Kaza sonrası yamulan gidonu düzeltme

Tepki
2
Selamlar sevgili forumdaşlarım yaklaşık 1.5 ay önce feci sayılabilecek bir bisiklet kazası yaptım yokuş aşağı 61km gibi bir hızla inerken takla atıp düştüm. Bisikletim benden sağlam çıktı ben bacağımı kırarken 11 tane vida ile tutturulurken bisikletimde zincir atmış ufak sıyrıklar ve en büyük hasar olan gidonu yamuldu, bu arada bisikletim sedona 701 resmini koyuyorum, ne gibi bir tamir önerirsiniz fazla profesyonel olmayak şekilde kaynak falan mı yapmam gerekir orayı kırıp yada ters şekilde çekiçle vursam?

• Beğen
Tepkiler: e-4015
Scudo

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
öncelikle geçmiş olsun, gidonun yenisiyle değiştirmeniz daha yararlı olacaktır

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun, çok yüksek bir hızda kaza atlatmışsınız.
Gidonu yenisiyle değiştirmek en iyi çözüm, mevcut gidon ayarında bir gidon alırsanız çok pahalı olmayacaktır. Değiştirirken gidon çapına dikkat edin.

serkan yıldız

Daimi Üye
Tepki
162
Geçmiş olsun. Bu gidonu tamir etmeyip yenilerseniz daha iyi olacaktır. Görüntü itibariyle eskisi gibi görünebilir. Fakat çok yüksek ihtimalle geçirdiğiniz kazanın aynısını geçirebilirsiniz. Düzelttiğiniz yerden kırılabilir.

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçmiş olsun. Muhtemelen o gidonun malzemesi Alüminyum'dur. Alüminyum'un kaynaklanması ise "Belanın Büyüğü"dür. İyi sonuç almanız zordur ve tahminimce, iyi bir işçilikle yapılırsa maliyeti yeni bir gidon maliyetinin altında kalmaz. Düzeltmeye gelince, mekanik işlemden ziyade ısıl işlem altında düzeltilmesi uygun olur gibi görünse de, kontrolsüz ısı girdisi malzemenin iç yapısını bozabilir ve tamamen mukavemet kaybına neden olabilir. Eğer sağlam ve kafanızda soru işareti bırakmayacak bir çözüm istiyorsanız, gidonun yenisini takın derim.

brstrmn

Aktif Üye
Tepki
154
İsim
Barış
Bisiklet
Bianchi
İyi akşamlar.

Zeminin ıslaklığı neticesinde maalesef kayarak düştüm , arkadan gelen araç şansıma kıl payı durabildi , kısaca ölümden döndüm önemli olan bu kısım , hayattayım. :)

*vites geçisinde bir problem yok.
*fren biraz sertleşti ama tutma konusunda sıkıntı yok.

bu düzeltilir mi ? yoksa yeni mi almam gerek kolu.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.304
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun! Kolda dıştan herhangi bir hasar gözükmüyor, sadece biraz içe kaymış o kadar. Lastik muhafaza (hood) altındaki bağlantı vidası gevşetilip kol doğru konuma getiridikten sonra tekrar sıkılacak, hepsi bu kadar.
Fren kablosunun ve arka fren kaliperinin de bir kontrol edilmesi iyi olur, kırılma bükülme vs. var mı diye.

brstrmn

Aktif Üye
Tepki
154
İsim
Barış
Bisiklet
Bianchi
@Haluk Eke Sağolun teşekkür ederim , en kısa zamanda göstereceğim.

tesla42

Aktif Üye
Tepki
168
İsim
alper
Bisiklet
Lapierre
geçmiş olsun

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Gidon değil de bana sanki fren (vites) kolu yamulmuş gibi geldi. Vidasını gevşetip eski haline getirebilirsiniz.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.522
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@brstrmn Günaydın vidasını gevşetmenize bile gerek yok asılın yeterli olacaktır. Bu durum 2-3 kere başıma geldi. Arkadaşlarından başına geldi ve her seferinde elimle düzelttim.

Enes Dökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
770
İsim
enes dökmen
Bisiklet
Mosso
Bir elinizle gidonu tutup diger elinizle kendinize cektiginizde duzelecektir. Sadece vites kolu yamulmus.

Azo

Üye
Tepki
11
İsim
Cihat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG_20200628_135513.jpg
İyi günler bisikletim durduğu yerde rüzgar nedeniyle yere düştü maalesef ve böyle bi yamulma söz konusu vites geçişleri ve frende sıkıntı yok basit bir onarımı varsa kendim halledeceğim yoksa götürüp göstereceğim, yukarıda zorla kendine çek yazılmış ama elimde kalır diye de korktum açıkçası yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.416
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sola doğru vurun biraz düzelir. Ben hep öyle yapıyorum

• Beğen
Tepkiler: Azo

Azo

Üye
Tepki
11
İsim
Cihat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Süngeri kaldırıp gevşettim ayarlayıp tekrar sıktım şu an düzeldi bi sorun yok gibi duruyor değerli yorumlarınızdan ötürü teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: yavuzkosar

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.155
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
232068 dosyayı görüntüle
İyi günler bisikletim durduğu yerde rüzgar nedeniyle yere düştü maalesef ve böyle bi yamulma söz konusu vites geçişleri ve frende sıkıntı yok basit bir onarımı varsa kendim halledeceğim yoksa götürüp göstereceğim, yukarıda zorla kendine çek yazılmış ama elimde kalır diye de korktum açıkçası yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.
Ufak bir el darbesiyle düzelir, çok hassas biriyseniz kelepcesini gevsetip tekrar doğru konuma getirip sıkabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Azo