Kondromalazi patella'dan muzdarip olanlar

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bu sorunla ilgili 4 ayrı doktora gittim. En son prof. görsün diyip paraya kıydım ve doktorum ağrı ve kitlenmelerin diz kemiklerinden değil üst bacak kaslarının zayıflığından olduğunu söyledi. Onun tavsiyesi ile bisiklete başladım. Önceki doktorlar yıllarca sakın bisiklet kullanma diyip durdu. Bu sefer hem dizlerim hem ben memnun kalıcaz sanırım :)

Scudo
Tepki
40
Bisiklet
Giant
@BerkEvren
Bacaklariniz genel anlamda zayif ise ve asiri yukleniyorsaniz cp ye davetiye cikariyorsunuz demektir. En azindan benim tecrubem bu yonde

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
Geçen gün doktora gittim iki dizim de ağrıyor diye. 8 aydır ağrıyordu da acaba niye ağrıyor diye merak ettim, hazır da boş günüm. Neyse, dr birkaç hareket yaptı dizime ağrı var mı diye. Yok dedim ve sonrasında sadece bir röntgen çekti. 8ki dizinde de kondromolazi patella var dedi ve quadriceps çalışmamı istedi. Bir de ağrı kesici yazacaktı ama onu da ben istemedim. Ağrı ile ilaç kullanmadan başedebilirim ama çıkan tık sesleri canımı sıkıyor ve merdiven çıkıp inerken de zorluyordu. Her ne kadar dediklerini yapacak olsam da doktora pek inanasım gelmedi çünkü kimi gordüysem tetkik için başka yöntemler kullanılmış; MR vs. Sorum şu bir röntgenle tanı konulabilir mi? Bir de bisiklet sürdükçe yürüyemez olmama rağmen dr bisiklet sür dedi, sürmek daha kötü duruma sokabilir mi?

• Beğen

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
@MuratHan
Tur yaptığımız zamanlarda gittiğim yerlerde akşam olmazsa olmazımdır, kesinlikle tavsiye ederim.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Bugün MR çektirdim, görüntülere baktım ama bir b.k anlamadım :D Pazartesi günü doktora gösterecem bakalım sonuç ne çıkacak :(

Tepki
46
İsim
Adil Numan Ç.
Bisiklet
Bianchi
Dizimde yürürken, çoğu zaman yatarken bile hissettiğim çivi çakılıyormuş gibi hissettiren sızlamalar vardı. Yaklaşık beş ay önce çekilen MR sonucu dizimde ödem olduğunu ve kıkırdakta problem olmadığını söylemişti doktor. Ağrılarım geçmediği için yaklaşık 2 ay sonra tekrar gittim doktora, belirtilere dayanarak MR da görünmeyecek seviyede -seviye 1 bile olmuyormuş- CP olabileceğini söyledi. İlaç ve bacakları uzatip altina havlu koyup sıkıştirma ve sandalyeye dik oturup bacakları sırasıyla kaldırmak gibi egzersizler verdi. İlaçları kullandim, 1.5 ay boyunca egzersizleri eksiksiz yaptım ve doktorun tavsiyesi üzerine hiç bisiklet sürmedim, merdiven çıkmadım, futbol oynamadım, dizlerimi bükmedim yani yürümek ve verilen egzersizleri yapmak haricinde dizlerimi hiç zorlamadim. 2 ay sonunda(bundan 10-15 gün öncesi)ağrılarımda hiç bir iyileşme olmadığı için belirli sebeplerden ötürü farklı iki hastaneye gittim. Birincideki MR sonucuna göre dizimde hiç bir problem yoktu! Ikinciye göre de kıkırdağım sağlamdi ve kıkırdak çevresinde ödem vardı. Simdi yine egzersizler yapıyorum ve dizimi zorlamıyorum kullandıgım jeller ve ağrı kesiciler de var fakat hala aynı durumdayım. Dizim günün çoğu boyunca sızlıyor yürümek ağrılara sebep oluyor. Kıkırdak çevresinde ödem problemi olan var mi ve sizce ödem bu kadar ağrıya sebep olabilir mi?

@taner07
Geçmiş olsun. Sizin durumunuz nasıl? Doktor ile görüştünüz mü?

• Beğen

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@grunwalder01 benim de dizimin sağlam olduğu ortaya çıktı ama kalçadan gelen büyük femur kemiğinin dize bağlandığı noktada lezyon varmış; onun da yorumunu spor hekimi yapamadı ortopediye yönlendirdi oraya gideceğim daha ama ilginçtir dizimde problem olmamasına rağmen rahatsızlığım geçmedi...

Tepki
40
Bisiklet
Giant
Su direnc bantlarindan aldim onunla kuvvetlendirme yapiyorum eylul ayindan beri kuvvet calisiyorum agrilarda ne azalma var ne de artma bir de foam roller edindim o biraz rahatlatiyor gibi ayakta kaldigim zaman cok agrim oluyor arada yuruyus yapiyorum hareket olsun diye

HTC One mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cem Unden

valla cem bende acaip şeyler oluyor 5 aydır aldım,5 kutu kapsül,kemiklere birebir ,bende diz ağrıları bel ağrıları hiç olmadı,çünki sele ayarı doğru,ayrıca sürekli eğimlerde idim 10 aydır,ayakta çıkarım ,omuz ağrım bile yok ,boyun ağrısıda ,yalnız kemik suyu içerim.ve hindistan ceviz yağı bol bol.

devit-3 eczanede reçetesiz satılır,yalnız alerjisi olanlara tavsiye edilmiyor,2 buçuk liraya d vitamini.

