı malesef bilya dağıttı. Bu yeni pedallar daha kolay katlanıyor, pedallarken iyi ve sessiz çalışıyor.

7- Shimano Megarange ruble 14-34 mf tz 500-7
Arka ruble vidalı. 14 - 28 ruble ile yokuşlarda zorlanıyordum . 14 - 34 ile daha yavaş ama yorulmadan çok uzun ve dik yokuşları çıkabilmeye başladım . Dizlere katkısı 10 üzerinden 10 bence.

8- CST 26×2.10 Lastikler
Konfor beklentim fazla olduğu için böyle bir tercih yaptım .
Üstünde gelen fabrikasyon 26x1.95 lastiklerin ne marka olduğunu çözememe rağmen bitene kadar kullandım. İsimsiz bişey takmış mosso.
Hız için 26x1.75 düşünüyordum aslında ama parke taşlı yollarda da kullandığım için vazgeçtim.
Hız konusunda dezavantajlı olabilir ama yine de ağır lastikler değil bence çünkü çok yormuyorlar. İç lastikleri değiştirmedim. Onlar orjinal 26x1.95. Dış lastik ile ile iç lastik uyumsuz oldu, biliyorum ama idare ediyorlar şimdilik.

9- Aydınlatma
2-3 takım pilli aydınlatma satın almıştım, kırılıp bozuldular. Tenha yollarda , araç trafiğine kapalı yerlerde kullandığımdan, hatta karanlıkta kullanmadığımdan dolayı takmadım son zamanlarda. Kolay takılıp sökülen bi aydınlatma çözümü düşünüyorum, bakalım.

10-Suluk
Kadroda vidalı suluk yeri var. Uzun süre bineceksem takıyorum.

11-Çanta
Yarım litrelik hacimli gidon çantası takıyorum. Sadece telefon cüzdan anahtarlık alıyor. Yetersiz geliyor. Decathlon 2 Lt kadro çantası alabilirim.

Salgın döneminde neredeyse 2 yıl pek bisiklete binemedim. Şimdi telafi etmeye çalışıyorum. Haftada 3-4 gün, her sürüşümde 15 - 20 km, yokuşlara rağmen yol katediyorum . Bisikletin sessiz ve akıcı bir sürüşü var. Vites geçişleri sesli ama sorunsuz, arka aktarıcı Tourney - ön Altus, ortalama bir iş çıkarıyor. Ayna kol, fren vites kolu grubu shimano olması iyi. Sele hariç konforundan genel olarak memnumum. Katlanır olupta az yer kaplasın diye kadro geometrisinde dik bir maşa ve gidon açısı oluşturulmuş, diğer mtb'lere göre çok hızlı yönleniyor ama bence konfordan biraz ödün vermiş çünkü öne doğru kollara fazla ağırlık bindiriyor. Büyük bir katlanır bisiklet olması pratik değil hatta katlayınca sabitleyici mıknatısları yok ve ittirerek götürülemiyor ama otomobil ile taşıyabilmek ve evde çok yer kaplamayan bir mtb olması iyi. Toplamda 14.5 kg ağırlığı var şu haliyle. Çok akıcı bir bisiklet olmasına rağmen ağırlığını hissettiriyor. 10 kglık bisikletlere özenmiyor değilim. Aldığıma hiç pişman olmadım. Hiç sorun açmadı, sıkıntı çıkarmadı. Sadece Sparkle mekanik frenlerin balatalarını değiştirmeme rağmen ses yapıyor, en büyük sorun bu bence. Ayarlayınca kısa bi süre yapmıyor ama sonra ciyaklamaya devam ediyor. Belki ileride daha iyi bir mekanik kaliper düşünebilirim. Ama şu anda bu bisiklete daha fazla masraf yapmayı düşünmüyorum. Bu arada 2. bisikletim olan Alba Fold X ile dönüşümlü kullanıyorum. Onunla da ilgili foruma bir yazı yazacağım. 3. bir bisiklet daha alsam mı diye düşünüyorum, herhalde 90'larda kullandığım gibi yol-yarış bisikleti alabilirim yada yeni gravel bisikletlerden, tercihim de yine mosso olabilir.

