kıbrıs yapalım mı?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ya o kadarada abartılı sıcağı yok
Antalya Mersin nasılsa orasıda o kadar sıcak
Zavallı Kıbrısın adı çıkmış
Üstelik sıcaktan korunmak için soyunmak değil giyinmek gerek
Bu şekilde vücudumuzdaki suyun buharlaşıp gitmesini engellemiş oluruz.
Ne kadar açıkta yeriniz varsa o kadar çok su kaybedersiniz .
Hepsi alışmayla ilgili
Askerdeyken yazın ortasında giydiklerimize bakarsak nedemek istediğim anlasılır.

Siz çöllerde dolaşan çıplak bedevi gördünüzmü :D

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
Bu tur ancak Ekim-Kasım/Mart-Nisan gibi olmalı. Sıcak hava çok tehlikeli. Kıbrıs'a gidenler bilirler. Yollar sahra çölü gibi. Ay çok yoruldum ilerdeki çam ağacanın altında biraz nabzımı düşüreyim biraz da su içeyim deme şansınız yok.

• Beğen
Tepkiler: kerem seckin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Agamemnon

Girnede dolaşırızsak yorumdum denize girelim, ilerdeki zeytin ağacının yada keçiboynuzu ağacının gölgesinde duralım, yada yol kenarındaki kaktüs meyvesini yiyelim deriz bizde
Lefkoşa içinse yapacak bişi yok Dümdüz kurak sıcakmı sıcak bir yer
Ama şunuda söyleyeyim alışınca normal geliyor.

Kıbrıs gezimden hatırladığım birkaç şeyden biride Türklerin hala eski yarısı onarılmış Rum evlerinde oturdukları :)
E adamlar haliyle bak burası dedemin eviydi hiç değişmemiş diyebiliyorlar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kıbrıs'a bisikletle gitmek imkansız değil, benim hep hayalimdi.
Taşucundan çok rahat gidilebilir girneye.
Çok çok çok abartı sıcak olması en büyük dezavantaj.
Şunu rahatça söyleyebilirim bisiklet ile çok rahat edilir çünkü yayalara bile çok büyük saygı var.Kalınacak yer konusunda da hiç sıkıntı yok zira sahil ve plajlarda bedava kalabilirsiniz, her gün bir plajda kalsanız yeter zaten orada sabahlayan gençler her zaman var.

Zamanlama konusuna gelirsek, eylülden önce gitmek çok anlamsız çünkü öğrenciler tatilde ve kıbrıs bomboş , dükkanlar kapalı olur genelde.Eylül gibi gidilirse daha şenlikli olur.
Dolaşırken dikkat edin, yanlışlıkla askeriyenin alanlarına girerseniz burnunuzun dibinde silahlı bir er, rum kesimine girerseniz de kendinizi Yunanistanda bulursunuz:D

Eğer başka konularda merak ettikleriniz varsa seve seve cevaplayabilirim çünkü 6 sene orda yaşadım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
2004 yılında Babam işleri sebebiyle Kıbrıstaydı.
3 -4 sene tatilsiz geçen yıllarımın acısını Kıbrısta 1 ay tatil yaparak çıkarmıştım.

Kıbrısın yerli Türkleri Türk askerlerini sevmezlermiş
Söylentilere göre uçkuruna düşkün bazı Türk askerlerinin genç kızları ortada bıraktıklarıdanmış.
Trafik ingiliz usulu (sağ gidiş sol geliş) olduğundan kazaya karışmamak için dikkatli olmak lazım.
Birde alışana kadar sıcağa dikkat etmek gerekir.
Resmi daireler sıcaktan dolayı saat 14:30 da kapanıyor :) Yeni hükümetin bu uygulamayı kaldıracağını duymuşum :)
Havalar soğuyormu yoksa :D

Böyle bir gezi hepimize iyi gelebilir.

