Mazgallar!

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet, korktuğum başıma geldi bugün ama Allah'a şükür bedensel bir yaralanmam yok,teker hasar aldı. Hava güzeldi, zaman bulup biraz turlayım dedim. Turun ortasında,ışıkların olduğu bir yerden geçiyordum. Liman çıkışı yapılan hafif rampalı bir yer. Araçlara kırmızı yanıyordu karşıya geçiş için harekete geçtim tam o anda yeşil yandı, önümdeki birkaç araç yola devam etti, sağ karşımda bir tane dolmuş şöförü kalkmakla durmak arasında debeleniyorken benide kendi debelenmesine ortak etti. Ben ilerliyorum oda ilerliyor, yavaşlıyorum oda yavaşlıyor. Hangimiz geçecek diye ikileme düştük,sonra dedim araçlara yeşil yanıyor varsın o geçsin diye sola manevra yapıp bir çember çizip o sürede onun geçeceğini hesaplıp yola devam ederim diyordum. Neden beklemedim anlamıyorum.

Yolun o kısmında,sola doğru 30cm uzunluğunda geniş aralıklı mazgallara hiç dikkat etmedim, araçlara odaklanmıştım. Tam dönmeyi tamamlarken, patır kütür kendimi yere kapaklanmış olarak buldum. Hızım olmadığından ve elimin üzerine düştüğümden bana bir şey olmadı. Elimde eldiven olmasının birkez daha faydasını gördüm. Yoksa birde eldeki yara,çiziklerle uğraşmam gerekecekti. Hemen bisikleti kaldırıp kenara çekeyim dedim bir baktım jant içe doğru darbe almış yamulmuş. Önce teker dönmedi. Sonra elime alıp kenara getirdim orada baktımki jantın canına okumuşuz. Hani çok pahallı bir jant değil ama ucuzda sayılmaz 60-70tl.Durduk yere masraf işte. O günde kumluk alanda giderken teker kayarmı falan diye düşünüyordum sonra dedim kaysa nolur toparlarız, yeterli mazgal tarzı bir şeye girmeyek. Telkinde mi bulunmuş oldum anlamadım valla. İnce tekerin getirisi olduğu gibi götürüsüde varmış.

Hayatımda ilk defa bir mazgala girip kaza yaptım. Mazgallar bizim için araba çarpmasına eşdeğer bir kaza sebebi.Birazcık hızlı gidip mazgala girsen, ön jant çöker, gidon boğazı kırılır, mil kırılır en önemlisi o savrulmaya neremizi çarparız Allah bilir, bir başka aracın altına veya önüne savrulmak bile içten değil... Kısacası mazgallara çok dikkat edin,özellikle jantları ince ve pahallı olan yol bisikleti kullananlar.Durduk yere düşme böyle yapıyorsa sizin hızla öyle bir yere girmeniz hem bisiklete hemde size çok zarar verecektir. Eldivensiz, kasksız, gözlüksüz bisiklete binmeyin. Sonra komik kazalar bile başınıza iş açabilir. :)

Edit: Biraz düzeltmeye çalıştım ama bundan daha fazla düzelmiyor. Bir kaç tel başı bozulmuş. Çember ağırlıklı hasar almış. Ama çift kat jant olması telleri korumuş. Bundaki sağlam teli ve göbeği alıp gerisini atacağım artık...

Scudo
Tepki
69
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
Geçmiş olsun. Benimde ince tekerde kayma ile en korktuğum durum. Allah korusun. Dikkat etmek lazım ama arabaya mı yayaya mı motorsiklete mi yolda ki çukura mı mazgallamı dikkat edeceğiz şaşırıyorum.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tekin17 Sağol, aynen.Normalde oradan geçerken mazgallara hep dikkat ederdim ama işte araçla aramızdaki bakışma dikkatimi dağıttı. :)Sonrası mazgalla kavuştuk işte.

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Benim arka tekerim ince lastik bulunuyor her boşluga giriyor ama allahtan kurtarıyorum kendimi

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Geçmiş olsun..Bisikleti boşverin,size bir şey olmasın da..
Sonuçta ''The Walking Dead'' dizisi gibi bir ülke..
Arabalar,kamyonlar,motorlar,mazgallar,köpekler,homo sapiensler,homo erectuslar:D
Dün bir yerden iniyorum..İki tane homo erectus gördüm..Biri silah sıkıyor havaya..Dağın başı..Silahı da sağa sola döndürüyor..Yanlarından geçerken,''acaba beni hedef alır mı?'' dedim..Çünkü öyle bir imajları vardı..Ergen homo erectus bunlar..Ya tutturamadı,ya da görmedi beni:DKorktum ama,yalan yok..

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@ahlaksız dikkatli ol usta bişey gelmesin başına bu hemo erectuslar acayip tehlikeli

• Beğen
Tepkiler: Triban

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Berat01
Silahlanmanın önüne geçilmediği için bu homo erectuslar böyleler..
Devlet silahlanmayı teşvik ettiği kadar,sporu teşvik ederse,ben dağ başında havaya silah sıkan değil,benimle beraber dağa çıkan bisikletli gençleri görürüm..

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@ahlaksız öyle be abi ne yazikki yasak degil serbest satis piyasasi enerjilerini atamiyorlar ora bura ateş aciyorlar

• Beğen
Tepkiler: Triban

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahlaksız

@Birhan K.
Sağolun, işte manevrada mazgala girdiğimiz için sert düşmedim.ama dediğim gibi azıcık hızlı gitsen en az üç takla attırır adama ya da gidona geçer insan.. :) gündüz foto alabilirsem atarım..
jant bir kenarından içe eğilmiş.Yine o taraftaki tellerde sıkıntı var.Göbekte falan bir problem göremedim.Jant çemberi alıp ördürmeye kalksam çemberdi,teldi,ördürmekti,akorttu falan yenisi fiyatına gelecek.Çekiçle düzeltmeye kalksam tam düzelmeyecek.vfrenden ötürü frenlerede sıkıntı yapacak yalpa yapacaktır.Mecburen jantı yenilemek zorunda kalacağım.Yılbaşıyla itibaren az çok parçaların fiyatları artmış, hatta dolara baktım 4,04 :krktm: Eksik gedik ufak tefek şeyleri tamamlayıp,inzivaya çekilmek lazım diyeceğim ama hesapta olmayan şeyler illa bir eksik çıkartıyor.

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
2 gün önce benim de başıma geldi. Normalde çapraz geçtiğim, yanlış koyulduğunu bildiğim mazgalın üzerinden düz geçince içine girip öne düştüm. Bildiğin mazgala neden düz girdin dersen; soldan araba geliyordu ve başta yol vermeyerek kafamı karıştırdı; sonrasında durunca geçeyim dedim ve pedala basar basmaz mazgala girdim

Neyse ki pedala yeni basmıştım, yani hızım düşüktü. Benim jantta sadece çizik var fakat sti kolların üstü yere sürttüğü için epey çizildi.

Ben daha kötüsü olmadığı için seviniyorum. Bu ülkede hayat ucuz.

Geçmiş olsun.

bulutdenis

Üye
Tepki
50
İsim
Deniz B.
Bisiklet
Diğer
Büyük geçmiş olsun, bir anda oluşan abuk subuk bir şey bütün dikkatimizi dağıtabiliyor maalesef. İşe bisikletle gidip gelen birisi olarak şehir içi trafiğinden sadece bir iki dakikalığına geçmeme rağmen cambazlık yapıyorum neredeyse. Allah hepimizi kazalardan,belalardan korusun.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cok gecmisler olsun abicim ucuz atlatmissin cok sukur

