Köpek saldırısı ve ısırmasından kurtulmak için...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

assasin

Üye
Tepki
0
yalniz tas kopege gelirse seni parca parca eder yani tasi da uygun yere atcaksin o kovucular benim bildigim kadariyla cok pahali değil ve ozellikleri de sizin duyamadiginiz frekansta kopege korkutucu ve psikolojisini bozcak sesler yollamasi eger dinlemek isterseniz kayit cihazina kaydedip sesi yavas oynatin ve duyun yani kopek değil siz bile etkilenirsiniz en iyisi teknolojiden faydalanmak

Scudo

apaçhi

Üye
Tepki
6
@akinm

katılıyorum arkadaşa, ben de benzeri şeyleri yazmıştım. Ancak çok ciddi bir ricam olacak, burayayazan arkadaşlar tecrübe etmedikleri şeyleri yazmasınlar. Adam hiç köpeklekarşılaşmamış, şöyleyapacaksın ben olsamböyleyaparım filan yazıp durmuş .Lütfen . gereksiz yere şişirmeyelim..
köpekten korkma. köpek anormal ise yaklaşma, yanından geçeceksen yavaşla veya in aşağı (tüm köpekler kaçanları kovalar), karşıkarşıya gelmişsen de ona karşı baskın ol ve ona sert çık.. bu yöntemleri garanti ederim ...

ergin

Forum Demirbaşı
Tepki
61
bu konu o kadar eğlenceliki sadece yorumları okumayı tercih ederim benyorum yazmıcam kopardınız beni valla ya

ReynoLds

Üye
Tepki
5
arkadaşlar herkese merhaba öncelikle..abim ve çoğu arkadaşım bisikletçi ve benimde köpeğim var,az çok köpekler hakkında bilgim olduğu için yazmak istedim..köpeklerin sizleri kovalaması benimde sık sık duyduğum 1şey,yalnız ilk yazılan yöntemleri doğru bulmadım(köpeğe su fışkırtmak,çenesine tekme çakmak gibi :boese157:)köpeğin size havlama ya da ısırması için pek çok neden vardır,yalnız bunlar sadece teoriktir ya da o anda aklınıza gelmez..
köpeğin yüzüne bagırırsanız,vurursanız,kaçarsanız,yüzüne su fışkırtırsanız bu onun agresyonunu arttırabilir..geçip gidebilecek köpek size saldırabilir çünkü o da savunma mekanizmasıyla yaklaşır olaya.yapacağınız en güvenli hareket köpekle aranıza bisikletinizi koyarak geri geri yavaşca gitmek.. köpeğinde canlı olduğunu ve amacının sizi ısırmaktan çok alanını ve kendisini korumaya çalıştığını unutmayarak lütfen şiddet dolu davranışlardan kaçınalım:) herkese bol pedallı,sağlıklı günler

• Beğen
Tepkiler: Murat EVGİN

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Geçen gün bursanın bir köyünde bulunan akrabamı ziyaret için bisiklet ile yola koyuldum,giderken hava çok sıcaktı ve köpekler bana sadece bakıyorlardı çünkü mayışmışlardı,fakat dönerken hava serinlemişti ve aynı köpekler beni kovaladı bir tanesinden hızlanarak kaçtım, bir tanesi 100 metreönümde yolun ortasında durdu ve bana doğru havlamaya başladı resmen yolu kesiti,havlamasını duyan bir kaç köpek daha geldi,bir ara geri dönüp diğer yoldan gitmeyi düşündüm ama yol çok uzayacaktı ve havada kararıyordu,bende bu yüzden bisikletten indim ve yanlarından geçtim hiç bişey yapmadılar havlamadılar dahi sonra tekrar bindim ve devam ettim,bunlar genel sokak köpeklerine yapabileceğiniz bir davranış yalnız aynı davranışı kangal gibi köpekler için önermem

ReynoLds

Üye
Tepki
5
boyutlarına göre köpeklerin zarar verme şekilleri ölçülemez,ufak ırk köpekte istediği takdirde büyük ırk kadar zararlı olabilir..bunun haricinde köpekler bisikletlerinizin boyutundan korktuğu için sizlere tepki verebilir,ya da oyun amaçlı peşinizden koşabilir..ama sizlerle kmlerce gelen,sizlerle antreman yapan köpeklerin sayısı yadırganamayacak kadar fazladır:D

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Köpekler konusunda baya bilgim var çünkü bir zamanlar onlardan çok vardı çevremde kangal derken sade boyuttan bahsetmedim ben,kangal kararlı bir tiptir bir şeyi kafaya koydumu yapmadan durmaz o yüzden bu uyarıyı verdim

