Lastik yamukluğu ( Yardım ) !

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Merhaba sevgili bisiklet forum üyeleri , lastiklerim bisikleti aldığımdan beri yamuk jantta herhangi bir sıkıntı yok fakat lastikler 8 çiziyor ilk önce fazla takmıyordum ama sonrada sinirimi bozmaya başladı bunun bir çözümü var mıdır ?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle bisikletiniz nasıl bir bisiklet dağmı,yolmu yada şehir bisikletimi tahminim akord ayarınız bozulmuşdur.

TayyipKARALİ

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
Jantn duzgünse dediğin gibi lastik janta oturmuyor olabilir sabun,yag da olabilir lastiği sök janta giren yan kısımlara bu ikisinden birini sür jantı tak biraz hava bas sonra lastıgı üstüne biraz yük verip gezdir ve birazdaha bas bidaha üstüne yükver gezdir sonra şişir oturucaktır ama şöle bir şeyde var bazı lastık lerın janta giren yeri tam yuvarlak olmuyor dalgalı yuvarlak oluyor öle ise yapacak bişey yok lastık almak lazım =)

• Beğen
Tepkiler: adapolat

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Eger dediginiz gibi jantlarda herhangi bir sey yoksa, lastikler takilirken janta dogru oturmamistir yada lastikler de üretim hatasi vardir ki, ikisinde de bir olmasi cok büyük tesadüf. Bence lastikler janta dogru oturmamistir, sökün ve yeniden dogru bir sekil de takin ve deneyin. Görmeden %100 bir sey denilmez ama masaraf etmeden önce bu ihtimalleri demek gerekiyor. Bol sanslar... :in:

• Beğen

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@alp değer tanrıverdi

Eger lastik janta dogru oturmadiysa yapar.

• Beğen

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Hepinize verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim , dediğiniz şeyleri uyguladım lastiğin yan yerlerini tam oturttum yan taraflarında bir problem yok problem lastiğin çizgilerinden kaynaklanıyormuş , jant akort ayarı daha yeni yapıldı , herkese teşekkürler :)

Mutu S.

Üye
Tepki
5
benzer bir sorun bende de var... 28" mtb bisikletimde 29x2.25 lastik var, iç lastikler ise 26x1.95. bisiklete binmeden arka lastiği çevirdiğimde sıkıntı yok ancak binip sürerken arka maşaya hafif sürtüyor, lastik hafif s çiziyordu. dedim akort ayarı bozulmuş, gittim ustasına ayar yapıldı. lastik takıldı. bu sefer daha fazla 8 çizmeye başladı, lastik daha fazla temas etti maşaya... usta tekrar lastiği ayırdı janttan, sehpada jantı hareketine baktık, jant on numara sağa sola kıvrılmadan dönüyor ama lastik takınca sanki jant telleri kopmuş gibi lastik bir o yana bir bu yana... Usta tek çare lastik genişliğini küçültmek dedi...
Dün ön lastiğim patladı, yamadım tekrar lastiği taktım, 8 çizme sorunu ön lastikte de başladı... Sorum şu, lastiği geri oturtmanın bir inceliği mi var? ve jantıma göre iç lastiğin boyutu mu sorun çıkartıyor yoksa dış lastiğin boyutu mu?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Mutu S.

Sorun iç lastiğinizin boyutu olabilir; olması gerekenden küçük iç lastik takıyorsanız (takmak için de epey zorlamanız gerek bu arada) jantı içeri doğru kastıracaktır, bu da jant tellerinin gerginliğini azaltıp akoru bozukmuş gibi davranmasına yol açacaktır.

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
benzer sorun bende var 28 şehir bisikleti 80 model sorun akorttan değil bende lastik tam oturmuyor bunu nedeni lastiğim eski olması sizderde aynı sorun olabilir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende aynı sorunu yaşamıştım. Genellikle tam oturmayan lastiklerden kaynaklanıyor. Lastik basıncının tam olduğundan emin olun, eğer belli basıncın altındaysa tam oturmuyor lastikler. Çözümü hava vurmak kadar basit de olabilir üretim hatası kadar büyükte olabilir. Umarız sadece hava basıncından kaynaklanıyordur.