Kullandığınız bisiklet kilitleri, kilitlediğiniz yerler ve aldığınız önlemler

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
ben uzun süreliğine bisikletin başından ayrılıyorsam,ön tekerleği söküp arka tekerleğin yanına koyuyorum ve kilidi arka tekerleğin çemberinden, kadronun arka üçgeninin içinden geçecek şekilde takıyorum. bu şekilde hırsız arka tekerleği sökse bile bisikleti olduğu yerden alamıyor, tek çaresi arka tekerleği parçalamak ki bu da uzun ve zahmetli bir iş olur. kilit sağlam olduğu sürece sorun yok :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikleti hiç dışarıda bırakmıyorum. Hatta neredeyse evde de kilitleyeceğim, arkadaşlar kurcalamasın diye :)

Ve yine dışarıda bırakmaya çekirdiğim için 4 km de ki okuluma hiç bisiklet ile gitmedim. Sonuçta km saati-farı evde bıraksam bile sadece kadans/hız sensörleri çalınsa 100 lira para. Bisiklet parkı da var ama sonuçta sadece 1 demir.
Birşey olmaz ama yine de ya olursa diye düşünüyor insan.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bende dışarıda bisikletimden ayrılamam güvenlikli parkı geçtim park etme yerleri yokki işimi hızlıca bisikletle halledeyim,sırf bu nedenle sadece gezi amaçlı kullanabiliyorum,evde ise bahçede duruyor.bahçede de köpeğim var :mlk:

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Önlem olarak jantlarınmın QR'sini özel anahtarlıya çevirdim diğer herşey torx vida sökülücek şekilde ayarladım.Disk kilidimı takıyorum.Kalın 1.5kglik kilidimi takıp.Hareketede duyarlı alarmımıda çalıştırıyorum öyle birakıyorum eskiden freni kilitliyordum v-brakelerde'de ayar vidasını sıkarak hidrolikte pad contact ile yapılabiliyor.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
211
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskişehir'de devlet hastanesi civarında bisikletlerin kilitlenebileceği bir sistem yapmışlar ancak aktif değildi galiba.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Kir-pi
Aha benim ayarımda bi bisikletçi

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@MeTaLioNs
Ben bisikletimi Neo Carrefour ve ya Özdilek'in otoparklarına koyuyorum gideceğim yer yakınsa.Espark'a bisiklet ile gitmiyorum :rolleyes::rolleyes:

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@vanhelcing
Gidona asıveriyorum :harika::harika:

chanik chang

Aktif Üye
Tepki
252
İsim
emre
Bisiklet
Sedona
Gözümün önünde olsun diye yatak odasına koydum, bir de kedimiz var evde, ilginç bir şekilde bisiklete aşık oldu hep yanında duruyor. Kısacası evdeyken güvende ama dışarıda herhangi bir yere, güvenli olsa dahi park edip gitmem.

• Beğen
Tepkiler: ercihan

sevota

Üye
Tepki
18
İsim
serdar
Bisiklet
KTM
Ben onguard 8005 u kilit kullanıyorum. Biraz ağır ama kafam çok rahat. Suluğu çıkarıp kadro arasına taktım.

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar bu Onguard 8005'in yanında gelen çelik halatı da basit bir kilit gibi kullanmayı düşünüyorum. Böyle bir asma kilit gibi bir şeyden geçirerek. Küçük ve sağlam olacak bir şekilde bu tarz bir kilit önerebilir misiniz?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Thulkor
Şöyle bişey alabilirsiniz:
(link)

Fakat niye u-kilit ile beraber kullanmak yerine ondan ayrı kullanacaksınız, onu anlamadım...

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat B.
U kilidi mesela 5 dk lık bir yere gireceğim zaman için takıp çıkartmak aşırı zahmetli olabilir hele ki bu 2 3 kere arka arkaya yapılacaksa diye düşündüm örnek veriyorum bir dükkanın önüne koyup 2 dk içeride birini görmeye girsem o gibi durumlar için düşünmüştüm. Onguard 8005 i alırken de o halatı o amaçla istemiştim açıkçası.
Şöyle bir kilit de ben buldum var mı bilginiz acaba Yale markasına baya güveniliyormuş sanırım.
(link)
bu 61mm olan 7 tl fark ile 51 mm olan var aralarında güvenlik farkı oluyor mu?

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@chanik chang

Son zamanlarda izlediğim haberlerden sonra bisikletimi dışarıda daha rahat bırakıyorum ben. Bisikletimi U kilitle kilitliyorum. Çalan hırsız max. 1500 ₺'ye satabilir. Halbuki Seat Leon araçların tamponunu kanırtıp farlarını sökmek hırsızın 2 dk'sını alıyor ve bu araçların LED farları ikinci elde min. 5000 ₺'ye gidiyor. BMW araçların ön camını patlatıp multimedya ekranlarını çalmak da 5 dk. sürüyor ve ikinci eli 2-3k ₺. Bisikleti U kilit ile kilitlerseniz ve bisiklet karbon XTR'li allengirli bir şey değilse sıra bisikletinize gelene kadar çalması daha kolay ve daha çok para eden bir sürü şey var.

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@turbotx150
Yazıklar olsun böyle insanlara gerçekten. Ne hallere sokuyorlar kullanıcıları. Benim aracımda var Allah yazdıysa bozsun öyle şeyler demeyin :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Thulkor

Yale iyi bir markadır ama Abloy falan gibi de değildir. Bu kilidin temel özelliği marine (deniz) ortamı için olması. Tuzlu su ile temas etse bile kolay kolay paslanmaz.

Büyük kilit daha sağlam olur ama bavullara takılan 25-30mm'lik kilitlerden almadığınız sürece esas zaafiyet kilit değil kablo olacaktır.

Thulkor

Üye
Tepki
13
İsim
Mertcan Başaran
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat B.
Onguard 8005 in yanında gelen halat sağlamdır diye düşünüyorum ama tabi siz daha iyi bilirsiniz ben yeni başladım araştırmaya ve bu hobiye. Açıkçası ben daha böyle küçük bir şey arıyorum yoksa gidip bir de (link) i mi alayım bilemedim açıkçası.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Halatın çok sağlam olması mümkün değil maalesef. Sonuçta o halatlar yüzlerce çelik telin birleşmesi ile oluşuyor, bu kalınlıktaki telin kesmeye fazla direnç göstermesi zor, üstelik esnek olması gerektiği için sertleştirilmiş çelikten de üretilemiyorlar.

Onguard da olsa, Abus da, ne idüğü belirsiz Çin malı da, 10-15mm çapı olan bu çelik kablolar yan keski gibi cepte taşınabilir aletler ile biraz uğraşılarak kesilebiliyor. 40-50cm'lik demir makası taşıyan daha tedarikli bir hırsız için ise kağıttan farksızlar. 5-10 dakikalığına göz önünde bir yere bırakmak için yeterli olur belki, ama uzun süre kilitleyecekseniz ancak bisiklet çalmaya niyeti olmayan birinin bisikleti kapıp gitmesine veya komşunun afacan çocuğunun bisikletiniz ile dolaşmasına mani olabilir.