Merida'yı protesto ediyorum

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant

@emir yakup bulut
Ne alakasi var? Bahsettiginiz Hedo konusu Amerikalilarin dayattigi birsey degil. Bu ABD'de genel bir aliskanlik, telaffuzu zor isme sahip olanlar genelde kendileri yapar bunu, bu sekilde hitap edilmesini ister, resmen isim degil, daha cok nickname gibi uygulanir.

Ferdinand'a Ferdi, Scifo'ya Sifo demiyor muyuz? Yabancilari gecin Oguzhan'a Ozi, Mehmet'e Memo demiyor muyuz? Bambaska birsey gosterdiginiz ornek. Bakin verdiginiz wiki maddesinde hemen altta da kabak gibi Hidayet Turkoglu yaziyor, ki isim degistirecek olsalar bol bol Turkce karakter kullanilan Turkoglu soyadini degistirmezler miydi, Hidayet yerine?

Чайкoвский'yi Tchaikovsky seklinde yazmak zorunda degiliz bu sacma olur. Cunku Kiril alfabesini kullanmiyoruz, bunun latin alfabesine cevrilmesi de illa anglasakson okunus seklinde olmak zorunda degil, elbette Caykovski seklinde yazabiliriz.

Ancak Wright, Wright seklinde yazilmalidir. Rayt seklinde telaffuz etmek zorunda da degiliz, yabanci bir kelime nihayetinde, Olmasi gereken parantez icinde okunusunu yazmaktir en kotu, ama direkt Rayt seklinde yazmak degildir.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman
Scudo

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Zamanında merida tfs 500 kullanmıştım.Kadroları bana göre gayet iyidir.Bu yüzden de karşılaştırdığınız markalara göre biraz daha pahalı olurlar.Bahsettiğiniz sorunların hepsi tamamen donanım ile alakalı.Daha kaliteli kadro karşılığında eğer aynı fiyat aralığında kalıyorsanız donanımdan kısmak zorunda kalıyorsunuz mecburen.Tiagra donanımlı ktm bisikletimin fiyatı bazı karbon kadrolu ultegra donanımlı bisikletlerden pahalı.Sizin mantığınıza göre ben kazıklanmış oluyorum :)Hemen protesto etmeliyim :)Türkiye şartlarında 1400 lira iyi para birşey demiyorum.Lakin eli yüzü düzgün aksesuarı bile o fiyatlara anca toparlıyorsunuz buda bir gerçek.Grup setlere,jantlara daha girmiyorum bile.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Mert E.

Globalleşme konusunda haklısınız. İlimde, dünyanın ortak değerlerine, özel isimlere kadar biraz statükocu olmuşum. Bazı şeyler değiştirilemez. London yazmaya gerek yok. Londra varken yada sorn deneyleri diyemeyiz.

O örneklerin birinde yuri gagarin-rusya yazıyor. Halbuki kendisi sscb vatandaşı idi. Ortak bir dil demiyorum. Esperanto zaten tutmadı.

ben ifrattayım, belki de bazıları tefritte.
Ama merhum oktay Sinanoğlu bende bir tabuyu yıktı. Yabancı dilde eğitimi desteklerken onun sayesinde ana dilde eğitim taraftarı oldum.

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@A.Samed.Y
Samed bey,
Öncelikle yerli markalar, İtalya markalara göre herzaman daha ucuzdur. Ama slx donanımlı, havalı maşalı bir bisiklet baktığımızda ise yerli yada yabancı markalar arasındaki fiyat farkı azalıyor.
Ayrıca, bisiklete yeni başlayan arkadaşların marka yerine, donanıma bakmaları gerektiğini düşünüyorum.
Sonuçta çok düşük donanımlı bir trek almak yerine iyi donanımlı salcano almak çok çok daha mantıklı.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@nihat yildir

Bense tam tersini düşünüyorum. Yeni başlayan birisinin -örneğin- Acera ile XT arasındaki uygulama farkını ayırtedebileceğini, daha da mühimi buna ihtiyaç duyabileceğini düşünmüyorum.

Bütçe el veriyorsa düşük donanımlı bir Trek alıp sonradan yavaş yavaş kendini geliştirdikçe komponentleri yükseltmek daha mantıklı.

Adven2riders

Ride your destiny.
Tepki
110
İsim
Yasin K
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İthal markaların yerli markalara göre pahalı olması sadece dolar veya euro kurunun pahalı olması değil aynı zamanda kadrolarına verilen ömür boyu garanti seçeneği,marka değerleri (bir çok uluslararası yarışta dereceye girmiş ve şampiyon olmuş olmalarından) , kadro üzerindeki donanımlarından (rakiplerine göre) ve tabi ki ar-ge ve yüksek mühendislik anlamında yatırımlarının daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@ysnka83
Bu yorumunuz çok yerinde olmuş. Sonuçta Ar-ge maliyetli birşey. Bunuda firmalar fiyatlarına doğal olarak yansıtıyor.
Salcano, bianchi, carraro gibi markalar kadrolarını yurt dışından (çinden taiwan dan) getiriyor. Buda Ar-ge maliyetini sıfırlamış oluyor.

• Beğen

Adven2riders

Ride your destiny.
Tepki
110
İsim
Yasin K
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@nihat yildir teşekkürler bende bir ürünü eleştirirken bunların da göz önüne alınması için bildiklerimi yazdım.

• Beğen

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Mert E.
Benim bahsettiğim tam olarak acera, xt den ziyade vites sayısı fren kalitesi ve varsa amortisör kalitesi.
Örneğin 1500 tl ye alacağınız trek V-frenli, 21 yada 24 vitesli, dandik amortisörlüdür. Ama bu fiyata salcano alırsanız 27 vitesli, hidrolik disk frenli, daha iyi bir amortisörü olan bir bisiklet almış oluyorsunuz.
Bunlarda yeni başlayan birisinin bisiklet üzerinde daha konforlu olmasını sağlayıp, çok daha kolay bisikleti sevmesini sağlıyor.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@nihat yildir V-fren hidrolikten daha kalitesiz demek değil ki. Üstelik bir amatör için bakımı ve tamiri zor HD fren yerine V-fren ile başlamak çok daha doğru.

Gene benzer şekilde, çok vites = daha iyi vites demek değil. Önemli olan doğru dişli oranlarıyla kullanıma uygun vites seçimi.

Aynı şekilde 1500 tl gibi bir banttaki süspansiyonların neredeyse tamamı zaten yaylı olacaktır.

Bence kadronun sağlamlığı, akıcılığı, rijitliği yeni başlayan birisi için daha önemli olmalı, neticede kadroyu değiştirmek komponentleri değiştirmek kadar kolay değil.

• Beğen

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Mert E.
Ben bu örneği dağ bisikletini düşünerek söylemiştim. Ben V-fren kötü demedim. İki fren sisteminin avantajlı olduğu yerler var. Ama dağ bisikletinde disk daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.
Yani o fiyata her durumda yaylı olacağı doğru. Ama yaylı amortisörlerde de çok sayıda farklı kalitelerde amortisör var. Her yaylı amortisör aynı diyemeyiz.
Vites sayısının fazla olması ise iki vites arasındaki oran farkını en aza indirdiği için özellikle mtb lerde en azından 27 vites olması konforu arttırıyor.

Berge Çelik

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Merida
Şahsen ben de 2 farklı Merida modelinin yanı sıra Whistle ,Ghost , Mosso ,Ktm ,Kross ,Rotwild ,Btwin ,Kron gibi markaları da uzun soluklu olmasa kullandım.Rotwild'i bunun dışında tutuyorum çünkü aynı segment değildi kullandığım modeli fakat diğerleri içerisinde en memnun kaldığım ve kalitesini hissettiğim marka Meridaydı.Bence Merida almayı düşünen arkadaşları olumsuz etkilememek lazım.Sıkıntı bence beklenti,seçim ve bayi(Kaliteli teknik servis) üçgeninde...

Adven2riders

Ride your destiny.
Tepki
110
İsim
Yasin K
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Berge Çelik Doğru, bende uzun inceleme ve araştırmalarım sonunda yeni bir merida (mtb) aldım daha doğrusu sipariş verdim bekliyorum.
Servis desteği ve kurulum konusunda bazı tereddütlerim vardı ve yazılanları okuyunca içime şüphe düşmedi değil, ancak büyük bir
marka olmasından dolayı güvenmek istiyorum ve umarım yanılmam.

mustafa üzümcü

Aktif Üye
Tepki
148
İsim
ÜZÜMCÜ
Bisiklet
Merida
bende merida kullanan birisi olarak geçenler de arka göbekte sıkıntı oldu garantiye gitmesi gerekiyordu gönderdim ellerinde aynı model göbel olmadığı için üst model göbek takmışlar ki daha öncede bir problem olmuştu o sorunda hemen giderdiler.
@ysnka83 bey doğru karar vermişsiniz hayırlı olsun.

