Kaza, ölüm ve motivasyon kaybi...

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Birkac gun once sahit oldugum ve bisiklete bakisimi derinden etkileyen bir olay. Yer; ayda birkac defa antrenman yaptigim Nazilli- Aydin bolunmus karayolu. Bu defa aracimla seyir halindeydim. Bu guzergahin asfalt kalitesi ulkemiz standartlari dusunuldugunde gayet iyi. Iki serit gidis, iki serit gelis bolunmus yol. Kenarda ise hep oldugu gibi yetersiz, yaklasik bir bucuk metrelik bos alan.
Bir anda karsi seritte gurultu koptu. Ben an be an sahit oldum. Onundeki otobusu sagdan gecmeye calisan bir mercedes en sagda seyir halindeki scooter a arkadan carpti. Motor ve surucusu birkac metre yukselip yere carpti. Takipteki araclar hemen durdu, ben de karsi seritte durdum. Yerde yatan zavalli amcaya mudahale etmeye calistilar. Ambulans geldi...ancak amca yolda vefat etti.
Amca kendisine ait oldugunu dusundugu, oysa ki o yolu yapanlarin bile boyle bir amac tasimadan biraktigi cizginin disindaki alanda yol alan bir garip. Hicbir sucu yok. Normalde sag seritte gitmesi gerekirken ulkemizdeki yamyamlarin saygisizligini bildigi icin kendini en saga atmis bir zavalli. Yok yere öldü. Hala olayin sokundayim. O gunden beri bisikletime binmedim. Surekli olarak kendimi ve ayni boslukta bisiklete binmeye calisan siz degerli uyeleri dusunuyorum. Hep topun agzinda...her an bir kazaya mahal, tedirgin bekleyis. Kah bilerek sıkıstıranlar, kah sorumsuzca seridimize dalanlar.
Saniyorum bir sure bisiklete binemeyecegim. Belki de yol bisikletini birakip MTB ye donecegim. En azindan dogada bu tur riskler yok.
Lutfen dikkatli olalim. Bildigimiz ama zamanla gozardi ettigimiz bu tehdide karsi daha tetikte olalim. Hepinize kazasiz belasiz, saglikli surusler dilerim.

Scudo

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
Çok önemli bir konuyu paylaşmışsınız. Bu paylaşımı hepimizin okuması lazım. Ben üzüntü ile derinden etkilenerek okudum. Allah Rahmet eylesin inşaallah. Yazınızda belirttiğiniz MTB ye geçiş durumunuzu ben de düşünüyorum. Ankara'da bisiklet kullanıyorum. Gelip bir de ankaranın yollarına baksınlar forum severler. Sabah okudum cam kırıkları ile ilgili konuyu da, başı bozukluğun ve sersemliğin nirvana yaptığı bir yer burası. Bırakın başkent olmasını resmen rezalet bir şehir yollar konusunda. Gerçekten yollardaki çukurları takip etmekten yol bisikletine konsantre olamıyoruz. Kaldırıma 10 cm yakın gitmeye özen göstermekten kafayı hizalamayla bozmuş durumdayız, Yani bu forumdaki bütün konuların kaldırılıp bu konu başlığı altındaki sorunların çözümü için çaba gösterilse yeri vardır. Biz bir hollanda olamayız ama keşke biraz daha insaflı olunsa spora karşı...

Tepki
19
Bisiklet
Carraro
Forumda defalarca söylenmiştir.Yanınızda seyreden aracın heran üstünüzden geçebileceği ihtimalini aklınızdan çıkarırsanız ölürsünüz bu ülkede.Bir gözün yanında ki araçta bir gözün nereye kaçacağında olacak başka yolu yok.

Mustafa555

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Mosso
Allah rahmet eylesin.Ülkemizde tabakhane çalışanı çok olunca böyle kazalar meydana gelesi normal.

