Kilo vermek

Tepki
1
İyi akşamlar arkadaşlar size bir soru sormak istiyorum. Ben şuan 120-125 kiloyum benim olabildiğim en hızlı sürede 90-95 kiloya düşmem lazım sizce bunun için nasıl bir antreman temposu yapmam lazım neler yapam lazım ne tür tiyolar verebilirsiniz sizce bir şehir-yol bisikleti alıp uzun yollar katetmem mi daha hızlı kilo verdirir yoksa bir mtb alıp uzun yol mu yapmam lazım yani ağır bir bisikletle vücudu biraz zorlayarak mı kilo vermemi tercih edersiniz ama olabildiğince hızlı kilo vermem lazım.

Scudo

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
Hamur, abur-cubur, cola, tatlı vs. yemez-içmezseniz düzenli cardio ile kilo verebilirsiniz.
Body forumlarına bakarsanız daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Kolay gelsin şimdiden :)

bülent samsunlu

Forum Demirbaşı
Tepki
666
İsim
Bülent SAMSUNLU
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
öncelikle kilo vermen bisikletle ilgili değil,bisikleti kullanmanla ilgilidir,yani bisiklet üzerinde en az 1-2 saat aralıksız pedal çevirmen gerekir,çünkü insan bedeni ortalama 45-50 dakikalık egzersizden sonra yağ yakmaya başlar..birde sabahları kalkınca aç karnına 1-2 bardak ılık su için..akşam yemeğinide saat 19.00 dan önce yemenizin kilo vermenizde faydası olacaktır..saygılarımla..

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
En hızlı süreden kastın nedir bilmiyorum ama 30 kilo düşmek senin kilonda biri için imkansız değil . Boyun posun nedir yazmamışsın ama göründüğü kadarıyla bisiklet sizde geçici bir heves .

Uzun bir süre sabrederek 6 ay - 1 sene güzel kilo verebilirsin ancak aceleniz var galiba . Bu nedenle öncelikle tıbbi yollara başvurun . Bisiklet zayıflamak için bir araç olabilir ancak sihirli küre değil . Bu kiloda muhakkak kalp vs sorunlarınız vardır . Olmamasına imkan yok .

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Erkan Bey selamlar. Hızlı kilo vericem diye sağlığınızı kötü etkilemeyin derim ben. Acele etmeyin çünkü birden bire 30 kilo vermek vücudunuzu ve sağlığınızı inanın ki kötü etkileyecektir. Önce bir diyetisyene başvurun o size uygun olarak beslenme ve spor programı hazırlayacaktır zaten.

Tepki
18
en önemlisi beslenme alışkanlıgınızı değiştirmenizdir.
sonra bisiklet hızlı yağyaktıran bir spor değildir. aciliyetiniz var ise yüzme!

ayrıca 40. dkdan sonra başlamaz yağyakımı, dogrunabız ve dogru spor ile vücut ısınır ısınmaz yağ atımı başlar cogu zaman antremandan sonra devam eder.

size 2 tavsiyem var ; 1. diyetisyen , 2. iyi bir spor salonu(mümkünsde yüzme)

Gurol Ozel

Üye
Tepki
20
@bülent samsunlu

Insan vucudu sabit tempolu 12 dk lik kardio egzersizinden sonra karbonhidratlari birakip yaglari yakmaya baslar.

Ben bisikletimi aldigimdan beri 12 kg verdim. Dogru diet + Dogru antrenman bu isin baska hicbir sirri vs si yoktur, sekerini yukseltecek gidalar alamayacaksin ve duzenli olarak bisiklete bineceksin o kadar. Birde herkesin masum sandigi ama sekerini tavan yaptiracak gidalara dikkat et. Havuc gibi mesela :)

Birde suna dikkat et: 120 kg lik birisin ve birden vucuduna asiri yuklenirsen sonuc basarisizlik olur canindan bezip hepsini birakirsin ve 130 kg olursun. Bu isler oyle 1 ayda halledilecek meseleler degil sabirli ve disiplinli olman gerekir kendinede dunyayi zindan etmemelisin yoksa basaramazsin.

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Kısa ve öz olarak; aldığın kaloriyi azaltıp, yaptığın hareketi çoğaltacaksın. En iyi gıda harekettir. Kesinlikle dengeli ve yeterli; yeteri kadar besleneceksin. Beslenme alışkanlığını değiştireceksin. Bunları yaparken aceleci davranmayacak, sağlığını riske atmayacaksın. Burada denge çok önemli: dengeli besleneceksin. Çabuk zayıflamaya kalkışmayacaksın.

İşe bir doktora danışarak başlaman en güzeli olur. Önce neden kilolu olduğunu bilmelisin. Eğer herhangi bir sağlık sorunun yoksa - hormanel ya da troid gibi- diet + egzersiz bu işin çözümü. Ben son üç ayda 17 kg verdim çok şükür.