• Beğen

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eyvallah sağolun, Allahtan sadece ön lastik mazgala girmiş.Şimdi düşünüyorumda,eğerki arka lastik mazgala girseydi,bizimde ağırlığımızın sayesinde:
-arka aktarıcı
-ruble
-zincir
-zincir önde büyük dişlideyse belkide ayna kolun dişlileri vs zarar görecekti.Buda dünyanın masrafı. Hani kendi yaralanma olayımızı hiç değinmiyorum bile..Normalde önü kurtarınca arkada önü takip eder diye üzerinde durmuyordum ama bu olaydan sonra ya mazgaldan geçmeyeceğim yada tamamen çapraz olmasına dikkat edeceğim. Hani durup kalkmaya çalışan araç içinde kendinizi hırpalamayın,beklesin dursun.İleri gider vurursa,direk mahkemeye... Adam geçsin diye düz yolda giderken sola manevra yaptım,mazgala girdim.Daha adam gittmeden yere kapaklandım,durupta bir şeyin var mı bile demedi.Normalde o olmasa mazgalı paralel geçiyordum.olan bizim 73tlye oldu...Olayı ince lastikten dolayı bu olaylar(1,15) ama kimi mazgal araları bildiğin ayak girecek gibi.
Hani bu ızgaraları kare şeklinde yapsalar ne kaybederler anlamıyorum. Bizim yolumuz,bisiklet yolu olmayan yerde en sağ şerit.Kaldırımla soldaki araç arası.Ve mazgallarda hep buralarda oluyor.hani normalde giderken görüyorsun ve biraz daha soldan gidiyorsun ama bir araç sana biraz yaklaşıp kornaya bassa reflek olarak sağa,mazgala kıracaksın ve sonra izle cümbüşü...

Taze Fasulye

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Sümeyye T.
Bisiklet
b'Twin
@Raptor8 Minibüs sürücüsüyle yaşadığınız kimin önce geçeceği konusunun benzerini, bir motosikletli ile yaşadım. Bisiklete de yeni başladım bu arada neyse o iletişimsizlik motosikletlinin bisiklete çarpmasıyla sonuçlandı.:kötü: Çok şükür bir şey olmadı fakat bir daha benzeri bir durumla karşı karşıya kalırsam beklemeyi tercih edeceğim. Mazgallar konusundan da en az sizin kadar korkuyorum, kullandığım yol boyunca yerleştirilen mazgalların, uygun bir zamanda görüntülerini paylaşırım inanılır gibi değiller.

Çok geçmiş olsun, kazasız pedallamalar.:)

• Beğen

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taze Fasulye
Sizede geçmiş olsun. Hani yolda yürürken, karşıdanda bir kişi gelirya, sonra sen sağa çekilirsin;oda soldan geçsin diye. Ama oda senin sağına çekilir.Sen sola çekilirsin,oda senin soluna çekilir.Sonra bir süre bakışırsınız..:)Bu yürürken neysede hareket halindeki bir araçta çok tehlikelidir,özellikle hareketinizi yavaşlar ama durmadığı sürece çarpma götürür.O yüzden tereddüte düşünce durmak lazım.Ben, aracın önüne kırmayım,çevremde bir tur atayım; o sırada o geçmiş olur ve bende durmadan devam ederim diye düşündüm ama mazgalllar hiç aklıma gelmedi.Normalde dikey bir şekilde seyir alırken benim manevramla araya girmek bir oldu işte.Dediğim gibi manevrada böyle oluyorsa Allah normal giderken veya hızlı giderken mazgala girmekten korusun.Bu bisiklet olayında 3 önemli unsur çok tehlikeli
1.Araçlarla etkileşim
2.Mazgala düşmek
3.Köpek kovalaması :p(dikkatinizi dağıtır,ona bakarken bir şeye girersiniz.)

• Beğen
Tepkiler: Berat01

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim başıma mazgal olayı hiç gelmedi ama, moda da sürerken tramvay rayına girdi ön teker ve arka bir anda havalandı allahtan ayakta spd o sıra yoktu ve ben öne doğru uçup iki ayağımın üstüne indim şans eseri.O yüzden o gün bu gün çok dikkat ederim yola.

• Beğen

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@Raptor8 jantı taktınız mı yeni bir jant :)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berat01
Evet,diğerinin kayda değer parçalarını aldım yedek olarak(teldi göbekti falan)Bu arada çift kat olması jantı biraz daha dayanaklı yapıyormuş.Fazla tel kırılmadı,bir kaç tane falan gitti ama çember ayvayı yemişti.Bir daha aynı mazgalalın 2m yanına yaklaşmam. :))

• Beğen
Tepkiler: Berat01