Kilitli pedalın yokuşlarda faydası ne kadardır? Test

Kilitli pedalın performansa etkisi ne kadardır?

• %30'dan fazla

• %30 civarı

• %20 civarı

• %10 civarı

• %3 civarı

• Hiç etkisi yoktur.

• %40'tan fazla

• Toplam katılım
    485

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
mehmet dostum kafam karıştı ,ben ankete girmedim ,ama şunu söyleyeyim,klasik pedal kullandım basarak çıkıyordum ,ama çekme olmuyordu
kilitli pedalda çekme yapabiliyorum ,ayrıca bir teknik geliştirdim ,ön gidonu yanlardan tutarak kendime çekme kuvveti yapıp,kilitli pedala basarak çıkma olayı, bunada nimets takdiği dedimde ,ama yoros eğimde nasıl bir kuvvet uyguladı onu bilmiyorum...

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13339609_1196501107049128_6222446772375170574_n.jpg?oh=dcb219b0f1478d4591b2c285d381b415&oe=57C34FEC

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Mümtaz Öztürk
Muhakkak kullanım farkı kişiden kişiye göre değişecektir. Hatta arazi durumuna ve yol eğimine göre de kısmi farklılıklar olur. Ancak bu farkların yüksek olacağını zannetmiyorum.
Öte yandan kilitli pedalı 6 ay civarında kullandım ve vaz geçmeyi hiç düşünmüyorum.

@alper 76
İyi dileklerini ileten tüm arkadaşlarada ben teşekkür ederim. Benim için şaşırtıcı bir sonuç, eğlenceli bir deneyim oldu.

@Serkan Mıstınoğlu İsteğin üzerine %40 ekliyorum.:Dİnanan var mı acaba:eek:

@Kudret Kurtcebe Senin o gidonu kendine çekme tekniğini antrenman kitabının birinde de okumuştum. Kollardan ve genel olarak üst vücuttan kuvvet almaya yarıyormuş. Eğimin arttığı yerlerde ben de yapıyorum ve faydasını çok gördüm.:harika:

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
kilitli pedal ile orta viteslerde çıkabildiğim yokuşu normal ayakkabı ile son viteslere kadar düşüyorum ayrıca bisikletten her an düşecekmişim ayağım kayacakmış tedirginliğinden bisiklete zor biniyorum. burada herşey etken ayakkabı kalitesi de etken 1000 liralık bir ayakkabı ile koparırcasına asılabilecekken 250 liralık sadece cırtlı bir ayakkabı ile sadece kendini bisiklete sabitlersin. %20 performans almaya çalışırsan 200 metre ilerde durup ayakkabını yeniden cırtlarsın.

• Beğen
Tepkiler: DDŞ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2 yıldır yol bisikleti kullanıyorum,rampalarda hiçbir zaman aman aman performans verecek biri olamadım,çünkü yeterli idmanı rampada değil düz yolda yapmayı tercih ettim.Ama bana kalırsa SPD herşeydir.Sadece hakimiyet bile onu edinmek için yeterli,ki rampalardada çok faydasını gördüm.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@MehmetAliB.

Şu lafın şu kadar kesin edilebilmesindeki rahatlık beni inanılmaz rahatsız ediyor. SPD'nin savunulacak ya da yerilecek bir tarafı yok ama basit seviyede karşılaştırmalı deney sonrası kesin konuşabilmek ilginç.

Ben +%30 olabileceğine ihtimal veriyorum. Pedal çevirme yörüngesi olarak düşünülürse eğer doğru teknikle kullanıldığında pedalın yarısı kadar bir kısımda hiç güç uygulayamazken, güç uygulayabilir konuma geliyorsunuz.

Saikou

Forum Demirbaşı
Tepki
336
İsim
Ali B
Bisiklet
Scott
Benim haftada 3-4 kere dolastigim, hafif yokuslu sabit bir rota var.

Normal pedalla 35-36 dakikada tamamliyordum.
Gecen hafta SPD taktim. Ondan sonraki 2 turu 30 ve 31dk'da tamamladim.

