Kişiye özel (custom) Bushcraft kamp bıçağı yaptırıyorum

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selam arkadaşlar;

Her türlü outdoor, kamp, av, balıkçılık vs faaliyetleri için bir bıçak arayışına girmistim.

Hazır halde çok fazla bu tip bıçaklar olmasına rağmen istediğim kalite de degillerdi.

Yabancı kaynaklı ürünleri araştırdım, bildiğiniz ateş pahası ürünler hepsi.

Ucuz çin işi olanlar ise ağız dayanımları olmayan, kalitesiz çelikten ve sizin beklentilerinizi karşılamayacak cinsten oluyorlar genellikle...

Hem bu mesele uzerine araştırma yapmak maksatlı, bilgi almak ve keşife çıkma niyetiyle bir suredir internette dolanmaktaydım.

Turkiye'de el yapımı, kaliteli bıçaklar ureten degerli ustalarımız olduğunu gorunce mutlu oldum.
Sonuçta el emegi göz nuru şeyler bunlar , daha da önemlisi sizin hayatta kalmanız durumunda(Allah korusun ) yarı yolda bırakmayacakları aşikar...

Youtube 'de bu vesileyle el yapımı kamp ve avcilik bıçaklari ureten degerli bir usta ile tanıştık.

İbrahim Boranoğlu ustamız Antalya'da yaşayan , kamp ve avcılık tutkunu birisi. Aynı zamanda bu işe meraklı olan insanlar için de detayli sekilde bıçak yapimını anlatan guzel videolari var , kesinlikle tavsiye ederim kanalına abone olmanızı.

Hatta simdi bir sleipner çeliği harika bushcraft bıçak yapti ve çekilisle hediye edecek , kimbilir belki size çıkar.

Kendisine karbon çelikten bir bushcraft bıçak yaptırıyorum.

Simdiden heyecanla beklemeye başladım bile.

Ilk aşamamız ham madde uzerine bıçagin çizimini yaparak , kesim yapmak oluyor.
Zahmetli ve dikkat isteyen bir iş bu.

Ilerledikçe sürecı paylaşım yapacagim.
IMG_20191102_160450_090.jpg
IMG_20191102_161307_952.jpg
IMG_20191102_165430_018.jpg
IMG_20191102_175029_808.jpg
IMG_20191102_175035_633.jpg

Çelikler genel olarak 3 tip oluyor.
1.Karbon çelikleri ( ısıl işlemleri kendi imkanlarinizla yapilabildiginden idealler )
2. Paslanmaz çelikler ( ısıl işlemi kendiniz yapamiyorsunuz , mutlaka profesyonel sanayii tipi bir yerde su verme (ısıl islem ) yapilabiliyor
3.Toz metal luks celikler ( Bunlar en ust sinif kalite hammadeler ve Turkiye'de uretilmiyor. Avrupa uretimi agirlikta ve yuksek kalitedeler

Ayrica Bushcraft bıçaklarinin dogadaki yetenekleri ve dayanikliliklari hakkinda şu video size fikir verebilir

Son düzenleme:
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşın emeğine sağlık ama nacizane tavsiyem : Kabza yıkanmaz, yıkayıp kurutmaya kalkarsan ağacı çatlatırsın. Millet ne zahmetle kurutmaya çalışıyor sen yıkıyorsun. Bıçağını öve öve bitiremeyen saygı değer arkadaş. Abi nice ustalar var bıçak üzerine uzmanlaşmış ve profesyonelce iş yapan. Şayet kendime bir bıçak yaptıracak olsaydım onları ilk sıraya koyardım. Ama gerek yok ?;)

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşın emeğine sağlık ama nacizane tavsiyem : Kabza yıkanmaz, yıkayıp kurutmaya kalkarsan ağacı çatlatırsın. Millet ne zahmetle kurutmaya çalışıyor sen yıkıyorsun. Bıçağını öve öve bitiremeyen saygı değer arkadaş. Abi nice ustalar var bıçak üzerine uzmanlaşmış ve profesyonelce iş yapan. Şayet kendime bir bıçak yaptıracak olsaydım onları ilk sıraya koyardım. Ama gerek yok ?;)

Yikamiyor ki nerden cikti o ? Keten tohumu ile yaglama yapiyor agaca bakim icin

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Guncelleme
Bicak kalibi kesildikten sonra açılı bir aparat yardimi ile ağız açma dedigimiz işlem yapiliyor .
Tabi bu islem öncesi uzun ve zahmetli bir eğe ile yüzeyi düzeltme işlemi yapiliyor :)
IMG_20191102_195912_861.jpg
IMG_20191102_225133_202.jpg

Son düzenleme:

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Abi bıçak sipariş etmek için ne yapmamız lazım ? Kendisinin sosyal medya hesabı ya da sipariş verebileceğimiz herhangi bir iletişim bilgisi var mı ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bora bıçakları da mükemmeldirler. (link)
Aynen hocam bende kullandim Bora marka bir bicagim vardi . Fakat tekrar biletirken lazerli bileme islemi problem oluyor

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şimdiden hayırlı olsun abi. Karbon bisiklet tamam, Bike packing çantalar tamam, Bush craft yolda. Kendi tanımınla macera tur bisikleti de bindim. İşe giderken olmasa da turlarda bib shortta giyersin. Bakayım aklımda vardı sen bile kullan yoruma göre bende bakarım.

