Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga Özdemir 28-29 aynı şey. Janta ne kalınlıkta lastik takılabileceğini bazen üreticiler jantın üstüne yazıyor. Yazmamışsa da jant iç genişliği yazıyor olabilir. O da yoksa genişliği kendiniz ölçebilirsiniz. O iç jant genişliğini 1.4 ile çarparak takabileceğiniz en ince lastiği bulabilirsiniz. En kalın içinse hem iç genişlik hem de kadro ve maşanın izin verdiği ölçüler bilinmeli. Jantınız bittiğinde iç genişliği dar olan bir yol bisikleti jantı almazsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Dağ bisikleti jantları genelde daha geniş aralıkları destekler. Mesela benim jantını örnek verebilirim;
Teşekkürler hocam ayrıntılı cevap için.

Arkadaşlar merhaba.26 jant MTB kullanıyorum.26 1.65 ölçüsünde maxxixs lastik aldım .Asfaltta kullanıyorum.Lastik üzerinde 50-80 psi hava basıncı gösteriyor.84 kiloyum kaç psi hava vurmalıyım .Teşekkürler

Doğru hava oranını kabaca lastikler üzerinde belirtilen maksimum oranın arka - 5 psi ön - 10 psi olarak hesaplayabilirsin. Yağmurlu havalarda her iki lastiğide üstteki ölçüye ek olarak 7 psi düşürmen yeterli olacaktır. Yok ben işin tüm püf noktalarına riayet edecem dersende lastiğin üreticisi eğer açıklamışsa kilona göre üstteki ölçülerde her 5 kilo verdiğinde ( 3, 4 psi - ) ; aldığında ise ( 3,4 psi + ) hava basman gerekir.

• Beğen
Tepkiler: ghostt
Scudo

Yldrm07

Forum Demirbaşı
Tepki
500
İsim
Yıldırım
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan Ayhan bey merhaba. Bir şey danışmak istiyorum . Carraro 224 var bende 2014 model. 1000 km yaptım aslında lastikler de bir sorun yok ama CST traveller cross all seasons compound model 700 x 35C. Biraz kalın gibi. Daha ince ve hafif bir lastik taksam sürüş keyfi artar mı? Jant 622 x 19c . Hesaplara göre 28 lik bir lastik takılabilir. Ama bir sorun yaratır mı bilemedim. Durduk yere başıma iş mi çıkarırım yoksa sürüşte iyi yönde bir değişiklik hisseder miyim?

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.876
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Yldrm07 28c olur. Tavsiye edilen aralıkta. CST'ler 661 gram yazıyor. Ağırlık kazancı da baya olur. Sürtünme de azalacak. Macera olduğunu düşünmüyorum. Farklı farklı lastikleri, kalınlıkları denemek lazım.

Yldrm07

Forum Demirbaşı
Tepki
500
İsim
Yıldırım
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan

(link)1591981954466.png

(link)

Bu iki modeli buldum. İkisi de uygun gibi. Siz ne dersiniz?

tekay

Üye
Tepki
9
İsim
çetin tekay
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan bu iç jant genişliğini nasıl hesaplıyoruz? Bunla alakalı bir örnek verebilir misiniz?

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.876
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@tekay İç genişlik (mm) 1.4 ve 2.2 ile çarpılınca en ince ve en kalın lastik tespit edilebilir. Jant teknolojisinin gelişmesiyle, modern jantlarda bu oran 3'ün üstüne çıkabiliyor belli kalınlıktan sonra. Aşağıda tabloda görebilirsiniz. Eski jantımın iç genişliği 19mm idi ve 57'lik lastik vardı üstünde. Yeni jantımda ise firma kendi tavsiye ettiği aralığı belirtmiş.

1.jpg

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve tekay

tekay

Üye
Tepki
9
İsim
çetin tekay
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan jant ölçüsüne bugün bakabildim. 622x20 yazmakta.
Minimum içe lastik için Tabloya göre 19/21" mı baz almalıyım.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.876
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@tekay 1,4 hesabına göre 28c takabiliyorsunuz. Tabloya çok takılmayın. 15 mm janta 35c takıp sorunsuz kullananlar da var. Tavsiye edilen ölçüler bunlar sadece.

• Beğen
Tepkiler: tekay
Tepki
9
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İyi forumlar arkadaşlar. Kron TX 150 28" (2017) şehir bisikletime dış lastik alacağım fakat bütçeme uygun fiyat performas ürünü bir türlü bulamadım. Üstünde hala ilk lastikleri duruyor. Lastik: Rubena Flash 700x40c 42-622. Bütçem toplam 200TL. Yaklaşık 100TL civarında uygun bir lastik arıyorum. Önü ve arkayı da değiştireceğim. Beni bir iki sene idare etse yeter. Ölçülerden pek anlamıyorum. Örneğin 700x35 takarsam ne gibi zararı ya da faydası olur bilmiyorum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
İyi forumlar arkadaşlar. Kron TX 150 28" (2017) şehir bisikletime dış lastik alacağım fakat bütçeme uygun fiyat performas ürünü bir türlü bulamadım. Üstünde hala ilk lastikleri duruyor. Lastik: Rubena Flash 700x40c 42-622. Bütçem toplam 200TL. Yaklaşık 100TL civarında uygun bir lastik arıyorum. Önü ve arkayı da değiştireceğim. Beni bir iki sene idare etse yeter. Ölçülerden pek anlamıyorum. Örneğin 700x35 takarsam ne gibi zararı ya da faydası olur bilmiyorum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
5mm daha ince bir lastik takmış olursunuz aman aman bir farkını hissetmezsiniz.