Nasıl yaptım? Sabah, öğle,akşam ana öğünleri yedim. Bu ana öğünler arasında birşey yemedim, atıştırmadım. Güneş battıktyan sonra- akşam dokuzdan sonra( 21.00)- hiçbirşey yemedim ama içecekleri serbest bıraktım - kola gibi içecekler hariç tabii. - Yediklerime dikkat ettim; mesela kurufasulye yediysem, yanında pilav yemedim, sabah kahvaltısız evden çıkmadım. Kahvaltıda örnek olarak olarak bir sabah peynir ekmek çay, bir sabah haşlanmış yumurta,ekmek, çay elma, bir sabah sütlü nesfit aldım vs.. Ekmek olarak çavdar ekmeğini, pilav olarak bulgur pilavını, yarım yağlı süt, yoğurt ve peynir tercih ettim sözgelimi. Şekeri kestim; adi şeker yerine vicudun şeker ihtiyacını kuru kayısı, kuru üzüm ve meyvelerle karşıladım. Akşam yemeğini en hafif tutarken -balık mesela - sabah ve öğlen seçtiğim besinleri yeteri kadar aldım. Tabii bol su ve salatayı da ihmal etmedim. En önemlisi İNANDIM.

Bu sistemi sadakatla uygularken hergün yarım-bir saat koşu ya da yürüyüş veya evde hafif egzersizimi de yaptım. Suyu bol içtim. Bu egzersizler yerine bisiklet te olabilir tabii.

Ben böyle yaptım. Uyguladığım yemek sistemine metabolizmal balans deniliyor.

En önemli tavsiyemi tekrarlıyorum; bir doktora danışın.

Son olarak şu bilgiyi de paylaşayım;

Hz. Muhammet SAV. a hediye olarak Mısır Meliki Mukavvısın gönderdiği doktor;

-Efendim ben 1.5 senedir buradayım siz hiç hasta olmuyorsunuz sizin ashabınızda hiç hasta olmuyor. Burada bildiğimi de unutacağım, izin verirseniz geri döneyim. Sizler neden hiç hastalanmıyorsunuz?

deyince, Peygamberimiz;

“Biz, acıkmadan yemek yemeyen bir kavimiz. Yemek yediğimiz zaman da, doymadan kalkarız. Sen, ailenin yanına dönebilirsin” buyurdular.

Selamlar

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
çabuk kilo vermek saglıklı degildir aksine cabuk kilo verince o kiloyu vucut cabuk alabiliyor.vücut terbiyesi ilk basta aliskanlıklarla ilgilidir.ilk basta senin yasama şeklini degistirmen lazim.kendini bastan yaratmak gibi ve kendine şu soruları sorman lazim.ben simdiye kadar ne yaptimda bu kadar kilo aldim? aileden genetikse onunda üstesinden gelinir merak etme.fast food-donmus margarin yaglardan-hormonlu sebzelerden uzak durmak lazim.kısın domates gibi sebzeler asla tüketilmemeli hersey mevsiminde yakısır.özellikle hareket cok onemli.sabah kahvaltısını cok iyi yaparak öglen biraz gec 2 gibi.aksama bol sulu corba tarzi.beyaz ekmek 1 numarali şişmanlama aracı.esmer cavdarlı icinde taneli ekmek tuketimi olcak.sahtelilerden kacincaksin.bu gibi beslenme aliskanlıklarıyla beraber vucudun daha diri kaslı vucudun sıklasması-ic organlar dahil bisiklet butun vucudu calistiriyor.kapalı ortamda bazen goruyorum yürüyüş bantında boş boş yürüyenlere:D kaldirip atacagim geliyor.bisiklet hem iş hem spordur.dağ bisikleti ülkemiz kosullarında en iyisidir.ama orta süspansiyonlu olmucak .ön maşa kitlenebilir olması lazim.özellikle yokuslarda asfaltta tamamen kitlenmesi lazim.bisiklet secimi icin bütcene göre forumlardan yardim alabilirsin.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Hekimlerin ve feylesofların üstadı, dahi-i meşhur İbn-i Sina, birsözünde şöyle demiştir: "İlm-i Tıbb'ı iki satırda topluyorum. Sözün güzelliği kısalığındadır. Yediğin vakit az ye. Yedikten sonra 4-5 saat kadar daha yeme. Şifa, hazımdadır. Yani, kolayca hazmedebileceğin miktarı ye. Nefse ve mideye en ağır yorucu hal, yemek üstüne yemek yemektir. ''

