Lastik patlaması ve lastik önerileri

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
Öncelikle herkese merhaba. Merida crossway 300 şehir tur bisikleti kullanıyordum. Ancak evimin arkasındaki dağlık araziden yol geçmesi ve arazinin de gözüme güzel gözükmesi ile beraber bir dağ bisikleti aldım :) Bugün hevesle çıkıp araziye girdim. Tam dönerken lastiklerimin ikisine de diken girdiğini farkettim. Çıkardığım anda da lastikler sizlere ömür. Merida'yı düz yolda kullanıyorum ve Schwalbe Marathon Plus almıştım hiç patlamadı.

MTB nin lastikleri ise Continental Raceking 2.2. Daha araziye gireli 10 dk olmuşken hemen patlayıverdi iç lastikler. Acaba MTB ler için patlamayı önlemenin bir yolu var mı ya da patlamayan bir lastik var mı? Hevesim kursağımda kaldı araziye girer girmez anında patlıyor lastikler.

Şimdiden teşekkürler..

Scudo

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Lastik değiştirmek istemezseniz ve ekonomik olsun derseniz; çifti 35 TL ye Zefal bant alabilirsiniz.

(link)

Diken, küçük cam gibi batmalara dayanıklı fakat arazide haliyle -dış lastiğin hamuruna bağlı olarak- yanaklardan da darbe alabilir veya kesikler oluşabilir. Seçim sizin.

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@evrenozbilen
Sanırım bu banttan çekeceğim başka çare yok gibi patlamayan bi lastik bulamadım internette. Ayrıca lastiklerim Raceking değil Speedking miş şimdi baktım da :) Bi kaç kişi çok sık patlayan bir lastik olduğundan şikayet etmiş. Değiştirmek de gerekebilir belki.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hakan Kök

Zaten patlamayan lastik diye bir şey henüz icat edilmedi... :)

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@Berke Kazankaya

En azından ilk dikende patlamasın lastik :) Burda da her yer diken kaynıyor patlamama ihtimali sıfır gibi bir şey :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
slime sıvılı iç lastik al. hem band çek hem içlastiği kullan.
sonra patlaklarla uğraşma.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Bugün gittiğim bisikletçi abi kendi bisikletinde bu linkteki ürüne benzer kullanıyordu.Arabasında denemiş işe yarıyormuş.Ben de kısmetse alacağım. :) (link)

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
Ben de bakıyorum o lastiklere. Evim Delta Bisiklet'in şubesine yakın. Yarın bisikleti alıp gideceğim bakalım. Bisikleti tanıdığımdan aldım çok uzun süre kullanılmamış. Viteslerde bir sorun var gibi. Bugün düz yoldayken sanırım 3X7(21.) viteste sorun vardı o vitese geçmiyor bir sonrakine alınca geçiyor. Hem ona baktırıp hem de lastik sorucam. Yol çok dikenli bu önleyiciler %75 e kadar azaltıyormuş. Lastiğe 4-5 diken girse biri patlatıcak lastiği. E 2 günde bir de yama yapıp iç lastik değiştiremem :)

Bu arada slime dolgu lastiklerine bir bakıcam deltada var o ürünler.

Hepsiburada da satılan patladıktan sonra idare etmek için sanırım. Lastiğe sürekli diken gireceği için eve dönene kadar idare eder hiç olmazsa. Link için teşekkür ederim :)

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Küçükken dolma lastikler vardı. Hiç patlamazdı. ^^

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@Turan Babacan

Bir de kemik jantlar vardı ne güzel hiç yamulmazdı :)

Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
yol lastiği istiyorsanız: Schwalbe marathon plus, Dağ lastiği istiyorsanız. Schwalbeden şaşmıcaksın aga :D bu lastikler hiç patlamaz diye bişey yok patlaması nadir sadece. siz genede bu lastiklerin içine slime dolgulu şamyer (nasıl yazıldığını bilmiyorum :D) alın,güvenle araziye çıkın :)

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@ALP KARAKAYA2000

Schwalbe'nin bu lastikleri çok hoşuma gitti ama çok pahalı :) 250 TL nedir adedi için :) Bir de lastiklerim kötü de değil gibi.

