Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Riberyy

Üye
Tepki
0
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Merhaba salcano mtb dağ bisikletimin 26*195 ön tekeri bitti .dış lastik almak istiyorum ama bisikleti aldığım zamanki geniş dişli mtb salcano lastiği bulamıyorum nette decatlonun internet sitesinde btwin dağ bisikleti lastiği var 26x2 ölçüsünde bu benim bisiklete olur mu tavsiye eder misiniz.bir de btwin iç lastikler kullanıyorum sanki çabuk patlıyor gibi geliyorr bana belki de teker eridiğinden dolayıdır yardım bekliyorum

Scudo

bazil

Üye
Tepki
2
İsim
Furkan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar,

29 Jant 29x2.2 lastiğe sahip bir mtb bisikletim var.Ben bu lastikleri birazdaha performanslı olması açısından inceltmek istiyorum.Yanlış anlamadıysam 700x35 ve 700x45 arası lastiklerin janta uyumlu olacağını düşünmekteyim.Sizce bu düşüncem doğru mu?Bu tarz lastikleri kullanırsam ne gibi zorluklarla karşılaşabilirim?Almak istediğim lastik ise "Cst Platinum Protector" Lastik hakkında ki bilgilerinizi dinlemeye ve önerilerinize açığım.

Şimdiden teşekkürler...

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@bazi Jant genişliğiniz kaç mm ? Ona göre hangi ebatta lastik takabileceğinizi gösteren tablolar mevcut. Ki zaten sanırım bakmışsınız. Eğer şehir içi veya asfaltta kullanacaksanız kesinlikle çok faydasını göreceksiniz hic durmayın. (arazi kısmına birşey diyemiyorum beni aşıyor)
Lastik konusunda da CST hakkinda çok eleştiri okudum. En iyisi patlak korumalı iyi bir lastik almak. Bütceniz dar ise Vittotia Randoneour 700x35 takabilirsiniz. Ben 28c olanını kullanıyorum ve çok memnunum. Hiç patlak derdi yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: bazil

bazil

Üye
Tepki
2
İsim
Furkan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Taygun Kon

Jantın üzerinde 622x19 yazmakta Lastik üzerinde ise 55-622 bunlar aynı şeyi mi ifade etmekte?

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@bazil Hayır aynı şey değil.
622x19 sizin jantınızı ifade eder. Yani büyük (622) ve 19mm genişliğinde janta sahipsiniz.
55-622 işe lastik ölçünüz. İlk rakamı jant ile uyumlu. Yani büyük bir lastik. 55 ise yukarıda yazdığınız gibi 2.2'ye tekabül ediyor. 28 inç jantlar kalın tekerlekli oldugunda 29er diye anılırlar.
Şanslısınız 700x28c (28-622 ) değerindeki ince bir lastik bile sizin kanınıza uyuyor.
Bu tablodan 19c'nin altındaki x ile işaretli alanların solundaki değerler sizin jant kapasitenizi gösteriyor.

197838

• Beğen
Tepkiler: bazil

bazil

Üye
Tepki
2
İsim
Furkan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Taygun Kon Yardımlarınız için teşekkür ederim.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar. Scott Speedster yol bisikletime iç lastik alacağım.

Bisikletin üzerinde Shimano R500 Jantlar var. Arkada Cheng Shin 700x28 dış lastik var, önde ise rubena racing pro 700x23 dış lastik var.

Arkadaki Cheng Shin 700x28 dış lastik için 700x18-25 lastik kullansam olur mu sizce? İç lastik ile dış lastik arasındaki teorik olan görünen milimetrik boşluk sorun yaratır mı sizce?

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@tahirkaya
Ben 700x28c lastiklere decathlon'un 700x 18 - 25 iç lastiklerini kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım 6 aydır. Patlak dahil.

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Taygun Kon

Teşekkürler. Decathlonda lastikler çok iyi fiyata. Ben de bir çift alacağım ?

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

ozann88

Üye
Tepki
1
İsim
Ozan AYDIN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkdaşlar, bisiklete alışmak için ikinci el Ümit Magnetic 28 bisiklet aldım.

Üzerinde 700*35 lastikler var, bir de 42-622 ölçüsü yazıyor. Bol çukurlu şehir içinde kullanım amaçlı, uygun fiyatlı ve mümkünse zırhlı lastik öneriniz var mıdır?

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ozann88
(link)
Aynısının 700 35 inide alabilirsin

• Beğen
Tepkiler: ozann88

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selam arkadaşlar. Hem asfalt hemde dağ tepe bayırda kullanmak için alacağım hibrit 28 '' bisikletime 700 x 38 zırhlı lastik önerilerinizi bekliyorum. Marka ve model önerilerine açık olduğum gibi , şu tarz lastikler almalısın gibi önerilere de açığım. Mesela asfalta kullanacağın için ortası düz , dağlarda kullanacağın zaman kenarında tırnaklar olan , kısacası ortası düz kenarı tırtıklı gibi. Gerçi bu mantık doğru mu onu da bilmiyorum ama en azından isteğimi anlatmak için vermiş olayım. Herkese iyi forumlar.

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar,
Sedona 410 bisikletim üzerinde 40c lastik var ve değiştirme arifesindeyim. Dağ bayır gezmeyeceğim fakat %75 asfalt %25 bozuk yol olarak söyleyebilirim kullanım şeklimi. 32c veya 35c düşünüyorum. İç piyasadaki ürünler arasında f/p olarak önerebileceğiniz bir ürün var mıdır? Michelin protek, maxxis, cst, vittoria gibi markalar var ama zırh, ağırlık, hamur, desen söz konusu olduğunda hangisinin daha avantajlı olduğu konusunda bir bilgim yok maalesef. Konu içinde de farklı zamanlarda herkesin kullandığı bir marka ve tavsiyesi olduğu için güncel koşullardaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Saygılarımla.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@cemkurkcu
Selam hocam bende forumda yeni ve araştırmayı seven biriyim.Hatta bir üstteki soru da benim.Her soruna cevap veremesemde şu son bir kaç gündeki araştırma ve deneyimlerimden referans alarak bir kaç soruna cevap verebilirim.Öncelikle forumda yaptığım araştırmalar sonucu lastik boyutu olarak 35c lastikler daha revaçta. Bunu da daha akışkan ve stabil olarak yorumlamış arkadaşlar.Genel kanı 35 lastiğin 40 yada 32 lere daha iyi olduğu. Mesela ben yamaydı lastik patlağıydı uğraşmayı sevmeyen hem asfaltta hemde arazi şartlarında bir lastik aramıştım. Gerçi fiyatı yüksekte olsa herkes ''Schwalbe marathon tour plus'' 'ta karar kıldı. Uzun ömrü ve her zeminde kullanım kolaylığı herkesten geçerli not olan bir lastik.Tabii bu işler birazda bütçe meselesi. Lastiğin teki şu an 300 tl fakat kullanım zamanına yayınca o da kendine göre f/p ürünü oluyor.Burda kara size kalıyor. Misal şu an 150 tl lik bir lastik alıp 1 sene kullanıp f/p olduğu gibi 300 tl verip 2 sene kullanmakta f/p bana göre. Benden daha tecrübeli arkadaşlar daha güzel seçenekler umarım size sunar.

• Beğen
Tepkiler: cemkurkcu

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cemkurkcu
Michelin protek kullanıyorum.Adı Michelin ne kadar kötü olabilir ki diye almıştım; ancak pişman oldum.Islak zemin performansı inanılmaz kötü bir lastik.Yol tutuşu da vasat.Sadece akıcılığı iyi sayılır.Uzak durmanı tavsiye ederim.

Schwalbe Marathon Plus tak arkana bakma derim.Biraz ağır diyorlar ancak patlama derdin olmaz.Kolay kolay aşınmadığından uzun süre kullanırsınız böylece fiyatının yüksekliğini dengelemiş de olursunuz.
Bir de Rubena(Mitas)ın Stop Thurn Ultimate modeli var Schwalbe Marathon Plus gibi çok zor patlayan bir lastik.Fiyatı biraz daha uygun,kullanıcılar memnunlar okuduğum kadarıyla.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga Özdemir
Yanıt için teşekkür ederim hocam. Ben de okumuştum sizin gibi 35'in revaçta olduğunu. Bir laf vardır "kötü mal alacak kadar zengin değilim" diye. Tour plus için bu cümle doğru olabilir fakat 600 TL yüklü bir masraf maalesef benim için. :( Bu ay araç sigortası ve kaskosu, tamamlayıcı sigorta bayağı bir yordu beni :hihi: Ocağıma incir ağacı dikildi :komik:

• Beğen
Tepkiler: Tolga Özdemir

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@cemkurkcu
Hocam o zaman size yine uzun araştırmalar sonucu bulduğum başka 2 lastiği önereyim insanların sağlamlığında ortak noktada buluştuğu. biri üstteki arkadaşın önerdiği rubena Stop Thurn Ultimate (stu) lastikleri . Bunların kullanım amacına göre hook ve flash modelleri revaçta. Kendiniz lastiğin desenine göre ya da kullanım amacınıza göre 2 modelden birini seçebilirsiniz. Yalnız bu rubenada şöyle ufak bir sorun var. Bu firma kapanıyor ve sonra Mitas ismiyle devam ediyor. ( tam hikaye böyle olmasada önemli değil bizi ilgilendiren farklı bir nokta ) Tabii haliyle böyle olunca bir kısım lastikler elde kalıyor. Uzun süre bekleyen lastikler malum bilimum yerlerde yeni mitas gibi vatandaşlara tabiri caizse kitleniyor. Bu yüzden alacağınız zaman lastiklerin taze olmasına dikkat etmelisiniz.

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@cemkurkcu
(link)
Tam bir f/p ürünü gönül rahatlığıyla kullanılabilir

cemkurkcu

Üye
Tepki
136
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006 @Tolga Özdemir

Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim. O zaman şöyle bir liste yapalım.

MARKAEBATÖZELLİKLERFİYAT
Rubena700x35cHook Long Way Stop (5 mm)₺134,20
Rubena700x35cHook Stop Thorn Ultimate (4 mm)₺119,90
Rubena700x35cFlash Long Waystop Ult Rs (5 mm)₺134,20
Rubena700x35cFlash Stop Thorn Ultimate (4 mm) (870 gr)₺119,90
Rubena700x32cFlash Stop Thorn (3 mm)₺109,90
Mitas700x35cFlash V66 Stop Thorn Ultimate (5 mm) (900 gr)₺102,96

Liste n11 stoklarına göre düzenlenmiştir.
Kafam iyice karıştı :kötü:

• Beğen
Tepkiler: Tolga Özdemir