Alpay ipekgil

Daimi Üye
Tepki
284
Vallaha bu itlerlerin oyunu böyle ise hapı yuttuk.Biskletle giderken hırçın bir şekilde havlayarak üzerinize doğru son sürat geliyorlar .Bence bu oyundan fazla yakalarsam diye bir manaya geliyor.Bu olaya yapacak birşey yok.Ya teknolojiyi kullanarak bunlardan kurtulmak yada o anda bisikletten inerek tabi itin o anki ruh hali durumuna bağlı olara kurtulmak olacağını düşünüyorum.

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
Bu köpek ırkı varya tam artiz :)
Yada bana denk gelenler öyleydi :)
Arkadaş iri yarı 4-5 de arkadaş toplamış bekliyolar.Bende normalde korkmam bu arkadaşlardan çünkü korkunca saldırdıklarını bilirim :) Neyse yanlarından geçerken hız düşürüp selam veriyorum."Kolay gelsin ağalar" yada "burdan çekmeköye nasıl gidilir?" gibi sorular soruyorum..Neyse bu serserilerede kolay gelsin dedim başlarında en iri ve yaşlı olan birden ayaklandı yavaş bir tonla "Röhawww" dedi..Zaten yavaşlamışdım durdum ve bisikleti elime aldım..Eyvallah abi dedim.yürüye yürüye geçtim..Hiçbirşey yapmadılar...
Ordan tekrar dönüşü geçiyordum geç kalmışdım hızlı hızlı geçerken bu artizler tekrar ayaklandılar bağıra çağıra beni kovaladılar.Öylede hızlı koşuyorlar ki..Baktım olacak gibi değil fren sıkdım kaydırarak durdum..korku ve sinir adrenalin salgılanmasına sebep oldu heralde "Ne bağırıyonuz lan! Artiz misiniz?" diye bağırdım.Geri adım atıp dönüp gittiler..

Benim teorime göre bu hayvanlar son derece havalı hayvanlar...Arkadaş çevresinde gösteriş yapmak için olur olmadık yere artizlik yapıyorlar..Yada eğleniyorlar bizimle :)

Uzun bir süre selamı sabahı kestim o serserilerden dönüpde bakmıyordı :)
En son görüşümde çantamda sandiviçim vardı tavuk..Büyük bir parçayı ikiye bölüp verdim bunlara aradaki buzlar erisin diye :)Afiyetle yediler..Şimdi peşimden yine koşuyorlar ama oyun oynayarak koşuyorlar :)

Bu olayı arkadaşıma anlattım..O da bana bundan 2 sene evvel aynı köpekler arkadaşımın lastiğini parçalamışlar..

Küçük ip uçları:
*Asla gözlerine dik dik bakmayın..Köpek dilinde bu olayı tehdit olarak algılıyorlar.Saldırma olasılığı çok fazladır..Korkak bir köpek ise kaçabilir..
*Gözlerinizi köpeğin gözleri yerine onun vücudunda gezdirin..Bu dost olduğunuz manasına gelir..
*Gerek kalmadıkça asla ama asla şiddet kullanmayın size geri tepebilir...Normalde havlayıp egosunu tatmin edip gidecek köpek sırf bu yüzden sizi ağır yaralayabilir..

Ama herşeyden önemlisi köpeğin cinsidir..Buraya kadar anlattığım sokak köpekleri için geçerlidir..
Karşınıza Doberman-Kangal-Pitbul tarzı bir köpek çıkarsa yolunuzu değiştirin ama yavaş yavaş...
:)

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Pazar günkü Beyazaltın gezisinde yol üzerine yatmış bir köpeğin yanından geçerken kovalamaya niyetlendi, tam havladı, koşmaya başladı, bi kızdım hayvana, ne var lem artiz gibisinden bağırdım, hayvan benden korktu kaçtı gitti :D

Gerçekten korkmazsanız, köpekle alakadar olmadan ses çıkarmadan hızınızı ve kan dolaşımınızı da hızlandırmadan geçer giderseniz %90 sorun olmuyor. Kangal sürülerine karşı da bisikleti köpekler ile aranıza alıp yürümek çözüm oluyor.

