Metroya bisikletle binmek

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
İstanbul metrosunda bisiklet için izinli saatlerde olduğu sürece hiçbir sorun yok, en azından ben hiç sorun yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: Lawyer58
Scudo

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara için bir kaç defa binmeyi denedim ancak hiç olumsuz cevap almadım.
Yoğun zamanlarda bisiklet ile o kalabalığın içirisine girmek pek mantıklı değil ama doluluğun az olduğu zamanlarda sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Son geçişimde güvenlik memuru ilgili bir şekilde hoşgeldiniz diyerek bisikletimi diğer geçiş noktasından aldırarak ve tutarak kart okutmama yardımcı oldu. Kulakları çınlasın adını bilmiyorum emekçi kardeşimin :)

Tepki
77
İsim
Dj Engin Öztürk
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet Aparatlı Otobüsler Gün Boyu ve bisiklet için ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.

• Normal Otobüsler, 09:00-16:00 ve 22:00-07:00 saatleri arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Metrobüsler 10:00-16:00 ve 22:00-06:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Metro ve Tramvay 06:00-07:00, 09:00-16:00 ve 20:00-00:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Tünel 07:00-22:45 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Şehir Hatları 06:00-00:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Deniz Otobüsü 07:00-21:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Dentur – Turyol 06:00-01:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Araba Vapuru-Hızlı Feribot 07:00-22:30 saatleri arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Mavi Marmara 07:00-01:00 saatleri arasında 1 ek bilet ücreti karşılığında seyahat edilir.

Bu saatler dışında binmek istedim Levent-Boğaziçi Üniversitesi metrosuna ama görevli dediki,normalde almam ama bu seferlik gel.

HIZLI

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Kron
Bisikletle metroya binip ordanda işe bisikletle geçiyorum bazen güvenlik almam falan diye idda ediyor metronun en son vagonuma en uç köşeye koyuyorum bisikletimi böyle bir hakkım varmı yoksa yasakmı bu yaptığım iyi günler

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@HIZLI

(link)

buraya da kopyalayayım.

Bisiklet Aparatlı Otobüsler Gün Boyu ve bisiklet için ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Normal Otobüsler, 09:00-16:00 ve 22:00-07:00 saatleri arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Metrobüsler 10:00-16:00 ve 22:00-06:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Metro ve Tramvay 06:00-07:00, 09:00-16:00 ve 20:00-00:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Tünel 07:00-22:45 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Şehir Hatları 06:00-00:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Deniz Otobüsü 07:00-21:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Dentur – Turyol 06:00-01:00 arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Araba Vapuru-Hızlı Feribot 07:00-22:30 saatleri arasında ek bir ücret ödemeden seyahat edilir.
  • Mavi Marmara 07:00-01:00 saatleri arasında 1 ek bilet ücreti karşılığında seyahat edilir.

HIZLI

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Kron
@Ahmet Ayaz güvenlik iş saatlerinde giremezsin diyor ben zaten işe gidiyorum arkadaş o saatte giremezsem girmeme gerek yok zaten bir sey derse yazdığınızi göstereceğim teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Ayaz

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HIZLI ..zaten iş saatlerinde katlanır bisiklet harici almıyorlar..tabi bu istanbul için geçerli diğer yerlerde de benzeri kurallar geçerli diye tahmin ediyorum(Metro ve Tramvay 06:00-07:00, 09:00-16:00 ve 20:00-00:00 arası)bu saatler dışında kalanlar için ne yaparsan yap alınmıyor..özellikle 07:00-09:00 arası yasak..

Otobüsler içinse birazda aracın doluluğu ve şoförün insifiyatine kalıyor...