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
Konuyu çok uzattıgım için, fazla vakit harcamak istemiyorsanız benim şahsi ayrıntılarımla, koyu olan kısımı okumanız yeterli olacaktır.
Akif ve diğer arkadaşlarımız bir çoğumuzun vereceği tavsiyeleri yazılarında değinmiş. Kilonuzun ne kadar oldugunu yazmışsınız ancak yaşınız, boyunuz ve yaşam tarzınızla ilgili bir bilgi vermemişsiniz gördüğüm kadarı ile. Yapacagınız egzersiz ve diyetin belirlenmesinde bütün bunlar göz önüne alınarak hazırlınır. Her ilaç her insanda farklı etki yarattıgı gibi her zayıflama yöntemi, her insana uygulanacak diye de bir kural yoktur. Onun için burada size verilen tavsiyeler özellikle o kişilerin şahsına yararlı olan yöntemlerdir. Sizin yapmanız gereken şey; bir doktor kontrolunde bu işe girişmeniz. Profesyonel destek çok önemli saglık için.

Bisikletim olmadan önce (4 yıl) haftanın üç günü pazartesi, perşembe ve cuma günleri yaklaşık 4 buçuk km yürüyüş ve jogging karışımı egzersiz yapıyor eve gelince de küçük agırlıklar ve drenç yayı ile kalori yakmaya yönelik, sadece belli kasları çalıştırmaya yönelik degil, bütün vucudu çalıştıran egzersilerle günü tamamlıyordum. Olabildigince fazla su içip, yemeklerimden aşırı kısmadan ancak içerigindeki yağ, tuz, şeker oranını minumuma getirerek yaklaşık 2 bucuk ayda 93 kilodan 84 kiloya indim. Agırlık olarak 84 benim boy ve kilo dengem açısından fazla ancak spor yaptıgınız için vucudunuz bir hayli sıkı ve fit görünüyor. Verdignizi fark ettiginiz her kilo sizi daha fazla motive ediyor.

Şu an yine 90 lardayım, buradan kesinlikle anlaşılması gereken, spor bir hayat tarzı olmalı bizim için aksi taktirde bu inişler çıkışlar sıklıkla tekrarlamaya gebe. Kaldıki yaşımız ilerledikçe metobilizmamız yavaşlıyor ve kilo vermemiz eskiye gore daha yavaş oluyor. Bisikletimi alalı 2 ay falan oluyor. 93 lerde iken şuan 90 kiloyum. Benim için bir anda onlarca kilo vermeden ziyade, vucudumu yıpratmadan emin adımlarla ideal kiloma ulaşmak asıl olan. (Bu arada bisikletimi bazan günde 5 km bazen 30km bazende 10 km kullanıyorum.) Ek olarak sadece evde düşük agırlıklarla full body çalışıyorum.

Son olarak, bcycling.com sitesinde okudugum bir yazıyı paylaşmak istiyorum.
* Bisiklet binmek kilolu kişilerin agırlıklarından dolayı eklem yerlerinde oluşan baskı ve hasarların minimum seviyeye inmesine yardımcı oluyor. ( Örngin, benim koşarken özellikle beton seminde kaval kemiklerime fazla yüklenmeden günlerce tökeleyerek yürüdüğüm oluyordu)
* Bşsşklet büyük kas gruplarının bir çogunu aktif hale getiriyor. Bu da yağ yakmak için hayati öneme sahiptir.
* Uzun ve stabil bisiklet kullanmak bacaklarınızda binlerce kılcal damar oluşmasına ve dolayısı ile çalışan kasların daha fazla oksijenle beslenmesine katkı saglıyor. Daha güçlü kas daha fazla enerji ve daha fazla kalori yakmak anlamına geliyor.
* Bisiklet günlük kalori yakımını arttırır. Günde yaklaşık 1 saat gibi bir sürede 20-25 km pedallemek size 500-600 kalori yaktırıyor. Diger yandan, bir saat yürümek 150 ile 250 kalori arası iken jogging 350 ile 450 kalori harcatıyor.
* Son olarak bisiklet kullanmak; belli bir bisiklet kullanımından sonra vucudunuz siz dinlenirken, vucudunuzu tamir ve vucudunuzun kalori yakmasına devam eder.

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
@M.Erkan.Gunay

Merhaba,

Aynı dertten bendede vardı 2 ay öncesine kadar. Kullandığım ilaç nedeniyle aşırı kilo aldım ve giydiğim hiçbirşey olmuyor, birtürlü kıyafetlere sığamıyordum. Sürekli kendime kızıyor ve evdede mutsuzdum. Sonra birkaç diyetisyene gittim ve ön görüşme yaptım, sana bir liste veriyorlar ve sende onlara para veriyorsun :) bu bana hiç mantıklı gelmedi çünkü insan hayatı boyunca listeye bakarak beslenemez. Düşündüm taşındım , tabi bu arada herkese soruyorum kilo nasıl verilir diye, derken okadar çok bilgi birikimi olduki zayıflamaya başladım.

