Kaza sonrası yamulan gidonu düzeltme

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Doğan YILMAZ tarafından paylaşıldı.

1. Doğan YILMAZ

Doğan YILMAZ Yeni Üye

Seviye:
    Selamlar sevgili forumdaşlarım yaklaşık 1.5 ay önce feci sayılabilecek bir bisiklet kazası yaptım yokuş aşağı 61km gibi bir hızla inerken takla atıp düştüm. Bisikletim benden sağlam çıktı ben bacağımı kırarken 11 tane vida ile tutturulurken bisikletimde zincir atmış ufak sıyrıklar ve en büyük hasar olan gidonu yamuldu, bu arada bisikletim sedona 701 resmini koyuyorum, ne gibi bir tamir önerirsiniz fazla profesyonel olmayak şekilde kaynak falan mı yapmam gerekir orayı kırıp yada ters şekilde çekiçle vursam?

2. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun, gidonun yenisiyle değiştirmeniz daha yararlı olacaktır

3. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Geçmiş olsun, çok yüksek bir hızda kaza atlatmışsınız.
    Gidonu yenisiyle değiştirmek en iyi çözüm, mevcut gidon ayarında bir gidon alırsanız çok pahalı olmayacaktır. Değiştirirken gidon çapına dikkat edin.

4. serkan yıldız

serkan yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun. Bu gidonu tamir etmeyip yenilerseniz daha iyi olacaktır. Görüntü itibariyle eskisi gibi görünebilir. Fakat çok yüksek ihtimalle geçirdiğiniz kazanın aynısını geçirebilirsiniz. Düzelttiğiniz yerden kırılabilir.

5. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Muhtemelen o gidonun malzemesi Alüminyum'dur. Alüminyum'un kaynaklanması ise "Belanın Büyüğü"dür. İyi sonuç almanız zordur ve tahminimce, iyi bir işçilikle yapılırsa maliyeti yeni bir gidon maliyetinin altında kalmaz. Düzeltmeye gelince, mekanik işlemden ziyade ısıl işlem altında düzeltilmesi uygun olur gibi görünse de, kontrolsüz ısı girdisi malzemenin iç yapısını bozabilir ve tamamen mukavemet kaybına neden olabilir. Eğer sağlam ve kafanızda soru işareti bırakmayacak bir çözüm istiyorsanız, gidonun yenisini takın derim.

6. brstrmn

brstrmn Üye

Adı:
    Barış
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    İyi akşamlar.

Zeminin ıslaklığı neticesinde maalesef kayarak düştüm , arkadan gelen araç şansıma kıl payı durabildi , kısaca ölümden döndüm önemli olan bu kısım , hayattayım. :)

*vites geçisinde bir problem yok.
    *fren biraz sertleşti ama tutma konusunda sıkıntı yok.

bu düzeltilir mi ? yoksa yeni mi almam gerek kolu.

7. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Geçmiş olsun! Kolda dıştan herhangi bir hasar gözükmüyor, sadece biraz içe kaymış o kadar. Lastik muhafaza (hood) altındaki bağlantı vidası gevşetilip kol doğru konuma getiridikten sonra tekrar sıkılacak, hepsi bu kadar.
    Fren kablosunun ve arka fren kaliperinin de bir kontrol edilmesi iyi olur, kırılma bükülme vs. var mı diye.

8. brstrmn

brstrmn Üye

Adı:
    Barış
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Haluk Eke Sağolun teşekkür ederim , en kısa zamanda göstereceğim.

9. tesla42

tesla42 Üye

Adı:
    alper
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    geçmiş olsun

10. mubeac

mubeac Üye

Adı:
    Muhammet Acar
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Gidon değil de bana sanki fren (vites) kolu yamulmuş gibi geldi. Vidasını gevşetip eski haline getirebilirsiniz.

efeozata bunu beğendi.
  11. trainspotting35

trainspotting35 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @brstrmn Günaydın vidasını gevşetmenize bile gerek yok asılın yeterli olacaktır. Bu durum 2-3 kere başıma geldi. Arkadaşlarından başına geldi ve her seferinde elimle düzelttim.

12. Enes Dökmen

Enes Dökmen İnce Lastik Youtube

Adı:
    enes dökmen
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bir elinizle gidonu tutup diger elinizle kendinize cektiginizde duzelecektir. Sadece vites kolu yamulmus.

İlginizi Çekebilir

20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
2-1484682847519-10n1z5cna8fg7-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
image.jpeg
[ATTACH] Gençler, Bisiklet iyi hoş, kardio yaparken bacak kaslarının önemli kısmı biraz bel azıcık sırt nihayetinde hiçe yakın kol kasları çalışıyor. Vücuda direk etki eden pedal haraketi bir çok...