• Beğen
Tepkiler: osman.lssah1933

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hava basıncının daha yüksek olduğu bir lastik daha çok etkileyecektir. Düz yolda sürüyorsan daha ince bir lastik de düşünebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: osman.lssah1933

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
(link)

1,75 lastik bakıyorum daha önce 2 kere maxix overdrive aldım ama şimdi fiyatlar yüksek olduğu için daha ekonomik şeyler bakıyorum. linkdeki lastik iş yapar mı uzun turlar için?

Son düzenleme:

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.293
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu lastiğin boyutu 16" eminim sizin bisikletinize uymayacaktır. Ben 2 senedir kullandığım mitas hook modelini önerebilirim 27.5x1.50 boyutunda fakat 28" modelleri de var galiba biraz araştırmak gerekir beni üzmedi lastik tavsiye edebilirim hem de uygun fiyatlı:harika:

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Bu lastiğin boyutu 16" eminim sizin bisikletinize uymayacaktır. Ben 2 senedir kullandığım mitas hook modelini önerebilirim 27.5x1.50 boyutunda fakat 28" modelleri de var galiba biraz araştırmak gerekir beni üzmedi lastik tavsiye edebilirim hem de uygun fiyatlı:harika:
linki değiştirdim 16 değil 26 olacaktı

şu ürünü buldum önerdiğiniz model için nasıldır? Gerçi rubenayı biliyorum kullandıydım.

(link)

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.293
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önceden kullandığım lastik çeşidi az sayıda çünkü bu işe yeni başladım sayılır(tahmini 3 yıl). Linkteki ürüne baktım fiyatı uygun fakat ilk defa gördüm, duydum. Burada bu markayı kullanmış arkadaşlar devreye girebilirler pek yorum yapma hakkına sahip değilim, bana pek sıcak gelmedi açıkçası. Fiyat aralığımız diğer ürünlere göre biraz daha düşük olduğundan bence aynı markanın farklı, birbirine yakın ürünleri arasında dağlar kadar farklar yoktur(ayriyeten kullanılmış teknolojisi vb. yok ise). Eğer sizin içinize sindiyse bu linklerdeki lastiklerden biri onu tercih etmeniz olacaktır. Hem içinize yatan bir model kullanmış olursunuz keyif alırsınız. Ben Mitas'ta herhangi bir engel göremiyorum kendim tercih edecek olsaydım Mitas tercih ederdim gibi gözüküyor. Kendi kullandığım lastiği(Rubena Hook) 2.5 yıla yakın süredir kullanıyorum çok çok fazla patlak yaşamadım ve halen iyi durumdalar. Yardımcı olabildiysem sevinirim :):)

• Beğen
Tepkiler: luckxor

Sinanthewhite

Aktif Üye
Tepki
402
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dsi marka dış lastiği bilmem de iç lastiği kesinlikle önermiyorum. Bugün ikinci el olarak aldığım bisikletin kırılan sibop çekirdeğinden ötürü iç lastiğini değiştirdim içinden dsi iç lastik çıktı. Resmen dış lastik ağırlığında. İnanılmaz sert. Öylece yere koysak şekli bozulmadan ayakta durakcak nerdeyse. Son derece kalın ve ağırdı.

• Beğen
Tepkiler: luckxor

thepacific

Üye
Tepki
0
İsim
Eray G.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba, yeni bir yol bisikleti aldım: Carraro 022 modeli. Şu an bisikletin üzerinde cst compressor lastik var 700*25c. Ben hafif araziye de girmek istiyorum. Araziden kastım topraklı hafif bozuk yollar. Jant ise 622*15. Lastiğin kalınlığını 28'e çıkarsam mı diye düşünüyorum. Bana önerebileceğiniz lastik var mı 200-250 ₺ bandında?
Teşekkür ederim.

burak ulna

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Beldesan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba klasik bir yol bisikletim var.ön jant ve lastiği değiştirmek istiyorum fakat jant veya lastik üzerinde herhangi bir yazı yok arka lastiğimde işe görseldeki sayılar var bu durumda almam gereken jant ve lastik ölçüleri ne olmalıdır?

Dosyalar

cemkurkcu

Üye
Tepki
146
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar,
Ben de Sedona 410 için lastik alma arifesindeyim. %80 şehir içi %20 köy/arazi yolları kullanımı için CST, Rubena gibi markaların en üst koruma seviyesindeki lastiklerini almaya gerek var mıdır? Örneğin CST Platinum Protector yaklaşık 800 gr ağırlığında. Bahsettiğim tarzda bir kullanımda bu kadar ağırlığı taşımak mantıklı mı sizce? Bir de 35 veya 38'den hangisini edinmek daha mantıklıdır veya 35/38 zırhlı lastikler arasında 150 ₺/Adet bandını geçmeyen en çok önerdiğiniz model hangisidir? Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

KOMA

Daimi Üye
Tepki
213
İsim
Sinan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Klasik
Michelin 700x25 Lithion 2
escape air bisikletim için düşünüyorum. Tecrübe edenimiz var mı?