Kilometre Sayacı Problemi-Okumuyor

steqpage

Üye
Tepki
30
Bisiklet
Ghost
Merhaba arkadaşlar,

Bisikletimde Sigma BC 12.12 model sayaç kullanıyorum.

Bir süredir sayaç çalışmamakta, daha önceden bataryası zayıfladığı için uyarı vermişti batarya değişimi yaptım bir süre çalıştı.Geçtiğimiz günlerde batarya düşük ikazı aldım. Yeniden batarya değiştirdim.Bisikleti son 15 aydır oldukça az kullandım ilk batarya değişiminden bir süre sonra sayaç hız göstermemeye başladı.

Şu anda da hız göstermiyor.Başka bir deyiş ile sanki teker hiç dönmüyormuş gibi bir durum var.
Jat üzerindeki magnet duruyor.

Magnet ile okuyucu arasındaki mesafe 5mm den az.
Kabloda gözle görülen bir hasar-kopma yok.
Sayaç tuşlarına basıldığında açılıyor.Isı gösteriyor v.s...

Sizce sorunun çözümü nedir?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Scudo

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
Pil kötüdür. Pil zayıf olunca okumuyor

• Beğen
Tepkiler: steqpage

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
276
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Mıknatıs,okuyucunun önünden geçince okuyucudan hafif bir "çıt" sesi gelmesi lazım. Gelmiyorsa okuyucu veya pil sorunlu olabilir.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Sedona
Gidondaki sabit takılan kısım alıcıdır. Onun kontakları ana üniteye toz vb sebep ile iyi temas etmiyor olabilir.
Bir de çok güçlü ışık kullanıyorsanız onun elektromanyetik alanı engel oluyor olabilir.

• Beğen

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
Birinci şüpheli kilometre sayacının kaidesindeki kontaklar. Sayacı kaideden çıkarın kontakları temizleyin, mümkünse kontak temizleme spreyi kullanın.

• Beğen

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Ürünün 2 defa pilini değiştirdiğinizi söylemişsiniz. Ancak ürünün kablolu model mi yoksa kablosuz model mi olduğunu belirtmemişsiniz. Eğer kullandığınız km saati kablosuz modeli ise büyük bir ihtimalle alıcınında pili bitmiştir.Bu durumda bildiğim kadarıyla kablosuz km saatleri , ekranda alıcı pili bittiğine dair herhangi bir pil uyarısı vermiyor. Bunun pilini değiştirin.

Kablolu model ise , jant teline takılı mıknatısın yerinde olduğundan emin olun. Mıknatısın çekebileceği bir metali yaklaştırın çekiyorsa , alıcının üzerini kaplayan herhangi bir yağ veya benzeri kalın bir kir tabakası yoksa alıcınız bozulmuştur.

Son bir uyarı. Bir milyoncu tabir edilen yerlerden pil almayın. Buralara kadar düşmüş olan pillerin üretim tarihleri çok eski olduğundan genelde zaten boşa yakın bir doluluk oranındadır. Bu yüzden oldukça ucuza satılırlar. Ürün 2032 gibi bir pille çalışıyorsa mutlaka saatçilerden tedarik edin.

steqpage

Üye
Tepki
30
Bisiklet
Ghost
-Selim82
Pili haftasonu değiştirdim."Low battery" ikazı yok .Mediamrkt tan GP marka paketinde kullanılmammış bir batarya ile değiştirildi.Yani bune pek ihtimal yok.

-Tayfun SEZER
Dönüş esnasında çıt sesi geliyor.Acaba okuyucunun içerisinde ayrıca bir pil var mıdır?

-Çetin ŞAHİNÖZ///antika
İlgili yerleri temizlemiştim.Korozyon olumamıştı ancak bende her ihtimale karşı temizliğini yaptım.Işık olarak led bir aydınlatma kullanıyorum.Gidona takılı değilken de sorun devam ediyor.Daha önce aydınlatma takılı iken istem çalışıyordu.Önerinizi denedim.Teşekkürler.

-CÖMERT
Ürün Sigma BC 12.12 model(ilk postta da belittim) kablolu sayaç.
Jant teli üzerindeki mıknatıs mevcut(ayar yaptım önceden) temizliği yapılmış durumdaydı.Sorun devam ediyor.
Pili media markt tan son kullanım tarihini kontrol ederek aldım.User Manual de 2032 kullanıldığı yazıyordu içerisinden çıkan pilde aynısıydı.Bende aynı model batarya ile değiştirdim.Yanı pil modeli üreticinin kullanmamı söylediği model ile aynı.Teşekkürler.

