Metroda bisiklet

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
evet olabilir, ben de ¨jetona pek sıcak bakmıyorum¨ öğrenci olduğum için.

Scudo

tuncdemir

Üye
Tepki
56
@emraher9

Bisikletle banliyö trenine binen başka arkadaşlardan duyduğum kadarıyla yönetmeliğinde bisiklet için 1 jeton veya akbil basmanız gerekmekte gibi birşey diyorlarmış ancak ben onlarca kez bindiğim halde 1 jeton bile atmadım... Koskoca kolilerden, bebek arabalarından, vs... para alınmaması beni ücret vermeme konusunda cesaretlendiren nedenler... Kendinizden emin davranıp turnike geçişinde seri davranırsanız kimse size jeton, akbil sormuyor...

Sanırım istasyon ve oradaki görevlinin ilgi seviyesine bağlı; kimisi umursamıyor, kimisi jeton istiyormuş... Özetle; Anadolu yakasındaki tecrübeme dayanarak diyorumki; banliyö trenlerine rahatlıkla bisikleti bindirebilirsiniz...

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
öğrencilik yıllarımda günden minimum 3 saatim o belediye otobüslerinde geçiyordu,,
ve ben bu saatlerde neler görmedim ki,,,:eek:
bir vatandaş 6 tane battal boy çuval taşımıştı, tabi otobüsü onlar koymak için 10 dk bekletti,:bilmiom:
bir keresinde çoluğuna çocuğuna bisiklet alan bir adam(tam dört tane) bunları da otobüse aldı,:bilmiom:
hiçbirisinde de şöför herhangi bir sorun çıkarmadı,,
Burası Türkiye,dik durup kendinden emin olduğun imajını verebilirsen çevrene her şeyi yapabilirsin,,,:ha: :boese157:
kuralların canı cehenneme!:000002158

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Abi bu ne sinir yahu? Aman yavaş biraz.

Bisiklete biniyoruz gidiyoruz, stres atıyoruz işte. Her toplu taşıma aracını kullanırsak ancak otobüs durağından bisikletçiye olan son 100 metrelerde binebilicez alete. Varsın otobüse de almasınlar.

• Beğen
Tepkiler: gunay.

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
@yalcin34

süperr bir cevappp:D :D :D :D :D :D :D :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Almanya'daki durumu anlatalim, kendimiz icin de aynisini dileyelim oyleyse :)

Hatti kisa olan otobuslere burada da bisiklet alinmiyor, ancak engelli araclari ve cocuk araclari icin ozel yerleri var.

Hatti daha uzun olan otobuslere bisiklet koymaniz mumkun.

Rayli sistemde (Bir kac farkli sistem var) hemen hepsine bisikletinizi koyabiliyorsunuz. Bisiklet icin ozel yeri olan vagonlarda yolculuk yapmaniz gerekiyor normalde, ancak diger vagonlara bindiginizde de cok sorun olmuyor, kacirmak uzereydim bindim derseniz gorevlilere birsey demiyorlar.

Insanlar da bu konuda anlayisli, zaten hic bir zaman tek bisikletli olmuyorsunuz.

Bisikletinize ek ucret odemenize gerek yok, burada zaten bilet fiyatlari baya bir yuksek. Ornegin yogun saatlerde, kisa mesafede, 1 saatligine, tek yone gecerli bir bilet 2,20 €. Biraz uzak mesafeye gidiyorsaniz eger (mesela sehirmerkezinden havalimanina) fiyat 3,60€ oluyor.

hertan

Üye
Tepki
0
3 yıl önce, o zamanlar bir bisikletim var iken, iett otobüsüne sarıyerden iki kişi bisikletle binmiştik. gece saat 11'di ve bizden başka iki yolcu daha vardı, boştu yani otobüs. şoför almak istemedi amirine sordu (otobüsün kalkış durağındaydık), sonuçta bindik otobüse fakat böyle bir uygulama var mı yoksa amirinin iyi tarafına mı geldik bilmiyorum.

gunay.

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Carraro
Bisikletimi aldığım gün, kocaman koliyi sorunsuzca taşımıştık. Metroda da otobüste de bişiy demediler. Ertesi gün, monte edilmiş bisikleti aldım. Bisikletle bakırköy hafif metrosuna geldim, saat 15.50 idi. Adam demez mi on dakka gecikseniz almayacaktım diye. Girdik, onun için de akbil basacaksınız dediler. Akbilimde para kalmamıştı, bastım ve kalmadı dedim. O da bi dahakine basarsınız dedi ve geçtik.

Yönetmeliği şimdi okudum, haklılar belki. Ama otogardan bisikletin yirmi katı hacimde olan çuval, koli ve valizleri alıyorlar da bunlar için neden problem çıkartırlar anlamadım gitti.

