Merhaba SPD, hadi düşelim!

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@alisirin

Düşenlerden duyduğumuz kadarı ile zaten o hızda düşünce ayakta pedal felan kalmıyormuş içiniz rahat olsun :D

Scudo

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Malum olur derler ya, az önce kestirme diye hastanenin içinden geçeyim dedim karanlıkta köpek üstüme birden koşunca anlık refleks frene bastım ayağı kayıştan çıkarmak aklıma bile gelmedi asfaltı boyladım. Fazla hızlı değildim şükür. Sol el bileğimde ağrı var. Kıssadan hisse ayak değil el bileği için endişelenmek gerekiyormuş.

Engin er.

Aktif Üye
Tepki
280
İsim
Engin E.
Bisiklet
Cannondale
arkadaşlar, benim de 1,5 sene oldu kilitli pedala geçeli. öncelikle şunu söyleyeyim, dikkat ederseniz düşüşlerin çok büyük çoğunluğu alışana kadar pedalın ayakta olduğunu unutmaktan kaynaklanıyor. yüksek hızlarda kilitli pedal sizi düşürecek bir etki yapmıyor. sadece durduğunuzda ayağınızda olduğunuzu unutmanız buna sebep oluyor. başlamadan önce bol bol tak çıkar antremanı yapın, mümkün olduğunca rahat takıp çıkardığınıza kanaat getirdiğinizde yola çıkın, sürekli aklınızın bir köşesinde ayağınızın kilitli olduğu bulunsun, eski alışkanlıktan dolayı ilk 5-10 binişinizde bir takım riskler yaşayabilirsiniz ama sonrasında artık beyniniz ayağınızın kilitli olduğunu kodlayıp kendiliğinden sol pedalı çıkarma komutu verecektir. şehir içinde gerçekten sıkıcı olabiliyor, çıkarmaktan çok geri takmak yoruyor. kullanmak zorunda mıyız? bence değiliz ama keyifli de oluyor hani.

h.ustuner

Üye
Tepki
62
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar bu spd sl pedala geçiş yapacağım. Ayakkabıyı bekliyorum yurtdışından. Bisikleti alırken üzerinde pedal gelmişti. Yanlış hatırlamıyor isem shimano R540 model. Bu pedal kalleri ayakkabı ile gelmiyor değil mi ? Eğer gelmiyor ise nereden uygun fiyata temin edebilirim? Bu arada yazılanları okuyunca bir korkuyorum, bir rahatlıyorum. Demek ki %50-50 şansım var :)

• Beğen
Tepkiler: ÇaNakkaLeRuHu

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
spd alışma sürecini aştıktan sonra vazgeçilmez oluyor. şimdi sanki artık spd'siz bisiklet süremeyecekmişim gibi geliyor. özellikle çekme basma hareketine alışmış ve farklı kas gruplarını çalıştırmayı öğrenmişler için normak pedal zor olacaktır diye düşünüyorum. ben spd'ye geçtikten sonra 4 defa düştüm. biri hariç bütün düşüşlerim sabit durağanken açık ayağımın olduğu taraftı biri ise çok düşük hızda giderken oldu. düşmelerim neticesinde aktarıcıyı ve gidonu yamulttum. Allah'tan bisiklet ustam aktarıcıyı kurtardı yoksa yeni bir 105 aktarıcı alacaktım. herşeye rağmen spd'nin tadı bambaşka. özellikle ayakta sprinte kalktığınızda spd size güven veryor zaten spd'siz sprnte kalkmanız mümkün değil. herkeslere iyi spd ler :)

• Beğen
Tepkiler: ÇaNakkaLeRuHu

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Spd yüzünden değil ama refüj sulaması adı altında yolların su içinde kalıp da toz ve yağ ile birleşip de kaygan hale gelmesi sebebiyle dün aynı hareket ile iki kere düştüm ben de..

Tepki
27
Birçok kez düştüm arazi de epey düşüşüm oldu ama ciddi bir kaza olmadı. Ciddi düşüşümü ormana girmek üzere iken kaldırıma çıkarken yapmıştım. Bisiklet sağa ben sola düştüm ve gidon göğsüme geldi. İki hafta kadar öksürürken bile acı hissetmiştim. Şimdi tamamen alıştım sadece araziye gidiş ve dönüş yolundaki ışıklar korkutuyordu. Kilitsiz track stand yapabiliyordum. Kilitle de çalışıyorum ve alışmaya da başladım artık. Pedalım çift yönlü bazen deniyorum kilitsiz gerçekten eziyete dönüşüyor.

