Kulakiçi Kulaklık

obsolate

Daimi Üye
Tepki
265
Odanızda hiç kulaklıkla müzik dinlediniz mi? Eğer dinlediyseniz bilirsiniz; daha önce duymadığınız sesleri ve enstrümanları duyarsınız. Ancak dışarıda şehir gürültüsü içerisinde dinliyorsanız müziğinizin sadece %10'unu duyarsınız eğer müzik çalıcınızın sesini şehir gürültüsüne oranla yükseltmezseniz!!!! Bu bazen en yükses ses kademesine denk geliyor. Özellikle İETT'nin eski kırmızı otobüslerini değiştirmediği sürece :boese157: Belki bu sayede müziğiniz %60'ını duyabiliyorsunuz %40 motor ve şehir gürültüsü karışmış halde ki bu da hiç güzel bir şey değildir. Şehir gürültüsünü bir bir kenara bırakıp kulak sağlığına değinirsek; bu derecede yüksek seste müzik dinlemenin ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına yolaçtığını duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız kulağınız zarar görmeye başlamış demektir :D Peki dışarıda müziğin keyfine varamayacağız mı? Tabiki hayır! Bunun için kulakiçi kulaklıklar geliştirilmiştir. Bu kulaklıklar kulak yoluna takılarak kulak zarının yakınında durur. En temel özelliği dış sesleri %90 oranında izole etmesidir. Bu sayede müzik çalarınızın sesini yükseltmeden doyasıya dinleyebilirsiniz.

Bir düşünün kaldırımda yürüyorsunuz ve trafik var; araçlar koro şeklinde kornaya basıyor ve siz sadece duymak istediğinizi yani müziğinizi duyuyorsunuz. Bu kulaklıklar dış sesleri izole ettiği için müzik çalarınızın sesini maksimuma yükseltmenize gerek kalmıyor ve kulak sağlığınız tehlikeye girmiyor. Müzik dinlerken yanınızda birisi konuşuyorsa, telefon çalıyorsa kesinlikle duymuyorsunuz (!). Westone ve Shure bu kulaklık markalarından ikisi. Westone'un UM1 modeli ile Shure'un e2c, e3c modelleri bence fiyat/performans bakımından iyi. Ancak yinede size pahalı gelebilir.

Yaklaşık fiyatları

Westone UM1 : $110
Westone UM2 : $300

Shure Türkiye'de mevcut.

Shure e2c : 215 YTL
Shure e3c : 393 YTL
Shure e4c : 630 YTL
Shure e5c : 985 YTL :eek:

Tabiki farklı markalardada bulunabilir ancak bunlar dünyada adını duyurmuş markalar. Ben Shure e2c kullanıyorum. Ve hergün "iyiki almışım" diyorum. Fiyat farkları kulaklık içindeki hoparlör tipi ile alakalı. İçerisinde zar şeklindeki hoparlörlerden yok, Drive denilen teknoloji ile üretilmişler. Bu yüzden patlama gibi bir derdide yok. Örneğin e2c de Dynamic MicroDrive hoparlör tipi kullanılmışken e5c de Dual Live Performance Drive kullanılmış. Daha kaliteli tiz, bass a göre fiyatta artıyor. Ancak bir iPod 600 ytl iken 900 ytl kulaklığa neden verilir diye sorabilirsiniz. Fakat sesi iPod tan duymuyorsunuz kulaklıktan duyuyorsunuz bence kulaklık daha önemli. Bu kulaklıklar birden fazla her kulağa uygun adaptörler ile geliyor. İstenilen adaptör kulaklık ucuna takılarak kullanılıyor. Köpük, Plastik, Silikon şekilleri var ve her boyutta birer tane gönderiyorlar. Kulaklığın kablosu kulak arkasından (FBI ajanlarınınki gibi) dolaşıp kulağa takılıyor bu sayede yanağınızsan sarkan kablo bir derece engellenmiş oluyor ve kulaktan kolay kolay çıkmıyor (geçenlerde otobüste koltuğa takıldı az daha kablo kopacaktı ve hala kulağımdan çıkmamıştı.) Shure kulaklıkların kablosu kalındır ve kolay kolay bozulmaz.

Shure e2c
http://www.elmasepeti.com/store/gorsel/5715_EXT_449a607ac5d69.jpg

Westone UM1
http://www.goodgearguide.com.au/im.php/width/360/im/1605_7_Westone_UM1.jpg

Yukarıda gördüğünüz gibi sesi küçücük bir borudan geçiriyor.