Bu geziden sonraki tur başlığıda benden olacak :D

kerem seckin

Daimi Üye
Tepki
250
tamam eylül-ekim gibi yapıyoruz o halde.
ortak bir karara varırız kesin tarih konusunda

güzel oldu bu işin ciddiye binmesi. :D

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
olmadı gidelim ya zaten taşucunda yaşıyorum bana kolay olur

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
25 Mayıs tarihinde başkayacak bir KKTC turu var... İlginizi çekebilir..

(link)

kerem seckin

Daimi Üye
Tepki
250
@M.Ozkul

tıkladığım zaman bu event çıkmıyor. genel bir takvim gibi birşey çıkıyor. facebooka girmeyeli yıl oldu neredeyse
nasıl ulaşabiliriz bunun detaylarına?

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@kerem seckin

Sanırım ferhat Durmaz Bey'le arkadaş olmanız gerekiyor...

Tepki
71
5 yıl kıbrısta öğrencilik hayatım oldu ve 5 yıl boyunca kıbrıs lefkoşada yaşadım.Bisikletle birçok yeri gezdim kıbrısta.pasaport gerekmiyor.kimlikle girip çıkış yapabiliyosunuz.eğer ben illa pasaportla giricem derseniz 15 tl harç parası ödemek zorundasınız.Bisikletinizle gitmeyip orada bisiklet kiralamak isteyebilirsiniz çok kaliteli bisikletleri kiralıyabilirsiniz (trek,scott,kron..vs) gibi günlüğü 15-20 tl arası.Lefkoşada ve girnede bisikletçilerin yerlerini biliyorum.Sıcaklık konusunda abartılcak birşey yok ben hatırlıyorum haziranda 80 km tur yapmıştım kıbrısta gayet eğlenceliydi.Lefkoşadan girneye doğru çok güzel dağ yolları vardır Girnedeki Mavi köşke bisikletle gitmenizi tavsiye ederim güzel bir doğası ayrıca yol üzerinde görebileceğiniz birçok kilise ve müze bulunmakta.Mavi köşkten girneye doğru st hilarion kalesine tırmanıp oradan girne merkeze inebilirsiniz.Lefkoşa merkezde bisiklet pek rahat süremessiniz yollar çok dar ve modifiyeli arabalar terör estiriyo.Eğer araba kiralamak isterseniz mercedes E serisi birçok model arabayı günlük 80-90 tl e kiralıyabilirsiniz.Benzinde ucuz.Adanın en ucu olan Karpaza gidip o eşşiz plajda denize girme imkanını yakalayabilirsiniz.Şimdilik aklıma gelenler bunlar sormak istedikleriniz varsa yazabilirsiniz.

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Bende gelmeyi isterdim :) uçak zor olabilir bence feribot kullanın genelde rötar yapar ve çok sallar ancak güzel bir deneyim olur abim ODTÜ KKK mezunu onun sayesinde Kıbrısı gezme imkanım olmuştu. Karpaz a gitmenizi tavsiye ederim kaplumbağalara rastlar mısınız bilmiyorum ancak ünlü Karpaz eşekleri ile tanışacağınız kesin :D Karpaz da elektrik yoktur ve en yakın yerleşim yeri biraz uzakta kalıyor. Duş almak için tatlı suda yok diye biliyorum ancak denizi güzeldir. Güzelyurt' ada gidin Kıbrıs'ın en yeşil yeridir.

kerem seckin

Daimi Üye
Tepki
250
@M.Ozkul

hocam hangi bir ferhat durmaz!? 50 tane çıkıyor ferhat durmaz :)
şunun detaylarını facebook harici görebileceğimiz bir yer yok mu allahaşkına

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Kerem sevgili Ali bu yıl sömestre tatilinde Kıbrısa tek başına bir tur yaptı. Tur anlatımlarını 3 bölüm halinde bloğunda paylaştı. ilk bölümün linki: (link)
Devamını bulup okursun. Eğer istersen gelecek yıl baharda bir Kıbrıs turu yapalım. Ama bu tur gibi havada kalmasın. :)

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Birde bu yıl 27 Nisanda bir Kıbrıs turu var. Ayrıntıları buradan görebilirsin. (link)