• Beğen

Adven2riders

Ride your destiny.
Tepki
110
İsim
Yasin K
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mustafa üzümcü teşekkürler pedaldaşım.
mtb den vazgeçemeyen biri olarak performans açısından da memnun kalacağımı düşünüyorum.
iyi sürüşler.

• Beğen
Tepkiler: mustafa üzümcü

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ysnka83

Kendi hatası sonucu kadro çatlatan kullanıcının dahi kadro değişimini sağlayan firmadır Merida. İçiniz rahat olsun.

Tepki
9
İsim
Emir Özkaya
Bisiklet
Salcano
@emir yakup bulut Hazır konu canlanmışken, sadece Merida için değil, bütün markaların diğer modellerinden zayıf olduğu bisikletler vardır(komponentlerden bahsetmiyorum). Maşanın eğiminden tutun "Chainstay" uzunluğuna kadar her şey hızlanma ve bu hızı korumaya etkendir. Daha önceden çok fazla bisiklet kullandım ve kullandığım her Merida nın o fiyat etiketini hak ettiğini düşünüyorum. Bence firmayı kötülemek yerine biraz daha araştırıp sorunun kaynağını beraber bulmaya ne dersiniz?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@emir yakup bulut

Bir an beni anlatıyorsun sandım ya. Bu kadar mı benzer bir yazı.

Ben de bisikleti aldım 200 km de arka jant yamuldu sadece 1 kere düştüm oda çok hafifti daha doğrusu bisiklet düştü ben ayakta durmayı başarmıştım. Sonra akortla biraz düzeldi ama tellere bakınca yamuk olduğu anlaşılıyor

-Fren bacakları her seferinde yerinden oynuyor

-arka göbekten uğultulu bir ses geliyor sanki 20 yıllık bir bisiklet gibi dönüyor teker

- arka lastik 1000 km civarı yarıldı, ön lastik 2000 km de onda da hafif yarıklar var

-aynakolu(105) ters yönde çevirdiğim de çok az dönüyor sanki zorlanıyormuş gibi ev de rr540 var onun aynakolunu çevirdiğim zaman çok daha sessiz ve rahat dönüyor

-aldıktan 3 gün sonra bisiklete bişey oldu ilk günkü gibi hızlı gitmiyor diye bisikletçiye götürmüşdüm sana öyle geliyor demişlerdi

- fren kolların montajı yanlış yapılmış aldığım dan beri böyle kullanıyorum. Gidon bandını sökücem fakat gidonun üzerinde montaj çizgileri yok sanırım ondan sökmüyorum

-selenin boyası kalktı

-kadro içinden geçen kablolar vites değişiminde titriyor sesini bile duyuyorum bayağı titriyor. Fren,vites kabloları gidona sürtmekten deforme oldu ve arka vites kablosu ses çıkartıyor

Kadrosu güzel bir tek onun haricinde diğer parçaları çoook kalitesiz biraz araştırma yaptım. meridanın bisikletleri ülkeye göre farklı companentler ile satılıyor. Çin versiyonuna göre çoğu parçanın seviyesi düşürülmüş

Eğer kadroyu saymaz isek ve companent alıcak paranız yoksa merida sıradan kalitesiz bir marka uzak durun gidin scott filan alın

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Sorunumuzu İngilizce e-mail yoluyla Merida Taiwan'a bildirirseniz belki bir çözüm bulunabilir. Bisikleti aldığınız yer Merida yetkili bayi ise büyük yerden ihtar çekilir belki.

Tuguj

Daimi Üye
Tepki
97
İsim
Aykut Baykurt
Bisiklet
Merida
Meridayi kötüleye bilirsiniz ya da bayileri haklisinizdir belki ama bende başımdan geçen bir olayı anlatiyim. Merida scultura 400 ile ufak bir kaza yaşadı arkadaşım jantlarda ufak ufak yamulmalar vardı bundan 700km sonra da tık tık diye bir ses gelmeye başladı . Hemen asli bisikleti aradım. Jantları yolladim göçükler ve tik tik sesi yapilMis olarak bana hicbir ücret karşılığı olmadan geri yolladilar. Üzerine gocukleride düzelmişlerdi burdan asli bisiklete meridanin bayisi diye çok tesekkur ederim . Metin bisiklet olayını başka bir zaman anlat cam 2016 diye 2015 model bisiklet vermesi