Köpek saldırısı ve ısırmasından kurtulmak için...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Tepki
63
Köpeklerin ataları ve vahşi köpeklerde havlama görülmez havlama evcilleşmeyle köpeklerin kazandığı bir özellik. peki köpekler neden havlar ?
Vahşi köpekler havlamazlar ve birbirleriyle iletişimleerini salgıladıkları kokular yaptıkları hareketler ve Ulamalarla sağlarlar. Öyleki bir avın varlığını yada ava çıkılması gerektiğini ve avın nerede avlanacağını kendi bölgelerini çiftleşme isteklerini bebeklerin kime ait olduğunu hep bu davranışlarla birbirlerine anlatırlar. Çoğu kişi bu davranışları bir konuşma olarak kabul etmez. ama ne hikmetse insanlardaki beden dilini de konuşma özürlü insanlarınızın yada görme özürlü arkadaşlarımızın iletişim şeklini bir konuşma kabul ederler. Esasen bu ayrım köpeklerin yada daha genellersek hayavanların zeka düzeyini küçük görmemizden kaynaklanır belkide. Sebebi her ne olursa olsun sonuçta konuşma bizim iletişimimizin temel taşıdır. herne kadar konuşurken kullandığımız diller birbirinden farklı olsada insan oğlu konuşurken çikardığı seslerin akustik ölçüleri birbirine oldukça yakındır. yani ister ingilizce konuşun istrer çince konuşun çıkardığınız sesin akustik ölçüsü hemen hemen aynı oluyor.
Hayvanlardaki davranış şekillerini inceleyen bilim adamları son zamanlara kadar havlama konusunda "köpeklerin çıkardıkları gelişi güzel sesler" fikrine sahipti Bunun nedeni vahşi köpek türünün (kurtlar, tilkiler, çakallar ve benzerleri) haberleşmek için havlama yöntemine pek başvurmamalarıydı. Çünkü vahşi köpekler haberleşmede ulamak yada ağlargibi sesler çıkasrmak gibi karmaşık bir akustik ses düzenini kullanıyorlardı havlamak bu ses düzeninde oldukça basit kalıyordu. Havlamak yetişkin köpeklerde bir saldırganlık ifadesiydi. yavru ve genç köpekler için havlamaksa oyun esnasında meydana geliyordu

Şimdi konumuza dönelim köpekler niye havlar. Vahşi dostları havlamadığına göre bu sesi çıkarmalarının nedeni ne Bunu merak eden bilim adamları değişik durumlarda köpeklerin ve kurtların seslerini kaydedip bunların uzunluk, frekans uzunlukları ve tonalite açısından incelediler. Bu araştırmadan ilginç sonuçlar elde ettiler.
Kurt havlamaları genellikle kısa, hırlama şeklinde ve atonal yapıdayken köpek havlamaları armonik sesler ve değişik uzunlukta frekanslar açısından daha değişkendi. Dahası , karakteristik akustik özellikler spesifik davranışlarla alakalıydı Oysa daha müzikal havlamalar pozitif sosyal ilişkilerde ortaya çıkıyordu.
Yani köpekler değişik durumlarda farklı frekanslarda sesler çikarıyorlardı. yine yapılan başka bir araştırmada köpek beslememiş insan gurubuna köpeklerin değişik ortamlarda ve davranışlarda çıkartıkları havlama sesleri dinletilerek insanlara o an köpeğin ne anlatmak istediği yada yaptığı soruldu . alınan sonuçlar oldukça ilginçti hayatında hiç köpek bakmamış insanlar bu sesleri dinlemekle köpeklerin ne yaptıkları hakkında büyük oranda doğru tahminde bulunmuşlardır. Bunun nedeniyse aynı durumlarda insanların çıkarıkları sesin akustik bakımdan birbirine çok yakın olmasından kaynaklanıyordu. Yani köpekler havlayarak insanlarla iletişim kurmaya çalışıyor. tıpkı çince bilmeyen bir insanın çinde iletişim kurmaya çalışması gibi.

Scudo

TurgutRiis

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Bianchi
@birolcakir

birol abi nerde yaşıyoruz ya 2 ayaklı silahla geziyor sen rambo bıcağından bahsediyorsun. genişlet cephaneliği düşman çok sağlam :D

Kadir Özen

Daimi Üye
Tepki
104
@TurgutRiis

sırtta çift pompolı tüfek elde tam otomatik tüfek. belde ve omuzlarlda fişekler. çantada patlayıcı cep yakınındada el bombası. daa fantastik olur:D

B

BF Okuru

Misafir
Benim basima bu gune kadar birsey gelmedi
Ancak belki olur diye hic yoksa bir tedbir almak ayni zamanda gidalari kesmek icin tasiyorum

Aslina bakarsaniz ben amator bir mucidim yeni yaptigim mikro laser silahimi kullanabilirim
uygun mesafeden bir file atomlarina ayristirabilirim :D:D:D:D:D

Magandalarin bunu bilmemesi ne kadar kotu :D

goldboy

Üye
Tepki
20
1kg un alıp arka arkaya serpmekte köpeklerden kaçışımızı hızlandırır,test ettim onayladım:)
:D

Tepki
1
Dog Dazer 2 aldım sevgili arkadaşlar işe yarıyor köpeği farkettiğiniz anda üzerindeki düğmeye dokunuyorsunuz atak yapmaktan vazgeçip uzaklaşıyor,Benim köpek fobim küçükken bir köpeğin kolumu parçalamasından dolayı geliyor şimdi nispeten daha rahatım sevgiler saygılar...