Mantık; Aldığın kalori yaktığın kaloriden fazlaysa kilo alırsın. Yaktığın kalori aldığın kaloriden fazlaysa zayıflarsın.
Peki bizim vicudumuza zararlı olanlar nelerdir ? Kesinlikle zararlı demiyorum , bir diyetissyen yada doktor değilim ama araştırdıklarımla konuşuyorum.
Tuz, şeker, un ! Üç beyazdan uzak durman gerekiyor. Sabahları güzelce ye iç, öğlende abartmadan yine yiyelim, akşam dikkatli ve az. Bu arada aşağıdaki yiyecekleri istediğin gibi tüketebilirsin; Peynir, domates, hıyar, patates, tavuk, ton balığı, normal balık. Bunların hepsi proteindir, kas kaybı olmaması için bunları yemen lazım.

Ben bu şekilde yaparak ve arada sırada arkadaşlarımla dışarıda yürüyerek ( düzenli spor yok ), hafta sonları 3-4 tur bisiklete binerek ilk 3 haftada 6 kilo verdim, şaka gibi . resmen ağlamaklı oldum, inanılır gibi değildi, kasmadan ve boşuna para ödemeden istediğim gibi zayıflıyordum, sonra biraz mola verdim ( şımardım tabi :D , hafif kaçamaklar yapıyordum ), sonra devam ettim aynı şekilde ekmek,tuz,şeker,un,yağ gibi maddeleri azaltarak devam ettim ve 11 kilo verdim. Şuan 86,5 kiloyum...

Şimdi sende bunu yapabilirsin, unutma 1 haftada 5 kilo vermekte var su kaybederek. 2-3 haftada 4-5 kilo vermekte var vücuttan yağ kaybederek. Baktın olmuyor, ben ankaradayım, beraber gezeriz kilo verdiririm ben sana :) çalıştığım şirketteki Ahmet abi 'de ekmeği keserek ve yumuşak tabanlı bir ayakkabı alarak 2 haftada göbeği inanılmaz topladı. Zaten sen şimdi biraz dikkat edersen göbek toparlanır ve sonra kilo verirsin. Toparlanmasınıda 2-3 günde farkediyor insan.

Tepki
6
sağlıklı olan haftada bir kilo kaybetmektir. yaşınıza, cinsiyetinize, boyunuza ve kilonuza göre bazal metabolizmanız değişir. tabi genetik faktörü de var bunu unutmamak lazım. haftada bir kilo vermek/almak için günlük 1100 kalori az/fazla almanız gerekir. kalori hesabı çok önemlidir. ben kahvaltı yapıyorum, öğle yemeği yiyorum akşam sadece meyve yiyorum. kola, bira, çikolata, şekerleme, börek, tatlı vs. tüketmiyorum ayrıca göbeğimi eritmek için karın egzersizleri yapıyorum ve de her gün en az 15-20 dakika koşuyorum. 3-4 haftada 6 kilo verdim bu şekilde. ölüm orucu bile yapsanız haftada en fazla 2 kilo verebilirsiniz bunu unutmayın. ne kadar hızlı kilo verirseniz, beslenme ve hareket etme alışkanlığınızı değiştirmediğiniz sürece verdiğiniz kiloları daha hızlı bir zamanda geri alırsınız. önce irade ile başlar bu iş, kolay gelsin.

sinan hüner

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Sinan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Düzenli antreman kilo vermek için çok ideal herkesin bünyesi aynı değildir fakat ben kış aylarında bisiklet sürmeyi bırakınca 8 ila 10 kilo alıyorum fakat bahar aylarında yeniden bisiklet sürmeye başlayınca aynen 8-10 kilo veriyorum yani benim asıl ağırlığım 50 kilogram fakat bu kış aylarında 60 kilograma çıkıyor bisikletle bunu tekrar 50 kilograma indirebiliyorum herkesin bünyesi aynı hızda çalışmayabilir ama düzenli bisiklet sürerseniz kesinlikle kilo verebileceğinize inanıyorum. :)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
arkadaşlar herşeyi çok güzel izah etmişler ben sadece küçük bir ek ile katkıda bulunmak istiyorum bisiklet sporuna oldukça geç bir yaşta başladım 2 yıl kadar bile olmadı henüz sadece turlar için pedal çevirdiğimde 68 kiloydum şimdi kilom 62 bundan şunu çıkarabilirsiniz düzenli bir spor ile mutlaka kilo vereceksiniz ancak sakın acele etmeyin metabolizmanız bunu kaldırmayabilir ve kimyanızı bozabilir kolay gelsin ...