kendi hız gostergenızı kendınız yapın :)(tubitak sağolsun:))

selfpower

Daimi Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
@orkunuslu
evet şu anlık sponsor arıyoruz,varmı aranızda :) destek çıkın yaww iyi para kazanacağız :)

Scudo

orkunuslu

Üye
Tepki
24
@özgüç

Ben proje maliyetlerini de yazayım.
Maaş almayacağız. Sponsor olacak firmadan tek talebimiz, seri imalata geçildiğinde PIC'lerin yükleme işlemini biz yapalım. PIC başına 1 USD istiyoruz. Yani bu cihaz başına 1 USD ek maliyet demektir firma için.
Projeyi yeni donanımlarla geliştirme sözü de veriyoruz.

Proje geliştirme maliyeti :

Kutu kalıbı : 8-10 bin USD aralığında, 8 veya 16 gözlü kalıp yapıldığı takdirde kutu maliyetini 20-30 cent aralığına kadar çekecektir.
PIC Programlayıcı ve gerekli yazılımlar bende var. Bunlara yatırım yapmak gerekmez.
5 adet prototip için malzeme, yaklaşık 80 USD
5 Adet Prototip PCB : 150 USD (Bunu profesyonel bir üreticiye yaptıracağız. Maliyetin büyük bölümünü film oluşturacaktır).
Alfa versiyon testi (kendi bisikletlerimizde, ve forumdan gönüllü olacak arkadaşların bisikletlerinde), maliyeti yok
CE Markalama için EMC Testi (LVD direktifi dışında kaldığından safety testlerine gerek olmayacaktır) : 5000 USD
Belirlenen yazılımsal ve donanımsal problemlerin giderilmesi için çalışma
İkinci versiyon 10 Adet PCB (150 USD)
İkinci versiyon 10 adet test ürünü (160 USD)
Beta versiyon testleri ve EMC Testi : 5000 USD
Seri üretime geçiş (PCB Filmi : 130 USD)
Filmi çıkarıldıktan sonra PCB'nin üretim maliyeti, parça başına yaklaşık 40-50 Cent aralığında olacaktır.

Proje planı ise şu şekilde olacaktır :
1. Prototip Donanım Tasarımı : 2 Gün
2. Alfa versiyon PCB çizimi : 1 Gün
3. Alfa versiyon yazılımının geliştirilmesi ve 5 adet prototip PCB hazırlanması süreci paralel işlemelidir : 2 Hafta
4. 5 Adet Alfa versiyon üretimi : 1 gün
5. Alfa versiyon saha testleri ve hata giderimi : 4 Hafta
6. EMC testi ve çalışmaları : 1 Hafta
7. Beta versiyon PCB çizimi : 1 gün
8. Yazılım debug ve beta PCB hazırlanması paralel işlemelidir : 2 Hafta
9. Beta versiyon 10 Adet prototip : 1 gün
10. Beta versiyon EMC testleri : 1 hafta
11. Beta versiyon saha testleri : 4 hafta
12. Seri üretime hazır versiyonun ortaya çıkması ve final PCB çizimi : 2 gün
13. Final PCB üretimi ve dizgi (Kaç bin adet isteniyorsa söylenecek): Türkiye içinde 2 Hafta, uzakdoğudan 4 hafta uçakla, 8 hafta gemiyle
14. Ürünün satış aşamasına gelmesi
Ürün 18-19 haftada rafta yer alacak hale gelecektir.
Toplam proje maliyeti (Seri üretim PCB'leri hariç) 22 bin USD civarında olacaktır.
Donanım ve yazılım tasarımı esnasında sponsor firmanın da ambalaj tasarımı ile ilgili çalışma yapması gerekmektedir.
İlk ürün rafta yerini aldıktan sonra, uzakdoğudan display tasarlatılarak ürün maliyetleri indirilebilir. İlk ürünün maliyeti 6 USD civarında olacakken, seri imalata geçilip malzeme tedariği için anlaşmalar yapıldığında, ürünün toplam maliyeti 3.5-4 USD civarına düşecektir. Yazılım yükleme için bizlerin ürün başına 1 USD talebi göz önüne alındığında ilk ürünün üretici ve sponsor firmaya maliyeti, ürün başına 7 USD, 2. Ürünün maliyeti ise 4.5 USD olacaktır.

Üretim hacmi arttıkça üretim maliyetleri düşecektir. Aylık 10 bin adete ulaşıldığı takdirde tarafımıza verilecek parça başı yazılım lisans ücreti 1 USD yerine 0.70 USD olacaktır.

Seri üretim sonrası ihracat için de sizlere destek oluruz.

Evet, bekliyoruz ülkemizden bir sponsorluk...

:)

• Beğen
Tepkiler: Cyclopower ve S26

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
@SNkaraoglu

güzel ugraşılır ama zaman isterrrr

ProBisiklet

Daimi Üye
Tepki
112
Yapılır tabii neden yapılmasın fakat malzeme listesindekileri nereden bulabileceğimizide yazarsanız iyi olur.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@PRO|Bisiklet

ztn sekılde yeterınce acık bı sekılde verılmıs :)

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
bunla uğraşacağıma gider alırım bi tane:D

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@fatihgüven

elbettekı amacın hız gostergesıyse boyle yaparsın
ben bunu elektronıkle ugrasmak ısteyenler ıçın koydum
tabıkı satın almak cok daha kolay :):)

orkunuslu

Üye
Tepki
24
@tuninger_haa

Valla arkadaşlar bu konuda uzun zaman yazamadım.
Şimdi, iyi bir hız saatinde olmasını istediğiniz özellikleri yazarsanız, güzel ve ışıklı bir km saat yapalım derim.

