Kron XC2000 vs Carraro 436 Daytona

Hangisini seçmeliyim?

• Toplam katılım
    86

emretutar

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar kaçkarbisiklet.com'da kron xc2000 var. Almayı düşünüyorum ama beden kısmında takıldım hangisini seçmeliyim. Normalde tabloda boy 175-180 cm / 17-18" olarak gösteriyor buda ölçülerden L/M/S? hangisi oluyor. Boyum 1.78 kilom 77. Birde site güvenilirmidir daha önce alışveriş yapan var mı? Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler..

(link)

Scudo

Ömer Soykan

Daimi Üye
Tepki
70
@erdal kılıç

Güzel bir noktaya değindiniz. Uzun ömürlü ve geliştirmeye değecek bir kadro tercih etmeli.

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
fiyatları birbirine yakın olan bisikletlerin,aralarında kadro kalitesi olarak fark olacağını hiç sanmıyorum.bu iki bisiklet arasında kadro sağlamlık testi yapıldımı ki siz kron'un kadrosunun daha sağlam olduğunu söylüyorsunuz.

Tepki
89
aluminyum kadrolar bir serisine bir de işlenişine göre değerlendirilir. kron 7005 serisini kullanıyor ki iyi bir seri. bir de sitesinden 3 kez dipçiklenmiş olduğunu görebilirsiniz. carraroyu inceleyen arkadaşlar bu kadro hakkında bilgi versin, karşılaştıralım. bir de fiyatı yakın bisikletlerin kadrosu aynıdır diyemeyiz, kötü bi kadroya pahalı parçalar koyarlar, kalite bi kadroya basit parçalar, fiyat olur aynı :)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Soykan

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Kron kadroya güvenebilirsin.En düşük olan xc250 modeli dahi bir çok kadroyu sollar.

Sana bisikleti aldığında parça yükseltme işine ilk olarak vites sisteminden başlamamanı tavsiye ederim.2011 alivio parçalar seni uzun süre performans bağbında götürür.Benim tavsiyem ilk değişiklik maşa ve jant - göbek setini yükseltmendir.

Yanlız resimde üzerinde XCM maşa var gözüküyor.Bilgilerde ise XCT maşa var diyor.Anlamadım.Ama her halükarda ağır bir maşan var.Onu değiştirip havalı bir maşa alırsan bisikletten alıcağın keyifin katsayısını arttırabilirsin...

• Beğen

Çağla r

Üye
Tepki
4
Arkadaşım sen bu bisikletler arasında karar verdiğinde ve alıp bindiğinde deneyimlerini paylaşırsan sevinirim.Çünkü çok karmaşık yorumlar var merakla takip ediyorum yalnız fark ettiğim şu ki, markalar arasında bir taraftar atışması söz konusu bu durumda hangisi daha mantıklı ben karar veremedim.

Ömer Soykan

Daimi Üye
Tepki
70
@Çağla r

Aldığım zaman mutlaka değerlendirme yapacağım.

Alp Aksoy

Üye
Tepki
30
Hocam en iyisi sen git, bisikletleri canlı gözle gör ve hangisi kafana uyarsa, hoşuna giderse onu al... :) ben gittim aldım Daytonayı çıktım valla.. (Hidrolik disk fren çok işe yarıyor ama yaklaşık 5 kilometre yol iniyorum hergün okuldan çook çook dik yokuş frenler banamısın demiyo, ancak bugün elimle rotöre dokundum cızz oldu, vayy be dedim ne güzel ısınmış... bundan böyle arka fren ve ön fren vardiyalı çalıştırıyorum... 5km boyunca frenle inince böyle oluyo... V fren olsaydı sanırım pert olmuştu şimdiye kadar...

Birde balata ömürleri hakkında bilgisi olan varmı?

Alp Aksoy

Üye
Tepki
30
Tabi burda yorum yapılıp bildiğimiz, tartıştığımız, bilgilendiğimiz modeller arasından. (yanlış anlaşılmasın)

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
@Alp Aksoy

ben de merak ediyorum. hidrolik fren bakımı konusunda zır cahilim:(

Ömer Soykan

Daimi Üye
Tepki
70
@Alp Aksoy

Evet zaten iki bisikletçi de yan yana hangisi hoşuma giderse, onda karar kılacağım.

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
@Ömer Soykan

Eğer Carraro'yu Sirkeci İleri Ticaretten almayı düşünüyorsanız çok dikkatli olun, hatta ordan almayın çünkü, müşteriyi kazıklamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bende Whistle'ımı geçen yaz ordan almıştım, hata yaptığımı sonradan anladım. Dün Prowell marka kask sormak için İleri Ticarete gittim piyasada 55-60 TL olan bir kask modeline "sizin için 80 TL olur" diye fiyat çekti, bende arkama bakmadan çıktım dükkandan. Dahada bir daha en ufak bir çöp bile almam Sirkeci İleri Ticaretten.