• Beğen
Tepkiler: JamesFord

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Yusuf Z. Şipal çok teşekkürler yazınız için.. inanın her gün işe giderken bu rezilliğe küfredip neden bizim de başka ülkeler gibi olamadıgımıza üzülüyorum... bu durum o kadar çok oluyor ki..biz yaşasak aynı şeyi durup bakmayacaklar bile. Allah korusun hepimizi

• Beğen
Tepkiler: sinemaperdesi

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
hiç olmazsa sevdiğimiz şeyi yaparken öldük deriz

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allah rahmet eylesin

@Mümin Yavaş adamcağız yolun en sağından giderken arkasından dalıyorlar, ne yapabilir ki? Forumdan veya başka kaynaktan istediğinizi okuyup sürüş esnasında aklınızdan çıkarmayabilirsiniz ama maalesef bu tür olayları önlemiyor. Yanlış anlaşılmasın demek istediğim elbette bilinçli, donanımlı ve pür dikkat olacağız ama gelen şahıs canavarsa kaçarın yok. Direkt kendi kazam aklıma geldi, kendi yönümde giderken karşıdan gelip bana dalan toyota.. Allah hepimizi muhafaza etsin bu tür olaylardan.

• Beğen
Tepkiler: cagdascaneroglu

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Yusuf Z. Şipal

Ben bu nedenle yol bisikleti almıyorum. Aracım toyota yaris. adam otomobili bile deli gibi sıkıştırıp taciz ediyor hem de şehir içinde ( uzun yolu hiç konuşmak bile istemiyorum). Arkadaşlarımdan da karbon yol bisikleti alanlar vardı ikisi de doktor (7000-8000 TL aralığında), 1 senedir binmeye çalışıyorlar aynı şartlar altında taciz, sıkıştırma, hiçe sayma vs. ikisine de bisikletleri sattırdım zorla, iş yerindeki arkadaşları almış hemen, ve enduro aldırdım. Şimdi kendim de MTB'lerimden birini satıyorum DH bakıyorum 3500-5000 aralığında . İkisi de Otobüsün altında kalıyorlardı, sol kollarını yalayıp geçmiş belediye otobüsü. Şikayet vs. diyordu,

-olm siz ölürseniz kimi kime şikayet edeceğiz la? Zaten ölmüş olacaksınız sizi ne geri getirecek dedim.

İkisi de ikna oldular. Bu ülkede zırhlı araçla bile güvenliğin yok o nedenle herkese MTB tavsiye ediyorum. Kendini, ailesini düşünen de asfalttan uzaklaşsın gözünüzü seviyim, trafik gerizekalı dolu.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Araç yollarından bisikletle ulaşım her zaman risk teşkil ediyor. 0.1 saniyede kapı açanı, solundan geçip birden sağa dönüp önüne kıranı,yolda giderken sıkıştıranı... Bu ülkede bir yanlışlık var be abi...

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Geçen bir başka bir konuda kaldırımda gidilir mi? evet gidilir can güvenliği için dediğimde bizi eleştiriyorlardı. Şimdi bir de bu konuyu okusun eleştirenler...

ermang

Üye
Tepki
50
İsim
Erman
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben çok özenirdim asfaltta işine gücüne bisiklet ile gidenlere, yol bisikleti ile spor yapanlara. Daha sonra Bir Trek Fx, bir de Sedona 721 aldım. MTB ile arazide, Fx ile asfaltta bisiklet sürdüm bir yıl. Şehir içinde sürerken 3-4 defa çok tehlikeli durumlara düştüm. Allah korudu birşey olmadı. Stresi kaldı sadece. Stres atmak, spor yapmak için bindiğim aracın üzerinde öleceğim dedim. İkisini de satıp bir MTB aldım. Şimdi sadece Belgrad Ormanı'nda sürüyorum. Doğayla başbaşa, egsoz dumanı ve trafik canavarlarından uzak. Hiçbir güç de şehre geri döndüremez beni. En azında bu ülkede. Memlekette arazi çok...