'' Migren ''

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Arkadaşlar Selam ,

Aranızda migren hastası olan varmı ? Nasıl bir tedavi uyguluyor ?

Yaklaşık 15 yıl sigara içtim , alkolde vardı . 2004 yılında ikisinide bıraktım . O yıldan sonra baş ağrıları başladı . Migren teşhisi kondu . Nöroloji Uzmanı Migren hastalığı için yapılmış kuvvetli ve yan etkileri yüksek bir ilaç var ( Relpax ) , onu verdi . Çok kullanıldığında tabiiki vücut onada bağışıklık kazanıp cevap vermekte zorlanıyor . Antidepresan ilacı veren nörologlar oldu .

Dün dayanılmaz ağrılar yaşadım .

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim .

Selamlar,
Tolga Gürgün

• Beğen
Tepkiler: sadana
Scudo

CEM ATEŞ

Forum Demirbaşı
Tepki
938
Abi aynı sorun annemde vardı. Yıllarca çekti migreni ve dediğin gibi ilaçlara bağışıklık oldu artık kesmiyordu ağrıları. En son bir doktor tansiyonunu gözetledi ve tansiyondaki ufak dalgalanmalardan olduğu anlaşıldı ve tansiyon düzenleyici hap ile ağrılardan kurtuldu. Şuan baş ağrısı yok.
Bendede aynı şekilde tansiyonum +-1 oynadığı zaman o gün başağrımı kesemiyorum.
Tabiki herkesde başağrısı aynı nedenden olacak değil ama tansiyon kontrolüde yaptırmanız iyi olabilir.
Geçmiş olsun. Acil Şifalar.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Merhaba Tolga,
Geçmiş olsun.
Aynı eşşekten düşmüş ve sıklıkla düşmeye devam eden biri olarak seni anlıyorum.

Bizim ailede var kalıtsal olarak. Özellikle bende ve ablamda.

Kendi çareni bulacaksın Tolga. Ben soğuk tutmayı da, soğuk tutmayı da, iki tane apranaxs birden içmeyi de, novalgin iğnesi olmayıda denedim, kimine açık hava iyi geliyor , kimine karanlık, müzik dinleyince geçen var, tek bir ses duymamak üzere bir odaya kapanıpta atlatanda.

Benim ilginç şekilde perşembeleri ağrıyor genellikle.

Cenin pozisyonuna çekilmek, enseme bir şey örtmek ve bazı meditasyon ögelerini kullanmak işe yarıyor, üzerine biraz uyuyorum, kalkınca geçmediyse, apranax alıyorum

Selamlar.

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Tolga bey,
Yeni nesil migren ilaçları şunlar:
Relpax, Zomig, Maxalt, Migrex

Bu ilaçların etken maddeleri birbirine yakındır, o nedenle etkinlikleri de benzer.
Migren ataklarını iyileştirme oranları %80-90 kadardır. Bu derece etkin ilaçları denemeden migren ağrısı gibi şiddetli bir ağrıyı (benim de migrenim var) çekmeye gerek yok. Hangi ilacın hangi hastaya yararlı olacağı önceden bilinemez ancak denemeyle anlaşılır.
Antidepresanların migren tedavisinde yeri vardır. Ancak ağrılar sık geliyor ise sıklığını azaltmak için kullanılırlar, atakları iyileştirmek için ise yukarıda saydığım ilaçlar yaygın olarak kullanılır.
Geçmiş olsun.

@Tolga Gürgün

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bende bir ara çok feci olmuştu ne yaptıysam hangi ağrı kesiciyi aldıysam banamısın demedi (ama ağrı kesici kültürüm genişlediydi :D), sonra baktım olmayacak eskiden beri bildiğim herşeye iyi gelen sistemi uyguladım, bir kaç gün sadece çiğ taze yeşil sebze yedim bol su içtim, çok az da meyve yedim, bir daha gelmemek üzere geçti, hemen bütün durduk yerde olan ağrılar gibi migren de asidite birikmesi, alkali gıdalar çok etkili oluyor. Yine bir çok hastalığın nedeni olan stress de etkili migreni tetiklemekte...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Tolga Gürgün

Bu sanırım şey gibi, kafeini bırakmak gibi, onda da bırakınca gerek biriken zehirlerin vücuttan çıkmasında ve alkolün damar açıcı etkisinin artık olmamasından sanıyorum ağrılar oluyor, yine önceki mesajımdaki yöntem her derde devadır, ağrınız muhtemelen iyileşme sürecinde olan vücudun kendini zehirlerden temizlerken geçtiği dönemdir, bol su ve alkali besinlerle yapılan kısa dönemli bir diyet zehirlerin nötralize olmasını çok hızlandıracaktır, aynı zamanda ağrısız olacaktır.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Migrenden ilaçlar ile kurtulmaya çalışan kişilerin bir çoğunda mide sorunları çıkıyor sonradan. Güçlü ağrı kesiciler kullanırken dikkat etmek gerekir.
Apranax dan bahsettim hemen düzelteyim, bir dönem bazı ülkelerde yasaklanmış bir ilaçtı. kimse yazılanları direkt tavsiye olarak almasın lütfen.
Hakan'ın bahsettiği yöntemler mideye zarar vermeden kulllanılabilir.
Selamlar.

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Benim yazdıklarım direkt tavsiye olarak alınabilir.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Kendim apranaxdan bahsettiğim için, sadece kendi yazdıklarımın tavsiye olarak alınmamasını kastetmiştim. :)
Hepimize geçmiş olsun.:rolleyes:
Selamlar

Tepki
116
Ben kendimi bildim bileli bu rahatsızlığa sahibim.
Ağrının başlayacağını anladığım zaman iki ilaç kullanıyorum ama ilaç tavsiyesinin doğru olmadığını düşündüşümden bunun doktor tarafından verilmesi gerektiğini düşünüyorum..

Ama bazı tavsiyerlerde bulunabilirim.

• Yemek öğünlerinizi düzenli ve zamanında yapın. Öğün atlamayın geciktirmeyin.
  • Çok uzun süre bilgisayar kullanmayın , tv seyretmeyin. vs..
  • Rahatsız bir şekilde oturmayın, devamlı aynı duruş şeklinde kalmayın.
  • Havasız ve sigaralı ortamlarda çok kalmayın.
  • Alkol çok almayın, mümkünse kullanmayın.
  • Boynunuzu soğuklarda ve terli iken koruyun.
En önemlisi ise ağrının başlayacağını hissettiğiniz anda karanlık ve sessiz bir odaya çekilip, uyumaya ve dinlenmeye çalışın.

• Beğen

hakano

Daimi Üye
Tepki
318
Gecmis olsun,

Google'a "biberiye" (rosemary) ve basagrisi kelimelerini beraber taratin. Belki bir fikir verebilir. Ben biberiye cayinin faydasini gormustum. Biberiyeyi aktarlardan kolayca bulabilirsiniz.

• Beğen

Yasin Kukur

Forum Bağımlısı
Tepki
391
Bisiklet
Scott
bela bişey allah nigren hastalarına acil şifalar versin.