Konya

veterans

Üye
Tepki
9
Arkadaşlar merhaba. Yol bisikleti almayı planlıyorum fakat şu anlık idare etmesi için market bisikleti denilebilecek ağır ve vitessiz bir bisiklet kullanıyorum. 46 ön 18 arka dişliye sahip. Bu bisikletle en küçük eğimler de bile zorluk çekiyorum. Mesela kampüse çıkarken %2'lik yerlerde bile geri dönesim geliyor. Bu bisiklete göre normal midir, değilse ne yanlış olabilir?
Yeni alacağım bisikletin aynakol ise 50-34. Şimdiki duruma göre yorumlarsak onda herhangi bir sıkıntı çeker miyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Scudo

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@veterans
Hocam bu bisiklete göre normal. Çünkü yer çekimi ivmesi daha fazla etki eder. Şöyle ki yer çekimi = Ağırlık x 10 (yer çekim ivmesi) formülünden hesaplanır . Bu yüzden yokuş yukarı zorlanırsınız . İnerken de hafif bisiklete göre daha hızlı olursunuz . Size tavsiyem market bisikletinizle arka en düşük viteste ön 2.viteste yüksek kadans çevirerek yokuş çıkmanız . Aşırı zorlamazsanız hem rahat hem yorulmadan çıkarsınız .

• Beğen
Tepkiler: veterans

veterans

Üye
Tepki
9
@MAERKEK Bisiklette vites yok. Ön dişli 46 arka dişli ise 18. Buna göre yeni alacağım bisiklette zorluk çekmem o zaman? Yenisi ön 50-34 iki dişli olacak.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Tabiki hocam vites sistemi acayip faydalı hem alacağınız bisiklet hafif

Tepki
14
İsim
Serdar
Merhaba
Bugün ilk kendime göre uzun sürüşümü gerçekleştirdim, hem yeni aldığım bisikletin eksiklerini de görmek iyi oldu. Toplam 23 km pedal çevirdim, Konya saolsun hiç yokuş yukarı çıkmadan :)
Şimdi sizlere sorularım şöyle;
Bu selenin önü kendiliğinden havaya kalkıyor, altında ki mekanizmayı sıkarak düzelir mi, bir şeylerin değişmesi mi gerek?
Ön taraf 2. Dişliye geçerken zorlanıyor gösterge de 2.5 kısmına getirince anca geçiyor, bunun kolay bir ayarı varsa evde yapabilir miyim?
Teşekkürler

• Beğen

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@yavuzserdar hocam selenin altında somunlar bulunur. Uygun anahtarla sıkarak düzelir. Vites ayarları içinse youtubeda birkaç video izlemenizi öneririm. Vites kolunun çıkışında küçük bir vida olacak . O vida ince ayar vidasıdır. Sağ veya sola oynatıp en iyi ayarı bulamaya çalışın.
Rica ederim

• Beğen
Tepkiler: yavuzserdar

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Hocam arka taraf kaçta iken ön kaçta ? 3. Dişliye geçmesi nasıl kolay mı? Baktınız olmadı servis bakımına götüreceksiniz zaten yapan zata söylersiniz . Vites ayarlarına bir daha bakar . Söylemezseniz bakar gibi yapar.

Bu sesin temel sebebi çaprazlama kullanımdır.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Hocam sizin vites mekanizmasına bakar . Genelde 6-7 kullanın derler. Ben ön attırıcının sağ bacağını genişlettim nasıl oldu bende bilmiyorum. O yüzden ön 3 te iken arka 4 e kadar düşebikiyorum çaprazlama olsa bile zincir sürtme yapmıyor.

Çaprazlamanın aslı şu zincirinin ön aktarıcının kenarlsrına sürtmesini önlemektir . Sürtme yaparsa zincir çabuk aşınır . Aktarıcı kenarları tıraş olur. Zincir kopmasına ön aktarıcıın yamulmasına sebebiyet verebilir. Sizi whatsaap grubumuza ekleyelim isterseniz.

• Beğen
Tepkiler: yavuzserdar
Tepki
3
Bisiklet
Peugeot
Konyadan bisiklet alacağım da satıcı kargo işine pek sıcak bakmıyor yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa özel mesaj atabilir misiniz ?

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Daha önce Silleye gitmeyen abilerime kardeşlerime gitmelerini öneririm . Manzarası harika hafta içi 10 da açılıyormuş Baraj Parkı. Kimseler yok etrafta görevliler hariç tabiki . Kısa antreman için tercih edebilirsiniz.

Dosyalar

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@afsarbey
Aleyküm selam .Var hocam . Melikşah adlı üyemize özel mesajtan ulaşarak katılabilirsiniz

Öncelikle çalınmaması konusuna gelelim . Bisikleti nereye kitliyorsunuz eski garaj falansa götürürler her türlü . Güzel bir kilit alın . Kitleyeceğiniz vakitten önce temizlemeyin kirli dursun . Bisiklet seçimine gelirsek nerelere gitceğinize bağlı . Şehir içi mi şehir dışı uzun yol mu arazi ise engebeli mi vs vs @Hunter02

Hunter02

Üye
Tepki
3
İsim
Şükrü
Genellikle asfalt ama ara sira kaldirimlar falan düz masada sikinti cikarir mi

Bir de yerli bir ürün almak istiyorum sizce kron mu cornelli mi salcano mu bisan mı yoksa ümit mi almaliyim

Ama kullanim yeri ara sira hobi icin ara sirada sehirici kucuk turlar

• Beğen

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Hunter02 corelli trivor serisini öneririm . 7 donanım seviyesi var . Bütçenize uygun olanı alırsınız. Ön maşa süspansiyonlu olursa konfor sağlar. Corelli beğenmezseniz mosso legarda 1821 v modelini öneririm.

(link)Hocam bu corelli trivor 5.0 yerli olsun dediğiniz için örnek verdim . V fren önerdim bakım maliyeti düşüktür . Ayarlarını yapması kolaydır

Diğer verdiğim örnek legarda 1821 (link) .

Sorularınız olursa genel açılan konularda sorabilirsiniz. Kullananlar daha iyi yardım edecektir.
Hangisi derseniz corelli zoom maşa , tourney set , dıştan kablo kullanmış . Mosso altus ön aktarıcı hariç , mode maşa , içten kablo kullanmış.

OğuzAytar

Aktif Üye
Tepki
19
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
Merhabalar. Konya genelinde büyük bi bisikletçi her türden malzeme satan tamir yapan bi yer varmı? Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Şimdiden teşekkürler.

SM-A700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Atasoy