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.473
Bisiklet
Cannondale
bir arkadaşımız söylemiş, DÜDÜK, iyi bir fikir gibi geldi bana, İnşallah deneyecek ortam olmaz :)

bellamy

Üye
Tepki
18
Köpek bir anda çıktıysa yapacak çok da fazla bir şey yok. Ancak köpek yolunuzun üstündeyse yapılacak en doğru şey ya bisikletten inip köpeğin uzaklaşmasını beklemek ya da bisiklet elinizde yürümek. Bisiklet üzerindeyken bana saldıran bir köpek yine aynı yerde bisiklet elimde bir şekilde yürürken saldırmadı.

B

BF Okuru

Misafir
Kopeklerin 6. hissi kuvvetlidir

Korktugunuz hemen anlarlar mumkun oldukca gozlerinin icine bakin gozlerini kacirmayin ve sert mizacla bakin (sevmicekseniz) bisikletin uzerinde ayaga kalkin sizi buyuk birsey gibi gorsun

Ben bazen hic orali olmuyorum adam yerine koymayincada ses cikarmiyorlar

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
köpekleri korkutmamaktan yanayım. kovalamak doğru gelmiyor hırçınlaşabiliyorlar. kaçtığında kovalama hisleri daha da artıyor. mümkün olsa cesaret edebilsek de o havlayınca bisikletten inip ona korkmadığımızı, insanın ondan üstün olduğunu gösterebilsek. ben şahsen köpekten kaçmayı tercih ediyorum. başka bişeye cesaretim yok

five

Part time turcu
Tepki
3.989
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dünkü bir günlük turun (Bostancı-Eskihisar-Karamürsel-Boyalıca-Orhangazi-Yalova) sonlarında, Süpürgelik'i tırmanırken, 2 kez birer köpek tarafından taciz edildim. Sabit süratle tırmanıyordum. İlk köpek olduğu yerden fırlayıp havlaya havlaya yanıma geldi. Takip edip havlıyordu. Yüksek sesle evrensel köpek kovma seslenişi olan "hoşt" :) diye bağırdım. Köpek duraladı. Sonra arkamdan biraz daha takip edip havladı ama peşimi bıraktığını anlamıştım. İkinci sefer de yanıma hızla gelen köpeğe aynı şiddetle bağırınca geldiği hızla gerisin geriye koşmaya başladı. Ben onu korkutmuştum. :)
Yanımda Dazer II olmasına rağmen onu son çare olarak kullanmaya çalışıyorum. Çünkü bazen köpekleri daha fazla hareketlendirebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Murat sonkaya

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
ah öyle pısırık köpekler bize de denk gelseee . . . .

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.165
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Kadir Özen

Bende şu 5 namlulu motorlu silahı çok seviyorum,çok hoşuma gidiyor(ölümcül deney filminde Nemesis'te ki silah) asker de varsa gidince isteyeceğim bir tane :))) ;)

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.165
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@mert aygün

vay len :) kurs açılır ozaman yakında,havhavca diye :D

B

BF Okuru

Misafir
Arkadaşlar Cumartesi günü Uzun bi gezi yaptım
Yolumun üstünde Kandıra Ağva ve Şile vardı.
Gün boyu toplamda en az 15 köpek ve köpekcikle karşılaştım. Bunlardan bazıları beni görünce kuyruk kıstırıp korkudan kaçacak delik aradılar heleki bir kaçı sessizce yaklaşıp aniden bağırınca adeta altına yaptı :D Nereye kaçacağını şaşırdı.
Bazıları sadece havladı hev hev gibi :) Hav bile yok
Bazıları Köpek gibi hırladı Gııırrrrrrrrrr
Bir tanesi sessizce koşup benim hızıma yetişince ve ben takip edildiğimi anladığım anda saldırı modunda havlayarak üzerime geldi amma O sıra bende zaten hızlıydım ve biraz daha hızlanınca bıraktı peşimi. sanırım 40 km/s
Bir tanesi akıllı çıktı beni uzaktan kesitirdi sanırım kangal yada çoban köpeğiydi Adeta dört nala karşımdan saldırıya geçti Kaçmaya imkan yoktu. Burada 2. taktiği uygulladım. İndim bisikletten bisikletimi köpekle arama aldım :D Yürüyerek yanından ayrıldım sonra bindim bisiklete uzaklaştım.
Bahsattiğim Kandıra Şile arası 78 km

Sonuç itibariyle bana saldıran köpeklerin hepsinin yanında veya yakınında sahipleri vardı.
Havlayan veya sessiz kalan köpekler yalnızdı.
Demek ki Bu hayvanlar sahiplerine yalakalık yapıyolar. "Bak sen beni besliyon amma bende seni koruyom" tripleri yapıyorlar.

Dikkat edecekseniz sahibi yanında olanlara dikkat edin.. :in:

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Sert yaylı boncuklu tabanca son care olması şartıyla

burak altınsoy

Daimi Üye
Tepki
71
çareler çeşit çeşit herkes kendi yöntemini buluyor bişekilde....yüksek ses en iyisi gibi görünüyor yazılanlara bakılırsa :)

Furkan köleoğlu

Aktif Üye
Tepki
38
en iyisi çantada 3-4 tane kedi bulundurmak lazım saldırı anında köpeğin kafasına atcan kedi onu bayağı bi yavaşlatır kendinide kurtarır:D :D :D :D

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.