Microshift 3x7 sistem hakkında bilgi

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Esenlikler

Microshift sistemler hakkında açılmış konularda çok yeterli bir bilgi bulamadım. Decathlon'un satışa sunduğu bazı yol bisikletlerinde kullanıldığını biliyorum.

image.jpg

Yol bisikletlerinin aynakolları genellikle ikili fakat bu 3lü sistem için üretilen ve Shimano uyumlu olduğu söylenen 3x7 sistem 3x7 Tourney sete uyar mı? Bunu deneyen ya da kullanıldığını görenler varsa verecekleri bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

image.jpg

Scudo

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Forumda konusu vardı;)(link)
Konuyu açan arkadaş uzun süredir foruma uğradığı yok forumda olsa uzun kullanım yorumu yapardı ne güzel.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@el_Aksa_1903

Microshift olarak aratma yaptım. Bu konuyla ilgili bilgi toplamaya çalışacağım. Eğer uyarsa ve sıkıntısız çalışırsa dönüşüm işi daha kolay olur. Gidonda Aerobar için yer kalsın istiyorum.

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
@Alp Tigin Tengrikut
Evet aksi durumda yer kalmayacak ama benim kafama takılan nokta frenlemenin sıkıntısız olup olmayacağı.
ama şu ürün de fena olmaz.(link):)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Mesele hepsi bir koldan yönetebilmek. Yoksa diğer parçalar hazır sadece 46 cm 25.4 lük gidona kaldı iş.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Alp Tigin Tengrikut

Arkadasin dönüşüme bakilirsa altus sisteme takmiş sti shifterleri . Olmuş demekki kullandigina gore

@el_Aksa_1903
Benim yeni aldigim tayvan malı Sng marka sti fren kollari cok iyi cikti yav, bildigin zımba gibi frenliyorlar MaşaAllah hemide v fren ve mekanik disk uyumlu, birde ustundeki tuşa basinca pabuçlari saliyor . Hani akort makort kacarsa yine frenleme yapabilelim diye

190979

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Microshift ile alakası yok sorunun aslında. Microshift ve shimano uyumlu. Esas sorun 7 ve 8 li sistem uyar mı. Bildiğim kadarıyla uyar fakat belki 1 dişlide ufak sorun çıkabilir. Ve kolda da 1 geçiş boş olur.

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@yenhesa

Bahsettiğim kollar 3x7 R1 olarak geçmekte. Bendeki 7 li kaset Megarange-drive olarak geçmekte belki 34 olanda sorun yaşarsam yaşardım.

@mariokaldato

Benim kullandığım sistem tam bir karmaşa :) kollar Altus, ön aktarıcı Sis, arka aktarıcı Tourney. Sonuçta birbirine uyumlu sistemler. Microshift markası da satış politikası olarak pazarda en çok yeri olan Shimano uyumlu yapmak zorunda. Az kullanılmış bu kollar 150 tl gibi fiyata satıştaydı tereddütte kaldığım için alamadım zaten dün de satılmış :)

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Alp Tigin Tengrikut
Dostum shimano uyumlu olsa da yol donanimlarina uyumlu yapmislardir shimano icin . Hem mtb hem yol sistemne uyumlu sistem dunyada bence yoktur. Adaptorler filan var ama hak getire

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.304
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Tüm Microshift ürünler Shimano ile uyumlu. Shimano 7 ve 8 vitesler çekme oranları ve dişli aralıkları olarak aynı oldukları için bir vitesi boşa ayarlamak şartıyla birbirlerinin yerine kullanılır. Bunu dağ bisikletlerimde uyguluyorum. 7-8 vites yol bisikleti komponentleri de yolunkilerle uyumlu oldukları için onlarla da karmalayabilirsiniz.

Marka uyumu konusunda aşağıdaki Microshift 2016 kataloğunun linkine bakabilirsiniz.

(link)

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Biraz bilgi kirliligi oldu galiba. Sanirim burada yapilmaya calisilan yol icin uretilmis vites kolunu off road aktarici ile kullanmak. Bildigim kadariyla hem Claris aktarici hem de onun mtb karsiligi Altus(?) aktarici ile calisabilecek bir vites kolu yok. Bu yol/mtb ayrimi yine yanlis bilmiyorsam tourney vites gruplarinda da var. Yol versiyonuna A070 deniyor, off road versiyonu da TY gibi birsey sanirim. Burada bahsedilen Microshift 7 vites kolun, Shimano uyumluluk derken A070’den bahsettigi kanisindayim.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Uyar ben tourney microshift birleşimi kullandım.

