Köpekler ve yanlış bilinenler ya da bilinmeyenler.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Pilot ve köpeğini okuyunca aklıma geldi de... Bizim çiftlik yakınlarında ufak bir bakkal vardı. 500 metre falan ötede. Köpeğimi (önceki mesajlarda bahsettiğim değil, başka köpek, bu kış 16 yaşında öldü) bazen salık, bazen zincirle, bazen yaya, bazen bisikletle arada bir götürürdüm. Salıkken pek yanımdan yürümez, 30-40 metre çevremden izlerdi beni. Belki sahiplendiği alanın diğer cins köpeklerden daha geniş olmasından, belki de bağlanmak istemediğinden... Neyse, bir akşam saldım bunu, bisikletle bakkala gittim. O da yola uzak kısımlardan koşarak benle geliyor. Ben bakkala girdiğimde kendisi etrafta geziniyordu. Dışarı çıktım baktım etrafta yok. Herhalde gitti dedim ve bisiklete atlayıp döndüm. Ertesi gün bakkalla konuşuyoruz, dedi "senin köpek dün gece sen gidince geldi buraya saatlerce çıkmanı bekledi. Sevmeye kalkıyoruz, yaklaşınca saldırıyor. Yemek koyuyoruz hiç oralı bile olmuyor. Git bak sahibin gitti diyoruz gitmiyor. Oturdu yolun ortasına, yüzü dükkana dönük şekilde bekledi. Sonra ben dükkanı kapadım, çıktım eve (evi bakkalın üst katıydı), camdan izledim. Biraz daha bekledi, baktı kimse kalmadı, kalktı gitti" dedi. Yani bizimkisi pilotunkinin tersine, benim gittiğimi anlamamış. :)

Bir de depremi köpekler hisseder diyorlar. Bir kere şansa denk geldi, sallanırken izledim ne yapıyor diye; horul horul uyuyordu kulübesinin içinde, kılını bile kıpırdatmadı. Ama 17 Ağustos'ta her tarafta kıyamet kopuyordu, ilk köpek havlamalarına uyanmıştım. Belki de depremin büyüklüğüyle ilgilidir tepkileri?..

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Köpekde her birey, her ırk değişikdir. Her köpeğin aynı meziyetlere sahip olması beklenmez. Örneğin her köpeğe av yaptırabilirsniz ama av için olan ırklar kadar yapamazlar. Bir pointer, setter gibi koku almaları ve avlanmaları diğer ırklardan beklenemez. Ayrıca köpekler çok fazla insan müdahalesine maruz kaldıkları için ırk ırk yetenekleride değişiklik gösterir. Dünya üzerinde üçyüz küsür köpek ırkı vardır. Bunların büyük kısmı manmade yani insan yapısı dediğimiz ırklardır. Manmade derken köpeklerin labaratuvarlarda yapıldığı anlamına gelmemekdedir. Manmade ırkların çeşitli üretim teknikleriyle birbirleri ile çarprazlanarak üretilmesiyle ortaya çıkarılmış ırklardır. Bir ırk elde etmek ve bunu kabul ettirebilmek o kadar kolay değildir ve yıllar sürer bir insan ömrüde yetmeyebilir. Bu kadar çeşitlilik olduğunda köpeklerden beklentilerde değişir. Her köpek depremi hisedemeyebilir bu normaldir. Her köpek ırkı eşit derecede duyamaz, göremez, koku alamaz. Örenğin kulakları dik duran ırklar diğerlerine göre daha iyi duyarlar. Yaban hayatına bakdığınızda özellikle ot oburların hepsinin kulaklarının dik olduğunu görürsünüz. Otlayan bir hayvan ona yaklaşan avcıyı duymadığı zaman hayatta kalma olasılığı çok azalır. Manmade köpeklerde düşük kulak görebilirsiniz bu insan müdahalesi sonucunda olmuşdur. Irklara göre köpeğin kulağı düşmüş duyumu azalmış ama buna karşılık koku alma hassası artmış olabilir. Örneğin görerek kovan tazılarda kokuyla kovan tazılara göre görme daha iyidir. Benim köpeğim depremi 10 - 15 dakika önceden anlayıp kapıyı tırmalayarak dışarı çıkmak isterdi. Fakat başka bir köpeğim hiç ilgilenmezdi.