Ömer Soykan

Daimi Üye
Tepki
70
@Gokalp Gokmenler

Ben geçen hafta sonu gittim. Önce eforbisiklete uğradım. Satıcı çok samimiydi. Sonra İleri bisiklete döndüm, carraro daytona'nın fiyatını sordum "1200" dedi. Dedim liste fiyatı 1040 lira, 200 lira fazla söyledin. Kendisi "mal az geliyor vs. dedi, sonra alaycı ses tonuyla "nakitte hallederiz" falan yaptı. Yaparsın yaparsın dedim ayrıldım. Bilinçli müşterilere kazık atamaz, o ne kadar deliyse bende o kadar deliyim. Nakdi gösterince yola gelinir ;) Gelmezse kendi bilir, Kron yan tarafta. Ki zaten Kron var aklımda, Carraro 2. planda şuan için.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Ömer Bey disk fren o kadar gözünüzü boyamasın.Bazı arkadaşlar çok güzel demiş bunun için size bir tavsiyede bulunacağım.Şimdiki bisikletlerin kullandıkları V frenler mahalle bisikletçilerinde satılan V fren değil.Performansları iyi.Bir de Baradine marka pabuç alırsanız v-frenlerinizin performansları daha fazla artar.Bunu neye dayanarak sölüyorum ben 90 kg ağırlığındayım.Kullandığım V-fren seti tektro denilen markanın neredeyse en alt model fren ayakları.Baradine pabuçlarım dahi yok.Buna rağmen yaz boyunca çok iyi performans aldım.Yazın hem ayakları hem pabuçları değiştiğimde fren performansım çok artacak.
Tamam kabul etmek lazım ki hidrolik disk fren daha da iyi performans gösteriyor.Fakat:

1) Ağırlık: Disk frenler v frenlere göre daha ağırdırlar ( Tabi binlerce lira verip en üst seviye karbon malzemeli hidrolik disk fren seti almadığınız taktirde)
2) Bakım: Disk frenlerin bakımı hem zahmetli hem pahalıdır.V freni ise evde dahi halledebilirsiniz.
3) Arıza:Eğer disk frende bir arıza çıkması halinde eline bir alyan alıp tamir edeceğin türde arızalar olmaz.V frenin 1-2 pratikle her türlü arızayı halledecek duruma erişirsiniz.

Eğer diyorsanız ben çok profesyonel bir şekilde öğreneceğim bu işleri.Gerekirse eve disk fren bakımı için gerekli malzemelere para öderim yada bisikletçilere tamir bakım ücreti veririm diyorsanız disk fren almamanız için bir sebebiniz yok.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Beğen

Ömer Soykan

Daimi Üye
Tepki
70
Ben en başından beri V frenden yanayım zaten, fakat bu modellerin V frenlisi yok. O yüzden geçen senenin XC1000'ne göz dikmiştim. Eforbisiklete sordum, sadece kırmızısı var dedi. Max. 1200 lira ile sizin tavsiye edebileceğiniz V frenli bir bisiklet varsa sevinirim. Ha bisikleti alırken disk çıkarılıp, kaliteli bir V fren taktırma olanağı varsa (ücretsiz) süper olur.

bülent samsunlu

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
Bülent SAMSUNLU
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
yanlış bilgi..!disk frenler(hidrolik)bakımı v frenlerden çok daha kolaydır ve kolay kolay hasar görmez,spreyle tüm pisliği temizleyebilirsiniz..ağırlık olarak;evet biraz ağırlar..

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Sana şöyle diyeyim.Bazı tecrübeli abilerimiz v-fren ile ilgili ''xtr v-fren almayacaksan boşuna yükseltme''.XTR v - fren seti 400-600 tl arası bir fiyatı vardı.Anlatmaya çalıştığım gayet pahalı.
Eğer xc2000 in jantları uygun ise , kadro ve maşada v fren yerleri var şansın olabilir disk freni çıkarıp v takmaya.Ama bu iş çok zahmetli .Kron bu sene 2012 xc1000 v fren yapmamışmı?Hiç bakmadım.Geçen senenin modelleri olsa xc4000 v fren vardı.O olabilirdi.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@bülent samsunlu

Kolay hasar görmeye bakarsanız v-frenlerde çok değişik bir kaza geçirmediğiniz sürece kolay kolay hasar görmezler.Ama ikiside hasar gördüğünde yolda kalma oranın disk frenle daha yüksek.İçinde yağ olan bir sistemden bahsediyoruz.Dışarda gezerken yaşayacağın ciddi bir arıza ayaküstü kolay tamir edilmez.Tamiri ücret gerektiriyorsada ucuz olmaz.

Temizlik konusunda katılıyorum.V-frenler çok pis olmasada bir hidrolik disk frendeki temizliği bulamassın.

V-frenlerin sonuçta basit bir mekanizma.Hidrolik disk fren ise V-frenden biraz daha karmaşık bir sistem.Küçüklüğümüzden beri illahaki 1 kerede olsa bir v freni söküp tamir etmişizdir.
Bunu disk fren için söyleyemem.

• Beğen
Tepkiler: bülent samsunlu

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Her tip fren kullanmış birisi olarak hidrolik disk frende bulduğum rahatı hiçbir frende bulamadığımı söyleyebilirim. Hidrolik disk frenlerim ile yaklaşık 10 ayda 1500 KM yol yaptım, frenlere hiç bakım yapılmadı ve daha tık demediler, ilk günkü gibi sağlam ve iyi tutuyorlar. Eğer hidrolik fren almak istiyorsan gönül rahatlığı ile alabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: bülent samsunlu

Ömer Soykan

Daimi Üye
Tepki
70
Kron XC1000 2012'nin kadrolarında sorun olduğu için geri çekmişler. Evet hidrolik frendeki rahatlığı herkes söylüyor ama uzun yolda bozulursa ne yaparım diye düşündürüyor. Yazın kıyıdan İstanbul - Antalya yapmayı düşünüyoruz. :D