Klasik bisiklet üzerine lakırdılar

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.118
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
iş yerimi 1993 de açtım,ilk kazancım ile bu bisikleti aldım.bizim zamanımız da karne hediyesi falan yoktu.okul geçmek vb. üniversite kazanmak görev olarak görülürdü.bu bisikletin bu güne kadar tertemiz gelmesi bu sebeptendir.şimdiki nesil ise başta benim dr oğlum ve kızım olmak üzere asla hiç bir şeyden memnun olmuyor kıymet bilmiyorlar
Maşallah bisikletiniz hala jilet gibi :)

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Kesinlikle aksi bir iddiam ve bilgim yok. eBay-kleinanzeigen'i biliyorsunuzdur. Orada kendimce uygun bir fiyata denk geldim. Facebook'ta sürekli görüp beğendiğim bir kadroydu. Sonunu düşünmeden almış bulundum.

Göbek bilgisi için teşekkürler, kontrol edicem bugün.
Estagfurullah ne demek, göbek konusunda elimden geldigince yardimci olmaya calistim. Diger konu icin ise birdaha aramak isterseniz o ülkeleri arastirin diye söyledim, almanyadan kesinlikle daha ucuz oluyor ve daha cok secenekler var.

Aldiginiz kadro ise fena degil, bence degerini bilin ve güzel bir sekilde toplayin. Parca ihtiyaciniz olursa bana danisa bilirsiniz, elimde varsa size kargolaya bilirim. Mesela suan elimde fransiz masaya uyumlu M35 disli Shimano Dura Ace furj takimi var hatta senesi bile sizin kadro ile ayni.

B

BF Okuru

Misafir
Estagfurullah ne demek, göbek konusunda elimden geldigince yardimci olmaya calistim. Diger konu icin ise birdaha aramak isterseniz o ülkeleri arastirin diye söyledim, almanyadan kesinlikle daha ucuz oluyor ve daha cok secenekler var.

Aldiginiz kadro ise fena degil, bence degerini bilin ve güzel bir sekilde toplayin. Parca ihtiyaciniz olursa bana danisa bilirsiniz, elimde varsa size kargolaya bilirim. Mesela suan elimde fransiz masaya uyumlu M35 disli Shimano Dura Ace furj takimi var hatta senesi bile sizin kadro ile ayni.
Teşekkürler. Şimdilik kadroyla ilgili tam karar verebilmiş değilim. 89 model, şehir bisikletinden dropbar'a çevrilmiş bir Peugeot bisikletim daha var. Onun ekipmanlarını buna taşıyıp, onu Single Speed, Fixie ya da tamamen çıldırıp toplama eTap parçalarla neo retro'ya çevirebilirim. Deneysel takılacağım yani. Bir yandan normal yol bisikletime de güncellemeler yapıyorum. Bütçe yetişmiyor haliyle :) Biraz bekleyip göreceğiz.

Teklifiniz aklımda, gerekirse mutlaka iletişime geçerim çok sağ olun.

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
360
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
  • Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat Cömez

Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Murat Cömez Böylesi klasik çeliklere, çift kat ve az telli çemberleri yakıştıramayan bir ben miyim acaba...
Fazla takma kafani o jantlara, o jantlari bulamayanlarda var. Ha bu arada o jantlar kesin senin tek kat alu jantlarinin cogundan daha hafifi ve daha saglamdir. :)

Kadro öğrendiğim kadarıyla yurt dışında satılmıştır arkadaşlar. Türkiye ye getirmek şu aşamada kısmet olmadı :( Bir sonraki fırsatları kovalamaya devam.
Bilgi dogrudur, kadro malesef satildi.