(link)

Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
o kadar lüks bişeye gerek yok bence :) mesela ben scwhalbe black jack kullanıyorum (60-70 TL'lik lastik) kırık cam parçalarının üzerinden ,sivri taşların üzerinden geçtim hiç patlamadı.Bide slime dolgulu iç lastiğim olsa tadından yenmez :D beyaz şeritli lastiği önermiyorum yanlış çiziyorlar bazen bisikletin tekerini yamuk dönüyormuş gibi gösteriyor :D Gerçekten 10 numara lastik tavsiye ederim :)

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@ALP KARAKAYA2000

Schwalbe Smart Sam ve Black Jack in benim speed king lerden bir farkı olduğunu sanmıyorum ikisi de aşağı yukarı aynı fiyat. Ben MTB nin lastiklerinin bu kadar sık patlayabileceğini bilmiyordum sadece :) Marathon Plus'larla hiç sorun yaşamadım MTB nin girdiği ilk arazide patlaması şaşırttı. Yapacak bir şey yok gibi önerilen şeyleri yapacağım şimdilik

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
Bendede race king var abim araziye giriyordu her hafta 100km ortalama turlarda hemen patlıyordu.Mtb bisiklet yapıyorsun arazide patlayan lastik koyuyorsun mantıklımı bu?

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@Hakan Kök

Öncelikle çok geçmiş olsun. Aynı dış lastikleri kullanmakla beraber aynı sorunu yaşamış bulunuyoruz. Bende arazide gittiğimde gördümki lastik derken gerçekten lastik hatta pamukmuş raceking 2.2 ler. Yalnız şöyle bir durum var ; eğer asfalt - toprak - ıslak zemin - kum üzerinde giderseniz kesinlikle hayran kalabilirsiniz. Ancak en hafif dikene karşı bile dayanılılıkları SIFIR ! . Şahsen memleketime ( Sivas ) giderken aklım başıma geldi birdahakine sert dış lastik alacağım ( Telli ) . Tubeless sistem var ancak BEN çok pahalı buluyorum. Yerine telli a-b-c piyasa lastiği adıyla geçen herhangi telli lastikler yeterli diye düşünüyorum. Konuyuda yakın takibe alacağım çünkü akıl akıldan üstündür illaki bize dış lastik önerecek arkadaşlarımız çıkacak :)

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@Çağatay Y.

Aynen katılıyorum. Madem arazide patlayacak MTB nin anlamı ne. En azından dayanır bir süre veya ağırlığı önemsemeyenler için koruma katmanı kalın olan bi lastik yapılır. Farkında olmadan cam kırıkları üzerinden geçtim hiçbir şey olmadı. Ben de iyiymiş lastikler diyordum ta ki araziye girene kadar.

@Efecan UZUN

Islak zeminde çok üstün performanslar verdiğini duydum ben de. Yarın Delta'da bir bakım yaptırıp Eymir'de ve kampüslerde binmek için kullanacağım bisikleti ya da dediğiniz gibi telli bir lastik alıp bir de koruyucu çekeceğim ve öyle deneyeceğim bir de.

Sinan H.

Katip
Tepki
359
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
tur bisikletinde olduğu gibi MTB'de de alıp iç lastik olarakta kullanırsanız sanırım epeyce başınız ağrımaz

Hakan Kök

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Giant
@Sinan H.

Bir ara diğer lastiklerimi söküp takıyım diye düşündüm ama diğerinin 28" olduğunu unutmuşum bir anda :) Dikenler 2-3mm uzunluğunda. Marathon lastik alıp bir de slime kullanırsak gerçekten sorun çözülebilir en azından sık yaşanmaz. Tabi biraz masraflı. Maxxis overdrive lastiklerin de extra korumalı olanları var onlar daha ucuz ve koruma açısından aynı etkiyi verebilir. Bu ay alamam ama bi 10 gün sonra alıp denemek istiyorum.