Merida'yı protesto ediyorum

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
Geçen yıl şubat ayında merida krosvey (Türkçe okunduğu gibi yazılan bir dildir)20 v modelini aldım , aslında ideallerimi süsleyen bir model değildi fakat satın aldığım bayi artık sık sık sorun çıkarmaya başlayan kron 150 modeliyle para+bisiklet takası seçeneğini sununca bütçeme uygun olduğu ve halihazırda sahip olduğum gost kros 1100 modelinden fazlasıyla memnun olduğum için yine aynı kategoriden bir bisiklet olan söz konusu modeli satın aldım.
Gelelim meridayı neden protesto ettiğim mevzuuna...Hem pahalı hem kalitesiz bir ürün sundukları için..Söyler misiniz 1400 tl verdiğim bir bisikletin neden 150 tl daha ödeyerek lastiklerini değiştirmek zorunda kalıyorum.Kenda lastikler tam bir rezalet, 1000 km de defalarca patlayınca, eve hem ön hem arka lastik patlak vaziyette dönünce artık tak edince canıma gittim 5 mm zırhlı rubenaları aldım artık uzun bir süre patlak problemi yaşamayacağıma eminim fakat bu lanet bisikletin tek sorunu lastikleri mi ?Hayır elbette.Bisiklette bir hızlanma sorunu var yani kendisiyle 2 yıldan daha kısa bir süre zarfında 11bin km kat ettiğim gost 1100 gibi atak,seri bir bisiklet değil, süratlenmek için pedala daha fazla kuvvet uygulamak zorunda kalıyorum, rüzgar arkamdan esse de 25 km hızın üstüne çıkamıyorum, en ufak bir eğimde vites küçültmek zorunda kalıyorum, bütün bu sebeplerden dolayı aynakol göbeğinde bir sorun olduğunu düşündüğüm için satın aldığım bayiye gittim ve durumu yukardaki gibi izah ettim, bayi olan şahıs plastik eldivenlerini giydi ve pedalları çevirdi ve göbekte bir sorun olmadığını , göbek rulmanlarının çok kaliteli olduğunu söyledi ve bu hızlanma sorununun bisikletin geometrisinden kaynaklandığını iddia etti, ben bu açıklamayı pek inandırıcı bulmadığımı söyledim,gost ile aralarındaki birkaç cm lik geometri farkı böyle bir soruna yol açamaz , sonuçta her ikisi de kros sınıfında.
Kron'un kalitesizliğinin bir mazereti vardı:ucuzdu..Peki ya Merida?Hem pahallı hem adi...Bu firma Multivan takımını ve lampreyi hobi bisikletçilerine attığı kazıklarla mı finanse edecek? elcikleri,selesi o plastik pedallları ki o yaptığım kazada hemen kırılıverdi biri, metal bir pedal olsaydı kesinlikle kırılmazdı.Dün yokuş tırmanırken başıma gelene ne demeli?Bir profesyonel takıma yatırım yapar ve bazı başarılara imza atarsanız en ucuz en kalitesiz parçalarla topladığınız bir bisikleti bile yüksek fiyata satacak bir marka imajına ve sahte bir prestije sahip olursunuz.Oldukça dik bir yokuşu tırmanıyorum ve vitesi en küçüğe aldım, sonra zincir rubleye sıkıştı ve hem zincir koptu hem de arka aktarıcı koptu, gittim mezkur bayiye al sana 70 tl masraf..
Ulan merida kocaman bir balonsun benim gözümde, acilen patlatılması gereken bir balon ve bu yazı da seni patlatacak bir iğne olacak .Helalinden kazanan adamın parası kıymetlidir ve bu bisiklet için ödedğim her kuruş haram olsun

Scudo

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
hocam geçmiş olsun öncelikle bence en iyisi toplama bisiklet

• Beğen
Tepkiler: erendiz çetiner

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Doğru bisiklet tercihi yapmak biraz bilgi tecrübe biraz da şans işi tabii. Merida aslında kötü bir bisiklet markası değil ama ben de modellerinin olması gerekenden biraz pahalıya satıldığını düşünüyorum. Genelde alt modellerde fiyatı düşürebilmek için bisikletin üzerindeki birçok parçayı ucuz parçalardan seçiyorlar doğal olarak. Modeli belirlerken onlara dikkat etmek lazım. @ATALAY16 'ın dediği gibi aslında en iyisi kendi bisikletini toplamak ama bisiklete binecek herkesten de böyle birşey beklenmez.
Bu şikayetlerinizi mutlaka Aslı Bisiklet e iletin bence, bir faydası olur mu bilmem ama şikayetler onlara ulaşmadıkça normal olarak her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorlar.