• Beğen
Tepkiler: Erhan Ertan

velespit7

Üye
Tepki
142
İsim
ozan telli
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese selam! Yakın zamanda paraya ihtiyacım olduğu için elimdeki bisikletimi sattım, şimdi tekrar sonbaharın da yaklaşmasıyla birlikte bir bisiklet almak istiyorum ama bütçem öncesine göre çok daha kısıtlı. Son birkaç gündür de hem internette hem de garip bir şekilde daha önce hiç fark etmememe rağmen yaşadığım bölgede gördüğüm klasik bisikletler ilgimi çekiyor (algıda seçicilik sanırım). Sizce günlük olarak A noktasından B noktasına ulaşmak için klasik bisiklet ne kadar kullanışlı olur? Temiz ve sağlam olarak satış sitelerinde pek ilana rastlayamadım genelde projelik kadrolar bulabildim, tavsiye edebileceğiniz bakabileceğim siteler, araştırabileceğim yerler var mı? Son sorum ise; 2000-2500 liralık bir bütçe kullanılmaya hazır ve sağlam bir klasik bisiklet almak için ne kadar gerçekçi? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim, iyi forumlar!
Merhaba resimlerini attığım bisikletler benim ve düşünürseniz 2 bisiklette sahibinden internet sitesinde ilanda mevcut.

Dosyalar

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.233
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Foruma ilk üye olduğum zamanlarda bendeki klasik ile ilgili görsel yüklemiş o zamanın cahilliği ile toplamaya niyetlenmiştim. Şuanda az çok bir şeyler biliyorum ve öğreniyorum da. 24" yada 26" jantını bulursam tekrar bakacağım elimdeki bisiklet ufaktan yürür hale getirmeyi düşünüyorum evden çalıştığım için boş vaktimde oluyor. En azından 60-61 kadro bulana kadar üzerindeki parçalar boşta durmamış olur uygunda bir kadro denk getirirsem bir klasik olarak yanda durur. Klasik ister bisiklet olsun isterse başka bir şey ayrı bir havası ve keyfi var. Gidon çift kavramalı (teknik adını bilmiyorum) hem droplardan hem üst gidon tutulan fren kolları dahil her parçası duruyor.

Dosyalar

• Beğen

apollo11

Üye
Tepki
60
İsim
Ozkan
Bisiklet
Diğer
Kime göstersem aynı tepkiyi veriyor.:) Pedalda marka logo vs. yok. Sadece made in france işlemişler ve 11 79 sayıları var. Peugeot markadan çıkma diye hatırlıyorum ama emin değilim. Acaba bir kılavuz ile çakarak mı sabitlediler çanağı diye düşünüyorum. (Üsteki parça ile sıkıştırmak suretiyle.) Zorlamak istemiyorum, dün vd40 ile baya bir temizledim içini, gres sıkıp devam etsem mi diye düşünüyorum ama bir pedalda biraz boşluk var... Biraz daha bekleyelim belki forumdan bilen çıkar.
Tekrar merhabalar. 84 model bir Raleigh kadroyu kendimce topluyorum. Pedal konusunda bir sıkıntım var. Fotoğraftaki fransız malı pedalın bakımını yapmak için kapağı açtım. Klasik somun yada alyan beklerken böyle birşey çıktı karşıma çanağı tutan. Nasıl bir alet ile sökerim acaba bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
Merhabalar Erdem Bey;

Yakın zamanda ben de Maillard CXC model pedallarımı söküp bakım yapmak istediğimde aynı durumla karşılaştım sanırım bunlar sabit vidalar bakımı için link paylaşamıyorum o yüzden google'a pedal modeli yazarsanız görsellerden bilgi edinebilirsiniz.

• Beğen

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakında elimde olacak.Klasik mi bilmiyorum. Peugeot PX 10 modeli mi acaba onu da bilmiyorum ? Restorasyon
yapmak istiyorum. Yakından bakmıştım bir sıkıntısı yoktu. Geldiğinde detaylı foto paylaşımı yaparım.Saygılar....
BJXD2502.JPGLDFI4341.JPGTDZB1623.JPGWRAW4231.JPG
sanırım bu bisiklet model 1970 yılına ait.

