Kelebek - Trekking gidon

serdarvekedisi

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serdar
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@undefined Merhaba. Uzun uzun cevap yazmışsınız. Teşekkür ederim.
Cumartesi günü XLC marka kelebek gidon siparişi verdim. Bunun yanında gidon süngeri ve sargısını da birlikte aldım. Sargı uygun fiyatlı bir ürün. Kelebek gidon da çok uygun fiyata gelecek. (65 TL). Umarım sorun çıkmaz. :)
Kelebek gidonu seversem ben de XLC yi satarım, Satoriye geçerim diye düşünmüştüm.
Mesajınızı okuduktan sonra aldığım siteye baktım. Satori marka gidon var; ama kelebek değil. Falcon Aero modeli. Artık almış oldum, deyip geleni kullanacağım. Fiyatından ötürü kuşkularım olsa da, siteyi araştırdım, sorunsuz diyorlar. Birkaç güne ürünler elimde olur sanırım.
Merhaba.
Önceki mesajımda söz ettiğim XLC marka kelebek gidon geldi. Yazdığım fiyat uygun olunca sorunla karşılaşırım diye düşünmüştüm. Sorunsuz teslim aldım. Satori markasına kıyasla 145 TL daha uyguna aldım (Satori 210 TL).
Arkadaşımda Zozo marka kelebek gidon var. XLC gelince karşılaştırdık. XLC üzerinde gidonun ortasında ayar (denge) çizgileri var. Kolaylık sağladı.
35 TL ye aldığım XLC marka gidon süngerini de taktım. Sonrasında 40 TL ye aldığım Sedona marka sargıyı sardım. Bu sargının iç kısmında ince yapışkan şerit var. İki adet siyah etiket ve iki adet tıpa da çıktı kutusundan.
Bir iki denemeden sonra sarım fena olmadı. Ancak bu marka ürünün kalitesini bilemiyorum.

Scudo

koppa

Üye
Tepki
5
İsim
erdan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba.
Önceki mesajımda söz ettiğim XLC marka kelebek gidon geldi. Yazdığım fiyat uygun olunca sorunla karşılaşırım diye düşünmüştüm. Sorunsuz teslim aldım. Satori markasına kıyasla 145 TL daha uyguna aldım (Satori 210 TL).
Arkadaşımda Zozo marka kelebek gidon var. XLC gelince karşılaştırdık. XLC üzerinde gidonun ortasında ayar (denge) çizgileri var. Kolaylık sağladı.
35 TL ye aldığım XLC marka gidon süngerini de taktım. Sonrasında 40 TL ye aldığım Sedona marka sargıyı sardım. Bu sargının iç kısmında ince yapışkan şerit var. İki adet siyah etiket ve iki adet tıpa da çıktı kutusundan.
Bir iki denemeden sonra sarım fena olmadı. Ancak bu marka ürünün kalitesini bilemiyorum.
Aldığın ürünleri nerden temin ettin acaba, linkleri atarmısın.

Tepki
137
İsim
Ömer AYVAZ
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kelebek gidonda gidon bandı olarak Brooks deri gidon bandı kullanıyorum.
Neden deri gidon bandı?
Düşme, yaslama sonucu oluşan aşındırıcı etkenlerden en az etkilenen gidon bandı olduğu için. Fren ve vites kollarının olduğu ve en fazla tutuşu gerçekleştirdiğim kısma önce sünger gidon bandı sardım sonrasında asıl gidon bandını sardım. Bu şekilde daha konforlu oldu. Elcik kullanmıyorum ama almayı düşünüyorum. Brooks gp1 modeli elcik olarak almayı düşündüğüm elciklerin başında.
GOPR2942-01.jpeg

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kelebek gidonda gidon bandı olarak Brooks deri gidon bandı kullanıyorum.
Neden deri gidon bandı?
Düşme, yaslama sonucu oluşan aşındırıcı etkenlerden en az etkilenen gidon bandı olduğu için. Fren ve vites kollarının olduğu ve en fazla tutuşu gerçekleştirdiğim kısma önce sünger gidon bandı sardım sonrasında asıl gidon bandını sardım. Bu şekilde daha konforlu oldu. Elcik kullanmıyorum ama almayı düşünüyorum. Brooks gp1 modeli elcik olarak almayı düşündüğüm elciklerin başında.
241333 dosyayı görüntüle
Kameradan mı emin olamadım ancak sanki gidonu ters mi montaj etmişsiniz.