Mosso marine 26 bisikleti tavsiye eder miyim; bu bisikleti almayı düşünenler kendi kriterlerine uyup uymadığına bakarak karar vermeli, tek bisiklet olacaksa daha ince eleyip sık dokumalı, umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur.

Ayrıca kask, eldiven, pedli tayt, içlik, forma, modüler pantolon, buf, softshell mont, bere, rüzgarlık, bisiklet gözlüğü gibi bisiklet sporuna özel üretilen kışın sıcak - yazın serin tutan ama her şartta rüzgardan - yağmurdan - soğuktan koruyan ve teri atıp iyi havalandırma sağlayan kıyafetleri ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Malesef bu ürünleri kendim çok geç kullanmaya başladım. Evet, ciddi para tutuyor satın almak ama sağladığı güvenlik, konfor ve sağlık için değer.
Biraz uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın.

Herkese sağlıkla bol pedallamalar dilerim.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: aniceman

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba arkadaşlar. Katlanır bisikleti için çanta arayan olursa elimde 2 adet satılık var. Tane fiyatı 200 tl bilginize. Yer İstanbul - Avcılar.

289792 dosyayı görüntüle

Tepki
0
İsim
Murat
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar, ben de Mosso Marine 20 katlanır bisiklet aldım. Normal bir şehir bisikleti istiyordum ama alan müsait olmadığından çok gönüllü olmasamda katlanıra geçtim ve hemen sele bakmaya başladım. Katlanırlar, yapısı gereği, biraz komforsuz çünkü.

Tepki
0
İsim
Murat
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar Marine 20'nin katlayınca tutan yaylı miknatıslarından birinin vidası çıkmış ve düşmüş heralde, yerinde durmuyor artık. Napabilirim? Satın aldığım yerde uzak oraya gitmem mümkün değil.

Folding Man

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
Ygt
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Arkadaşlar Marine 20'nin katlayınca tutan yaylı miknatıslarından birinin vidası çıkmış ve düşmüş heralde, yerinde durmuyor artık. Napabilirim? Satın aldığım yerde uzak oraya gitmem mümkün değil.
İnternettende sipariş verebilirsiniz

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün eşime bu bisikleti aldık.20 MARINE V .Pazara giderken , sahilde gezerken kullanmak için ideal.
Bu bisiklete tavsiye edebileceğiniz heybe ( bagaj çantası ) ne var acaba ? Katlanır da heybe kullanan var mı ? Saygılar...
20-marine-v-mavi-718x718w.jpg

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bugün eşime bu bisikleti aldık.20 MARINE V .Pazara giderken , sahilde gezerken kullanmak için ideal.
Bu bisiklete tavsiye edebileceğiniz heybe ( bagaj çantası ) ne var acaba ? Katlanır da heybe kullanan var mı ? Saygılar...
300720 dosyayı görüntüle
Katlanırda heybe yüksekliğinin fazla olmaması gerektiği için, çok gözlü, 34 litre, su geçirmez olmayan, makul fiyatlı olarak şunu önerebilirim: (link) (sıkı sıkı doldurmadıkça resimdeki gibi görünmüyor, katlanır bisikletim yok ama trekking bagajına koyup resim gönderebilirim)

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Katlanırda heybe yüksekliğinin fazla olmaması gerektiği için, çok gözlü, 34 litre, su geçirmez olmayan, makul fiyatlı olarak şunu önerebilirim: (link) (sıkı sıkı doldurmadıkça resimdeki gibi görünmüyor, katlanır bisikletim yok ama trekking bagajına koyup resim gönderebilirim)
Çok teşekkür ederim.Güzel bir heybe.Aslında eşimin istediği birazda omuzda veya sırtta da kullanılabilen tiplerden.
Bende şunu buldum :
(link)
Fiyatı da uygun geldi bana.Pazara , çarşıya da uygun ne dersiniz ?
Tekrar teşekkür ederim.Saygılar...

