Kompresör kaç psi hava basar

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba bu gün bisikletçiye gittim 103 psi hava basıyorum ama lastik yayılıyor dedim. Kompresörün 103 psi hava basamayacağını söyledi sizin fikriniz nedir? (Düzenleme benzincilerdeki kompresör için)

Son düzenleme:
Scudo
Tepki
31
İsim
Mehmet Çetinkaya
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Piyasadaki bir çok kompresör maksimum 8 bar (116 psi) hava basabilir, lastik tamircilerindeki ise 12-15 bar (174-217psi) basınca kadar hava basabilir. Yüksek basınç lazımsa lastik tamircilerini tercih ederseniz işiniz görülür.

• Beğen
Tepkiler: oscak41

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
nasıl basamazmış ayak değil artık el pompaları bile 116 psi basabiliyor çok rahat önemli olan bilek kuvveti yeterki gerisi traş pompa bile basarken kompresor nasıl basamıyor anlamış değileim

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.224
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben şuana kadar psi dan anlayan bir bisiklet tamircisine rastlamadım. Muhtemelen hep kenar mahalle bisikletçilerine gittiğim için. Kendime ayaklı bir pompa aldım istediğim kadar istediğim ayarda basıyorum. Ne zaman bisikletçide hava bastırmaya kalksam sorun oluyor örneğin; 80 psi basarmısın derim suratıma bon bon bakarlar sonra ise eli ile kontrol edip psi iyi olup olmadığına karar verirler.

Düzenleme: Yama yapma ve lastik değiştirme işlemini öğrenmeden önce çok çile çektim bisiklet tamircileri ile. Bir keresinde tur esnasında lastiğim patlamıştı arap bir bisiklet tamircisine götürmüştüm bisikleti, en yakın o vardı çevremde. Kendisi nasıl bir iç lastik kullandıysa benim dış lastikten daha büyük ve kalındı, yeteri kadar hava basmadığı içinde lastik kısa süre içerisinde yolda giderken sizlere ömür oldu. Artık basit işleri kendim yapabiliyorum (iç ve dış lastik değiştirme, yama yapma, hava basma vb) ancak aktarıcı, fren, zincir, göbek bakımı vb gibi detaylı şeyler gerektiren işlerde bisiklet tamircisine gidiyorum.

Son düzenleme:

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben şuana kadar psi dan anlayan bir bisiklet tamircisine rastlamadım. Muhtemelen hep kenar mahalle bisikletçilerine gittiğim için. Kendime ayaklı bir pompa aldım istediğim kadar istediğim ayarda basıyorum. Ne zaman bisikletçide hava bastırmaya kalksam sorun oluyor örneğin; 80 psi basarmısın derim suratıma bon bon bakarlar sonra ise eli ile kontrol edip psi iyi olup olmadığına karar verirler.
zamanında mahalle bisikletçileri yüzünden deore setli bir daytona hurda etmişliğim var eski işinin ehli bisikletçiler yok artık ki neyazık ki onların müdahale ettiği sistemlerde yok artık herşey son sistem ve değişik

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.224
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
zamanında mahalle bisikletçileri yüzünden deore setli bir daytona hurda etmişliğim var eski işinin ehli bisikletçiler yok artık ki neyazık ki onların müdahale ettiği sistemlerde yok artık herşey son sistem ve değişik
Maalesef öyle, benim de bir arkadaşımın başına gelmişti benzer bir olay ve kendisi zor durumda kalmıştı. Mahalle bisiklet tamircilerinden aslında çok bir şey beklememek gerektiğini yeni yeni öğreniyorum çünkü o tarz yerlere bisiklet götüren insanlar genelde işimi halletsinde gerisi önemli değil mantığından giden sıradan bisikleti A noktasından B noktasına kullanan kişilerdir. Yazın ön aktarıcıda sorun vardı vites değiştirmiyordu kolay kolay, mahalle bisikletçisine götürdüğüm zaman adam bana dedi ki olur öyle şey kendi kendine düzelir dedi ve ben bir daha oraya gitmedim. Anlamadığım nokta şu bu insanlar para kazanamıyorum diye ağlarlar sonra ise ayaklarına fırsat gelir fakat geri çevirirler.

• Beğen
Tepkiler: nhtpkl

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
nasıl basamazmış ayak değil artık el pompaları bile 116 psi basabiliyor çok rahat önemli olan bilek kuvveti yeterki gerisi traş pompa bile basarken kompresor nasıl basamıyor anlamış değileim
Benzinlikteki kompresör de basar dimi?

• Beğen
Tepkiler: nhtpkl

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer kalın sibop ise lastiğiniz evet basar fakat ince lastik ise bir çeşit adaptör gerekir.
Zaten ince sibobu şişiremediğim için oto sibob kullanıyorum (en son 2 tane prestanın iğnesini kaçırmıştım)

Son düzenleme:
  • Hahaha

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzinlikteki kompresör de basar dimi?
Basar sadece çevirici gerekir fakat PSİ bar olmadığına dikkat edin bazıları bar da bırakıyor sornlar yaşanabiliyor

• Beğen

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.224
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zaten ince sibobu şişiremediğim için oto sibob kullanıyorum
Ben bir kaç kez denedim fakat başaramadım açıkçası. :D En sonunda el pompasını kullanmak zorunda kaldım.

oscak41

Rider
Tepki
404
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Düzenleme: Yama yapma ve lastik değiştirme işlemini öğrenmeden önce çok çile çektim bisiklet tamircileri ile. Bir keresinde tur esnasında lastiğim patlamıştı arap bir bisiklet tamircisine götürmüştüm bisikleti, en yakın o vardı çevremde. Kendisi nasıl bir iç lastik kullandıysa benim dış lastikten daha büyük ve kalındı, yeteri kadar hava basmadığı içinde lastik kısa süre içerisinde yolda giderken sizlere ömür oldu. Artık basit işleri kendim yapabiliyorum (iç ve dış lastik değiştirme, yama yapma, hava basma vb) ancak aktarıcı, fren, zincir, göbek bakımı vb gibi detaylı şeyler gerektiren işlerde bisiklet tamircisine gidiyorum.
basit işlerde (yüzeyselde) kendin bakıyor musun?

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
484
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Standart piyasada olan komprasörler 8 bar hava basıyor. Hatta bu ara fiyatı daha uygun diye 6 barlık olanlardan çok gormeye basladım küçük sanayilerde.

12-18 bar kompresörler büyük ve marka lastik firmaları hariç lastikcilerde yok. Yani 10 lastikcinin 9 tanesinde yok. Lastik için olmayan işletmelerde üretim ve bazı diğer işler için yüksek barlı kompresörler mevcut ama onlar bize gelmez. 350 bar olanlar var Scuba tüplerine kuru hava dolduran.

Elinizdeki 100-120 psi yazan pompalara guvenmeyin pek. Dusuk cc hacimli ince bisiklet tekerini doldurabilir ancak iş bir araç lastigine gelince isinir ve oringlerden kacak yapar yada patlatir oringleri. Yani benim kaliteli el pompam var 8 bar kamyon tekerini sisiririm 120 psi a kadar basiyor demeyin. Tekeri şişiremeden rahmetli olur pompanız.

Kayabey

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Talha
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki lastiğin yayılması (103 psi basıyorum lastik elle sıkınca sert) yanaklara zarar verirmi (85 kg yım)

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
484
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Peki lastiğin yayılması (103 psi basıyorum lastik elle sıkınca sert) yanaklara zarar verirmi (85 kg yım)
İç lastiğiniz, dış lastik ile uyumlu ve en önemlisi dış lastik ile jant kalınlık ölcüsü uyumlu ise, üzerinde yazan max. ve min. Psi hava degerleri arasinda kullanabilirsiniz hic bir sikinti olmaz kesinlikle.

Lastik başına istiab haddi, lastik modeline göre degismekle birlikte 80-115 kg arasıdır bunu iki ile carpacaksiniz tabikide. O yuzden 85 kilo olsanizda 120 kg olsanizda farketmez, zarar veremezsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Kayabey