Kullandığınız bisiklet kilitleri, kilitlediğiniz yerler ve aldığınız önlemler

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat B.
Uzun süreli kitleme amacı ile çıktığımda U kilidi kullanacağım zaten dediğiniz gibi. Bu arada değerleri yorumlarınız için teşekkür ederim :) Her zaman öneriye açığım.

@Murat B. usta kilit bugün elime ulaştı. Çok büyük bu kadro arasına monte donanımı var ama kadro arasına sığmıyor kilit :D Sırt çantasından başka çözüm yok sanırım taşımak için.
Hiç ısınamadım ya sahibindene de koyabilirim :D ben ilk kez görüyorum ya belki de ondan garipsiyorum bugüne kadar hep 10 TL lik kilit kullandığımız için. Bu aşırı büyük ve ağır geldi.

WhatsApp Image 2019-08-06 at 18.42.02.jpeg

Son düzenleme:
Scudo

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@turbotx150

bin tl etmez bisikletimi çaldılar.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Thulkor
Kadronun içine sığmıyorsa (ki suluk varsa sığmaması normal), şunun gibi dışına da takılacak şekilde monte edebilirsiniz:
1565110271210.png

sevota

Üye
Tepki
18
İsim
serdar
Bisiklet
KTM
Bisikletim KTM nin en küçük kadrosu (46cm) . kilidi kadro arasında bir müddet bu şekilde kullandım ve hiç bir sorun yaşamadım, çok da kullanışlı oldu. bagaj alınca, kullanımıma bağlı olarak aldığım kilidi bagaja koyuyorum.

DSC_0600.jpg

ONGUARD U KİLİT:
Alışveriş merkezi, çarşı gibi bisikletimden 1-4 saat gibi ayrı kalacak isem kullanıyorum.

ONGUARD ŞİFRELİ GÜÇLENDİRİLMİŞ ZİNCİR:
Arkadaşım 15 dk da şifreyi çözebilince U kilit almaya karar verdim. ufak alışverişlerde dur kalk - sök tak çok yapacak isem alıyorum. ağırlığı U kilit kadar olsada kullanımı daha rahat ve pratik.

BASİT ZİNCİR ZİLİT:
Plansız dolaştığımda, bisikletimden ayrılamayı planlamıyorsam alıyorum. Bisikletimden maksimum bir çiş molası ayrıldığımda takıyorum, hafif, pratik, güven vermiyor.

Kablo zincirlere hiç güvenmiyorum basit bir pense ile 1-2 saniyede kesiliyor. lastiğe bagaj lastiği dolasanız kablo kilitden daha güvenli olur. en azında sökerken uğraştırır.

DSC_0599.jpg

Son düzenleme:

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@sevota
Bakar mısınız? 45 cm kadro boyu var ama kadrodan büyük bu ne yapabilirim sırtımda çantada mı ameleliğini yapacağım bilemedim ?
36E25F61-9C63-4993-9C2E-A21CEB50B99B.jpeg

@sevota acaba bunun bir boy küçüğü var bunu iade edip mini pitbull diye geçen var onu mu alsam

Bu arada iade ettim ürünü biraz önce kargoladım. Bunu sırtımda taşımak bana ölüm olacak resmen. Baştan kilit arama kısmına dönüş yaptım :D Ne zormuş ya hem taşıma hem kalite aramak :)

Son düzenleme:

sevota

Üye
Tepki
18
İsim
serdar
Bisiklet
KTM
hocam bunun küçüğü kullanışsız olur. bunda bile kilitlerken ucu ucuna kapanıyor. bence arkaya bir bagaj takın. okadar kullanışlı oluyorki anlatamam. kilidiniz olur, malzemeniz olur rahat taşırsınız. kilit ne kadar iyi ise okadar ağır olacaktır. titanyum ile güçlendirilmiş zincirlerden kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Thulkor

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim u kilidimde uzatma kablo yok bundan dolayı sabit duruyor
@Thulkor
ben u kılıdı evde bırakıyrm yanında tasımak ımkansız bunu.