papilloniac

Daimi Üye
Tepki
78
tümhayvanlar, kendi egemenlik alanlarına girildiğinde tepki verirler, köpeklerinkide bu tarz bi savunma davranışı..böyle bid durumda, baktınız kaçılacak gibi değil, onların üstünlüğünü kabul ettiğimizi göstermek için, yavaşça yere çömelmek ve gözlerine bakmamak gerek...
kırıkkale de elimde harita güncelleme yaparken, bir köpek gördüm, sanırım yaralıydı ve en önemlsi dişiydi!!, bikaç kere hav demesiyle, simsiyah bişey arkadan holdur holdur bana koşmaya başladı..allaah diye kaçıyorum ama arazide ve yokuş aşağı...tabi paldır küldür yerdeyim....arkamı döndüm ve refleksif olarak savunmaya geçtimki, hayvan durdu ve haf yapıp, geri gitti...akşama bipolis arabasıyla(otostop çektiğim) araziye gittk ve düşen eşyalarımı aldım.....sanırım hakkaten artizler...:)

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
Abi yok alayı artiz..Hele ki kaçarken yere düşersen ,köpek arkasını dönüp kuruğunuda dikerek gururlu bir şekilde (Havalı) geri dönüyor...Sanki bütün amacı korkutup düşürmek sonrada arkadaşlarının yanına giderken "nası yapıştırdım yere elemanı altına doldurdu ahuahuahu" dermişcesine...

papilloniac

Daimi Üye
Tepki
78
@jimi1984

:) zaten biraz daha yaklaşsaydı, altımda doluyodu...hem üstüne bi de yakındaki ilkokuldaki çocukların maskarası oldum...hepsi ''lan bi köpekten kaçtı bee yuh'', diyen gözlerle pisce sırıtıyolardı...

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
Bilmem mi..Onların içini biliyorum ben :)

Bundan 12 sene evvel yaya yaya marketten gelirken geniş bir arazide serseri sokak köpeklerinden oluşan küçük bir ordu...Beni görünce havlayıp kovalamaya başladılar..Elimde poşetler koşuyorum gözlerim dolu dolu :)Yakalamaları uzun sürmedi..Elimdeki marketten aldığım poşetleri bir ara bırakıp kaçmayı düşünüşdüm ama evde de annemden daha büyük bir zarar göreceğimi düşünmemden dolayı bırakamadım da : D
Neyse elemanlar çevirdiler etrafımı nasıl bağırıyorlar..Kulaklarım resmen sağır oldu Korkudan çömeldim yere ağlamaya başladım :D Elimdeki poşetleri sıkı sıkı tutuyorum...Sonra Lavuk hayvanlar dönüp gittiler :D

Artiz abi alayı artiz başka bişey değil :D

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben gürsel abiye katılıyorum.köpekler pekte göründüğü gibi tehlikeli değiller.sizi kendilerine risk olarak gördükleri için kurusıkı havlıyorlar.
çocuklugumdan beri kopeklerle birlikte buyudum. gecen gece evime donerken yolda bir kangal üzerime doğru havlayarak geldi bende ona dönüp bagırdım " ne var be, ne bagırıyosun kulağımın dibinde diye" :D hayvan benim bagırmamı beklemiyordu galiba sesini biraz azalttı sonra 2-3 kere havladı gitti 15 saniye sonra başkasına salça oldu :)

papilloniac

Daimi Üye
Tepki
78
kangal diyince akan sular duruyo, bir köpek bu kadar akıllı olabilir..aybaşında, boludaki dağ yarışında bir çobana yol sorduk (rezil i rüsvan şekilde kaybolmuştuk)..önce yaklaşık 150 m ötedeki köpek yakınlaştı ve kaçamayacağımız bir masafede beklemeye başladı, ardından diğer köpek de farklı bi açıdan geldi ve beklemeye başladı, hani dedim şu çobana bir el ense çeksem, önce hangisi atlar diye..sonra amcamı uğurladık ve köpekler de yavaşça arkalarını dönüp uzaklaştılar..saldıracak olsalar, hiç şansımız yoktu..

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ciddi kangal sizin tehlike oluşturup oluşturmayacağınızı önceden sezer. Kangallardan korkmaya gerek yok. Ama kangal kırması bazı köpekler ne olursa olsun yabancı birini gördüğü an pis pis havlamaya başlıyor. Hiç aldırış etmeden devam edin en fazla 150-200 m gelir sonra gider. Telaş yapıp saçmalarsanız her türlü şey olur....

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç
Tepki
1
Eski bisikletim Bianchi meta pro mu kullanırken 3-4 kez köpekler kovalamıştı.. Şükürler olsun hiçbiri yetişemedi.. Köpek görünce basıyorum pedala..

Karşıdan görürseniz sürün üstüne..:)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.