Merhaba SPD, hadi düşelim!

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
:) geçmiş olsun düşmeyen yoktur herhalde...

Avantajları da var.. Dezavantajları da var ..

Düz yolda giderken, Yokuş çıkarken,Hızlı bir yerlerde inerken ( bisiklet hoplayıp zıplıyor ise ayaklar ile o dengeyi sağlamaya çalışmak bisikletin sizin bir parçanız olduğunu hissettiriyor olması, kontrolünüzü arttırıyor olması güzel bir şey.

Bazen anlık olağan dışı durumlarda sıkıntıya sokabiliyor.. Bu durumu aşmak için ilk alışılması gereken şey bir ayağın en hızlı şekilde çıkarılmasını alışkanlık haline getirmek olmalı.. Frenden manevradan vs daha önemli bir hareket olacaktır.

MTB ile 3 defa ormanda bir defa da kapının önünde olmak üzere 4 defa düştüm.
Şuan yol bisikletinde kilitli pedal var fakat düz ayakkabı ile kullanıyorum :D, Aletin seriliğine ve kullanımına tam hakim olmadan sanırım geçmem ama 2 yıldır mtb kullanıyorum.. Yol bisikletini mtb'den daha iyi kullanıyorum nasıl bir saçma durum bende anlamış değilim .. :D

Düşüler Serisi.. 1-2-3 numaralı düşüşler yaklaşık aralıkları 2 dk ya var ya yok olmak üzere 10 DK içinde olmuştur.

Orman Serisi 1-2-3
1. Düşüş dar bir alanda geçerken öndeki arkadaşıma çok yaklaşıp panik yaptım zaten yavaş idim ama bu panik beni 46464894 km ile gidiyor gibi hissiyata kavuşturdu sonra yanımın üzerine düşüp yumuşak bir iniş yaptım

2. Düşüş 1.nin devamı olan yolda kumlu ( ki kumu görünce şimdi saplanıp düşer miyim acaba düşüncesini tam aklımdan geçirirken ) alandan geçerken saplanıp ağacın da yol kenarında olması yüzünden yanıma doğru düşüp bisiklet ile birlikte ağacın kaldıraç etkiyisiyle diğer yanıma takla atıp yapışıp kaldım yere..

3. Düşüş 1.nin ve 2. nin devamı olan yolda küçük bir ağar dalının kırılıp sekmesi ile bisikletin gidon hakimiyetini bir anlık gevşekliğim ile birlikte kaybedip ortalama bir hız ile düştüm ve sürüklendim .. ışığı kırdım, bacağı çizdirdim, bacağım kadro arasına hafif yan dönerek girdi ve üstten aldığım darbe ile de bacağı ağrıttım.. Elimin içini hiç söylemiyorum direkt yeri karşıladığım için bayağı kötü etkilendi.

3 Düşüşte de pedalı yere düşürdüğümde çıkartamadım .. :D 3. de aynı anda oldu ve artık moral kalmamıştı bir köşede 5 dakika oturup ne oluyoruz ya dedim kendi kendime .. acaba tansiyon mu çıktı düştü! bu şaşkınlık nedir deyip elimi yüzümü yıkadım kendime geldim..
Sonra hatırlayınca bayağı komik geliyor aynı yerde resmen bir şeyler gitmemi istemiyormuş gibi düşüp durdum.. dedim var bu işte bir iş gitmiyorum deyip geri döndüm.. O gün 100KM sürdüm ormanda girmediğimiz yer kalmadı lakin 3. parkurumuza gidememiştik ...

4. 55km yol sür sür sür sonra gel kapının önünde dur ve yere yapış... bir şekilde çıkartamadım.

Bunun haricinde çok kaza atlattım özellikle adamın biri taksiye vurmayayım derken önümüze kırdı ve aracın içinde adamın ne yaptığını gördüm adam hiç kırdığı tarafa bakmadı panikle aracın yönünü değiştirdi. Bizde top yükün frenlere asıldık ön lastiği kaldırıma sürttük (bonus fren sistemi) araçla bariyerler arasında kaldık. SPD ne hikmetse kendiliğinden çıktı veya panikle çıkardım farkında değilim.. spd çıkmış olmasına rağmen bariyerlerden tutundum korkuyla ... Çünkü çok hızlı bir şekilde girip takla atabilirdim arkamdakiler de aynı şekilde.. MTB ne kadar hızlanır diyebilir arkadaşlar ama yokuş aşağı hızlanmayan bisiklet mi var :)..

