Kumburgazdan başlayarak Trakya köyleri

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Newguinea tarafından paylaşıldı.

 1. Newguinea

  Newguinea Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  Yeşilköy
  Seviye:
  Biz iki bacanak Kumburgazda her yaz yazlığa geliriz. 1996 dan beridir değişmez.
  Ben Newguinea 46, bacanak Zeyfi 38. Can sıkıntısı bizi bisikletçi yaptı. Öncelikle saçma bisikletlerle başladık. 6 km gidip gelince (5 sene önce), yaw amma gittik diyorduk. Ama gel zaman git zaman, kısa mesafeler uzamaya başladı. Bizim ihtiyaçlar arttıkça, Metine gidip, " yahu şu zımbırtı da keşke şöyle olsaydı" diyorduk. O da " yaw zaten var hemen takalım" diyordu. Şimdilerde ise "yahu bu böyle olmayacak, adam gibi bir bisiklet mi alsak" modundayız. Ama kışın egzost dumanı içinde millet çamurlar sıçratırken üstümüze, pedal basmanın bir çekiciliği yok bizim için. Yazın anca 3 ay pedal çevirebiliyoruz. O da tarlalarda anız yakmaya başlanınca, leş gibi yanık koktuğu için, gene Güzelce Gürpınar arası gidip gelmeden ibaret.
  Fakat bu yaz, Trakyanın köylerini keşfettik. 2 hafta önce elimizde internetten indirilmiş kıytırık bir harita, (www.catalca.gen.tr) Celaliyeden Yola çıktık. Sanki egzost ve asfalt olmayan yolda daha rahatız. Kafa dinlemenin haddi hesabı yok. İstanbula çok yakın ve hakikaten köy yaşamı değişmemiş bir parkur.
  Celaliye, Ovayenice, Elbasan, İnceğiz, Çatalca, Muratbey, Celaliye parkuru var.
  Bir de Celaliye Ovayenice, Elbasan, Çakıl, Çatalca, Muratbey, Celaliye, Kumburgaz parkuru var.
  İlk güzergahı biraz anlatayım. (Bu sefer gidersek fotograf makinesi götürmeliyiz)
  Celaliyeden sonra toprak yol bir çıkış mevcut. Bizi gebertti. Sonra ilk çataldan sola dönülecek. Yol hafif inişli çıkışlı çok güzeldir. Üçlü kavşaga gelince ortadakinden devam edeceksiniz. Solda çöplük. Yol topraktır. 4-5 km sonra iniş başlar. Ovayenicenin içine kadar dimdik inersiniz. Biz frenleri bırakmağa cesaret edemiyoruz. Kask almadık. Sıkar bizi diye :) )
  Ovayenicenin içinde havuzun tam karşısındaki yoldan devam edeceksiniz. Zaten köylü hemen yolu gösterir. Elbasana doğru. Yolda yine hafif iniş ve çıkışlar mevcut. Genelde düz sayılır.
  Ovayeniceye girilip meydanın sağ altındaki yoldan devam edilirse Çakıl üzerinden Çatalcaya gidiliyor. Ama taş ocaklarının kamyonları o yolu beyaz toza buluyor.
  Elbasana girmeden mezarlığın yanındansola kıvrılıp İnceğize doğru devam etmelisiniz. Trafik sıfır ve hafif bir çıkıştan sonra acayip bir iniş var. Biz bizim bisikletlerle 70km ı gördük. Aynı hızla karşı yokuşu tırmanıp son 50m sini de ayakta pedal basarak aşıyorsunuz.
  5-6 km sonra karayoluna çıkınca, sağa kıvrılıyorsunuz. Uzakta solda hatırı sayılır yokuş altında İnceğiz uzaktan gözüküyor. İnmedik oraya kadar. Sağdan devam edince 6 km sonra Çatalca gözüküyor. Ondan sonrasında trafik var epeyi. Fakat siz Muratbey sapağından sağa döneceksiniz. Beldeye girince, bir yokuş var. Onu son bir çaba çıkıp mezarlığın yanında duruyoruz. Yıkanma faslı su içme. Ondan sonra aynı yokuş devam ediyor. Paket taştan toprağa dönüyor. Beyaz bir toz oluyor yerlerde. Oradayken artık güneş iyice bastırmış oluyor. Yokuşun sonunda ani bir diklenme oluyor. Hani adanın manastır yokuşunun sonu gibi. Bizim için tam bir eziyet oluyo ama, bu mikrobu aldık bir kere duramıyoruz.
  Tepeye çıkınca, ondan sonrası dert değil. Yol düz. İlk çatalda soldan devam edeceksiniz. Yine tarlalar. Sonra stabilize yola çıkınca soldan devam edeceksiniz. Yolu takip edin, sizi Celaliyeye götürecektir.
  Biz bu bu yolu ortalama 15.2 km ile 3 buçuk saatte alıyoruz. 30 dakika da mola 4 saat.
  Şimdi başka bir güzergah deneyeceğiz. O da İnceğizden sonra Akören, oradan Kadıköy, Ortaköy ve Kumburgaz. Aşağı yukarı orası da 52 km falan. Kabakçaya çıkılınca yol 65.5 km oluyor. Bizim limit 50-55km. Ondan sonra kimseye hayrımız kalmıyor. :)
  Bu güzergahları anlatmamın sebebi, Celaliyeden başlayarak, çemberi gittikçe büyüterek pedal basabilirsiniz. Aramızda yaptığımız bi espiri de şudur. Eskiden kıyıdan başlayarak tırmanırken, bu gidişle "TEM i geçeceğiz" derdik. Şimdi de "Bu gidişle Karadenize varacağız" diyoruz.
  Hepiniz sağlıcakla kalın.
   