Arkadaşlar bu sayacın okuyucu ile eşleştirilmesi gibi bir durum sözkonusu olabilir mi?Eğer var ise bu işlem nasıl yapılıyor?(Kablosuz modellerde var ancak kablolu modelde var mı bilmiyorum)

Cevap yazan arkadaşlar teşekkürler dün akşam yine turladım sorun devam ediyor.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.533
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okuyucunun içinde ayrıca bir pil mevcut.

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
Kablolu sayacların sensöründe pil olmasına gerek yok. Sensörün içinde bobin var (tel sargı), önünden mıknatıs gelip geçeerken yani manyetik alana girip çıkarken sinüs şeklinde bir elektrik dalgası üretir, tıpkı dinamo gibi kendi elektriğini kendisi üretir. Sayaç bu elektrik dalgasını alınca bir önceki dalgadan beri geçen zamanı ve sizin sayaca girmiş olduğunuz lastik çevre uzunluğunu kullanarak hızı hesaplar.

Aynı model olmamakla beraber bende Decathlon'un 3 adet kablolu sayacı var. Sadece bir tanesinde problem var, onda da sayacın kaide kontakları sıkıntılı, kontakları temizleyip kaide içinde ileri geri yapınca düzeliyor.

Bu arada sayacın çalışabilmesi için tekerin en az 3 tur atması gerekiyor.

Deneyebileceğiniz bir numara daha var, mınatısın pozisyonunu ve polarizasyonunu değiştirin ( başaşağı yapın veya 90 derece sağa yada sola çevirin )

Bu arada teorik olarak tekeri baştan aşağı mıknatıs ile donatırsanız sayaç sensörünü telefon şarj cihazı olarak kullanabilirsiniz :)

steqpage

Üye
Tepki
30
Bisiklet
Ghost
Dün Ankaradaki bisikletçimi arayıp telefonda bir iki tarif aldım.

Sayacı yerinden ayırıp arkadaki metal uçlara ataç ile kısa devre yaptırdım.Sayaç çalıştı yani sayaç kısmında bir sorun yok.

Eğer kablo kısmında bir sorun yok ise maşadaki okuyucu ya da mıknatısta sorun var gibi gözüküyor.

Kablo kontrolü için multimetre ile deneme yapacağım.Eğer sorun çıkmaz ise maşa üzerindeki okuyucu bozuldu demektir.Açıkcası mıknatıstan olacağını sanmıyorum.(Başka bir mıknatıs bulursam onuda deneyeceğim.)

Yorum yaparak yardımcı olan herkese teşekkürler.

Tepki
0
İsim
Yunus emre
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tayfun Sezer abi bende bu cit sesine takildim bi sıkıntı yok degilmi daha dun aldim bugun farkettim miknatis alicinin ordan gecince cit sesi geliyor

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yunusemrerr O sesi duyuyorsanız, devre sapasağlam çalışıyor demektir.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.755
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
hocam kabloyu iyice kontrol et benzer sorunu bc16.12 de yaşamıştım maşa altından geçen kablo da kopma vardı onarınca düzeldi

Tepki
0
İsim
Yunus emre
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.437
Bisiklet
Ghost
(link)
yeni bisiklet alınca linkteki kablosuz ve şarjlı km saatini aldım, sorun şu: bugüne kadar ondan fazla km saati kullandım böyle bir problem yaşamadım. Bisikleti elimle yürüttüğümde km hızı okuyor, fakat bisiklete binince ölcmüyor. Bi süre ölçer gibi oluyor sonra yine ekranda sıfır, vücut ağırlığının etkisi ile sensör ile mıknatıs buluşmuyor desem her türlü konumda denedim, zaten bu sensörün mıknatısı algılama aralığı o kadar da geniş değil. Ürün Hepsiburada nin yurtdışı reyonundan geldiği için iade falan belki de baş ağrıtacaktır.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.533
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
yeni bisiklet alınca linkteki kablosuz ve şarjlı km saatini aldım, sorun şu: bugüne kadar ondan fazla km saati kullandım böyle bir problem yaşamadım. Bisikleti elimle yürüttüğümde km hızı okuyor, fakat bisiklete binince ölcmüyor. Bi süre ölçer gibi oluyor sonra yine ekranda sıfır, vücut ağırlığının etkisi ile sensör ile mıknatıs buluşmuyor desem her türlü konumda denedim, zaten bu sensörün mıknatısı algılama aralığı o kadar da geniş değil. Ürün Hepsiburada nin yurtdışı reyonundan geldiği için iade falan belki de baş ağrıtacaktır.
Olasılıklar üzerine duralım ayakkabınızda metal yoğunluğu fazla olabilir mi ? Üzerine bindiğinizde ön ışık falan açık olabilir mi ?

• Beğen
Tepkiler: emir yakup bulut

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.201
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mıknatıs ve sensörün birbirine en yakın geçtiği noktayı ve montaj şeklini fotoğrafla paylaşırsanız daha net yorum yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: emir yakup bulut