Lance Armstrong 7 kez üst üste frans bisiklet turunu kazanırken doping kullandı mı?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Hasan ERKAN Landis ,Tour'dan önce konuşmaya başladı. Lance , kitabında Landis için karaktersiz ve herşeyi yapabilecek bir kişi olduğunu ima eden sözler söylemişti. Bu kitap , davadan çok yıllar önce yazıldı.

Fakat ben hala kanser olmuş bir kişinin ,nasıl olupta böyle bir performans gösterebildiğini hayal edemiyorum. Messi'nin de boyunu uzatmak için yıllarca büyüme hormonu kullandılar. Lance' e hastalığı sırasında verilen ilaçlar ve etkileri hakkında bilgisi olan var mı?

• Beğen
Tepkiler: Hasan ERKAN
Scudo
Tepki
26
@Ali Gelir

Takım yıllarından kalma çatışma mı acaba ? :rolleyes: Belki önümüzdeki yıllarda Greipel -Cavendish davası çıkar :)

Kanser üstesinden gelinmesi zor bir hastalık hepimizin bildiği gibi. Ama testis kanseri , akciğer veya pankreas kadar ölüm yüzdesine sahip değil. Haliyle daha az yıpratıcı. Hastalığını tabiki küçümsemiyorum ama dönüşünü çok etkilememiş olabilir. Onkolog olmadığım için bu teorim belki bilimsel olarak gülünç olabilir ama tedaviden kaynaklı performans artışı olabilir mi sorusu hep yer ediyor kafamda.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Lance'te bence büyük kimya bilimi var arkasında.Kullandığı destek ürünleri iyi işe yaramışa benziyor.Doping sayılan madde kullanmış olsun olmasın.

Bir arkadaşım evde oturarak(Dikkat!!!).Beslenme destek ürünleri ile(Örnek olarak magnezyum,kalsiyum,protein...v.b.) beslenmeyi de artırarak performansını artırdı.Her gün antreman yapan ve güçlü bir arkadaşımızı geçebiliyordu.Demek ki bazı beslenme ürünlerini de doğru kullanarak, antreman yapmadan performans artışı yapılabiliniyormuş, anladım.Destek beslenme maddesi kullanmadan normal beslenme ile her gün antreman yapsanız bile belli seviyeyi geçemiyorsunuz.Antremana vücut alışıyor gelişme göstermiyor.Ölecek kadar da antreman yapmanız,vücudunuza gerekli olan yeterlilikte madde almadan hiç bir şey ifade etmiyor.
Filmlerdeki gibi azim bir yere kadar sonra hastenelik olursunuz,vücudunuz ağır bir sürantrene geçirir.Beslenme şart.Sporda gerekli madde alımı konusu bence bilimdir ve başarının en önemli anahtarıdır.Lance'te performansını artıracak ürünler kullanmıştır ve kullanıyordur.
Lance azimliydi ama yardım olmadan tek başına azim yeterli değildir.Ben şuna inanırım:"Başarı,bilginin çalışmayla birleşmesinden oluşur".Lance'in başarısı arkadasındaki dünya ile onun çalışma aziminin toplamıdır.
Lance'in arkasında büyük bir ecza dünyası var.İster karşı çıkın ister çıkmayın.

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
kanser tedavisinde kullanılan kemo terapi ilaçlarının performans arttırması söz konusu değil hatta kürler arasında kan değerleri çok düştüğü için yeni bir kür almadan önce genelde hastalara kan nakli yapmak gerekir. yan etkileri bastırmak içinde yüksek doz kortizon kullanılır. üç dört kür kemoterapi alanlar (genelde kürler arası 3 haftadır) saçsız, kaşsız, iştahsız ve bir deri bir kemik kalır. tedavinin bu kısmında kullanılan ilaçların ileriki dönem sportif performansa herhangi bir artısı olmaz. hatta kan değerlerinin normale dönmesi bile bir kaç ay sürer.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Evet doğrudur.

Benim sevgili kaynanam kanserle mücadele etti, 4-5 yıl sürdü. Bir çeşit kan kanseriydi. Ve gerçekten kemo terapi dönemlerinde müthiş çöküşler yaşadı. İki kez ben kan verdim (benimki tesadüfen tam tutuyordu). Bir dönem o kadar zorlandı ki bir kaç gün dialize bağlı yaşadı.

Şanslıyız sonunda yendi, şimdi eskisi kadar sağlıklı.

Lance'in kanseri sebebiyle aldığı ilaçların pozitif etkisinden çok negatif etkisi vardır. Ancak bir sporcu bu derece spordan uzaklaşırsa tüm kontrollerin dışına çıkıyor. Belki de tartışılması gereken bu olmalı. Mesela emekli olan bisikletçiler de WADA-UCI kontrolünden çıkıyor. O dönemde testesteron veya büyüme hormonunu istediği gibi kullanaiblir. Belki de sistemdeki açık nokta budur.

mtbtr de bir yazı var bununla ilgili, ilginç yerlere varabilir olay.

Umarım kullanmamıştır, yoksa büyük bir hayal kırıklığı olacak Lance.

