Kondisyon Nedir?

Cybernia

Üye
Kayıt
7 Eylül 2004
Mesaj
25
Tepki
13
Daha önceki sayfalarda kondisyon kavramından söz ettik. Kondisyonun ne olduğunu, çeşitlerini kondisyonlu ve kondisyonsuz kişi arasındaki farkları kısaca gözden geçirelim. Kondisyon kelimesi, çeşitli kişilerce çeşitli tanımları yapılmış bir kelimedir. Bu konuda tıp adamları, beden eğiticiler, spor adamları değişik tanımlar ortaya atmışlardır. Kısaca kondisyonu şöyle tanımlayabiliriz: “Yapılacak bir işi, yapılacak kişinin yapma derecesine kondisyon adı veriyoruz. ”

Yani, o anda yapma derecesine, durumuna kondisyon diyoruz. Sözlükte kondisyon kelimesine baktığımızda “durum” ile karşılaşıyoruz. Günlük yapılacak işlerde bir spesifik(özellik, özel durum) yoksa kişi o işi veya hareketi yorgunluk duymadan, duyarsa da bu yorgunluk bir ertesi güne kalmadan yapabilir. Eğer aktivite özel ve kişinin alışkın olmadığı bir aktivite ise yorgunluk duyulur. Kondisyon bir işle ilgilidir. Direkt olarak sağlık durumunu ifade etmez. Diyabetik(şeker hastası) olan tenis şampiyonları, kalp hastası olan uzun mesafe koşucuları görülmüştür.

Genelde kondisyon kavramı üç değişik açıdan incelenir, yani üç çeşit kondisyon vardır. Bunlar:
a) Anatomik kondisyon(Anatomik yapının, yapılacak spora uygunluğu)
b) Fizyolojik kondisyon(Fizyolojik fonksiyonların, yapılacak spordaki gereksinimleri karşılaması)
c) Psikolojik kondisyon(Yapılacak sporda, motivasyon, zeka, eğitim ve emosyonel istikrar yönünden, belirli bir düzeyde olması)

Aniden ortaya çıkan, acil eforlarda kişi alışıla gelenin üstünde, kuvvet, enerji, enerji isteyen aktiviteleri yapmak ve aşırı derecede uygun olmayan ortamlara uymak zorunda kalır. Otomobil kazası, yangın saldırısı gibi durumlar bunlara örnektir. İşte burada etkin olan kişinin genel kondisyonudur.

Konunun uzmanlarından R. C. Darling, antrenmanlı olmayı egzersiz sırasında vücutta homeostazisin (vücudun iç ortam dengesi) korunması ve aşırı yüklerde bozulan dengelerin egzersizden sonra hemen düzenlemesi olarak tanımlar
 
Scudo

mustafa ç

Forum Demirbaşı
Kayıt
12 Eylül 2014
Mesaj
429
Tepki
508
Yaş
38
Şehir
gölcük
Bisiklet
Trek
Kondisyonun tek bir tipi olmadığına hepimiz hem fikirizdir. Anatomik, fizyolojik, psikolojik... acaba başka ne tip kondisyonlar var.

Bu konuda bilgisi, söyleyecekleri olan varsa duymak isterim.
 
Kayıt
12 Ekim 2018
Mesaj
40
Tepki
14
Yaş
33
Şehir
ankara
İsim
gökmen
Bisiklet
Bianchi
Araştırdığım bir konuydu teşekkürler.
 

bkcihan

Üye
Kayıt
22 Ekim 2018
Mesaj
29
Tepki
30
Yaş
33
Şehir
eskişehir
İsim
Armağan
Bisiklet
Bisan
Bilgiler için teşekkürler.
 
Kayıt
21 Temmuz 2017
Mesaj
65
Tepki
75
Yaş
27
Şehir
Denizli
İsim
Ali göktaş
Bisiklet
Bianchi
2004 yılında bende meşe oynuyordum