• Beğen
Tepkiler: HIZLI

filipiti

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Salcano
İzmir izban metro duraklarındaki bazı bayan güvenlikler işlerini iyi yapmanın kuralları sonuna kadar uygulamanın derdindeyken olan yine bize oluyor yine bisikleti sırtlayıp merdiven çıkan biz olalım peki neden ? Bisikletle yürüyen merdivene binilmiyormuş çünkü oraya bi sticker yapıştırmışlar. Ben çocuk değilim o bisikletin o yürüyen merdivende bi yere takılma ihtimali normal yürüyerek binen bi insanın ayakkabısının sıkışma ihtimalinden fazla değil. Zaten yürüyen merdivende yoğunluk olduğunda bekleyip çıkarıyorum. Bi yandan hizmet veriyosunuz bi yandanda sanki bisikletliler metroyu kullanmasın aman bize sıkıntı olur soğutalım politikası var sanki. Sanki güvenliklere birisi emir vermiş aman bisikletlilere dikkat edin belki uzaydan gelmişlerdir her geçtiklerinde bişey söyleyin demişler sanki. Her metroya bindiğimde güvenlik arkadaşlarla garip bi muhattaplık yaşamaktan bana sıkıntı geldi.
Burdan söylüyorum izmir bornova tarafındaki metro ne kadar çağdaş duruyor üstelik hızlı ve daha iyi aktarma yapıyorsunuz izbana bindinizmi sanki bi anda attan inip eşşeğe binmiş gibi oluyorsunuz.
izban metroda 20 dakika metro gelmesini bekledim 20 dakika metro gelicekse yapmasınlar arkadaşım bu işi yapamıyolarsa yapmasınlar. 14 dakikalar 17 dakikalar bunun adı metro değil bildiğiniz trendir metro dediğiniz 5 ila bilemedin 7 dakika da gelen hızlı bir ulaşım aracıdır. aynı tren yolunda yük treninide geçirirsen o metroda gelmez insanlara hizmet veriyim derdinde değilde metroda insanları uğraştırmak için kilometre hesabı yapıp blokaj sistemi getirirsin nasıl olsa çok unutkan insan var 3 saat içinde kartındaki blokajı kaldırmadımı bir durak gitsende 7.80 tl kesiliyor ve unutupta çıkıp gittinmi bir durak parasına neredeyse 8 tl ödemiş oluyorsun.Daha önce cebinde 2.30 tl si olan metroya binip istediği yere giderken şimdi karta 7.80 tl yükleyemen insan metroya binemiyor izmir izbanda. Burdan tekrar izbana soruyorum 3 kilometrenin 5 kilometrenin hesabını yapar gibi gözükürken madem gidildiği km kadar para bloke ediliyor her durağın arasındaki km aynımı ? Neden o zaman her 1 durak için yine karttan 2.80 kesiliyor.
Zaten kartını basıp 2.30 du şimdi 2.80 ki o da zamlandı giden insanlara ekstra kart blokajını kaldırma yükü bindirdiniz. Verdiğiniz hizmet kaliteli olsaydı bari. İzmirde ekmek olmuş 1.25 sen metroyu yapmışsın 2.80 bu nasıl adalet bu nasıl hizmet kim denetliyor bu özel sektörü.Arkadaşlar bu devletin yaşayan haklına sunduğu en temel hizmetlerden biridir toplu taşıma adı üstünde buna durup durup kafanıza göre zam yaparsanız insaları kızdırırsınız.
Herkez kafasına göre zam yapıyor gereksiz yasaklar koyuyor ipini koparan iş yaptığını zannediyor.
Belki biraz aşırı eleştriyor olabilirim izbanı ama görünen köy kılavuz istemiyor.
Benim metroda gördüğüm budur.Hiç te sert eleştiriyorum diye kusura bakmasınlar güzel olan bornova hattınıda hatırlattım konu içinde demekki hakkı olana hakkıda veriliyor...

zagnos

Üye
Tepki
66
İsim
Yavuz hasan
Bisiklet
Carraro
izmirde iş guzergahımın dışında olduğu için metro ızban pek kullanmıyorum kullansam da geç saatlerde biniyorum vagonlar zaten boş oluyor bisiklet için herhangi bir saat varmı bilmiyorum ama iş gidiş dönüş saatlerinde yani metronun yoğun olduğu saatlerde pek kullanmamak gerek diye düşünüyorum

hem İstanbulda hem İzmir de bir kaç olaya şahit oldum metronun kalabalık olduğu saatlerde bisikletli vatandaşlar vardı vagonda ters bakışları homurdanmaları geçtim millet bisiklete zarar veriyor janta basıyor tutunamıyorum dengemi kaybettim ayağına gidona vites fren ve kablolarına yükleniyor

bir kaç örnek daha var böyle ve bu tip olaylarla ugrasacagıma yoğun saatlerde hakkım dahi olsa kullanmam çünkü insanlar bazen sırf kötülük için zarar vermek için hareket ediyor

Tepki
1
İsim
Z
yeni konu açmadan derdimi buraya yazayım. benim okulum 20 kilometre kadar uzakta ben metroya binip son 6 km kala falan inip devam ediyorum çünkü daha fazla gitmiyor. herneyse 2 sene bu şekilde yaptım fakat okulumun saatleri değişti ve hem gidiş hem dönüş yasaklı saatlere girdi okul 9 da başlayıp 4 te bitiyor. katlanır bisiklet almak dışında ne yapabileceğim konusunda bi fikir verseniz çok iyi olur. okuldan çıktıktan sonra 4.15 gibi metroda olurum aslında yasak yeni başlamış oluyor falan. sabahta 8.15 gibi binmem gerekiyor. sıkıntı ederler mi ne yapmalıyım :/

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ardic

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Katlanır bisiklet bile yasak dı galiba o saatler de içinde ne olduğu belli olmayan bir kılıfa koymanız gerekebilir katlanır bisikleti.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35
Tepki
1
İsim
Z
katlayınca sorun etmeme ihtimalleri yüksek ama kural olarak bir kılıf içine konulması gerekiyor