Ama su da var: Daha cok yoruldum. SPD olunca daha fazla efor sarfetmeye izin veriyor pedallar ya da SPD var diye ben daha fazla abanmis olabilirim.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Togursamsun

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Emin
Bisiklet
Corratec
Çekme işlemi yerçekimine karşı yapılır pedal çevirme mantığına aykırıdır.Basma işlemine yerçekimi yardım eder ve bu işlemi her iki bacakla senkronize yaparız kadans iyi ayarlanırsa basma işleminde çok az enerji tüketilir. SPD nin asıl faydası ayak ile pedalı birleştirerek bisikleti vücudun bir uzvu haline getirmesi.Bu sayede kadansımızı çok rahat arttırabiliriz.Sonuç SPD=KADANS

Saikou

Forum Demirbaşı
Tepki
336
İsim
Ali B
Bisiklet
Scott
@Togursamsun

Peki cekme islemi hangi yone dogru olmali. Direk yukari dogru mu yoksa pedalin ilerlemesine uygun olarak once geriye sonra yukariya mi? Cok anlasilir olmadi galiba ama nasil anlatacagimi bulamadim :)

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
@drumbanger

Buradaki mantık hatası şu, bir ayağınız yukarı çıkarken diğer ayak basıyor zaten. Kilitli kullananların (ben dahil) yanıldığımız konu bu oldu, bende çekemeyince orası boş geçiyor diye düşünmüştüm ama aslında diğer ayak işin çoğunu hallediyor, boş geçen çok daha az bir bölüm var, %10-15 gibidir ayak kilitli iken güç uygulanamayan bölüm tahminen, zaten o ölü bölge de tam verimle kullanılamıyor sprint dışında. Spd taktım yokuşlarda uçarım diyordum ama hiç öyle olmadı :)

Kilitliye geçince hız ve yokuş performansından çok güvenli ve agresif sprint atabiliyorsunuz, ayrıca bisikletle bütün olunuyor. Spd'in asıl avantajları bunlar bence.

Togursamsun

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Emin
Bisiklet
Corratec
@Saikou SPD pedalla çekme itme diye ayrıştırma
yapamazsın çünkü hareketi 360 derecede dairesel olarak yaparsın.Kadans arttıkça her derecesine eşit kuvvet uygulamaya başlarsın bu da tüm kasların minimum kuvvetle optimum is yapmasını sağlar ve performansı tahmin edilenden çok arttırır.Tekrerlı dairesel hareketler diğer kesik ve farklı yöne olan hareketlere kıyasla çok daha az enerji harcar.

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yüzdesel farklar için yorum yapamam ancak, spd pedalların, alışılınca bırakılması zor bir şey olduğunu düşünüyorum. Hatta normal pedalları yadırgayıp, kullanırken zorlandığımı bilirim.

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
Kilitli pedallar sizin daha fazla güç uygulamanızı sağlamazlar. Bu yanlış bir algı Ama kilitsiz pedallar uyguladığınız gücü kaybetmenizi sağlayabilirler. Kilitli pedallar gücünüzü daha efektif kullanmanızı sağlarlar. Sürekli aynı kasların aynı pozisyonda çalışmasını sağlarlar bu şekilde yanlış kasları kullanmanızı önler ve sakatlıkların önüne geçer. "Bike handling" yani gidon ve bisiklet hakimiyetinizi arttırır. Ki kilitli pedalın olayı budur bence. Güç kazandırmaz ancak kadansınızı ayarlamanızı ve korumanızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Ayrıca çok önemli olarak bisikletle birlikte kalmanızı sağlar, ayağa kalktığınızda, sprint atarken, virajlarda...
Tüm bunları birlikte düşünürseniz benim için mental olarak çok önemli.
Bilimsellikten uzak bir şekilde çıkıp da kilitli pedal %3 katkı sağlar demek doğru değil.

Omrmz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Scott
Testinizi okumadan %3 olarak tercihimi belirttim çünkü biliyorum ki yokuşlarda nerdeyse hiç etkisi yok. Şahsen ben esas etkisini hızlanmalarda hissediyorum sadece ayrıca görüntü olarak hoşuma gidiyor.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@Serkan Mıstınoğlu Güzel bir saptama. Ben 20 civarında olduğunu tahmin etmiştim :)

@sabitkamera İlk paragrafa aynen katılıyorum. İkinci paragrafa katılmadığımı belirtmek isterim, çünkü arkadaş eşitleyebildiği bütün şartları eşitleyerek kilitli ve kilitsiz olarak testler yapmış ve %3 sonucuna ulaşmış. Yaptığı çalışmanın sonucunu açıklamış, saygı duymak gerekir.