• Beğen

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@erman35
Kesinlikle aşırı yorucu taşımak. Daha taşınabilir bir kilit bakacağım artık kalınlığı ve boyutuna özen göstererek küçük ve güçlü olması tercihim olacak.

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Thulkor
ondan ayrı olarak ilave kısa süreli bıraktığımda bisikletin üzerinde yanımda bundan var bunla hallediyorum işimi.
1565182730276.png

• Beğen

meren12

İlanıma göz at??
Tepki
78
İsim
Muhammed Eren Çınar
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@erman35
Ben de bunun aynısından kullanıyorum. Şu ana kadar sorun yaşamadım fakat bunun aynısından bir arkadaşımın vardı şifresini unutmuştu. Bir usta çağırdık. Eline demir makasını ve çakmağı aldı tam 10 dakikada kesti. Yani gece apartmanın içine değil de dışarıya kilitleyecekseniz kesinlikle bunu kullanmayın fakat olur da petrolde bir işiniz vardır ya da camiye gireceksinizdir bu kilit ideal.

• Beğen

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@meren12

Kusura bakmayın ama böyle bir kilidi demir makası ile 10 dakikada kesen adam usta değildir. Bir hırsızın çelik kabloyu kesmek için harcayacağı süre; yan keski ile 3-5 dakika, kablo makası ile 30 saniye, demir makası ile 2 saniye.

Makul seviye koruma sağlayan kilitler arasında en kolay taşınanı katlanır kilitler. Ben taşınır kilit olarak Abus Bordo modelini kullanıyorum, matara kafesi yerine takılan taşıyıcısı var, hafif değil ama tamamen sabitlendiği için ağırlığı sorun yaratmıyor. Çok sağlam bir kilit sayılmaz ama kısa süre için veya nispeten güvenli bir yerde gün boyu kilitlemek için yeterli olduğunu düşünüyorum.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.048
Bisiklet
Trek
Gece merkeze eglenmeye bisikletle gittim.

34086dd1bd5e10e0045ab9d3ddc95d40.jpg

Geyigi bir kenara birakirsak, en mantiklisi kisa ve uzun sureli parklar icin cift kilit kullanmak. Arkadaslarin da bahsettigi gibi kisa sureli parkederken zincir, katlanir, u kilitler cok zahmetli. Bu durumlar icin en mantiklisi arka tekerlek kilidi.

DSC_1145.jpg

Bu kilit ile disariya bisiklet gece birakilmaz ama axa kilitlerin de bir kac dakikadan once acilmasi pek mumkun degil, bu yuzden bisikleti birakip bakkala vs. gitmek icin cok kullanisli.

• Hahaha

meren12

İlanıma göz at??
Tepki
78
İsim
Muhammed Eren Çınar
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat B.
hocam 10 dakika olur 5 dakika olur önemli değil ben misal verdim;)
demek istediğim işiniz çok kısa ise bahsettiğim kilit ideal ama uzun süreli iş için kullanmayın

JerseiSaC

Üye
Tepki
38
İsim
Ömer Fehmi
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Edip Dinçer
Aynı huyu paylaşmaktan mutlu oldum :D ben avm'ye bile soktum bisikletimi, gene tenha yerlere konulmuş bisiklet parklarına kitlemedim. Genelde tercih ettiğim kilitleme şekli bisikletin olabildiğince çok kadro parçasını zincir halka sırasına bağlayarak demire kilitlemek. Eğer kadronun bir kısmını çalmaya kalkarlarsa diğer takılı kalmış parça onu tutsun diye. Göz önünde olsa, çok kalabalık ve güvenliklerin gezdiği yerlerde bile bu yöntemimi uygularım. Tabii bunun için biraz uzun bir kilide ihtiyaç var. Malum mtb olunca kadrosu iki parça şeklinde.

