Lastik patlaması ve lastik önerileri

ozan aktürk

Daimi Üye
Tepki
104
Lastiktir bu patlar normaldir. Patlamayı çözecek kesin bir çözümün olacağını da düşünmüyorum. Ama bazı azaltıcı çözümler var. Mesela :

1- Slime ve onun gibi teker dönünce patlağı kapatan sıvılar
2- Patlamayı önleyici plastikleri lastik ve iç lastik arasına koymak
3- Bu çözüm ise benim kullandığım ve aslında 2. çözümün ev yapımı olan versyonu : Dış lastiğin iç tarafına kalın ve eni geniş elektrik bandını yapıştırıyoruz. Böylece lastiğe giren küçük dikenler bant tabakasını geçemeyip dış lastikte kalıyorlar. Bu yöntemi 1000 km her türlü yolda 1.4 CST traveller slick lastikle denedim hiçbir problem yaşamadım.

Scudo

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@ozan aktürk

Diken veya başka bir şey girdiği halde patlamadıysa mükemmel bir yolmuş :) Yeni iç lastik alıp bir kaç gün sonra deneyeceğim. Olursa pahalı dış lastik derdinden kurtarır. Patlarsa da sıvı dolguyla eve kadar idare edicez artık teşekkürler yöntem için

Burak Kuruoğlu

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
b'Twin
@Berke Kazankaya

Benim bisikletimde kevlar lastik var patlamıyo içinde bi jel varmış

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak Kuruoğlu

Bir tane soda şişesi kırıp batır camı görelim. :)

Burak Kuruoğlu

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
b'Twin
@Berke Kazankaya

Kasıtlı bi şekilde yaptıktan sonra her türlü patlatırsın. Ben normal şartlar altında konuşuyorum

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
Önerileri için herkese teşekkür ederim. Bir çok kişinin dediği gibi Ekstra korumalı lastik ve slime dolgu alınca patlaması çok zor hale geliyor lastiğin. Continental Touring Plus lastiklerini ve Slime dolgulu iç lastiği önerdiler. İkisi beraber kullanıldığında kolay kolay hatta neredeyse hiç patlak sıkıntısı yaşamamış bir tanıdığım. Artık önümüzdeki aya ya Continental Touring Plus ya da Schwalbe Marathon Plus tarzı bir lastik bakacağım. Continental için Delta çiftine 230 TL dedi belki nakitte biraz daha düşerler.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.278
Bisiklet
Scott
Hakan bey, siz arazi sürüşü yapmak istemiyor musunuz? Eğer öyleyse, Marathon serisi sizin için iyi bir seçim olmayacaktır.

Marathon serisi lastikler tur lastikleridir; genelde asfalt ve hafif bozuk zemin (stabilize yol, parke taşı zemin vs.) düşünülerek üretilmişlerdir. Bu lastiklerin arazideki yol tutuşu sizi hayalkırıklığına uğratabilir (Marathon XR hariç).

Bu arada, olması gerekenden yüksek lastik basıncı da patlamaya davetiye çıkartır. Siz araziye çıkarken lastiklerinize kaç psi hava basıyorsunuz? 30-35 psi aralığında bir lastik basıncıyla, diken gibi etkenlerden kaynaklanan patlamaları azaltabilirsiniz.

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@Mehmet Altuğ

Mesajınızı şimdi gördüm. Evet arazide kullanacağım ağırlıklı olarak. Ancak artık evimin arkasındaki arazide kullanmayı hiç düşünmüyorum. Daha çok okulumda bulunan ormanın yumuşak toprak zemininde veya Eymirde kullanmak istiyorum. Marathon Plus'ın 2.0 olanını ya da 1.75 olanını tercih etmek istedim çünkü evimden çıkıp Hacettepe kampüsüne kadar yaklaşık 20 km asfalt zeminde bisikleti sürüp öyle kampüse girmek gibi bir düşüncem var. Elimde 2 adet bisiklet oldu ve ikisi de nerdeyse birbirinin aynısı. Sanki yanlış bir tercih yapıp MTB'ye boşuna para vermişim gibi geliyor maalesef. Diğer bisikletim Merida Crossway serisinden. Hem arazi hem şehir kullanımı için uygun fakat 28 jant. Arazi için 28 nedense bana büyük geliyor MTB yi de bu yüzden almıştım...

Şu an elimdeki pompa maalesef psi göstermiyor. Göz kararı basıyorum. Ancak benzin istasyonlarındaki pompaların psi değerleri bisiklet ile aynıysa 35 psi hava basıp bisiklete bindiğimde teker çok yere yapışıyor gibi geldi.