Tepki
26
Ben kemoterapi sırasında alınan ilaçlardan bahsetmemiştim. Tedavi sonrası normal hayat kalitesine ulaşması için kullandığı tedaviden bahsetmiştim. Bir videoda kalp hacmi yada pompalama kuvveti ile ilgili bir şey gözüme çarpmıştı. Tam detayı hatırlayamadım videoyu bulamadım(arıyorum).
Birde Lance'nın kadans tekniği tedaviden önce ve sonra aynı mıydı acaba? Çok hakim değilim o yıllara.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
kullanmış yada kullanmamış çokta fifi.ben açık konuşmak gerekirse o adamın ne yaptığından haberdar olmak bile saçma geliyo bana.

levent sünger

Aktif Üye
Tepki
413
Bisiklet
Cannondale
Bugün mtbtr de Cüneyt Kozakoğlu nun bir yazısı var (link) ayrıca Greg Lemond unda bu konuda Süddeutsche gazatesine verdiği röportaj var ilginizi çekebilir.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Öncelikle Lance kadar ağır hasta olup vücudu ölesiye çöken bir kişinin spora geri dönüpte bu kadar başarı sağlaması görülmemiş bir şeydir ve belki bir kaç yüzyıl daha görülmeyecektir. Bu tamamen inanç sonucu olmuş insanüstü birşeydir.
İkincisi Lance kullandı mı, bence soru hangisi kullanmadı olmalıdır. Bisiklet tarihinde başarılı olanlar içinde en temiz atlet Greg lemond olarak bilinmektedir, bununda nedeni buna ihtiyacı olmayacak kadar insanüstü bir oksijen kapasitesine sahip olmasıydı, ancak epo ve benzeri ilaçlar iyice sirayet edince o da bayrağı teslim etmek durumunda kaldı.

Testesteron 8-10 güne kadar tespit edilemiyor.
Epo da ha keza, microdose yöntemiyle turlar sırasında bile kullanılıyor, epo hormonu vücuttaki ile eşdeğer olduğundan anlaşılamıyor.
Büyüme hormonunun bilinen bir testi yok, veyahut çok çok zor ve pahalı
Homologus kan transferini (kan dopingi) anlamak neredeyse imkansız.
Sonuçta kalan parası olanların istedikleri gibi oynabilecekleri bir olay. Ha bir de sporcuların kimisi %10 performans artışı sağlarken bir diğerinde %30 sağlayabiliyor (muş) dolayısıyla kişiden kişiye de değişir işin rengi...

Lance ne yapmış olursa olsun emin olun benzerleri de yapıyordur bence, dolayısıyla her şekilde gelmiş geçmiş en iyi Fransa Turu Bisikletçisi olma ünvanı ebedi onun olacaktır (onun kadar hasta olup da iyileşip 8 kere kazanan olursa ama bir kaç asırdan önce böyle bir şey beklemiyorum) :)

Netice adamlara milyon dolarlar kontrat yaparsanız böyle olur işte :D

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Hakan Yazman

Büyüme hormonu kullanımı yıllar sonra kemiklerdeki anormal büyüme ile farkedilebiliyor . Kısa sürede tespiti imkansız . Genellikle sporcuların eski ve yeni röntgenlerini karşılaştırıp özellikle çene kemiğindeki değişimden tahmin edilebiliyor . Bu tahminlerle de kimseye %100 kullanıyorda diyemezsiniz.

Büyüme Hormonu kullananlar aşırı derece zayıf oluyor , rahat yağ yakıyor , metabolizma hızlanıyor. Aslında vücudta var olan büyüme hormonu ,yaşlanma ile birlikte azalıyor . Çocukların , gençlerin çok yiyip zayıf olmaları ,yaşlandıkça insanın kilo almasıda büyüme hormonunun azalmasının etkilerinden

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Ali Gelir

Aslında o çene kemiği yargısı da bence geçersiz, zira bisikletçiler fazla kas kütlesi edinmemek için çok az kullanıyorlar, yani neredeyse genç birinin ürettiği kadar , zaten mukavemet için zararlı, ama body building yapanlar için doğru onlar çok fazla kullandıklarından öyle çene kemiği el ayak büyüyor :)

Özgün ÇETİN

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Greg LeMond çok fena konuşmuş bu röportajda ;
(link)

LA nin uci ye kanser vakfından para aktardığından bahsediyor.Ayrıca eski karısı ve takım arkadaşları mahkemede konuşacaklarmış.

Efsane hayal kırıklığı mı yoksa ? LeMond a göre çok net ve ortaya çıkması uzun sürmeyecek LA tarih oldu artık diyor.

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
bildiğim kadarıyla alınan bazı numuneler dondurulup ilerde tekrar çözülüp yeni testlere tabi tutuluyor belki gelişen yeni yöntemlerle eğer bişey kullandıysa belki ilerde çıkabilir

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden
Tepki
73
Başlarda gerekli olup olmadığı tartışılan konu, ilerledikçe bir çok bilgiyi içeren bir konu haline dönüşmüş :)

Burda bilimsel verilere dayanarak kesin bir şey söyleyemeyiz, ancak fikir beyan edebiliriz. Ben kişisel fikrim kullandığı yönünde.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Gerçek şu ki Lance Armstrong dopingli çıkarsa bisiklet sporu ve kanser vakfı bundan çok zarar görür. Hatta sponsor bulmak bile problem olur . Belki de bu sebeple fazla üstüne gidilmemeli . Özellikle kanserli insanlar için Lance en büyük umutlardan biridir. Bisiklet sporu sona ermemeli

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Ali Gelir

Aynen öyle, keşke Landis hiç ağzını açmasaydı, ama sanırım LAnce ın geri dönmesini hazmedemedi, bir de kitabının çok satacağı ve yapacağı büyük servet en büyük motivasyon, sonuçta en büyük zararı bisiklet görecek, hatta büyük oranda gördü bile...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Özgün ÇETİN28 milyonun kanserden kurtulma umudu mu daha önemli , Lance'in dopingli çıkması mı? Siz karar verin artık . Eğer bu adam dopingli çıkarsa vakıf çöker , milyonlarca kişi de herşey yalanmış der , canlı tabutlara dönerler

Lance dopinglidir ama bunun ortaya çıkmaması insanlık için daha iyidir.