Dezavantajları:

-Kesinlikle bisiklet, motorsiklet veya otomobil kullanırken takmayın. Çünkü size çarpmak için gelen araçları duyamayabilirsiniz.
-İlk kullanmaya başladığınızda yolda yürürken adımlarınızın vücut içerisinde yaptığı yankıları duyuyorsunuz (kulaklarınızı parmağınızla tıkayıp bir yürüyün isterseniz). Ancak alışıyorsunuz.
-Köpük hariç, plastik ve silikon adaptöre alışmanız 1 hafta kadar sürüyor.
-Köpük zamanla eskiyor ve atıyorsunuz. (Ayrıca satılıyor)
-Kulaklıkta köpük adaptörü kullanırken eğer müzik dinlemiyor ve boynunuzda asılı geziyorsanız çok tuhaf bir görüntü çıkıyor :D
-Caddede yürürken (yaklaşık 1 saat dinledikten sonra) birden çıkarırsanız "noluyo lan" oluyosunuz. Birden dışarıdaki gürültüye alışamıyorsunuz

müzikli günler...

Scudo

smhcnr

Aktif Üye
Tepki
29
Merhaba,

bu kulaklıkları nereden bulabiliriz?

Sağol.

obsolate

Daimi Üye
Tepki
265
Westone : (link)
Westone henüz Türkiye'de yok sanırım. Ancak gittigidiyor.com da satıyorlardı.
Amazon.com'da da vardı.

• Beğen
Tepkiler: smhcnr

Turhan Evci

Forum Bağımlısı
Tepki
313
""Fiyat farkları kulaklık içindeki hoparlör tipi ile alakalı. İçerisinde zar şeklindeki hoparlörlerden yok, Drive denilen teknoloji ile üretilmişler. Bu yüzden patlama gibi bir derdide yok. Örneğin e2c de Dynamic MicroDrive hoparlör tipi kullanılmışken e5c de Dual Live Performance Drive kullanılmış. Daha kaliteli tiz, bass a göre fiyatta artıyor. Ancak bir iPod 600 ytl iken 900 ytl kulaklığa neden verilir diye sorabilirsiniz. Fakat sesi iPod tan duymuyorsunuz kulaklıktan duyuyorsunuz bence kulaklık daha önemli. Bu kulaklıklar birden fazla her kulağa uygun adaptörler ile geliyor. İstenilen adaptör kulaklık ucuna takılarak kullanılıyor. Köpük, Plastik, Silikon şekilleri var ve her boyutta birer tane gönderiyorlar. Kulaklığın kablosu kulak arkasından (FBI ajanlarınınki gibi) dolaşıp kulağa takılıyor bu sayede yanağınızsan sarkan kablo bir derece engellenmiş oluyor ve kulaktan kolay kolay çıkmıyor (geçenlerde otobüste koltuğa takıldı az daha kablo kopacaktı ve hala kulağımdan çıkmamıştı.) Shure kulaklıkların kablosu kalındır ve kolay kolay bozulmaz.""

Yeni teknoloji olduğundan fiyatları aşırı derecede yüksek.
Sanırım bu kulaklıklara sahip olabilmek için epeyce bekleyeceğiz.

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
forum kurallarımıza göre (bakınız.. madde 8)
veridiğiniz 2. link'i silmek zorunda kaldım, lütfen yardım isteyen üyelerimnize PM yoluyla ulaşınız...
sevgiler...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
SENNHEISER IE4 ----->>> Yok böle bir kulaklık daha bu fiyata
Philips she 9501----->> sennheiser kadar iyi değil ama bu da
düşük ses seviyesinde de en kaliteli sesleri bassları veriyor...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
sennheiser IE4
http://www.dv247.com/assets/products/16971_l.jpg

philips she9501
http://www.tecnologia.carrefour.es/images/tool/300x300/8710895918138.jpg

professional kulaklık kıyaslamaları okursanız sevinirim
yardımcı olacağına eminim...

(link)

• Beğen
Tepkiler: Sercan

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Çok sagol Ercan Abi. Sennheiser CX300 tam bana göreymis :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Senheisser MX500 kesinlikle harika herşey yerliyerinde, volüm ayarı olması da bisiklet üzerinde kolaylık oluyor...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
ben şuan philips kullanıyorum arkadaşlar
Sony Net MD Walkman ile dinliyorum ve ses kalitesi güzel ama ekolayzr ayarını iyi yapmadan kaliteyi alamıyorum

philips de trebble (tiz) ses çok fazla
bass a oranla

ne kadar ayar yapsam da sesi açınca bozuyor

ya nasıl bozar derseniz sony yetkili satıcısından orjinal sony nin en düşük model kulaklığını aldım...
ses iyiydi başta kullanmaya başladığımda
Net MD de ve saat 20:00 da dinlemeye başladığım müzik 23:45 de hüsranla sona erdi
Sony kulaklıkları net MD patlattı :D :D :D

yani ben senheiser IE4 ü dinledim yok yani hakikaten öle bişi yok
istanbuldan bir arkadaşım gelmişti antalyaya onda dinledim gerçekten süper süper...

ama tuzlu tabiki

sercan CX300 de zaten fiyat performansından dolayı çıkan alt ürün...
IE4 çok kaliteli ve o fiyatı hak ediyor ama bizim için tuzlu
ama 3000 - 4000 dolar kazanan avrupalı için çerez gibi bişi...

umarım etkili olmuştur verdiğim linkteki bilgiler...