Metroda bisiklet

outoftune

Daimi Üye
Tepki
68
Bisiklet
Trek
bulmuşken hazır yapıştırayım buraya dedim
metroda bisikletle seyahat kuralları böyleymiş
işine yarayan olur belki

**Büyük boy bisiklet ile seyahat etmek isteyen yolcularımız yoğun saatler dışında (07:30-09:30 ve 16:00-20:30 saatleri dışında) seyahat edebilirler ve bisiklet bedeli olarak 1 jeton ya da akbil ödemeleri gerekmektedir.

ben kullanmaya başlayacağım bu hafta bakalım neler olacak...

(link)

Scudo

outoftune

Daimi Üye
Tepki
68
Bisiklet
Trek
telefon edeceğim tabi gitmeden evvel (müşteri bilmemnesi varmış-) bilmezlersede öğrenecekler
madem yazılmış

bir de negatif olmanın faydası yok di mi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kurallarda belirtildiği gibi bisiklet taşımak mümkün. Dünyadaki metrolarda da aynı kural geçerli. Yoğun saatler dışında ve ekspres hatları tercih ederek taşımanız önerilir hep. Kendim aşımadım ama çok tanık oldum. Memur kuralı bilmiyorsa, amirine sordurursunuz. Surat yapsa da (sanki babasının kamyonetine yüklüyormuşsunuz gibi) sorun olmaz.

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
vapurlarda durum nedir? -ben bunu bile bilmiyorum-

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
metro derken buna tramvay da dahil sanırım. İst. Ulaşım diye geçiyor sonuçta..

geçen yaz sonu S.Ahmet'te saat gecenin 2si ve son araç.. biz binsek mi binmesek mi derken görevli arkadaş "olmaz, yasak" gibi bişeyler söyledi. ki o saatte ne kadar dolu olabilir ki?:rolleyes:
benim tabi bu konuda bilgim olmadığı için "yaa.. öylemi? binsek ne olur.. boş ztn" desem de..
inadı inattı:mad:

bu iş için milletle ve görevlilerde tartışıp gerilmemek için bu konunun geçtiği sayfanın çıktısını almakta yarar var bence..
yani yukardaki link ;)

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@Mustafa İçdağ

denizotobüsü deyince aklıma bakırköy kadıköy hattından başka bir şey gelmiyor,

yaklaşık kaç para isteniyor?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Teşekkürler, Outoftune , daha sonra deneyimlerinizi tekrar burdan paylaşırsanız seviniriz...

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar bisikletlerin büyük şehiriçi otobuslerine alındıgı oluyor mu? :D biraz komik gelebilir ama herkesin taksiye verecek gücü de olmayabilir dimi:D?
Acil bir durumda taksiye değil de Halk otobusüne binmemiz gerekse bir de bisikletimiz yanımızda olsa yanımızda götürme sansımız var mı ya da daha önce böyle birşey uygulandı mı?

outoftune

Daimi Üye
Tepki
68
Bisiklet
Trek
@BMX_rider07

bisiklet alabilen taksi varmı ki
hiç aklıma gelmemişti
varmı böyle bir deneyimi olan
ne yapıyorsunuz ön tekeri söküp arkayamı?

emraher9

Üye
Tepki
112
Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattına bisikletle binmiştim daha önce ve hiç zorluk yaşamadım, hatta görevlilerle kurduğum sıcak diyalog sayesinde ikinci bir jeton da atmak zorunda kalmadım.

Metroda da aynı durumun geçerli olacağını düşünüyorum..

Deniz otobüslerinde Bakırköy-Bostancı hattında kesilen ücret ise 2 YTL... Saçma bence ama sonuçta Bostancı'dan Bakırköy'e ulaşmanın daha hızlı bir yolu yok. Bisikletinizle içeri girmeden önce gişeden bisiklet bileti alıyorsunuz, görevliye bisiklet biletinizi verip siz de akbilinizi basıp ya da jetonunuzu atıp içeri geçiyorsunuz...

Tüm şehir hatları vapurlarında bisiklet taşımak ücretsiz...

Otobüs konusuna gelirsek; daha önce nette yaptığım araştırmalarda engelli vatandaşlarımızın da kullanabildiği yeşil otobüslerin (hani şu içinde açılabilir hiçbir camı olmayan otobüsler) bisiklet taşımacılığına uygun olduğunu okumuştum. Ama gene de bisiklet taşımak için pek de kolay bir yol olmasa gerek otobüs...