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Haluk Eke

Microshift bir Sram gibi değil dediğiniz gibi Shimanonun muadili olarak üretilmiş. Muadiller aynı dense de arada kalite farkları vardır fakat aynı işi görmek için üretilmişlerdir. Trek Fx üzerindeki Tourney set Mtb ve City türevlerinde kullanılanla aynı.

Peki bu uygulamalar sonucunda sorunla karşılaştınız mı?

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.304
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@Alp Tigin Tengrikut

Uygulamalarda bir sorunum olmadı. Şu anda örneğin yol bisikletimde Tiagra 4600 fren vites kolları ile Alivio (mtb) arka aktarıcı, 10 lu 11-42 ruble, Sora 3300 (8 vites sistemi içindir) ön aktarıcı ve Tiagra aynakol kullanıyorum. Her şey tıkır tıkır çalışıyor.

Ancak bunu yapmak için vites kollarının pull-ratio'ları ile aktarıcılarınınkini bilmek gerekiyor. Çok ter bir örnek vereyim; Tiagra 4700 vites kollarını Tiagra 4600 ile kullanmanız mümkün değildir. Çünkü 4600'da 1,7 olan çekme oranı, 4700'de 1.4 olmuştur. Ama örneğin Tiagra 4600 vites kolunu, Sora, Claris, Touney, Alivio, Acera gibi aktarıcılarla kullanırsınız. Çünkü hepsi 1,7 oranını kullanır.

Rubleler için ise vites kollarının vites sayısı ile rublenin vites-dişli sayısı uymalıdır, yol veya mtb, city farketmez. Sadece 7 ve 8'li rubleler birbirinin yerine kullanılabilir. Bu konuda nette ingilizce çok detaylı bilgiler var. Buradaki uyum tablolarına, vites teknik verilerine bakarak işinize en uygun gelen kombinasyonları oluşturabilirsiniz.

Son söz olarak, bizde satılan Microshift'ler düşük vites sayıları için olduğundan vites geçişlerinin iyi olmadığı falan söylenir. Ancak Microshift'in 10 ve 11 li sistemleri de var. Dolayısıyla bir 105 veya Ultegra Microshift'in eşdeğer sistemleri ile karşılaştırılmalı. Çünkü vites sayısı arttıkça geçişler her sistemde daha akıcı hale gelir. Diğer kalite kriterleri bir yana tabi.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Haluk Eke

Tecrübeleriniz çok aydınlarıcı oldu. Bir kademeyi boşa çıkartarak kullandığınızı yazmışsınız. Örneğin 7 li Altusla çalışan bir sisteme yine Shimano'nun ürünü olan 8 li Deore'ye adapte edilebilirmiyiz? 7 li Revoshift ve 8 li Nexus gibi örneklerde verilebilir. Zincir genişliği buna bir engel teşkil eder mi?

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.304
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@Alp Tigin Tengrikut
Evet 7'li Altus ile 8'li Deore bir vites iptal edilmek üzere birlikte çalışabilir. Aynı şekilde buna Revoshift vites kolunu da ekleyebilirsiniz. Hatta ben 7 ve 8'li Shimano sistemli mtb'lerimde Sram'in MRX 8'li vites kollarını kullanıyorum. MRX gripshift vites kolları (değiştiricileri) bu seyiyede Shimano ile uyumlu. Ama Sram'de çok dikkatli olmak gerekir, çünkü yol modellerinde tel çekiş oranı (1:1) Shimano'dan farklı olduğu için Shimano ile karmalanamıyor.

Nexus'ların tek dişlisi vardır ve et kalınlığı 3 mm'nin biraz üstünde (single speed - fixie standardı) olduğu için daha dar olan vitesli bisiklet zincirlerini kavrayamıyor ve kaydırıyor. Nexus zincirleri vitesli sisteme uygun zincirlerden daha geniştir. O nedenle Nexus dişlileri vitesli sistemlerle birlikte kullanmak mümkün değil.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Haluk Eke

Tourney sete uygun 7 li Revoshifter değiştirici şu anda kullanmakta olduğum Megarange kasetle uyumlu peki bu Nexus ile çalışabilir mi? Kesinlikle zincir sıkıntısı çıkar mı?

Revoshift 7
image.jpg

image.jpg

Nexus 8
image.jpg

Osener

Üye
Tepki
10
İsim
sener
Bisiklet
b'Twin
@Haluk Eke
Hocam merhaba,
Benim aktarıcı sram x3 on arttırıcı da microshif r7. 3x7 vites olan Düz gidon Yol bisikletimi drop bara geçirmek istiyorum. Acaba bu microshift kollar uyumlu olur mu?