serdarvekedisi

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serdar
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@koppa Şişman bisiklet isimli internet sitesinden aldım. Bildiğim bir site değildi. Google da ürün aramasından buldum.
@Bisikletmaceram Ben elcik de kullanıyorum. Gidon süngerini daha üstten başlatıp, sargıyı da sizin söylediğiniz gibi, sünger üzerine sardım. Ben de daha rahat olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
241350 dosyayı görüntüle

Yol bisikletine geçiş aşamasında olduğum için kelebek gidonumu önden satıyorum. Bu sitede ilana koymuştum. Deneyimlerime göre kesinlikle tavsiye ederim. Satori Zone kadar iyisine şuana kadar denk gelmedim. Bu gidona göre diğerleri 1/4 fiyat olmasınq rağmen gidip bunu almıştım ve iyiki bunu aldım dedim. Omuz, boyun, kol vs ağrım vardı aldıktan sonra tamamen geçti. Şimdi yol bisikletine geçiyorum nasip olursa. Bakalım orda nasıl deneyimler bekliyor bizi :)

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
Herkese selamlar. Deneyimleyen arkadaşlara bir sorum olacak.
Tur için kelebek gidon alacağım. Farklı tutuş pozisyonlarının sağladığı avantaj için. Ama bir konuya takılmış durumdayım ki karar vermekte zorlanıyorum. Sorum şu:
Kelebek gidonun üzerine aşağıdaki kombinasyonlardan hangisi en rahat ve verimli oluyor, artıları eksileri ne oluyor ?
1-Sadece gidon sargısı
2-Sadece gidon süngeri.
3-Vites/fren kolunun yanına elcik, kalan kısma sargı yada sünger.
4-Gidon süngeri ve üzerine sargı.
Fikir ve deneyimleriniz önemli. Bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve aytu_14

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@everhard bir süre Satori Zone kelebek gidon kullandım. Turcu değilim, aşırı uzun yollar yapmadım. Şehir içinde sürdüm. Sadece gidon sargısı vardı ve gidon ince geliyordu bana. Bu yüzden hakimiyeti kaybetmemek için istemsiz sıktığımı fark ettim. Gidon ince ve sadece sargı olunca avuç içi ağrısı çektim. Şimdi yol bisikletine geçeceğim için kelebek gidonu sattım eski flatbarı taktım. Üzerinde ergonomik avuç içi desteği olan elcikler var ve acılar geçti. Benim size tavsiyem ergonomik olan bir elciği fren vites kısmının yanına takın, yan tarafları çift kat üstü tek kat sarın. Tek kat yaparsanız gidon çapının elinizle uyumlu olduğundan emin olun. Avuç içi destekli eldiven kullanın. Bunları yapmayınca uzun sürüşler çileye dönüşüyor. Birde sünger yerine sargı tavsiye ederim. Özellikle kaliteli sargıları. En azından benim tecrübem bu yönde oldu. Tekrar kelebek gidon kullanacak olsam ergonomik elcik kesinlikle kullanırım.

aytu_14

Aktif Üye
Tepki
855
İsim
Ayetullah Kılınç
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@everhard İlk olarak gidon süngeri ve üzerine sargı denedim. Tabi daha rahat olmasını düşünerek. Fakat çok kaba bir görüntü oluştu. Ayrıca o kadar da rahat olmadı ve gidonu kavramak biraz zor olmuştu. İlk sürüşten sonra sargıyı söktüm. 3 yıldır sadece gidon süngeriyle kullanıyorum. Çok da memnunum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: everhard