Snaqe

Daimi Üye
Tepki
154
edirnekapı-sultançiftliği hattına bisikletimle binmiştim. extra ücretde istemediler(akbil veya jeton) bende bilmiyorum tabi zaten bomboştu :D vermeden bindim

ama görevli tip tip bakmıştı :D

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
hayatımda sadece bir kere bisikletimi tranvaya sokmak zorunda kaldım gerçekten kötü bi durum oldu saat 8 di çok yorgundum sabah erken kalkmam lazımdı (yogunluğun etkisi ile çok uyuyacağımı biliyordum ) bidaha asla binmem acil bi durum olmadıkça

outoftune

Daimi Üye
Tepki
68
Bisiklet
Trek
@outoftune

geçenlerde bisikletimi taksiye soktum mecbur
tesadüf şöför çok iyiydi
sadece ön lastiği söküp arakaya koydum bisikleti
alıyor yani isteyen

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
ben de koliyle sokmuştum mecburen pttden bisikleti aldığım gün, metrobüste de belediyenin karne hediyesi olarak dağıttığı koliyi görmüştüm bir de şimdi aklıma geldi,

ama koli halinde bu saydıklarım, hiç görmedim öbür türlü..

zwank

Üye
Tepki
4
bugün levent durağından metroya bindim benim için bir bisikletim için de bir adet jeton istediler. Bir de uyarı aldım yoğun saatlerde almıyoruz genelde ama şimdilik böyle olsun diye=) (saat akşamüstü 5 buçuk falandı)

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu

Arkın Şeker

Forum Bağımlısı
Tepki
232
Bisiklet
Canyon
herkes şansını çok zorlamış tebrik ediyorum :D

mzgrknc

Daimi Üye
Tepki
83
yolu bilmedigim icin bir seferinde ben de otobus soforlerinin insiyatifine kalmıstım. yok oyle yogun filan da degildi benim disimda 6-7 kisi saat de gecce 11 gibiydi. 3. seferdeki soforu ikna edebildim yalvar yakar. diger iki soforu sevgiyle anmisligim vardir :D

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Moscow da, hem evcil hayvanları hemde bisikletleri metro ya alıyorlar. fakat extra ucret hakkında bilgim yok. Üstelik halk otobuslerine evcil hayvan binmeside serbest. Buna birçok defa şahit oldum.

Türkiye ye duyurulur.....

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
moscow bisiklet sürmek için biraz soğuk olmuyor mu? bisiklet kullanımı yaygın mı?

Tepki
19
Bisiklet
Cannondale
Bende aynı gün içerisinde hem vapur,hem metro hemde tramvayda bisiklet ile yolculuk yapmak zorunda kaldım.Bana bayağı pahallıya mal oldu.Kadıköy vapurundan ekstra bir ücret talep edilmedi.Ancak hafif tramvay hattında ve hafif metroda ekstra 1'er jeton almak zorunda kaldım.Saatte 16.30 civarıydı.Tabi o saatlerde yavaş yavaş trafik artmaya başlıyordu ve bisikletle bu ulaşım araçlarına binmeme kimse bişey demedi.Bu konunun başında metroda bisikletin en arka vagonda taşınmasından basedilmiş,bulunduğum yerdeki görevlide bana aynısını demişti,ancak o zaman neden dediğini anlayamamış ve ortadaki vagonlardan birine geçmiştim,gerçi orada da birkaç sıra eksikti ve biryer ayrılmış,bu yüzden bir sorun yaşamadım.

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@celil.mayaoglu

Ben Denizli'de yaşıyorum. yaklaşık 1 sene önce 2 arkadaş bisikletlerimizi İstanbuldan aldık. Kadıköy meydanında elimizde bisikletler Zeki Alasya'yla Metin Akpınar gibi kalakaldık. 2 bisiklet olunca dublo tarzı bi taksi aradı gözlerimiz ama nafile. Normal taksiye eğer bagajında tüp varsa 1 bisiklet bile sığmıyor. 2 tekerini de söküp döşemelere biraz yağ bulaştırarak arka koltuğa koymanız gerekebiliyor. Ama biz de 2 bisiklet vardı. Tek çaremiz otobüslerdi. Ben İstanbuldaki bir arkadaşıma telefonda sordum alırlar mı diye. O "zor alırlar" demiş ben "alırlar" anlamışım. Biz durakta bekleyen kapısı açık körüklü otobüsün en arkasına şoför gelmeden attık 2 bisikleti.5 dk sonra şoför geldi "bu ne kardeşim koyuyonuz bunları buraya amir gördümü biz laf yiyoz. Vıdı vıdı, bıdı bıdı " Biz: tabi abi.. haklısın abi.. idare ediver abi.. Bi ara tuttu benim bisikleti atacak sandım.. Ödüm koptu neyseki düzeltmk için hamle yapmış...
Biz kadı köyden Ataköy yakınlarına kadar otobüste emr-i vaki de olsa taşımıştık. İndiğimiz duraktansa ataköye kadar pedal çevirdik. Orada ise şehirler arsı otobüsün bagajına koymak üzere 2. bi dert bizi bekliyordu. sıkı pazarlıklar sonunda bunu da başarmıştık. Taze bisikletlerimizle çok maceralı bir yolculuk olmuştu.