Son düzenleme:

Murat Cömez

Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Yakında elimde olacak.Klasik mi bilmiyorum. Peugeot PX 10 modeli mi acaba onu da bilmiyorum ? Restorasyon
yapmak istiyorum. Yakından bakmıştım bir sıkıntısı yoktu. Geldiğinde detaylı foto paylaşımı yaparım.Saygılar....
278884 dosyayı görüntüle278885 dosyayı görüntüle278886 dosyayı görüntüle278887 dosyayı görüntüle
sanırım bu bisiklet model 1970 yılına ait.
Merhaba Team O2,
bisiklet malesef PX10 degil. PX 10 lar yol bisiklet i oluyor ve en basit taninim noktalari ise mesela arka catalda ve masada Cromajli yerler görünür, Borular Reynolds 531 oluyor ve 70 öncesi ise nervex luglar kullanmistir. En önemlisi de ilk basta söyledigimgibi PX10 yol bisikleti oluyor.
Fotografdaki bisiklet malesef yol bisikleti degil, kendisi eskiden melez Tur/Randonneur karisimi olan bisikletlerden. Ama Restorasyona degmezmi? Tabiki deger ve ufak Patinalar olmak üzere kadronun boyasi cok temiz görünüyor, bir pasta/cila ile tertemiz olabilir. Bakimida yapildiktan sonra Klasik olmasada Vintage bir bisiklet olarak kullanila bilir yada orjinal haline getirerek showroomda koruna bilir.

Bence uygunsa alip restore etmenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Team O2,
bisiklet malesef PX10 degil. PX 10 lar yol bisiklet i oluyor ve en basit taninim noktalari ise mesela arka catalda ve masada Cromajli yerler görünür, Borular Reynolds 531 oluyor ve 70 öncesi ise nervex luglar kullanmistir. En önemlisi de ilk basta söyledigimgibi PX10 yol bisikleti oluyor.
Fotografdaki bisiklet malesef yol bisikleti degil, kendisi eskiden melez Tur/Randonneur karisimi olan bisikletlerden. Ama Restorasyona degmezmi? Tabiki deger ve ufak Patinalar olmak üzere kadronun boyasi cok temiz görünüyor, bir pasta/cila ile tertemiz olabilir. Bakimida yapildiktan sonra Klasik olmasada Vintage bir bisiklet olarak kullanila bilir yada orjinal haline getirerek showroomda koruna bilir.

Bence uygunsa alip restore etmenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim.PL 8 gibi duruyor sanki.
(link)
Bu sayfada yıllar ve Peugeot modelleri var. Evet gece boyu incelerken bu iki modelin biri dediğiniz gibi yol bisikleti olarak çıkmış diğeri Tur / Randonneur olarak
çıkmış. Ben bunu yol bisikleti gibi kullanmayı çok isterim. Ama hal böyle olunca da bazı değişiklikler yapmak gerekiyor ki bu da bisikletin özünden uzaklaşmak demek oluyor .Tekrar eden yıllarda da bu modeller var. Yıl olarak bilemiyorum. Ancak bisiklet elime geçince bakacağız. Kadronun boyası çok temiz evet. Aslında rengini değiştirmek
istiyorum ama bilemedim. Üzerinde ki seti vs inceleyeceğim durumuna göre artık karar vereceğim. Ben bisiklet elime geçince buradan diğer fotoları paylaşacağım. Bilgiler için ayrıca teşekkür ederim Murat bey. Bu arada bu bisiklet 30 yıldan fazladır çatı arasında duruyor muş. Yurt dışından getirilmiş. Sahibi rahmetlik olmuş. Nereden baksanız, çocukluğunda alındığına göre rahat 50 yılı var. Yıl konusunu nasıl çözebiliriz bunu bilemedim. Neyse hayırlısı olsun diyelim. Saygılar...

Sanırım bu bisiklet orjinali.
pl8.png
Biraz da pompa yerine odaklı araştırma yaptım.Vitesleri konusunda da 4 vites li olanı var.Ama bana gelecek olanın vites sayısı daha çok.

Birde px8 var buda 1971 model.
px8.png
Çok model var birbirine benzeyen. Sanırım elime geçince anlayacağız. :D

(link)
Sanırım benim ki bundan.