Sivaslı bir ağabeyim anlatmışdı çocukken her gün çalışmaya tarlaya giderdik ve köpeğimiz de bizle gelirdi son gün tarlaya gitimişdik ve artık işimiz bitmiş gitmeyecekdik. Bir kaç gün sonra köpeğimizin ortalıkda olmadığını farkettik ve ertesi gün komşumuz ya sizin köpek sizin tarlanın orda ve kimseyi ordan geçirmiyor dedi ve hemen tarlaya gittik orada köpeği aç bir halde bulduk demişdi. Bunlar tarladan gelirken bir çıkın ve içinde de ekmeği orada unutmuşlar ve köpek günlerce onun başında beklemiş fakat yememiş. Bunlar çıkını açıp ekmekleri köpeğe verince hepsini yemiş ve onlarla dönmüş.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Genetik oynamaya maruz kalmış bir ırk mıdır değil midir pek araştırmadım ama kurt boğan olarak bilinen kangaldı. Yalnız büyük depremde cins/ırk falan fark etmeden (sanıyorum) sokaktaki sahipli-sahipsiz bütün köpekler boşluğa doğru havlıyordu.

Edit: Sivas'taki olayın benzerini benimki de yapıyordu. Mesela mangal başı bekler, mangala hiçbir şeyi yaklaştırmaz ama kendisi de ne mangalın kendisine ne içinden alınıp tabaklara veya tencereye konmuş etlere kesinlikle dokunmazdı. Ne zaman biz verirdik, o zaman yerdi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1950li yıllarda İzmit körfezinde bir vapur batmışdı bir kişi köpeğiyle bu vapura binmek isterken köpek istemediği için onu çekiştirip dururken vapur kalkmış ve adam vapur kazasından kurtulmuşdu. Babam anlatırdı babamın dedesi eşkiyaların olduğu zaman Şirvan isimli bir eşkiya köyde ona seni bir gün soyacağım haberin olsun demiş. aylar günler sonra bir gün atla taraladan çalışmakdan dönerken at hergün gittiği yoldan gitmek istememiş huysuzlanmış. babamın dedesi de atı zorlayarak, buna bir anlam da veremeyerek yoluna devam etmiş fakat atla epey uğraşmış. köye yaklaşmasına az kala eşkiyalar yolunu çevirip üzerindeki saat, silah vs herşeyi almışlar. Bu gibi hikayeler çok fazladır ve hepsi de gerçekdir.

ukyo

Üye
Tepki
14
İsim
ali v.
Bisiklet
Geotech
bu konuya baktığım iyi oldu, 2-3 defa köpeklerin saldırısına uğradım, beni ısırmadılar ama artık bisikletimle gezerken ortaya çıkan köpek fobim var, biber gazı aklıma gelmişti ancak etkili olup olmayacağı hakkında endişelerim vardı şimdi kesinlikle bir tane alacağım,

Barut4433

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Klasik
Merhaba sizden desteğe ihtiyacım var şuan 10 aylık olan sokak köpeklerini doğduklarından itibaren bakiyorum yemesi ,hastalığı herseyleriyle ilgileniyorum yaklaşık birkaç aydır bir tanesi ben yanlarında olduğumda insanlara ,arabaya ,kopek ,kedi ne görürse havlayıp peşine gidiyor diğerleri de onu takip ediyor. Köpeği kediyi anlarımda insanlara havlamasini istemiyorum zaten onları mahallede kimse istemiyor ben yasayı öne sürerek karşı çıkıyorum.bundan vazgeçirmek için ne yapacagimi bilemedim kızıyorum, anlatıyorum ne yazıkki anlamıyorlar bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?