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@everhard hocam ben dediğiniz bütün kombinasyonları kullandım.
1.si sadece gidon sargısı: eğer kaliteli sargı değilse tavsiye etmem. Çünkü titreşimleri absorbe etmiyor. Kaliteli sargı olacaksa evet olabilir.
2.si sadece gidon süngeri: çok yumuşak ve titreşimleri hissettirmiyor neredeyse. Ama çok kalın gözüküyor gidon. Ve sünger yırtılmaya parçalanmaya çok açık.
3.sü ideal olan gibi gözüküyor. eğer düz yolla aerobar gibi gidon üstüne yatıyorsanız, elcik dışında kalan yerlere sünger tavsiye ederim.
4.sünü en son hal bende böyleydi. Sadece sünger yırtılmaya çok müsait. Bundan dolayı sünger kullanılacaksa kaliteli kalitesi farketmez sargı da kullanılmalı diye düşünüyorum. Ben burda söylediğiniz tüm kombinasyonları tecrübe ettim. Tek tecrübe etmediğim kaliteli gidon sargısı oldu. Markasız gidon sargısı ile denemiştim. En beğendiğim ve rahat ettiğim kombinasyon sünger üstüne sargı oldu.

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
@BF Okuru
Çok teşekkür ederim. Çok açıklayıcı olmuş. Sanırım söylediğiniz şekilde deneyeceğim.
@aytu_14
Size de çok teşekkürler. İyi bir süngeri tek başına kullanmak ta aklımda olacak
@celilyafes
Size de ayrıca teşekkür ederim. Tüm kombinasyonları kullanmış biri olarak deneyimleriniz önemli.

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Altuğ
Çok teşekkür ederim. Oldukça güzel bir alternatif sunmuşsunuz. Ancak bu kombinasyon 1000 lirayı aşıyor, maalesef bütçemin üzerinde.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.392
Bisiklet
Scott
@everhard Satori Falcon gidonu n11'den kargo dahil 185 TL'den almıştım; sanırım halen aynı fiyata bulunabiliyor. Elcik ve gidon sargısını da daha uygun fiyatlı ürünlerden seçerek maliyeti aşağıya çekebilirsiniz. Bu gidon da bir kelebek gidon kadar olmasa da birçok farklı tutuş pozisyonlarına izin veriyor, bence aklınızın bir köşesinde bulunsun.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Altuğ
Çok teşekkür ederim. Oldukça güzel bir alternatif sunmuşsunuz. Ancak bu kombinasyon 1000 lirayı aşıyor, maalesef bütçemin üzerinde.
Kelebek gidon kullandim ama fren vites kollarinin o kismini genellikle tuttugun için direksiyon asiri hassaslasiyor, diger taraflardan tutunca da bu sefer frene ulasim zorlasiyor sunger ustu sargida rahattir ama asiri kalinlastirir gidonu , ama eski bir ic lastigi gidon sargisi gibi kesip sarar, ustune de bi kat daha kaliteli bir gidon sargisi sararsaniz lokum olur..
Beni sarmadi kelebek gidon , acik konuşayım. Ben su an resimdeki kombinasyonu kullaniyorum . Surly nin bir gidonu var buna benzer. Benimki çakmasi oldu ama gayet kullanisli oldu. Her pozisyonda ellerim frenlere rahatca ulasabiliyor.

Flat gidona kisa karbon boynuz barend taktim ama iceri soktum biraz . O barendlerden tutunca hem agresif , hem ergonomik oluyor :)
20200826_150458.jpg
20200730_194858.jpg

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
ama eski bir ic lastigi gidon sargisi gibi kesip sarar, ustune de bi kat daha kaliteli bir gidon sargisi sararsaniz lokum olur..
Çok güzel fikir hocam, çok teşekkür ederim.
Ayrıca sizin kendi bisikletinizde uyguladığınız çözüm de çok akıllıca olmuş, tebrikler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok güzel fikir hocam, çok teşekkür ederim.
Ayrıca sizin kendi bisikletinizde uyguladığınız çözüm de çok akıllıca olmuş, tebrikler.
Rica ederim hocam. Kestiginiz eski ic lastik esnek olduğundan gerdirerek sararsaniz daha ince ama daha fazla titresim emici olur.