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kesinlikle arkadaşlar zaten uzun süreli işlerimde bisiklet ile gitmem o riski almam. Ve bisikletim hemen arkamda duruyor odamın içinde o yüzden ağır kilitlere ihtiyaç duyacak bir durumum mevcut değil sanırım. Yapacağım duraklamalar dediğim gibi market önü 10 dakika, kargo bayisi 5 dakikalık, eş dost görüp bir yere girip çıkma 15-20 dakikalık vs vs bu şekilde kullanım için kilit arıyorum. Aklımda yine yedinden Onguard markası mevcut.
Şunları ağırlıklarını bilsem yeter aslında direk kadroya ya da seleye bağlayarak rahatlıkla taşıyabilirim.
(link)
(link)

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
doberman 600g bende var. yanlış hatırlamıyorsam sitesinde yazıyordu.

düzeltme: bendeki 12 mm çapı olanmış. onun ağırlığı 600g. 15mm çaplı olanı bilmiyorum. şu linkteki (link)

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@makaram
Rahat bir şekilde kadroya bağlanıyor mu acaba fotoğraf atma şansınız var mıdır? 185 cm olması dola dola bitmez :) Benden uzun mübarek.
Rottweiler modeli 8026 olan 20mm ve 100cm sadece kadroyu bağlayabilirim zaten maks. duraklayacağım süre 20 30 dk dan ibaret herhalde o ara tekerleri sökmezler :D

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Thulkor

ben kadroya bağlamadım. daha doğrusu bağlayamadım. takma aparatı çok kullanışlı ama pek sağlam değil. bisikletin neresine taksam diye denemeler yaparken kilidi aparatta sabit tutan minik dil kırıldı. benim de hatam olabilir. zaten yol bisikletinde pek hoş durmuyor kocaman kilit. kadro arasında ne şekil takarsam takayım bacaklarıma değiyordu. üst borum da tam yuvarlak olmadığı için seçeneğim azdı. oraya hiç bağlanmıyordu. en iyi yer sele altıydı benim için ama tercih etmedim. sele altına çanta bile taksam arkaya verdiği ağırlık bisikletin dengesini bozuyor. büyükçe bir kadro çantası aldım onun içinde taşıyorum. ağırlık kadroya bindiği için daha dengeli oldu. sorun yaşamıyorum.

siz profilinizdeki gibi dağ bisikleti kullanıyorsanız benim yaşadığım sorunları pek yaşamazsınız. kadro üstünde bir çok yere monte edebilirsiniz. dağ bisikletleri daha ağır olduğu için sele altına takılan şeyler de pek etkilemiyor. kullanıcı olarak şunu da söyleyeyim; taşıma probleminiz olmadıkça (ki benim yol bisikletine rağmen yok) uzun kilit çok kullanışlı oluyor. iki bisikleti bir direğe rahat bağlıyorsun. tek başına palmiye ağacının gövdesine de bağlayabiliyorsun. gayet rahat oluyor.

• Beğen

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şu an metre ile bir 185 cm ölçtüm de gerçekten ağacı kucaklar cinsten :) Evet MTB kullanıyorum bende görünüş olarak ve bana müdahale etmeyecek şekilde olumlu bir kilit bakıyorum işte. Doberman serisi ((link)) yerine Rottweiler ((link)) alsam hem kısa daha az yer kaplayacak hem de 20 mm kalınlık ama aklımdaki soru şu ki 20 mm olduğunda normal olarak esnemesi azalır kıvrılma direnci artar kadroya sizinki gibi (Doberman 8028) bağlamam veya monte etmem zor olacak mı acaba?
Derdim sırtımda çanta taşımamak ya. Sele altına btwin'in 0.6'lık çantasını taktım orada iç lastik levye alyan anahtarı ve 1 adet bez var. Kadroya da ekstra bir çanta alsam bisiklet ölecek resmen :D Suluk takacağım daha. O yüzden nereye ne koyacağım konusunda arada kaldım. Arkaya da bagaj takmak istemiyorum açıkçası dedemin bisikleti aklıma geliyor o şekil olunca :D (sözüm meclisten dışarı)

Bisikleti seçip alana kadar bir dertti şimdi ekipmanlar ayrı bir dertmiş ama inanıyorum eninde sonunda oturacak :)

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
biraz alakasız ama bir sorum var belki ilgilenen veya bilen çıkar diye... kamu kurumlarında kurumun yani binanın içerisine bisiklet park etmek yasakmıdır bununla ilgili bir resmi yazı vs varmıdır... birisi cimere şikayet etmişte.