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Çok teşekkür ederim.Güzel bir heybe.Aslında eşimin istediği birazda omuzda veya sırtta da kullanılabilen tiplerden.
Bende şunu buldum :
(link)
Bu model de yüksekliğin bir kısmını bagajdan yukarıda bıraktığı için yükseklik sorunu çıkarmaz gibi. Tek taraflı heybeye karşı denge açısından biraz ön yargılı yaklaşıyorum ama pratikte sorun çıkmıyor olmalı ki tek taraflı heybe kullanan çok görüyorum.
Decathlon'da omuz çantası olabilen bir model var ama fiyatı çılgın kalıyor Tchibo'nunkinin yanında: (link)

• Beğen

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu model de yüksekliğin bir kısmını bagajdan yukarıda bıraktığı için yükseklik sorunu çıkarmaz gibi. Tek taraflı heybeye karşı denge açısından biraz ön yargılı yaklaşıyorum ama pratikte sorun çıkmıyor olmalı ki tek taraflı heybe kullanan çok görüyorum.
Decathlon'da omuz çantası olabilen bir model var ama fiyatı çılgın kalıyor Tchibo'nunkinin yanında: (link)
Şöyle zaten 2 adet alacağız. Aynı şeyi bende söyledim eşime. Denge sıkıntısı olur dedim.Sanırım bunu alacağız.Gayet şık ve rahat kullanımı var gibi.Tekrar teşekkür ederiz.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.671
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
300720 dosyayı görüntüle

İsmail abi, şu çantalardan aldım 2 adet. Kesinlikle tavsiye ederim. Oldukça kullanışlı.Bir tanesini eşim kendi bisikletinde kullanıyor, diğerini de işe giderken kullanıyorum. Tavsiye edebileceğim bir heybe . Bilgisayar bile taşınabiliyor.

Katlanırda heybe için belki arka bagaja ek bir aparat takman gerekebilir.
(link)

• Beğen

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende şunu buldum :
(link)
Bu çanta çok güzelmiş aldıktan sonra yorumlarınızı belirtirseniz bende düşünüyorum eşimin bisikleti için belki kısa mesafede (40-50km) ben bile kullanırım yol bisikletimle turlarda :)

• Beğen

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
300720 dosyayı görüntüle
Bence arka kısma güzel bir sepet koyun. Onun içine de ne varsa yükleyin gitsin. Sepet olarak bisikletçilerde satılan sepetleri bahsetmiyorum. Biraz hayal gücü ile daha sağlam plastik sepetler bulunur. Sepeti de kablo bağları ile arka bagaja tutturulur. Sonrasında çanta bile o sepete konabilir.
Zamanında hanımın bisiklete de benim bisiklete de inşaatlarda kullanılan kablo kanalından sepet yapmıştım bisikletlere. Çok faydasını gördük çok.

Dosyalar

• Beğen

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.984
Bisiklet
Kron
Arkadaslar merhaba,yolculuklarda kullanilabilecek,surwkli yanimda gezdirebilecegimiz,gerektiginde ucaga alinacak,gerektiginde sirtimiza atip müze ve benzeri yerlere sokabilecegimiz bir katlanir bisiklet tavsiyeniz var midir?ya da alternatif. Bütçe 10-15 bin tl civarı.boy 190 kilo 105

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İsmail abi, şu çantalardan aldım 2 adet. Kesinlikle tavsiye ederim. Oldukça kullanışlı.Bir tanesini eşim kendi bisikletinde kullanıyor, diğerini de işe giderken kullanıyorum. Tavsiye edebileceğim bir heybe . Bilgisayar bile taşınabiliyor.

Katlanırda heybe için belki arka bagaja ek bir aparat takman gerekebilir.
(link)
Samet teşekkür ederim.Bu çantada çok güzelmiş.Eşim ile konuşayım hangisini isterse onu alacağız artık :D
Bu çanta çok güzelmiş aldıktan sonra yorumlarınızı belirtirseniz bende düşünüyorum eşimin bisikleti için belki kısa mesafede (40-50km) ben bile kullanırım yol bisikletimle turlarda :)
Artık hangisini alırsak paylaşım yapacağım.Saygılar....

• Beğen
Tepkiler: samet akkaya