 2. Çamur

  Çamur Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2005
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Büyükçekmece
  Seviye:
  Araniza Yenİ Katiliyorum B.ÇekmeÇede Oturuyorum Pazar GÜnlerİ Uzun Yol Yapiyorum(b.ÇekmeÇe-corlu) Arasi Yalniz OluÇa Sikici Oluyor 28jant YariŞ
  Kullaniyorum

  Avcilar-corlu Arasi Antreman Yapmak İsteyen Varsa GÖrÜŞelİm Pazar GÜnlerİ
  İÇİn Program Yapabİlİrİz

  Cep=0532 563 17 28

  Cevaplarinizi Beklİyorum
   
 3. #3
  Newguinea

  Newguinea Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  Yeşilköy
  Seviye:
  Biz de asfalttan egzosttan sıkılan iki bisikletçiyiz. Trakyanın köylerine gidiyoruz. Celaliye Ovayenice Elbasan İnceğiz Kabakça İhsaniye Bekirli Kadıköy Ortaköy Selimpaşa Kumburgazı planladım bu hafta için.
  Geçen hafta hava çok iyiydi. Fakat biz uzunyoldan geldik. Halimiz yoktu. Bu hafta hava durumunu kolluyorum. Earth.google.com dan yeni parkuru planladım. Çoğu toprak yol. Senin bisiklete sorun çıkarabilir. Çoğu yeri işaretledim. Ekte atıyorum.
   
 4. #4
  Newguinea

  Newguinea Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  Yeşilköy
  Seviye:
  Yeniden gönderiyorum. ama eklenti olarak kabul etmiyor google haritasını anlamadım.
   
 5. Çamur

  Çamur Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2005
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Büyükçekmece
  Seviye:
  toprak yol benim için sorun oluyor ama bu pazar günü için diğer avrupa yakasındaki arkadaşlarada
  email attim cevap bekiyorum aslında kalabalık bir gurup kurabiliriz sizde carılarınıza devam ederseniz
  iyi bir faliyet düzenleriz isterseniz pazar günü sabah b.çekmeçe sahilinde buluşalım tanışırız
   

İlginizi Çekebilir

Cycliste_à_place_d'Italie-Paris_crop.jpg
seleyi raylarından biraz öne alın, seleyi komple aşağı almayı da deneyin biraz kafanızı sürekli kaldırma, önünüze bakma girişiminde bulunduğunuz için 1 saatin sonunda kafanızı dik tutmanızı...
piriformis.gif
piriformis kası içinden siyatik sinirin geçtiği ve kısalığında siyatik sinire bası yapan bir kastır. germesi pek bilinmeyen ama bence önemli bir egzersizdir. sizin sorununuz bundan kaynaklanmıyor...
image.png
Konunun ciddiye alınması çok enteresan. "Gazoz'da alkol var diyorlar" [ATTACH]