Maksimum yük kapasitesi

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
merhaba arkadaşalr dış lastiklerin maksimum yük kapasitesi hakkında bilgi verir misiniz ? ne demektir ? yazılan sınırlar dışında kullanıldığında patlama oranı daha mı yüksek oluyor. tek dış lastik için mi bu sınır. ben tur için mtb lastik arayışındayım fakat bu maksimum yük kapasitesi kafamı karıştırıyor sonuçta bisikletimizin ağırlı artı kendi ağırlığımız birde yükümüz toplamda baya bir kilo çıkıyor ortaya bu kiloyu karşılayacak bir lastik mi almak lazım

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bildiğim kadarıyla tek dış lastiğin kaldırabileceği maksimum ağırlık oluyor. İki tekere eşit miktarda ağırlık bindiğini varsayarsak bisikletle beraber toplam ağırlığımızın yarısına bakmak lazım. Yok arkada sele olur yük taşırım çanta takarım vs. dersek arkaya düşecek ağırlığı biraz daha fazla düşünmek iyi olur.

Mesela 28 x 1.25, 700 x 32C boyutundaki Schwalbe Marathon Touring lastik ((link) 90 kg tek tekerde yük taşıyabiliyor.

Fazla yükte tam olarak lastiğin başına ne geliyor emin değilim ama muhtemelen patlama veya lastiğin yapısının hasar görmesi ve sonuçta yine patlama meydana gelebilir diye düşünüyorum.

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
@Serden Us

''bildiğim kadarıyla tek dış lastiğin kaldırabileceği maksimum ağırlık oluyor. İki tekere eşit miktarda ağırlık bindiğini varsayarsak bisikletle beraber toplam ağırlığımızın yarısına bakmak lazım'' işte şu sihirli cümle lazımdı bana :) çok teşekkürler dediğiniz gibi arkaya bagaj heybe takılacağı için onun için + yük hesaplaması yapmak lazım

SinanU

Üye
Tepki
101
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir başlık açmadan buradan yazmak istiyorum.
Dış lastiğin maksimum taşıma kapasitesi aşıldığı zaman ne olur? Örneğin "Schwalbe Marathon Plus Tour 700x35C Dış Lastik" için "Maksimum yük kapasitesi :105kg" olarak belirtilmiş. Bu durumda kendim 110 kiloyum, tur için ekipmanları ve çantaları koyduğum zaman tek lastiğe binen yük 105 kiloyu geçtiği takdirde lastik anında yarılacak mıdır?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir başlık açmadan buradan yazmak istiyorum.
Dış lastiğin maksimum taşıma kapasitesi aşıldığı zaman ne olur? Örneğin "Schwalbe Marathon Plus Tour 700x35C Dış Lastik" için "Maksimum yük kapasitesi :105kg" olarak belirtilmiş. Bu durumda kendim 110 kiloyum, tur için ekipmanları ve çantaları koyduğum zaman tek lastiğe binen yük 105 kiloyu geçtiği takdirde lastik anında yarılacak mıdır?
Maksimum yük kapasiteleri tek teker için belirtilir.
Eğer o lastik için 105 kg denilmiş ise 2 teker 210 kg eder.

Dikkat edilmesi gereken husus daha çok tekerin değil bisikletin taşıma kapasitesidir.Genelde 120 kg dir. Bisiklet 120 üstünü de taşımasına taşır.Çukurlara girip çıkarken dikkat etmekte fayda vardır, akord biraz daha kolay bozulabilir.

Son düzenleme: