Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
En son yazan Salim Kaya arkadaşım ne aldı bilmiyorum ama sorusuna verdiği cevap doğru.
" Jantın üzerinde 622/20C yazıyor, Lastikte ize 29x2.2 (700x55C) yazıyor." demiş. Yukardaki tabloya uygun olarak: Cantın lastiğin oturduğu (bead seat) çapı mm cinsinden 622 mm, tırnaklı tür yani eski fransız deyişiyle 700C, cantta lastiğin oturduğu iç bölümün eni 20mm. Uyan lastik katsayısı (en az 1.4, en çok 2.0 ortalama 1.8) ile çarparak istediği lastiği almak için yaptığı hesapta doğru.

Scudo
Tepki
20
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar merhaba, Cube 2014 Cross Race Pro Cyclocross bisikletim için üzerinde ki jant ve lastik bilgileri şunlar. Fulcrum Racing 55 CX Schwalbe Rocket Ron, 33-622. Lastikler hali ile dişli ve kalın. Bana da 25 veya 28 asfaltta kullanım özellikli bir lastik önermenizi rica ederim.

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
327
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar konu üzerinden zaman geçmiş fakat yazma gereği hissettim.
Mosso Wildfire 3.29 kullanıyorum ve dişsiz bir tur lastiği alma düşüncem var.

Jant bilgisinde bu yazıyor ---> MOSSO 700C-J19DR 32H W/EYES
Mevcut lastikte ise bu ------> RUBENA 29X2.10
Bu Rubenayı çıkartıp tur lastiği alacağım fakat jantımın hangi kalınlıklara uygun olduğunu tespit edemedim.
Yardımlarınızı bekliyorum.Kolay gelsin.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.984
Bisiklet
Kron
@tolga akyol

Tolga,konuyu ilk sayfadan itibaren dikkatlice okursan istediğin bilgiye ulaşabilirsin kardeşim,kazasız belasız.

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
327
Bisiklet
KTM
Okumuştum fakat atladığım yerler olmuş sanırım.Tşk ederim.

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Merhaba,
Ya ben beceremiyorum ya da jant-dış lastik sorunu yaşıyorum.
Bisilklet trek fx 7.2 üzerindeki mevcut set 700-35c (35-622)
Değiştirmek istediğim lastik schwalbe green guard 700-32c (32-622)
mevcuttaki bontrager jantın üzerinde ise etrto:622X16 AL 6061 diye bir bilgi var.
Bir türlü dış lastiğin son kısmı janta girmiyor.
Acaba lastik küçük ya da uyumsuz olabilir mi?
Yardım lütfen...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized
@Okan Örs

Uyumsuzluk söz konusu olmamalı, telli lastikler biraz sert olup böyle zorlayabiliyorlar. Tekerlek levyesi kullanıyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: Okan Örs

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Hocam: öncelikle teşekkürler.plastik kıytırık bir levyem var(dı).Kirıldı,bunu takmaya calışırken.Telli kısmı ,haklısınız,son 20 cm.lik son kısïmda çok zorluyor ve olmuyor.Ebatlarda bir sıkıntı yok ama değil mi ? Belki daha sağlam bir levye ile denemeliyim...

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.089
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Okan Örs

Okan,ölçülerde bir sıkıntı yok.Ama sağlam levye derken lastiğe ya da janta zarar vermeyesin.Lastik takarken hangi yöntemi kullanıyorsun bilmiyorum ancak bu tip lastikleri janta takarken esneme payları çok düşük olduğu için karşılıklı yapmak lazım.yani saat 6 pozisyonunda bir kısmı janta takarken,tam karşısındaki saat 12 pozisyonundaki bölgeyi yerleştirmek lazım,bu, gerilim uzun bir alana yayacağı için esneme oranını biraz daha arttıracaktır.Lastiği çembere soka soka ilerlemek bu tip lastiklerde pek işe yaramaz.Yani sığmayan son çeyreğin janta oturması için gereken esnemeyi,o anda janta sürtünmekte olan ve janta oturmuş kısımda yaratmak pek mümkün değil.

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Anladım Derya abi.Ben klasik yöntemle takmaya çalıştım.Biraz sağlam levye ile eve gidince tekrar dene yip buradan bilgi veririm.Sorun yöntemde anlaşılan :) teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Teşekkürler Murat ve Derya abi.
Kaşık arkası ile bir iki uğraşı sonucu lastikler janta oturdu.Ancak bu iş diğer klasik lastiklere oranla oldukça zor geldi açıkçası.Patlamaya karşı dayanıklı olmaları,bu işlerle de fazla uğraşılmayacağı anlamına da geliyor nasılsa.Yani,umarım...

Her şey bittikten sonra şu videoyu buldum.Umarım ben dahil herkesin işine yarar.

(link)

sevban tarım

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Kron
değerli pedaldaşlar benimde merak ettiğim konu ortanın biraz üstünde kalitede bir yol lastiği almak isityorum.bu havalarda bana atı mı getirir eksi mi bisikletim kron xc 500 mevcut lastikleri dağ lastikleri yardımcı olursanız sevinirim.

Tepki
0
konu hortladı ama, 622 dediğimiz şey mm olarak mı ölçü oluyor ben pek anlayamadım. 28 inç oluyor ama 700c vs 622 hangi birim üzerinden değerlendirilecek ?

burak Tike

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Trek
merhabalar bende sedona 759 proline 29inç bisiklet var ve lastiklerimi değiştirmek istiyorum benim bisiklete ''Schwalbe Marathon Plus 700x32'' uygun olurmu bu lastiklerde 28 inç yazıyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Cannondale
Konuyu hortlatayım, başka bir yer bulamadım: Benim Merida Crossway 100 HD'nin jantı üzerinde herhangi bir ölçü bilgisi göremedim. Alexrims marka. Lastik üzerinde ise 700x40C (42-622) ibaresi var. Bu lastikler oldukça kalın ve cross amaçlı değil mi? Ben ise hep asfaltta kullanıyorum, cross niyetim de yok. Bu nedenle lestikleri kısa mesafe (50-100 km) asfalt kullanımına uygun lastikle değiştirmek gibi düşünce soktu şeytan aklıma. 700x32 sanıyorum asfalt için çok iyi olur?

BORA34

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
BORA
Bisiklet
Cube
Benim lastijler 29 2.2 mtb btwin count 4 de hangi boyutu seçmeliyim

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Cannondale
Jantın ölçülerini buldum, çok küçük yazmışlar, 622x17. Buna göre en uygun lastik 31 oluyor. Asfalt için bu 40'tan sanırım daha iyidir, örneğin 28 alsam daha mı iyi olur?

Tepki
18
İsim
Abdullah Şengül
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende (link) şu bisiklet var aldığımdan beri hiçbir şeyini değiştirmedim. Bu hafta sonu İstanbul Bisiklet Gezisi'ne katılıcam. Öğrendim ki yol lastiği veya yarış lastiği alırsam asfaltta kullanmak daha rahat oluyomuş. Ben de dış lastik değiştirmeye karar verdim. Ama bu konuda hiç bir bilgim de yok. Bütçem biraz kısıtlı malum ekonominin durumu. Hem dış lastik önerisi hem de bunu nasıldeğiştirebileceğimle ilgili yardım bekliyorum. Zaten bisikletideğiştiricem ileride ama bu tarz etkinlikler için lazım. Bisiklet zaten dandik. Ucuz bir şeyler olsun beni kısa süre idare etsin. Acil cevap verirseniz sevinirim.