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@Cem Unden Yapmami istesigi diz hareketlerini yaptiktan sonra agrilar azaldi tekrar doktora gittim biraz daha duzeldigini soyledi. d vitamini eksikligi oldugunu soyledi d3 verdi ondan olabilirmis. 6 hafta kullanip protein agirlikli beslenip vucut gelistirmeye gitmem gerekirmis vs. Yakinda doktora tekrar gidecem . Vucut gelistirme disinda diger dekilerini yaptim bakalim ne diyecek.

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@kadir karakaya
Sizde chondromalacia patella var mıydı yoksa başka bir teşhis mi ?

@Kudret Kurtcebe

Abi sende genetik bi kuvvetli olma durumu var . Şüphesiz

• Beğen
Tepkiler: kadir karakaya

serhat59

Üye
Tepki
4
İsim
Serhat
Sanırım içimizde en şanslı olanlar doğru doktoru yakalayanlar.

Doktorlar pek ilgilenmiyorlar, biz de internetten kendimize teşhis koyup tedavi etmeye çalışıyoruz.

Kondromalazi ya da diz kapağı kıkırdak aşınmasının bence en önemli nedeni patella kayması ve veya kas dengesizliğidir. Örneğin ben bilinçsiz egzersizle ve fazla merdiven-yokuş inip çıkmakla vastus medialis kasımı zayıf bıraktığımı düşünüyorum ve bu yüzden diz kapağımın dışa kaydığını düşünüyorum.

Gıcırdanma, yanma şeklinde ağrı ve diz kapağı üzerinde hassasiyet oluyor ben de...

• Beğen

serhat59

Üye
Tepki
4
İsim
Serhat
Patellar Kondromalazi bir sonuç.

Peki sebepler nedir?

Benim fikrim :

- Kas zayıflığı
- Kas dengesizliği ( bu çok önemli ) Üst bacak kaslarımızın hem kuvvetli hem de eşit kuvvetli olması gerekiyor. Genellikle iç kaslar dışa nazaran daha zayıf kalabiliyor ve bu durum diz kapağını dışa çekiyor ve bu dengesizlik sonucu kapak arkası kıkırdak yıpranarak Kondromalazi başlıyor.
- Fazla kilo
- Aşırı yüklenme. Düz yoldan ziyade yokuş iniş çıkış yıpratıyor.

@grunwalder01
@Gökhan Taflan

ilk fotoğrafta parmağınızla gösterdiğiniz noktada benim de ağrımın olduğu nokta, dokununca hassasiyet oluyor. Bunun sebebi kondromalazi de olabilir, bir ihtimal quadriceps tendonu iltihabı da olabilir. Sanırım tam tendonun diz kapağına bağlantı noktası orası. Bence tendon iltihabı ağrısı olması daha iyi, en azından ilaçlar ve dinlenme ile geçebilir diye düşünüyorum.

• Beğen

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@Cem Unden normalde hicbir sey yoktu ama boyle bir 8 aydir vardi agri sonra dr a gittim kondromalazi patella dedi baska dr da aynisini dedi ustune bir de d vitaminimin asiri dusuk oldugunu soyledi. Ilk basta kaslarimin dengesiz buyudugunden diz kapaginin yanlis hareketi sonucu olustugunu soyledi daha sonra da d vitaminine bagladi. Ama butun bunlari bir rontgene bakarak soylemeleri bana garip geliyor nedense. Tamam belirliyor ama hani? Sehre ucak camindan bakmak gibi:)

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Yeniden vmo strengthening eksersizlerine başladım. Umut dünyası. Bu arada eylül 2016'da benim chondromalacia patella üç yaşına girecek. İnşallah bu son yaşgünü olur

Spor camiasında cp olupta sonra spor hayatına devam edenlerle kontak kurmaya çalışıyorum

Abd'de bir amatör bisikletçi cp oldum antremana ara verdim sezonu kapattım twitleri atmıştı şu an yarışmalara devam ediyor.

Nba'de Cleveland Cavaliers de mo williams de cp olmuş. Plasenta rich plasma vurulmuş.Son durum ne bilmiyorum.Adamlar cvp vermiyor.

Birkaç vaka var iyileşen ama ulaşamıyorum

fantom

Üye
Tepki
21
İsim
levent
Bisiklet
b'Twin
@Cem Unden geçmiş olsun bu 3 sene içinde bisiklete bindinizmi merak ettim, 10 aydır ben binmiyorum bisikletimi satmıştım cp den dolayı şimdi tekrar bisiklet bakıyorum ama daha kötü olurmu diyede düşünmüyor değilim

• Beğen
Tepki
40
Bisiklet
Giant
@fantom koprucuk kemiğim çıktığından dolayı 1 ay bisiklete binmedim daha sonra 3 tane sağlam tur yaptım bu turlardan sonra ağrılarım arttı 7-8 aydır da geçmek bilmiyor. benim tavsiyem ağrılarınız azalsa dahi çok fazla yüklenmemeniz. düz yolda 20-25 km hızla kendinizi test edebilirsiniz.

• Beğen