• Beğen
Tepkiler: sagamore45

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.229
Bisiklet
Mosso
yine bir şımarık müşteri daha esnaf veya tacir değilim ama gerçekten şımarıklığınız beni bile çileden çıkardı rulmanlı göbek jant kullanıyorsanız zaten akıcılıkta -1 hatta -2 sinizdir kadro büyükse ağırlık merkezi yukarıda olacağından yine hızlanma ve yüksek hızda tutunma sorunları yaşarsınız 1-2cm lik geometri farkını hafife almayın üzerine sizde çıkınca duruşunuza göre bu fark 15-20 cm lere kadar çıkacaktır ayrıca sürüş pozisyonunuz da buna etken olacaktır bisikleti satıcıyı suçlamadan önce bunları düşünün yada ütün bunları boş verin bu kadar şımarıklıkla bisikleti tablo niyetine duvara asın en azından sizin elinizde heba olmaz

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
1 ay evvelbir eposta göndermiştim ,cevap vermediler ve az önce yine bir eposta daha gönderdim, yaşadığım sorunlardan bir çözüm yolu sunulacağına pek inanmadığım için yukarıdaki gibi ayrıntılı söz etmedim, bisikletle çok sık problem yaşadığımı ve kendimi dolandırılmış gibi hissettiğimi bu yüzden paramın iadesini...bir sonuç elde edeceğimi zannetmiyorum, belki yakında bir telefon görüşmesi de yaparım.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Geçmiş olsun, yeni aldığınız bisiklet ile henüz yolun başındayken sorun yaşamak sinir bozucu olabiliyor doğrusu.

Lakin yaşadıklarınızın bir kısmı Merida markasından çok satın aldığınız bayinin kalitesizliğinden kaynaklanıyor gibi.

@emir yakup bulut

Burada aktarıcı limit ayarındaki problem nedeniyle zincir kopması yaşamışsınız. Herhangi bir markanın ürünü bir bisiklet ile de aynı sorun başınıza gelebilirdi, yeni bir bisikleti kuran bayinin ayarı düzgün yapması gerekiyor.

Merida'yı savunmak gibi bir gayem yok, ancak karşılaşılan her problemi doğrudan markaya yüklemek biraz haksızlık olabiliyor.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
@Soner U. terbiyesizliğin lüzumu yok !Ben bu mesajı senin gibiler benimle polemik yapsın bana hakaret etsin diye mi açtım.Beyfendi kendinize geliniz!Şımarıklık ha? Benimki şımarıklık değil fakat sizinki en hafif ifadeyle küstahlık ve terbiyesizlik..Bu saldırgan üslubun sebebi nedir madem sözkonusu firmayla ticari bir ilişkiniz yok.Sukünetimi korumaya çalışıyorum, kavga etmek hırlaşmak istiyorsan yanlış kapıya geldin.

Tepki
41
İsim
Atahan DÜMER
Bisiklet
Merida
açıkcası 4 yıldır crossway40d kullanıyorum. bugüne kadar hiç şikayetim olmadı. şuanda tavsiyemle alan 4-5 kişi var onlarda çok memnunlar. belki başınıza gelen olumsuzluklar ve bayinin sile ilgilenmemesi sizi bu kadar çileden çısartmıştır.

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.229
Bisiklet
Mosso
@emir yakup bulut fikirlere saygı duymayı bilmiyorsan forumda da durma bence arkadaşım görünen o ki bayi seninle ilgilenmemiş sen bisikletin bakımlarını ayarlarını yapmamışsın e böyle olunca kusura bakma ama taş olsa kırılır.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
o kadar ucu açık ki ne sizi suçlayabiliriz ne merida yı

sele ayarı doğru değildir performans düşer daha dik bir oturuşa sahiptir yine düşer

lastik içinde hava yeterli değilidir 2 km de bir patlar zırhlı zırhsız olsun fark etmez

vites ayarı tam değirdir kadro kulağı kopartır zincir kopartır

şimdi ne diyebiliriz ki veya merida ne diyebilir ki markayı savunmuyorum babamın malı değil ama merida nın bahsettiğiniz kadar kötü bisiklet değil

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Salcano kullanıcısı olarak Merida'nın kadro konusunda kalburüstü bir marka olduğunu biliyorum. Diğer parçalara gelince her bisiklette olduğu gibi farklı firmalardan oluyor. Bence servis kalitesinin kötü olması "kaliteli bir markayı" gözden düşürmez. Yani altın çamura düşse, yine altındır. Sorununuza çözüm bulacağınızı umuyorum.