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

Onur Dere

Üye
Tepki
26
İsim
Onur Dere
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@h.ustuner bende geçen decathlon dan aldığım shimano r540 ları taktırdım. Paketin içinden iki adet sarı renkli giriş seviyesi kal çıktı. Shimano ro65 ayakkabı aldım onda hiçbir şey yoktu. Pedalla geliyor. Ucuz kal bulmak istiyorsan decathlon a uğrayabilirsin. Korkmana gerek yok. Aynı gün içinde iki kez düştüm. Zaten dururken düşüyorsun. Canın çok acımıyor. Ama insanlar olayın ne olduğunu anlamayıp dalga geçiyorlar. O düşme anındaki çaresizlik hissini yaşamayan anlayamaz.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
Size iyi bir haberim var :)

Bugün bir köy yolunda yokuş aşağı hızla inerken üzerime köpek saldırdı. Sağ tarafımdan koşarak geldi, üzerime atladı ve beni yere serdi, amerikan futbolu oynuyor hayvan mübarek :) Şiddetli bir çarpışma sonrası kendimi yerde buldum, ve şunu net olarak söyleyebilirim ki yere düştüğüm gibi ayaklarım pedallardan kurtuldu. Yani kaza anında ayaklarım pedala kilitli kalacak, bileğim ters dönecek diye endişelenmenize gerek yok, böyle bir durumda ayak pedaldan çabucak kurtuluyor ve serbest kalıyor.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
Sol dirseğimde kanama ve kalçamda ezilme oldu, sağ bacağımda da biri derin olmak üzere birkaç ufak sıyrık. Onun dışında bir şey yok. Bir de forma, tayt falan yırtıldı tabii :)

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

K. Aydın

Aktif Üye
Tepki
101
Bisiklet
Mosso
SPD ile düşmek bu işin şanında var. Ama evde alıştırma gereksiz. Zaten ilk başlarda düşme sebeniniz ayağınızı açamadığınızdan değil unutmaktan olacak. Ben 2 defa öyle muhabbet ederken düştüm :)

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Pazar günü gidiş-dönüş 45 km. bir yol yaptım. Dönüşte şehir içine girdikten sonra ışıklarda ters ayakta kalıp sağımdaki motorcunun yüzüne acı acı bakarak sol tarafa doğru yine düştüm :) Ama olacak, en azından tak diye iki ayağıda boşa çıkartabiliyorum artık. Bu arada ortalama hıza +5km/s ekledim. Daha da artacağını düşünüyor, umut ediyorum..

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
yokuşlarda güzel oluyor ama günlük kullanımda sürekli trafik içine girip çıkanlar için tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Özellikle bir mevzu anında kendini savunma adına spd pedal çok riskli :) her şeye hazırlıklı olmak lazım. Bir de anayoldan karşıdan karşıya geçerken birden tekrar ayağını pedala atman gerekiyor. Tam kitlenmiyor. ayağın kayabiliyor. Bunlar tehlike oluşturuyor. Kullanması zevkli ama pek kullanmıyorum artık.

Bir keresinde %15 eğimli yolda yokuş aşağı inerken mazgalın üstünden geçtim farketmedim. Dönüşte yavaş yavaş çıkarken birden mazgala girdi yol bisikletim ve yere düştüm dizim fena kanamıştı. Sonra düşündüm bu hızla aşağı inerken o mazgala girip takla atsam kesin ölürdüm. Aniden durup ayağını yere koyman gerektiği durumlarda ya da ışıklarda sorun oluyor. Kayıyor. Belki yapısından da kaynaklanıyor olabilir. Mika olan değil de farklı bir plastik yumuşak madde olan tipleri varsa onlar daha iyi olur.

cagtolga

Üye
Tepki
14
İsim
Tolga
Bisiklet
Merida
Dün akşam itibariyle bende hayırlısıyla ilk spd ayakkabımı (shimano R065) ve pedallarımı (PD-R540) aldım. İnşallah bu gün yarın montajını yapıp kullanamaya başlayacağım, bakalım neler olacak...:)

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
Merhabalar ,
Geçtiğmiz haftasonu ; Toplamda 310 TL mal olan başlangıç seviyesi Shimano kilitli pedal + Shimano MTB ayakkabısı aldım. Normalde 42 numara giymeme rağmen 44 numara ayakkabı anca oldu . Montajını satın aldığım yerde yaptık. Henüz düşmedim :) . Hergün 5 km şehir içi İşe gelip giderken bisikleti kullandığım için çok dikkatli gidiyorum , kavşak ve ışıklara girmeden kilitleri açıyorum . Ayrıca her sabah 15 km şehir dışı çevreyolunda spor için sürüyorum.
İlk yorumlarım ;
  • Yokuşlarda %10-15 hızlandım
  • Genel olarak %5-10 hızlandım (düz yolda çok fark yaratmadı)
  • Ayağımın farklı bölgeleri de çalıştığı için , dizimin üstündeki kaslarda yorgunluk hissediyorum
  • ilk kalkışlarda ciddi ivme kazandırıyor
  • Max hızımda bir değişiklik olmadı.
  • 15 km lik kesintisiz ve duraklamasız sabah turlarımda ayağımın tarak kısmında ağrı oluşuyor. Daha uzun km lere alışmam lazım sanırım.
Daha fazla hız kazanmak adına , kullanımımı nasıl geliştirmeliyim ? Yorumlarınızı rica ederim.