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
biri yaparda adım adım anlatımını bir topicte yazarsa.. hmm tadındından yenmez :)

Bu arada kutu için kalıp hazırlanıp dökülebilir, bu işleri yapan bildiğim yerler var ve çok pahalıya çıkmaz. tahminim 200 YTL gibi bişey kalıp için sonra tanesini 3 liraya yapıcakları. size bir çizim yollayacağım birazdan aklıma gelen bir tasarım...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@fatihgüven

herkes bu şekilde düşünürse gidip alınabilecek bir tane bile bulamassın:)

sanırım bu düşünce yapısından kurtulmamız lazım:(hazıra konmak!)

"orkunuslu" ,Türkiye de elektronik sektöründe üretim eksikliğinden yakınıyordu..

herkes elektronikten anlamayabilir.. c++ proğlama herkesin harcı olmayabilir..fakat anlıyan bir iki kişinin yanına hobi amaçlı böyle bir km saatine sahip olmak isteyen meraklı kişiler gelirse..bi kaç kişinin bilgisiyle ...bir kaç kişinin el emeğiyle...ortak çalışmayla bir çok kişi kendi km saatine sahip olmuş olur..hemde uygun fiyata;)

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
abi uğraşmayın ya böyle şeylerle gidin 20 € verin alın adam akıllı bişey :)

Tepki
136
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında bitirme tezi olarak zamanında akıllı davransaydım bisiklet direksiyonuna takılı bir ekran üzerinde hız, nabız vs yanında hatta EKG de gösteren bir yazılım uygulayabilirdim. EKG özellikle yaşı ilerlemiş bisiklet severler için iyi olurdu. ( Tabii kollarına bacaklarına elektrot yapıştırmakla uğraşmayı göze alarak. )
PIC sevmediğim için (aynı zamanda iyi bilmediğim için) Intel x51 µc ile yapabilirdim böyle bir şey. Elimde daha evvelden hazırladığım asm ve c++ kodları da vardı esasında.

Böyle şeyler tabii ki eğlenceli ama dayanıklılık en büyük sorundur. Fabrikasyon malı kadar hassas bir şekilde lehimlemek çok kolay değil bir de tabii koruyucu plastik dış iskelet en büyük sorun olur :) Düşerse ya da 1 damla yağmur gelirse yazık olur.

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Zaten hazır ala ala...:(

ivica

Üye
Tepki
0
napolyonu hiç sevmem para para para :)
yoksa ne projeler var.yapılması gerek neler neler var ama ona para buna para.ekmek parası kalmaz.
yapımı kolay.hatta ben yaparken (ki yaparsam) adım adım koyarım resimlerini söz.
yapamayanlarada elimden geldiğince yardım ederim.
boyutu sigara paketinin yarısı kadar olur min.
maliyet ise oradaki röle hariç 6lira civarı.rölede ucuzdur sanırım :p

halp

Forum Demirbaşı
Tepki
201
Ya Ne Var Bunlari Yapmaya Bİr Plak Bİr Devre Kalemeİ Devre Verİlsİn Bİraz Sembol Bİlgİsİ Olan Herkes Yapabİlİr ArkadaŞlar Bunu Çok BÜyÜtmÜŞler Olayi Kannimca Evet Zaten Okadar Bİr Yer Kaplar Sİgara Paketİ Oldu Olacak Kendİ Radyonuzuda Yapin Hehe Buda Çok Basİt Ona Bİde Anfİ Yapariz Ses YÜkseltecİ Olmaz Mi Kolay Gelsİn Ben Bunlari Yapali 5-6 Yil Oldu Çokta Zevklİ Oluyor Bİraz İlgİsİ Olan Herkes Yapabİlİr Ama Çok Dİkkat İster Bu Arada Mesut Abİ Matematİk Bİlmene Gerek Yok Merak Etme

Onur Dokmetas

Aktif Üye
Tepki
62
:) evet halp dogru yazmıs bunlar oldukca basit birazcık ilgi ister sadece ayrıca böyle birsey yapsam piyasadaki kadar ince ve daha fazla özlellik katılabilir smd pic ve smd pasif devre elemanları okullanıldıgı taktirde oldukça ince olur kocamn lcd ye de gerek yok çok daha ince ve ufakları var onların ama orda kullanılan bu işleri hobi edinmiş kişiler ve ögrenciler için genel kullanılan lcd dir dotmatrix ledler lede yapılabilir ama gidipte asla ugrasmam heralde böyle birsey içinn piyasadan kaliteli yapabilecek olsamda alın birtane saglam bişi keyfinize bakın

• Beğen
Tepkiler: halp

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@halp

abı sız de cok kucumsemıssınız bence. bi kere ısın ıcıne pic gırınce bıle bırcok seyle ugrasmak gerekıyor zaten. yok pc yazılımımıyms yok aktarıcı aparatıymıs (adını unuttum:D) bunun gıbı seyler genelde bırcok kullanıcıda bulunmuyor. zaten ben de zamanında sızler gıbı kolayca yapabılecek kısıler ıcın eklemıstım kımsenın bunu yapmak ıcın bu kadar alet erdavat alacagını sanmıyorum :)

halp

Forum Demirbaşı
Tepki
201
ya tabiki almayacaklar ama okadar da zor bişey olmadığını söylüyorm ne güzel kardeşim yap sana yapma diyende yok desteklerim ne güzel bunları yaparken değişik projelerde çıkartabilirsin kendini geliştir bu konuda zevkli bir uğraşı yaptığın şeylere sonradan bir bakıyosun vay be benmi yaptım bunu şimdi diyip mutlu oluyosun tebrikler kardeşim yapabileceklerinin sınırı yok unutma.... hoşçakal