Valla kafam karıştı o kadar model var ki benzer. Model yılı için seri numarası üzerinden bakılıyormuş.Yabancı bir sitede buldum.Seri numarasına göre model yılı üzerinden hareket ederek hangi model olduğunu bulacağız sanırım.Birde bu bisiklette hız göstergesi takılan bir parça var sanırım.Bir kaç benzer bisiklet fotosunda gördüm.Acayip büyük bir yelpazesi var.

Son düzenleme:

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez
Etikete göre 1971.
Seri numarası seleyi taşıyan kadro borusunda yazılı.
Seri numarasına göre 6 haneli olduğu için 1960 -1970 arası üretilmiş. Büyük ihtimal 1969. Seri no : 223622
Jantlarda 73 sayısı var ! Arka göbekte HERO yazıyor. Fren kolları ve frenlerin üzerinde Mafac yazıyor.
Jantların Markası RİGİDA SPUERCHROMIX yazıyor.
Kadro genel itibari ile iyi durumda. Ayna kol ve rublede iyi gibi. Ezik bir yeri yok kadronun.
Arka aktarıcı ve ön aktarıcı çöp sanki. Kırıklar var. Simplex marka. PL8 , P8 , PX8 hangisi bilemiyorum ?
Hayırlısı diyelim. Yarın ilk iş mekaniker arkadaşa götürüp komple sökmek olacak.Sonraı sanırım uzun uzun
araştırmalar ve tasarım aşaması olacak.
Saygılar...

IMG_1108.JPGIMG_1109.JPGIMG_1110.JPGIMG_1111.JPGIMG_1112.JPGIMG_1113.JPGIMG_1114.JPGIMG_1115.JPGIMG_1116.JPGIMG_1117.JPGIMG_1118.JPGIMG_1119.JPGIMG_1120.JPGIMG_1121.JPGIMG_1122.JPGIMG_1123.JPGIMG_1125.JPGIMG_1127.JPGIMG_1128.JPGpeugout yıllar.jpg

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@TeamO2.cc Orta göbeğin ilk başta sol çanağını çıkartın. Sonra başka bir sol çanakla üstüste koyup dişleri öpüşüyor mu (yani dişleri aynı mı) baksın mekaniker arkadaş. Aynıysa sağ çanak standarttır, saat yönünde açılır. Dişler öpüşmüyorsa fransız göbektir, saatin tersi yönünde açılır.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TeamO2.cc Orta göbeğin ilk başta sol çanağını çıkartın. Sonra başka bir sol çanakla üstüste koyup dişleri öpüşüyor mu (yani dişleri aynı mı) baksın mekaniker arkadaş. Aynıysa sağ çanak standarttır, saat yönünde açılır. Dişler öpüşmüyorsa fransız göbektir, saatin tersi yönünde açılır.
Teşekkür ederim.

Murat Cömez

Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Murat Cömez
Etikete göre 1971.
Seri numarası seleyi taşıyan kadro borusunda yazılı.
Seri numarasına göre 6 haneli olduğu için 1960 -1970 arası üretilmiş. Büyük ihtimal 1969. Seri no : 223622
Jantlarda 73 sayısı var ! Arka göbekte HERO yazıyor. Fren kolları ve frenlerin üzerinde Mafac yazıyor.
Jantların Markası RİGİDA SPUERCHROMIX yazıyor.
Kadro genel itibari ile iyi durumda. Ayna kol ve rublede iyi gibi. Ezik bir yeri yok kadronun.
Arka aktarıcı ve ön aktarıcı çöp sanki. Kırıklar var. Simplex marka. PL8 , P8 , PX8 hangisi bilemiyorum ?
Hayırlısı diyelim. Yarın ilk iş mekaniker arkadaşa götürüp komple sökmek olacak.Sonraı sanırım uzun uzun
araştırmalar ve tasarım aşaması olacak.
Saygılar...

279133 dosyayı görüntüle279134 dosyayı görüntüle279135 dosyayı görüntüle279136 dosyayı görüntüle279137 dosyayı görüntüle279138 dosyayı görüntüle279139 dosyayı görüntüle279140 dosyayı görüntüle279141 dosyayı görüntüle279142 dosyayı görüntüle279143 dosyayı görüntüle279144 dosyayı görüntüle279145 dosyayı görüntüle279146 dosyayı görüntüle279147 dosyayı görüntüle279148 dosyayı görüntüle279149 dosyayı görüntüle279150 dosyayı görüntüle279151 dosyayı görüntüle279153 dosyayı görüntüle
Bisikletiniz 71-75 arasi PL8 modeli.
Bence bisikleti kendiniz söküp temizleyip ve toplasaniz daha iyi olur, böylece mekanikere para vememis olur ve o parayla bir iki eksik parcasini alirsiniz, komple söküp toplamasi cok zor bir sey degil ve hic yapmadiysaniz sizin icin de tercübe olur. Tabiki bazi seyleri sökmek icin özel anahtarlar gerekecek ve elinizde yoksa o islemleri sona birakin ve en son mekanikere gidin.
Ortagöbek nasil sökülür diye sormamissiniz ama bir arkadas yinede bilgi vermis, biraz detayli ama dogru bilgi.
En basiti bence mekaniker bu isleri yapiyorsa nasil sökülecegini de bilir ama yinede ilk önce kapaklarin üzerine bakin ve genelde ne oldugu yazar. Eger 35x1 yaziyorsa FRA göbektir ki ben bu oldugna %95 eminim ve BSA ise 1,37x24 yazar. (ITA olma ihtimali kesinlikle yo ama yinede ITA ölcüsüde 36x24 oluyor)
BSA göbeklerin sag ve sol tarafi bisikletin ön tarafina dogru acilir.
FRA ve ITA göbekler ise aynakol disli, yani sag kol tarafi arkaya dogru ve sol taraf ayni BSA gibi ön tarafa dogru acilir.

Bu bisikleti vintage satis safasinda buldum 73 model ve renk dahil aynisi Peugeot PL8
(Renk olarak nadir bulunan bir renkmis bilginize, bende diger satici ve restorecilerin yalancisiyim. Sahsen renk üzerine kesin bir bilgim yok)
Peugeot-Rennrad-Record-du-Monde-Tube-Special-Allege.jpgs-l1600.jpg

Bu da 75 model sadece renk faki var.
(link)

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Ortagöbek nasil sökülür diye sormamissiniz ama bir arkadas yinede bilgi vermis
Sökecek kişi gerçekten bir mekanikerse Peugeot'da FR göbek ihtimalini biliyodur ve sol çanağı söktükten sonra ne tür olduğunu anlar. Gel görki eline her kurbağacık alan adamın kendine mekaniker dediği ülkede bu uyarıyı yapmak lazım. Göbek FR dir, bi de anahtarla iyice saat yönüne abanırsa, sonra o çanağı hiç bir güç sökemez o kadrodan.

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

Murat Cömez

Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sökecek kişi gerçekten bir mekanikerse Peugeot'da FR göbek ihtimalini biliyodur ve sol çanağı söktükten sonra ne tür olduğunu anlar. Gel görki eline her kurbağacık alan adamın kendine mekaniker dediği ülkede bu uyarıyı yapmak lazım. Göbek FR dir, bi de anahtarla iyice saat yönüne abanırsa, sonra o çanağı hiç bir güç sökemez o kadrodan.
Ben sizin doğru bilgi verdiğinizi destekledim ve doğru olduğunu yazdım. Alıntıyı keşke kesmeseydiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Murat Cömez Gözüme batan kısmı alıntıladım doğal olarak. sormamissiniz ama bir arkadas yinede bilgi vermis diyince, öğreten adam modunda olmayı seven biri gibi gözüküyorum. FR göbek ihtimali olmasa böyle bişeyi belirtmem tabi ki. Sırf bu güzel kadroya bişey olmasın diye yazdım.