merak ettim.....

Tepki
98
İsim
HAKAN
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
bazı sporları yaparken kişilerin kalp krizi geçirdiğini duyuyoruz.merak ettim acaba bisiklete binerken kalp krizi geçiren duydunuzmu.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Allah rahmet eylesin, eski milli bisikletçilerden Garbis Bora 1998 yılında bir yokuş antrenmanında kalp krizi geçirip vefat etmişti. Geçenlerde de sarp sınır kapısından giriş yapan İspanyol turist bisikletiyle dünya turuna çıkmıştı ancak bisikletin üzerinde kalp krizi geçirip öldü. Sonuçta kalbin de kaldırabileceği bir yük var, fazla abartmadan ve tadında spor yapmak en akıllıca olanı. Benim tavsiyem mutlaka nabız saati kullanın ve spor esnasında kalbinizi sürekli gözleyin. Sağlıklı ve bol pedallı günler dileklerimle...:)

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@HAKAN VİDİLLİ

sanırım :istatiksel olarak araştırmadım ama ,şu an en çok futboldan duyuyoruz,nedeni belki çok fazla medyanın ilgisindende olabilir,nice dallarda belki çok daha fazla olabilir,ama şu an o gözüküyor,peki niye,çok çeşitli nedenleri olabilir burada tabiki ne ben nede birbaşkası kesin bir neden belirtemez ,zaten nedeni bulunamıyor,bakıyorsunuz kişi 25 veya 30 yaşında,yani çok mesafe katetmiş,yıllarca çok detaylı kontroller olmuş ama sahada kalıyor,bu her branşta hepimizin başına gelir,15 yaşında çocuk derste otururken ölebiliyor,amerikan futbolundada geçmişte daha çok tabi ,onun bir özelliği kullanılan doping ,kanımc futbolun anaerobik ve asimetrik bir olmasıda etken olabilir,başka çok az dal bu iki özelliği barındırır,ayrıca rutin tempo yoktur,yani belli bir şart yok ,bir atlet ,bir yüzücü,bisikletçi,genel olarak ,temposu,kalp ritmi,,kaçış yerini vs vs çok şeyi planlıyabilir,vucudunu önceden psikolıojik olarajk hazırlayabilir,ama bir futbol ,basketbol,gibi oyunlarda bunlar pek öngörülemez,maç içinde çok defa 130lardan 190 belki 200ler görülebiri,çok ani yükselme ve düşüşler olur,dersiniz:peki sadece bunlarda yani ölenlerdemi oluyor,,tabiki herkeste ama zaten sıkntıda o,herşeyi diyebiliriz,ilahi takdir !,gizli kalp (tıp kesin nedenini bulamadığı için)
vs vs.
saygılarımla

Murat Orego

Aktif Üye
Tepki
150
Bisiklet
Corratec
Çok basitçe, sporun da bir ölçüsü var. Haftada 40 dakikadan fazla yapılan spor aktivitesi daha fazla serbest radikal üretimine neden oluyor. Bu da yaşlanmayı hızlandırıyor, kansere ve kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Vidilli

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@BetterBeDead

benim okuduğum fakat sorsrsanız şun san hatırlamadığım bir nmakalede haftada 12-13 saat olması gerekiyor o sürenin onun üzerisıkıntı yaratıyor,koşudan örnek verirsek haftada 100km geçmeyin denir.tabi bunlar prof sporcular için değildir,yani müsabaka yaanlar böyle kısıtlama yapmaz ve düşünmez,tabi sonuçta konudaki gibi belirsi kalır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kalp krizi riski spordan spora ve kişiden kişiye değişir..Ama hangi spor olursa olsun insanın kendi vücudunu fazla zorlamaması ve yorulduğu zaman kesmesi gerekiyor..Özellikle vücut sıcaklığının belli bir seviyeyi aştıktan sonra mutlaka ama mutlaka ara vermek gerekiyor..Belli bir seviyeden sonra kalp kan pompalayamayacak duruma geliyor ve kasılamıyor..Uzun zaman spor yapmayıp yada düzenli olarak yapmayıp birden spora başlayanlardada çok meydana geliyor...

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@YARGISIZ_INFAZ

dedikleriniz doğru ,yanlız şöyle bir durum var,eğer öyle olsa ,şu an halı sahalarda oynayan milyanlarca ,insan var,hiç sağlık kontrolünden geçmemiş,hayatında spor yapmamış,kilolu,kalıtımsal hastalıklı ,vs,vs,okadar kolayda olsaydı hegün yüzlerce insanı kaybetmemiz gerekirdi,aslında çok basit bir yaşam ipimiz var bazende inanılmaz zor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Fırat Dizman

Ben senelerdir kick boks yapıyorum.Ciğerimde iyidir çok uzun süre koşarım..2 hafta idman yapmadığımda hamlaşıyorum..Hemde baya baya..Hayatında hiç spor yapmamış adam halısahada durmadan koşmuyor değilmi? Yada kalıtımsal hastalığı olan kilolu insanlar halısahada ronaldinho olmuyorlar..10 dk sonra tıkanıyorlar..Belki 10 dk bile sürmüyordur..Bu adamlar 10 dk içinde tıkanıp 1 saat boyunca koşmaya devam ederlerse kalp krizi geçirirler bu belli birşey..Benim anlatmak istediğim vücudu haddinden fazla zorlama..Bir sporcu ile spor yapmamış insanın zorlanma sınırı çok farklıdır..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ayrıca haftalık spora belli bir süre vermek derken spora göre değişmiyormu? Günde 2 saat bisiklet sürmek de spordan sayılıyor..Ayrıca harcanan efor spordan spora çok değişiyor..