• Muhteşem

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Abi bıçak sipariş etmek için ne yapmamız lazım ? Kendisinin sosyal medya hesabı ya da sipariş verebileceğimiz herhangi bir iletişim bilgisi var mı ?
Instagramda boranogluibrahim diye aratip ekleyebilirsin

Levent11

Aktif Üye
Tepki
980
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benimde aklımda var bu aralar bir tane yaptırmak. Dikkatimi instagramda (link) bu hesap çekti. Baya kaliteli duruyor yaptıkları.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşım yapıyor bu bıçaklardan baya keskin ve kaliteli, dışarıda yapılanlardan baya da uygun fiyata diyebilirim.
Gercekten cok begendim , arkadasin emegine saglik :) İstanbul'da Soytürk usta var , onun bicaklarina benziyor. O degil demi ?

Perzeus

Üye
Tepki
51
İsim
Perzeus
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mariokaldato
Yok o değil instagram üzerinden satış yapmıyor. Bildiği insanlara sadece yapıyormuş güvenlik gerekcesiyle çok bi maddi beklentisi yoktu sizlere yardımcı olmak için yazdım ama disariya satmıyormuş.

brlaltnts

Üye
Tepki
33
İsim
Birol Altuntaş
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Ben bu bahsettiğiniz ihtiyacımı Bora markasının Serdar Kılıç modeli ile hallediyorum çokta memnunum aynı ihtiyacı olan arkadaşlara tavsiye ederim..

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bu bahsettiğiniz ihtiyacımı Bora markasının Serdar Kılıç modeli ile hallediyorum çokta memnunum aynı ihtiyacı olan arkadaşlara tavsiye ederim..
Selam hocam o modelin bir pahalı , birde cok pahali modeli var. Siz hangisini kullaniyorsunuz acaba?
Screenshot_2019-11-04-00-39-12.png

• Beğen
Tepkiler: MakRo

fandango

Üye
Tepki
218
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
Böyle bi bıçağı kesinlikle çantanızda taşıyın. Cebinizde filan taşımaya kalkmayın. Polise yakalanırsanız en iyi ihtimal bıçak onlarda kalır, en kötü ihtimal mahkemeye çıkar ceza yersiniz.

• Muhteşem

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Böyle bi bıçağı kesinlikle çantanızda taşıyın. Cebinizde filan taşımaya kalkmayın. Polise yakalanırsanız en iyi ihtimal bıçak onlarda kalır, en kötü ihtimal mahkemeye çıkar ceza yersiniz.
Bir gün araç ile kampa gidiyordum. Kampta bıçağımı belime takarım genelde kılıfı var. Neyse unutmuşum belimde olduğunu. Yolda avm gördüm. ekmek almayı unutmuştum. avm ye girerken kapının orada 2 tane bekçi vardı (polis gibi yetkileri var). Çağırdılar işte dediler bıçak ne iş falan. Durumu anlattım. Anlayışlı davrandılar bir şey demediler. Bende hemen gittim arabaya bıraktım. Sonra avm den ekmek alıp çıktım. Memur arkadaşlarada tekrar selam verdim geçtim.

hani memurlar yüzünden tipinden anlar senin o bıçağı ne amaçlı taşıdığını. Ama tabi sürekli belinde cebinde gezmemek lazım.

fandango

Üye
Tepki
218
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
Bir gün araç ile kampa gidiyordum. Kampta bıçağımı belime takarım genelde kılıfı var. Neyse unutmuşum belimde olduğunu. Yolda avm gördüm. ekmek almayı unutmuştum. avm ye girerken kapının orada 2 tane bekçi vardı (polis gibi yetkileri var). Çağırdılar işte dediler bıçak ne iş falan. Durumu anlattım. Anlayışlı davrandılar bir şey demediler. Bende hemen gittim arabaya bıraktım. Sonra avm den ekmek alıp çaktım. Memur arkadaşlarada selam verdim geçtim.
hani memurlar yüzünden tipinden anlar senin o bıçağı ne amaçlı taşıdığını. Ama tabi sürekli belinde cebinde gezmemek lazım.
Bu gibi olaylarda sonucu etkileyecek çok fazla belirsiz faktör var. O gün sakalları kesmemişimdir, üstüm paspaldır, polis de kötü günündedir, ondan sonra uğraşır dururum. Şansa bırakmamak lazım. Zaten ben cepte ya da kemerde bıçak taşımanın herhangi bir kötü niyetli adama karşı kullanışlı olmadığını düşünüyorum. Bu gibi durumlarda boks öğrenmek bence çok daha etkili olacaktır. Ama açık söylüyorum, mesela Amerika'da yaşasam, 22mm'lik bir tabanca olmadan sokağa çıkmam, sonuçta oranın kanunları çok başka. Bir çok eyalette "gizli taşıma" serbest.