Lastik ömrünü Ato açıkladı.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://www.atonet.org.tr/yeni/files/duyurular/LAST%C4%B0K%20RAF%20%C3%96MR%C3%9C%20KAMUOYU%20DUYURUSU/lastik_duyuru.jpeg

• Beğen
Tepkiler: Efecan UZUN
Scudo

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zaten duyuruda 'uygun saklama koşulu' diyor.

• Beğen
Tepkiler: Efecan UZUN

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Otomobil için 4 sene veya 20000km,

Motosiklet için 3 sene 10000km'dir lastik ömrü.

Kapitalistler ellerindeki lastikleri çöpe atmamak için halkı kandırmaya çalışıyorlar.

10 senelik lastiği ATO'cular arabalarına taksında kurtulalım pis heriflerden.

Taş gibi olmuş olmuş lastik kuru zemine dahi tutunamaz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
ATO tabii ki "yoğurdum ekşi" demeyecek. Makina Mühendisleri Odası açıklama yapmalı bu konuda.

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Uygun koşulların ne olduğunu açıklarlarsa daha mantıklı olur.
Bunların en başına güneş görmemesi gerektiği geliyor. Güneş görmeden kullanılan lastik hiç görmedim ben :)

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
açıkçası ben lastik tarihine karşı çok dikkatliyim. Eski arabam spor arabası idi 2.0 turbo bir araçtı ve ben bu arabaya 16'' bir petlas lastik almıştım 2010 da daha alstiklerin üretim tarihleri vs bilgimde yoktu daha 3. ayında lastik yarıldı.. sonradan baktım ki lastik üretileli 2 sene olmuş..kazık yiyerek öğreniyoruz şuan 2010 astram var 2013 de lastik değiştirdim üretim tarihine göre 3 aylık continental aldım mutlyum

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Brisa olarak bizler de araçlarınızın lastik ömrünü uzatmak ve lastik kalitesini koruyabilmek amacıyla aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önermekteyiz:
Lastikler her gün görsel olarak incelenmelidir. Yabancı madde sıkışması, çatlama, kabarma, hava azalması varsa yetkili lastik servis noktasına gidilmelidir.
Lastiklerin basıncı, yedek lastikler dahil, en az ayda bir kontrol edilmelidir. Basınç kontrolü sabah yapılmalıdır, çünkü bir lastiğin soğuması 4 saat alır ve çalışma esnasında ısınmış bir lastik yanlış basıncı gösterir. Lastiklerin olması gereken doğru basınç değerlerini gösteren lastik basınç çizelgesi aracın kullanma kılavuzunda ve ek olarak genellikle sürücü kapısının çerçevesinde bulunmaktadır.
Düzensiz aşınmalara dikkat edilmelidir. Düzensiz aşınma, lastik sırtının belli bir bölümünün diğer bölümlerine daha çok aşınması anlamına gelir. Düzensiz aşınma, lastikler eşit basınçta şişirilmediklerinde, balans veya ön düzel bozukluklarında ya da uygunsuz kullanımda (aşırı hız veya yüz, uygunsuz zemin) meydana gelir
Lastik sırtı diş derinliği göstergesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu gösterge her lastiğin sırtı ile yanakları arasında bulunan bir üzgenin hizasında, olukların içinde yer alan çıkıntıdır. Eğer lastik sırtının aşınması bu gösterge seviyesine gelmişse, lastik değiştirme zamanı gelmiş demektir.
Araç lastiklerine her 5000 kilometrede bir rotasyon işlemi uygulanmalıdır. Rotasyon, lastiklerinin yerlerinin uygun şekilde değiştirilmesidir. Bu işlem için mutlaka yetkili lastik servis noktasına gidilmelidir. Rotasyon sonrası, rot ve balans ayarlarının yaptırılması da tavsiye edilir.
Düzenli aralıklarla, konusunda uzman olan lastik bayilerimize gelerek lastiğin, kullanım için uygun olup olmadığı kontrol ettirilmeli, gerekli rotasyon, balans ve ön düzen ayarları yaptırılmalıdır.
Beş yaşından büyük olan araç lastikleri için herhangi bir problem yaşanmamış olsa dahi, yılda en az bir kez yetkili lastik bayilerinde genel kontrol yaptırılması önerilir.
Beş yaşını geçmiş ancak hiç kullanılmamış stepne lastikleri acil durumlarda ilk yetkili incelemesine girene kadar kısa süreyle, düşük hız ve yük altında kullanılması tavsiye edilir.

LASTİK DEPOLAMA KOŞULLARI HAKKINDA İPUÇLARI
Lastikler daima kuru serin ve iyi havalandırılmış depolama alanlarında depolanmalıdır.
Depolama alanlarında rutubet, asit, petrol türevi, yağ, gres ve benzeri kimyasal maddeler bulunmamalıdır.
Lastikler, yüksek sıcaklık altında olmamalı ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır
Kısa süreli depolamada lastikler yatay olarak üst üste 1.20 mt'yi geçmeyecek şekilde istif eilmelidir. Uzun süreli depolamada, lastikler palet çatalları üzerinde dik pozisyonda olmalı ve zemine asgari 10 cm mesafede tutulmalıdır. Olası şekil bozukluklarını engellemek için lastikler ayda bir defa döndürülmelidir.

KAYNAK : (link)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
2002 Model Opel Astra Almıştık...Araba 10 yıllıktı ve Garaj Arabasıydı Km'si 22.000...Aracın Devir İşlemlerini Yaptık Mersin Mezitlide ki Servisine Götürdük...Teknikere Lastiklerin dişi bitmemiş ama 10 yıllık dedik.Adam Değişmesi Lazım dedi 5 yıldan sonra sertleşir.Neyse Lastikleri Söktü Lastiğin üzerine çıktı diş aralarına baktık lastik hep çatlamış yarıklardan tel gözüküyordu...Aldığımız araç garaj arabası haftada bir kere garajından çıkıyor ve lastiklerin altında bez vardı...Uygun Saklama Koşulu Nasıl acaba...Adam yolda yarılır demişti.Şuan bisiklette bile en çok önem verdiğim parça Lastik ki Sürekli Değiştiririm:D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

nanananananananananananananananananananananaananan Batmaaaan

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Kırtasiyeden en yumuşak silgiyi alıın, gün geçtikçe sertleşmeye başlayacaktır, 1-2 sene sonra ilk günden daha sert olduğunu rahatlıkla gözlenebilir. Lastiğiniz ara ölçülerde değilse, zaten birçok bayide eski lastik bulunmaz, 5-6 sene sonra da bir zahmet değiştirmekte fayda var.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ermanas

Üye
Tepki
0
İsim
Bekir
Bisiklet
Kron
Biride dememiş bu lastik üretim tarihini nasıl öğrenebiliriz?
Abiler elimde yeni aldığım lastikler var, CST marka.
Üstünde tarihe benzer bir tek şey var onda da 00 2005 yazıyor.
Üretim tarihini nasıl öğrenebilirim. İade etmeden önce emin olmak istiyorum

Nedir bu E4 88R 002005

Son düzenleme: