Konik alın borusunun artısı nedir

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşın corratec corones tipi yol bisikletinde rastladığım konik tipli alın borusu (dibi kalın üstü ince) nun artısı eksisi nedir. Elbet ürettiklerine göre vardır bir hikmeti diye düşünüyorum.

Scudo

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Asagida yükün bindigi yerde daha büyük bilyali yatak, yukarida büyüge gerek olmadigi icin kücük bilyali yatak! Dolayisila daha saglam ve hafif!

Düsey dönel hareketlerin oldugu her türlü mil, mekanik düzeneklerde kullanilan bir konstrüksiyondur.
Ritchey yataklarin hepsindede böyledir, ama alin borusu imalat zorlugu dolayisiyla altta ve üstte ayni olabilir. Tabi yukariyi daha ince yapmak her zaman mümkün!

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@ihtiyar
peki bu alın borularına bütün maşalar olur mu?
örneğin alt tarafı 1 1/5 üst tarafı 1 1/8 alın borusu düşünelim

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@MehmetAli07

Evet adaptör ile oluyor. Yani normal 1 1/8" lik bir masayi problemsiz takabiliyorsun.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@MehmetAli07

Zaten farkli sistemler ve farkli caplardaki masalar icin adaptörler var. Örnegin: Yarim entegre tamentegre masa yataklari!

http://www.lehrerfreund.de/medien/_assets_bilder/tec_lehrerfreund/Technologie/Fahrrad/Ahead_gross.png

Fakat ne kadar cok adaptör kullanilirsa, hem stabilite hem agirlik bakimindan belirli bir dezavantaj ortaya cikar. Neticede adaptörülerin araya sigabilmesi icin toleranslar dahilinde dahi olsa belirli bir bosluga ihtiyaci vardir. Belirli bir süre sonra ses yapmaya (!) baslayabilir. Tekrardan sikisitrip ayarlamak, daha kisa araliklarla söküp yaglamak gerekir.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Dogukanaksu
Pardon 1" olmuyor tabiki yazmaya unutmusum.:)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
1" nicin olmuyor? 7/8" (22.2 mm.) deseniz anlayacagim ama, 1" masa 1 1/8" lik alin borusuna her zaman takilabilir! Sadece asagidaki adaptörler gerekir.

http://www.classic-cycle.de/out/pictures/master/product/1/390626_p1.jpg

Uygun adaptör torna edilse 7/8 " lik bile takilabilir. Ben daha piyasada hic görmedigim icin bir sey diyemiyorum. Sadece gidon bogazi icin filan adaptörlerini gördüm ve kullandim da! Hatta 1 1/8" likten gectim, 1 1/2" lik (38,1 mm.) alin borusuna bile takabilirsiniz. Cok cirkin durur tabii ki incecik sey o kadar kalin borulu kadro üzerinde! :)

• Beğen
Tepkiler: Haşim Okyay