Bir de banliyö hatları var, o konuda pek bir bilgim yok... Onu da sizlerden öğrenmem gerekecek...

Dinamo

Forum Demirbaşı
Tepki
347
@outoftune

Var, taksiyi bisikleti aldıktan sonra eve götürmek için kullandım. Evet ön tekerini söktük, sorun olmadı. Ama bir kaç taksi nayır olamaz demişti tabii..

• Beğen
Tepkiler: kivanckaplan

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@BMX_rider07

otobüse ancak bebek arabaları veya katlanabilir bisikleti içeri sokmana kimse bir şey diyemez bence, normal bisikleti bence asla almazlar.

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@emraher9

peki size kabataş-taksim füniküleri de sorsam? saolun raylı sistemleri öğrendim, deniz yolunu da kara yolunu da öğrendim bir geriye füniküler(halatlı veya kablolara bağlı sistem deniyor sözlükte) sistem kaldı.Yanılmıyosam karaköy tünel de buna dahil ama kabataş taksimi öğrenebilirsek süper olur.

Görevliye de sorabilirim ama dediğiniz gibi bilmedikleri halde peşin hayır cevabı almak istemem.Genelde insanlarda bazen emin olmayınca peşin hayır cevabı hazır olur genelde.

Ben acıbademden rahatça kadıköye inip oradan beşiktaşa vapurla geçmeyi planlıyodum hep ama beşiktaştan taksime fazla eğimi bulunmayan rampasız yoldan gidebilmenin yolunu arıyorum, nefesim çok sık kesildiği için doktorlar pek önermiyor, yeni sigarayı bıraktım bir de. Taksime başka türlü inönü stadının kenarından gümüşsuyu caddesini takip ederek gitmek dışında yol bilmiyorum. 3 hafta oldu sayılır bisiklete başlayalı hazır hissetmiyorum bünyemi şimdi ama ilerde bu hatlarda yola çıkıp pedal çevirmek istiyorum. Taksim dönüşü zaten kolay, tünel yolu yerine sağdan karaköye keskin yokuşları inmek var galata kulesinin önündeki sokakları da dahil ederek, oradan da karaköyden vapurla kadıköye geri dönüş planlıyorum. Tabiki zamanı var ama bilmek istiyorum yardım ederseniz.. Şimdiden teşekkür ediyorum.

(çok uzattım ama ek bir sorum daha var; yoksa füniküler hattı da raylı sistem kuralları dahilinden sayabilir miyiz?)

bu konudaki fikirlerinizi ve yorumlarınızı önemle okumak için sabırla bekleyeceğim :)

outoftune

Daimi Üye
Tepki
68
Bisiklet
Trek
@celil.mayaoglu

bir arkadaşım şöföre rica edip koymuş
yeşil büyük ötöbüsler alman yapımı olanlar zaten aslen orta yeri bsiiklet için miş vs vs
ama tabi anlayana

boş vakitlerinde bence olabilir sanki...

outoftune

Daimi Üye
Tepki
68
Bisiklet
Trek
@celil.mayaoglu

finüküler ve metro da taşınabiliyo
yogun saatler dışında
denenmiştir
ilk verdiğim linke bakabilrisiniz tam saatler için

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
ilginç bir detay: Avcılar İDO iskelesindekilerin bisikletten extra yük fişi parası almaları gerektiğinden haberleri yok. Oradan sadece kendiniz için jeton atarak binebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: feroden

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@outoftune

denendi değil mi :) denmiştir mi diyecektiniz emin olamadım şimdi bundan

eğer denendiyse, yani test edilip onay aldıysa rahat rahat binebileceğim demektir :)

dendiyse baştan evet o linki okudum baştan saatlerin farkındayım da meselem füniküleri kullanabilip kullanamamam.

daha kısa ve mantıklı bir yol tavsiye edeniniz varsa lütfen söylesin..

imkanım(zamanım) olsa gidip araştıracağım ama muhakkak içinizde tecrübeli bisikletçi vardır bu konuda yollar hakkında bilgi sahibi..

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@tayfur

ya peki ben jetona sıcak bakamıyorum pek, oldukça da pahalı hani, akbil desek şuna olmaz mı? :) halen öğrenciliğimi bitirmedim de ondan soruyorum, yani bisikletimi alıp gişeden geçerken her zamanki gibi akbilimi basıcam (2.65ytl), 5ytl vermek yerine hani, doğal olarak ek ücret de vermeyeceğim sanırım olabilir mi böyle?