Bu 4 durum haricinde hiç düşmedim düşmekte istemem her zaman temkinli ve 10 yanımda sensör varmış gibi her şeyi kontrol ederek giderim 5dk geç gideyim tek parça gideyim :)

Scudo

ATTy

Daimi Üye
Tepki
345
İsim
Atalay HAN
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim hiç SPD'm olmadı :(:(:D

• Beğen
Tepkiler: ÇaNakkaLeRuHu

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bahsedilen pedallara alışmak için trainer üzerinde pedal çevirip arada acil durumlar için senaryo üretmek daha kolay olmaz mı?

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Liberi Spiritu triatlon hazırlanan bir yarışcinin antrenmanında tek pedal çalıştıgini görmüş tüm.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
başlar da çok güzel oscarlık düşmeler oluyor daha sonra alıyorsun sertlık ayarını full e çatur çutur devam :)

• Beğen
Tepkiler: ÇaNakkaLeRuHu

Burak A.

Aktif Üye
Tepki
155
Bisiklet
Canyon
kilitli pedal ve düşme olayı askerlik gibi, herkes bir anısını anlatıyor mutlaka. bide bolca tavsiye yanında mutlaka oluyor.

madem öyle, ben de anlatayım,
ben uzun süre düşmeyenlerdenim. yani 1 sene kullandım hiç düşmedim ilk kilitliye geçtiğim dönem.
kendi içimden de gülüyorum, yahu diyorum nasıl düşmeyi beceriyor insanlar bundan diye...
gel gelelim, bir gün sasalı bisiklet yolunda giderken, doğal yaşama gelmeden önce bir durayım dedim
ayağımın kilitli olduğunu durduktan sonra hatırladım. dalgınlık sağolsun.
tekrar pedala basmak da aklıma gelmedi - bağırarak küfür etmek geldi ama :)))
sola doğru ağır ağır düştüm bammm diye.
arabalar da geçiyordu yolda, beni görenler nasıl güldü tahmin edemiyorum,
ama görüntü baya bir komiktir dışarıdan...

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
spd sl kullanıyorum uzun süredir. alışma sürecinde daha bisiklete binmeden yanlış tarafa ağırlık verince düşmüştüm. sonrasında hiç düşmedim spd kaynaklı. hava durumundan ve lastikten kaynaklı düşmelerim oldu ama hepsinde ayakkabı düşme şiddeti ile pedaldan çıktı. o bakımdan spd sl benim favorimdir.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben spd pedal'a ayakkayı geçirdiğim an evin içerisinde düştüm.Siz düşmeyen arkadaşları cidden tebrik ederim :D Neyse ki 1 ay'da sadece 2 kez düştüm ve alıştım.Dahası gelmez diye umuyorum.Ancak trafik tedirgin ediyor hala biraz.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mehmet Altuğ

Düşüşü tattım bundan emin olabilirsin, ama killitli pedaldan ötürü olacağına ihtimal vermiyorum. Aşırı tedbirliyim, reflekslerim hızlı. Sanmıyorum :)

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.503
İsim
Yusuf
@leyla_p
İnşallah haber vermek durumunda kalmazsınız :)

fatihy

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
Fatih Yağız
Bisiklet
Carraro
2 bisikletim vardı kısa bir süre önce 2. bisikletimi sattım katlanır ve yol bisikleti kullanıyordum yolu sattım neyse her iki bisikletimde de spd var katlanırla düştüm ama yolla hiç düşmedim :D :D

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Kesinlikle alışana kadar trafikte kullanmamakta fayda var. Bir de sertlik ayarı ortalarda olursa daha uygun bence, çok sıkı olursa çıkarmakta zorlanıp zaman kaybetmek ve düşmenin daha tehlikeli olmasına neden olur, çok yumuşak ayarlanırsa da hemen yerinden çıkıp dengemizi bozar.

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Benimde spd ye geçme düşüncem var. Beni endişelendiren hızlı giderken düşmek. Ayak pedaldan düşme sırasında çıkmaz ise ayak bileğinin başına neler gelebilir acaba?:krktm: