Klasik bisikletleri günlük kullanıyor musunuz?

Scudo

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Kabaca, vintage, eskiden günümüze ulaşmış ve halen kullanılan; retro ise, eskiyi yad eden, hatırlatan yeni üretilmiş ürünlere deniyor. Retro zaten kelime anlamı olarak "eskiye, geçmişe doğru" demek. :harika:

Geçen gün Fausto Coppi'nin bisikletine benzer bir Biacnhi alüminyum bisiklet gördüm. Mesela bu, retro bir ürün oluyor.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Simdi ben gruba vintage, Retro ve neovintage olan bisikletleri göstereyim.

Bu bir 79model koleksiyon degeri olan Alan bisiklet
Buna Vintage yada Klassiker bike derler.
1.jpg

Bunlar ise 2002 model Retro sinifina girmis Colnago Master MTB yada 2013 Model Retro olma yolunda olan bir S-Works. Bunlar ne Vintage, ne Klasik nede Neo vintage yani eskiye özenerek yeni üretilmis kadrolar degiller.

Bu Retro olmus ve bir zaman sonra vintage sinifina girecek bir bisiklet. Colnago Master MTB
1 (1).jpg

Buda 2013 model Specialized S-Works, insallah 2-3 sene sonra Retro sinifina dahil olacak. Temizligini korumak icin artik kullanilmiyor.
DSC_0010.JPG

Bunlarda mesela eskiye özenerek yeni üretilen kadrolar, bunlara Retro degil neovintage denir.
1.JPG
DSC_0406.JPG
DSC_0421.JPG

Böyle birtane neovintage olarak benim de topladigim bir bisiklet var yanliz benim kadro NOS yani New Old Stock orjinal Olmo Team 85 1985 model.
1,2.JPG

Böylece Vintage, Klasik, Retro ve neovintage anlami umarim daha net ortaya cikmistir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

The term retro has been in use since 1972 to describe on the one hand, new artifacts that self-consciously refer to particular modes, motifs, techniques, and materials of the past. But on the other hand, many people use the term to categorize styles that have been created in the past. Retro style refers to new things that display characteristics of the past.
The English word retro derives from the (link) prefix retro, meaning backwards, or in past times.

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
276942 dosyayı görüntüle
Buda benim gözbebeğim 1980s KTM formula-s'im fırsat buldukça kullanmaya çalışıyoruz.
Merhaba,
Bisikletiniz cok güzel ama 80s oldugundan eminmisiniz? Sizin bisikletinizin kadrosu tercübelerime göre ve tahminen daha eski. KTM Formula modelinin 78 luglari baska ve 80s lerin luglari da baska. Altda 80 olmadiginin nedenlerini acikladim ve luglari karsilastirmak icin 78 ve 82 modellerden fotograf ekledim.
Yanlis anlamayin beni, ben sadece bisikletiniz üzerine yanlis bilgileriniz olmasin diye yaziyorum.

Klasiklerde 70 öncesi kadrolarda hic bir fren vites kablosu tutacagi yoktu. Tüm teller kelepce ile tuturuluyordu.
70-72 arasi arka alt catalda ayni sizin bisikletdeki gibi arkaaktaricinin kablosunu tutacak yer icat edilmisti. (Fotograflardaki görünen bisiklet 70-72 civari 80 olma ihtimali kesinlikle yok)
73-75 Vites telleri icin ortagöbegin üstüne kanallar yapilmisti ve kanallardan geciyordu. Fren kablolari üst boruda yine kelepcelerle tuturuluyordu.
76-78 üst boruya frenkablosunun kanallari yapildi, vites telleri yine orta göbegin üstündeydi. Bu yillardan itibaren kelepce olayi kalkmisti.
78-82 Vitestellerinin kanallari otagöbegin altina alinmis ve teller artik alttarafindan geciyordu.
85 sonrasi ise frenkablolari üst borunun icine alinmisti.

Yillarda 1yil asagi 1 yil yukari oynama olabilir ama %80 yillar dogrudur ve klasiklerde ortalam yilini bu sekilde tespit edebilirsiniz.

78 KTM Formula Frenkablosu kanallarinin olduguna ve vitestellerinin ortagöbegin üsttarafindan gectigini net bir sekilde bu fotografda görebilirsiniz.
formulas.jpg

82 KTM Formula Vites kablolari yine üst borunun üzerinde ama kanallar büyük ikili kanallardan ufak genis ve tekli kanallara düsürülmüs ve vites telleri otagöbegin altindan geciyor. (Fotografdaki altborudaki kelepce ne icin takilmis onu bende bilmiyorum)
1.jpg2.jpg

Son düzenleme:

hallemon

Üye
Tepki
23
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Babamda 50 yıllık bisiklet var dededen kalma, hic acımıyor vallahi, şehir de düz olunca sürekli kullanıyor

• Beğen
Tepkiler: Joseph Cavalcanti

tlhaylldrm

Üye
Tepki
109
İsim
talha
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Klasik
bende alıcağım 2.el klasik bi tane. bisikleti aldıktan Sonra tüm parçaları söküp restore etmek ve uzun yıllar kullanmak istiyorum.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Murat klasik bisiklet kullanmıyor dememiştim, Murat Abi bisiklet sürmeyi bilmiyor demiştim başka bir başlıkta. :) Sonrasında bol bol resim atmıştın bisiklet üzerinde. Arada bir gaz vermek lazım.
Bisiklete yeniden binmeye başladıysan , çok şükür bayağı toparlamışsın abi. Sağlığın kuvvetli pedalın bol olsun.😍:harika:

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Murat klasik bisiklet kullanmıyor dememiştim, Murat Abi bisiklet sürmeyi bilmiyor demiştim başka bir başlıkta. :) Sonrasında bol bol resim atmıştın bisiklet üzerinde. Arada bir gaz vermek lazım.
Bisiklete yeniden binmeye başladıysan , çok şükür bayağı toparlamışsın abi. Sağlığın kuvvetli pedalın bol olsun.😍:harika:
Canim kardesim benim, inan o yazi senin icin degildi, sadece öylesine saka olsun diye yazmisim. Ama inan sen yazinca hatirladim öyle bir sey yazdigini, fotograflari da görünce kararini degistirmistin. 😂
Sen gaz vermeye devam et. :koptum:

Evet cok sükür biraz toparladim ve tekrar bisiklet sürebiliyorum. Tabiki bazi sartlari var ama yinede bu kadarinada sükür. Bugünkü turum yaklasik 20km idi ama inan her 3-4 km de durup en az 5-10 dakika dinlemem gerekiyordu.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Canim kardesim benim, inan o yazi senin icin degildi, sadece öylesine saka olsun diye yazmisim. Ama inan sen yazinca hatirladim öyle bir sey yazdigini, fotograflari da görünce kararini degistirmistin. 😂
Sen gaz vermeye devam et. :koptum:

Evet cok sükür biraz toparladim ve tekrar bisiklet sürebiliyorum. Tabiki bazi sartlari var ama yinede bu kadarinada sükür. Bugünkü turum yaklasik 20km idi ama inan her 3-4 km de durup en az 5-10 dakika dinlemem gerekiyordu.
Maşallah , çok iyi abi. Hareketli yaşamın, sporun üçü beşi olmaz. Kendini yormadan yavaş yavaş alışacaksın. Devam abi. :harika:

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.948
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
285193 dosyayı görüntüle
Birbirinden güzel resimler çekmişsiniz. Özellikle bu resme bayıldım. Nasıl da yakışmışlar.
Bu arada sağlıklı pedallamalar dilerim.
Cok tesekkür edrim, elimden geldigince güzel görüntüler yakalamaya ugrastm.
Bende size ve tüm bisikletseverlere saglikli ve huzurlu pedallamalar dilerim.