Bir diğer husus üslup. Arkadaşlar kimsenin kimseye karşı kırıcı olma hakkı yok. Hep söylüyorum bir avuç bisikletli şurada problemlerimize çare bulmaya çalışıyoruz. Birbirimize karşı daha müsamahakar olmamız gerekli. O yüzden sizlerden ricam bu konuda hassas davranmamızdır.

Bisikletsurenadam

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Emrulah ALTAN
Bisiklet
Diğer
Bu başlığa girmeden önce sahibinden de meridanin 2.el yol bisikletlerine bakıniyordum sonra foruma girdim yazınızı okudum ilahî mesaj mıdır ne bioemedim :harika:

Tepki
43
Öncelikle geçmiş olsun...

Meridanın diğer markalara göre bisikletlerini ederinden fazla ücrete sattığını düşünüyorum bende. Özellikle başlangıç bisikletlerine pek özenmiyor gibiler. Bu benim görüşüm tabikide. Bende yeni bisiklet alma arefesindeyim ve merida almayı düşünmüyorum fiyat performans düşüklüğünden dolayı. Yalnız ben bahsettiğiniz kadar kalitesiz olduğunu düşünmüyorum. Eğer merida bu seviyeye gelmiş bi markaysa ve bu kadar büyük bi kullanıcı kitlesi varsa vardır bi sebebi.
Yaşadığınız durum gerçekten üzücü sizin açınızdan bakınca. Merida ile direk irtibat kurabilirseniz sorununuza bir çözüm bulacaklardır.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@emir yakup bulut Çok geçmiş olsun.Demek ki marka olamamışlar biz markayız numarası çekiyorlar....:confused::eek:
İyi ki Trek almışım:)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Türkçe yazıldığı gibi okunur da yazdığınız şey Türkçe değil bir özel isim. İçinde alfabemizde yer almayan harfler barindiriyor. Okunuşu da Türkçemizin yapısına uymuyor. Dolayısıyla crossway olarak yazmanız gerekir.

Pahallı yerine pahalı olmalıydı.

Sorununuza gelince, bence kendinize uygun bisikleti seçmemişsiniz ve hayal kırıklığı yaşıyorsunuz.

Her lastiğin patlak koruması aynı seviyede değildir ve patlayan lastik de kalitesiz demek değildir. Bence bisikletinizi satıp kendi kullanım amaciniza daha uygun bir model bakın. Boşuna buralarda sinirlerinizi yıpratmayın.
Bisiklet alırken lastik modeline (bakın markasına demiyorum), maşasina, geometrisine bakarak alın.

Scott, trek, Specialized, giant vs gibi marka bisiklet alırken ; ömür boyu garanti, ücretsiz bakım ve prestije de para verdiğinizi unutmayın.

Lastiğinizin patlaması veya düşündüğünüzden daha yavaş gitmeniz o bisikleti garanti kapsamına sokmaz. Bilinçsiz tercih yaptığınızı gösterir.

Geçmiş olsun, bunu satıp en az zararla kurtulmaya bakın derim. İyi akşamlar. ..

Murat Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
31
Ben de buradan Meridayı savunacak değilim lakin fiyatının pahalı olması bisikletin ithal olması ve vergiler dolayısı ile oluyor. Bu yüzden "aman da çok para verdim süper olmalı " mantığı tutmuyor. Kron türkiye firması olduğu için daha uygundur elbette fiyat olarak. Vitesin aşağı düşmesi ise limit vidasından tutun da tel gerginliğine kadar pek çok ihtimal içeriyor. yokuş tırmanırken vites geçişlerinin biraz daha zor olabilir. Arka aktarıcı acera. yani giriş seviyesinde bir donanım var bisikletin üzerinde. Suçu merida'dan çok vitese atmak lazım. Aslında vitesin de suçu yok, limit ayar vidasında kabahat.

Elbette hiç kimse parayı kolay kazanmıyor. Sizi iyi anlıyorum. Lakin aslında ödediğiniz para, ithal bir bisiklete bindiğiniz için vergilere ve kur farklarına gitmiş oluyor. Bu yüzden en güzeli toplama bisiklet.

Bisikletsurenadam

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Emrulah ALTAN
Bisiklet
Diğer
@ozan kA zerbaycan da olsa gerek nasıl okunursa öyle de yazılır bu konuda arkadaşla hem fikirim bizde de bu böyle olmalı